Ką sušildys milijonai litų?

Ką sušildys milijonai litų?

Ką sušildys milijonai litų ?

Šiaulių politikai beveik metus ginčijosi, kur turėtų atsirasti Psichikos sveikatos centras su Dienos centru. Net ir po Tarybos sprendimo aistros nerimsta: pas ką ateis milijonai, kas įsikurs „auksinėje“ Šiaulių centro vietoje, kurioje jau numatyti du daugiaaukščiai gyvenamieji namai.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Nutarimas priimtas, bet aistrų nemažėja

Spalio 23 dieną Šiaulių miesto taryba pritarė tam, kad Psichikos sveikatos centrai įsikurtų Varpo gatvėje 9 prie vadinamosios vaikų poliklinikos ir prie Dainų sveikatos priežiūros centro, o prie tų centrų — Psichikos dienos stacionaras. Tai reiškia, kad ten ateitų ir Europos Sąjungos struktūrinė parama, kuriai gauti Savivaldybė teiks paraišką, ir — gerai apmokama medicininė paslauga. Projektui įgyvendinti Savivaldybė turėtų skirti 15 procentų lėšų.

Už tokį sprendimą balsavo dvidešimt Tarybos narių, trys buvo prieš, trys susilaikė, Tarybos narys Gintaras Karalevičius balsuoti atsisakė. Reaguodamas net sustabdė narystę liberalų ir centro frakcijoje.

„Šiaulių kraštui“ G. Karalevičius aiškino, kad psichikos sveikatos sutrikimų padaugėja ekonominės krizės metu, todėl svarbu kuo greičiau išspręsti centro likimą, tačiau tai verta daryti apgalvotai ir ekonomiškai naudingai ne tik gyventojams, bet ir miestui.

„Manau, kad tokia paslauga turi būti teikiama prie šeimos gydytojo. Psichiatras turi dirbti komandoje ne tik su pacientu, bet ir jį gydančiu gydytoju. Reikia kurti maksimaliai priartinus prie poliklinikų. Puikus sprendimas — Dainų pirminės sveikatos priežiūros centras, jie turi pakankamai vietos“, — siūlė G. Karalevičius. Jis mano, kad Varpo gatvės 9 name, kuris yra prie vaikų poliklinikos, gali įsikurti, pavyzdžiui, konservatorija.

Tarybos nario žodžiais, nebuvo atlikta studija: kiek įstaigai reikėtų ploto, kiek turi būti kabinetų ir darbuotojų, kiek yra sergančiųjų psichikos ligomis mieste ir kita. Be to, neaišku, kiek reikės lėšų pastatui renovuoti bei įrengti. „Biudžetas nesurenkamas, yra nebaigtų darbų, apsiimti naujų — finansiškai sunku. O tris dešimtis skaičiuojančiam pastatui neužteks padažyti sienų“.

Gera vieta ir konkurencija

Šiaulių apskrities psichiatrijos ligoninės direktorius Eugenijus Mikaliūnas „Šiaulių kraštui“ sakė, kad tokio centro atsiradimas — sveikintinas.

„Jei niekas nepasikeis, tai turėtų būti neblogai visiems — gydytojams ir pacientams, juolab, kad tame pačiame pastate (Varpo gatvė 9) yra nedarbingumą nustatanti įstaiga. Abejonės dėl vietos kyla todėl, kad vieta labai jau gera“, — mano E. Mikaliūnas.

Jo žodžiais, tokių centrų Lietuvoje numatyta įsteigti 20 — vienas iš jų Šiauliuose, kitas apskrityje.

Pasak E. Mikaliūno, Šiaulių Psichikos sveikatos centrui steigti yra numatyti apie 3 milijonai litų iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Tokie centrai bus finansuojami ir Ligonių kasų lėšomis. Taigi — ateina dideli pinigai ir brangiai apmokama paslauga.

„Kodėl taip ilgai Šiauliuose toks centras neįkuriamas? Manau, vyksta konkurencija. Jau dabar yra paskaičiuoti įkainiai už paslaugas, o psichikos srities paslaugų įkainiai yra dideli. Kas teikia tokias paslaugas — uždirba nemažai pinigų. Šiauliams per metus “ateina“ daugiau negu milijonas litų. Kur įsisteigs Dienos stacionaras, ten ir ateis pinigai“, — sakė E. Mikaliūnas.

Gydytojo nuomone, vieta Varpo gatvėje — labai gera žmonėms, o politikų pasipriešinimą įvardija tik kaip nenorą prarasti gerą vietą miesto centre.

Dar abejojama

Šiaulių apskrities vyriausiasis gydytojas Kazimieras Ščeponavičius „Šiaulių kraštui“ sakė, kad Regiono plėtros taryboje dėl Psichikos sveikatos centrų dar neapsispręsta: “Apskrities idėja — Šiauliuose įsteigti du centrus, vienas, pavyzdžiui Dainų pirminės sveikatos priežiūros centre, galėtų teikti paslaugas ne tik daliai miesto, bet ir rajono gyventojams. Apskrityje prie kai kurių poliklinikų yra Psichikos sveikatos centriukai, o rajone nieko nėra“.

Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Pranas Andruškevičius sako, kad patalpų Psichikos sveikatos centrui turi pakankamai — tai buvusios vaikų poliklinikos antrasis aukštas. Pasak direktoriaus yra apie 15 kabinetų, įmanoma padaryti atskirą įėjimą.

„Dienos stacionarai Šiauliuose būtų dviejuose vietose. Jeigu nepasikeis sprendimai. Vienas centras bus kuriamas vienais metais, kitas kitais — iki 2013 metų“, — sakė vadovas. Sprendimą dėl vietos pakeisti gali Taryba.

Planuose — du daugiabučiai

Varpo gatvėje, šalia pastato, kuriame įsikurtų Psichikos sveikatos centras, planuojama pastatyti du gyvenamuosius daugiabučius namus. Pasak Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjos, vyriausiosios architektės Rasos Budrytės, daugiaaukščiai namai iškiltų nugriovus prekybos centrą ir įspraudus juos tarp poliklinikos ir Santuokų rūmų.

„Dėl nesutarimų su gyventojais projektas buvo pristabdytas. Galutinio varianto, patvirtinto miesto Taryboje, dar nėra“, — sakė R. Budrytė.

Citata:

„Jau dabar yra paskaičiuoti įkainiai už paslaugas, o psichikos srities paslaugų įkainiai yra dideli. Kas teikia tokias paslaugas — uždirba nemažai pinigų“

KAIMINYSTĖ: Varpo gatvėje ketinama įkurti ne tik Psichikos sveikatos centrą, bet ir numatyta vietoje prekybos centro ir šalia jo — du daugiaaukščius gyvenamuosius namus.

MILIJONAI: „Kodėl taip ilgai Šiauliuose toks centras neįkuriamas? Manau, vyksta konkurencija. Su centru turi ateiti milijonai“, — sakė Šiaulių apskrities psichiatrijos ligoninės direktorius Eugenijus Mikaliūnas.

 

 

Jono TAMULIO nuotr.

 

NUOMONĖ: Šiaulių tarybos narys, gydytojas Gintaras Karalevičius mano, kad tokį centrą reikia kurti ekonomiškai naudingai ne tik gyventojams, bet ir miestui.

 

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.