
Naujausios
Kad vaikams ir anūkams nebūtų gėda vaikščioti po Šiaulius
Į „Šiaulių krašto“ redakciją užėjo buvęs inžinierius Romualdas Urbanavičius. Šiaulietis neseniai susipažino su Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijos projektu ir liko apstulbęs. Daugelis sprendimų jam atrodo nesuvokiami ir, jo įsitikinimu, bus tik pinigų švaistymas.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Kam ardyti skverą prieš Savivaldybę?
Centre prieš Šiaulių miesto savivaldybę esantis skveras buvo suremontuotas, atnaujintas 2006 metais, tačiau jau kitais metais jis bus ardomas ir projektuojamas iš naujo. R. Urbanavičiaus įsitikinimu tai gryniausias pinigų švaistymas. Juk sudėti nemaži pinigai ir aikštės dangai, ir įrengiant fontaną, ir pasodinant naujų medžių, ir naujiems suoliukams, šviestuvams bei šiukšliadėžėms.
Jeigu kažkam užkliuvo „Centukų“ fontanas, R. Urbanavičius diskus siūlo pakeisti, pavyzdžiui, arfomis. Čia būtų galima įrengti muzikinį fontaną, ir tam nereikėtų daug lėšų, nes pagrindas ir įranga fontanui jau yra.
„V. Rudokas siūlo fontaną įrengti Prisikėlimo aikštėje. Ten reikės atvesti vandentiekį, kanalizaciją, vėl bus kišami pinigai. Ir ko vertas toks prisikėlimo simbolis – verdenės iš po žemių?“ – nesupranta inžinierius.
Nesuprantamas R. Urbanavičiui ir architekto noras panaikinti prie skvero esantį požeminį tualetą, pakeičiant jį moduliniais antžeminiais tualetais.
„Dabar visi kvapai po žeme, o nori pastatyti modulinį, kad einant pro šalį smirdėtų“, – pasipiktinimo neslepia šiaulietis.
Prisikėlimo simbolio vieta – prie kolegijos
Nors paminklo tautos laisvei vieta nuspręsta jau seniai ir jis turėtų atsirasti skvere prieš Savivaldybę, tačiau R. Urbanavičiaus įsitikinimu, geriausia vieta paminklui būtų prieš Šiaulių valstybinę kolegiją. Ir tai turėtų būti „bronzinė angelo sargo skulptūra ant trijų granitinių kolonų su piramidės viršūne“.
Pagal bendrąjį miesto planą prieš kolegiją kada nors turėtų atsirasti pastatas. Toks architektų sprendimas R. Urbanavičiui irgi atrodo nesuprantamas, nes ne tik sumažėtų erdvė, bet ir katedra žvelgiant nuo Varpo gatvės ties Aušros alėja dar labiau būtų užstota.
„Kita vertus, jeigu jau planuojama kada nors šią vietą užstatyti, kam tada kišti pinigus į kažkokius amfiteatrus prieš kolegiją“, – nesupranta šiaulietis žvelgdamas į Prisikėlimo aikštės rekonstrukcijos projektą.
Apžvalgos aikštelė į aikštę?
Prisikėlimo aikštėje palei Varpo gatvę pagal V. Rudoko projektą, turėtų iškilti didžiulis ekranas su liftu, laiptais ir apžvalgos aikštele viršuje.
„Ką galima pamatyti iš 9 metrų aukščio? Aikštę? Kokia prasmė? Man tai kvailumo viršūnė“, – žodžių į vatą nevynioja pašnekovas.
Tačiau sumanymą šioje vietoje įrengti sceną R. Urbanavičius giria, mat dauguma renginių vyksta vakare ir toje vietoje žiūrint į scena į akis nešvies saulė.
Žvelgdamas į projektą šiaulietis mato daugiau trūkumų. Informacijos centro vieta numatyta už ekrano, Varpo gatvėje, kur, pasak inžinieriaus, žmonių srautas yra minimalus, todėl ši vieta nėra pati geriausia. Informacijos centras, pasak pašnekovo, turėtų išlikti centre.
Aikštės projektuotojas siūlo trinkelėmis išgrįsti dalį Varpo gatvės, asfalto dangą pakeisti trinkelėmis ir kitose centrinėse gatvėse. „Tai lėšų švaistymas, asfaltas dar visai geras“, – įsitikinęs šiaulietis.
Piktina R. Urbanavičių ir architekto noras iškirsti beveik visus medžius centre, pakeisti juos nedideliais medeliais, krūmeliais. „Gal jau iš anksto susitarta su kokiais medžių pardavėjais“, – sąmokslą įžvelgia šiaulietis.
Trūksta informacijos
Savo pastabas R. Urbanavičius teigia išdėstęs ir Šiaulių merui Artūrui Visockui, ir kai kuriems Tarybos bei Seimo nariams, Savivaldybės atstovams, tačiau guodžiasi, kad niekas į jas rimtai nežiūri.
„Sako, kur tu buvai, kai buvo visuomenei pristatomas projektas. O kur apie tai buvo skelbta? Jeigu koks „bardakėlis“ (šventė) mieste, tai ant kiekvieno kampo skelbimų prikabinėta, o kai toks miestui svarbus dalykas svarstomas, niekas garsiai neskelbia“, – pagrįstai piktinasi R. Urbanavičius.
R. Urbanavičius taip pat sulaukė patarimo surinkti bent kelių dešimčių šiauliečių parašus, tada esą galbūt ir būtų galima kažką pakeisti.
„Bet nejaugi miesto valdžia nemato, kad daromos nesąmonės? O gal tam pritaria?“ – svarsto pašnekovas.
Miestas darkomas
„Kadangi beveik visą savo gyvenimą praleidau Šiauliuose, negaliu tylėti, kaip kasdien niokojamas Šiaulių miestas: Pastoraciniu centru užstatytas 16 amžiaus šedevras katedra, sunaikintas K. Reisono kūrinys Šiaulių dramos teatras, „išplastmasintos“ Zubovų dvaro arklidės – Šiaulių apygardos teismas, miesto centre pastatyta bliuvinio skulptūra ("Verkianti mergaitė") ant fekalinio vamzdžio“, – pavyzdžius vardija R. Urbanavičius.
Pribloškė šiaulietį ir siūlymas keturis 1918 metų Lietuvos nepriklausomybės akto signatarus įamžinti Juliaus Janonio gimnazijos tvoroje: „Signatarus patvoriniais padarė!“
„Dėl ko rašinėju, vaikštau pas pas valdžios žmones? O dėl to, kad mano anūkas atvykęs į Šiaulius aplankyti senelio kapo po dvidešimties metų neišgirstų – čia buvo mankurtų sunaikintas Saulės miestas, aštuoniasdešimt septyniais metais vyresnis už Vilnių“, – sako R. Urbanavičius.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Skveras prie Šiaulių miesto savivaldybės buvo atnaujintas 2006 metais, įrengtas fontanas, tapęs miestiečių traukos centru, tačiau jau kitais metais skveras bus ardomas ir įrenginėjamas iš naujo. Neliks jame ir fontano.