
Naujausios
Karščiausiuose taškuose
Prieš beveik pustrečių metų, 2017-ųjų gegužės 2 dieną, nebelikus apylinkės inspektorių, Šiaulių apskrities policija, kaip ir dauguma kitų šalies miestų ir rajonų policijos komisariatų, ėmė dirbti pagal naują veiklos modelį – įkurti Veiklos skyriai, sujungę policijos pareigūnus iš įvairių padalinių – viešosios policijos ir kriminalinės.
Penki Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato Antrojo veiklos skyriaus pareigūnai – vyriausiasis tyrėjas Aivaras Rimša, vyresnieji tyrėjai Vaida Juozapaitienė, Renaldas Palapys ir tyrėjai Gintautas Staškus bei Ramūnas Karaliūnas – sutiko pasikalbėti apie juodą ir baltą policijos pareigūno darbą, šios profesijos subtilybes, pašaukimą ir saldžiausią žodį "ačiū".
– Veiklos skyriaus pareigūnai – tarsi naujadaras, kuris apima pačias įvairiausias policijos veiklos sritis, pradedant nuo patruliavimo, prevencijos funkcijų iki skundų aiškinimosi bei kriminalinių veikų tyrimo. Vizija – universalūs pareigūnai?
Aivaras RIMŠA:
– Veiklos skyriuje darbuojasi buvę Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato Kriminalinės ir Viešosios policijos pareigūnai, todėl jų patirtis labai įvairi. Suprantama, kad atlikti funkcijas, kurios lyg ir kažkada buvusio apylinkės inspektoriaus, lyg ir nepilnamečių reikalų inspektoriaus, lyg ir patrulio, lyg ir kriminalisto nėra paprasta – tik dėl įvairios patirties ir mokantis vieniems iš kitų įmanoma viską padaryti maksimaliai gerai.
Pagrindinė Veiklos pareigūnų užduotis – būti kuo arčiau žmonių. Vadinasi tada, kai šio skyriaus pareigūnai nedirba darbo kabinetuose, jie dirba priskirtose teritorijose, siekdami užtikrinti viešąją tvarką, užkardyti nusikalstamas veikas, vykdyti prevencines užduotis, aiškintis gyventojų pareiškimus, lankyti probuojamus asmenis, trumpai tariant, stebėti ir, atsiradus reikalui, imtis priemonių.
Gintautas STAŠKUS:
– Mūsų užduotis įsilieti į visuomenę, pajusti jos pulsą, kuo ji gyvena, ką veikia, ką mąsto ir planuoja.
Aivaras RIMŠA:
– Darbo pobūdis toks, kad apie 60 procentų darbo laiko tenka praleisti gatvėje: patruliuoti, reaguoti į įvykį, atlikti užduotis ikiteisminiame patikslinant aplinkybes, apklausiant žmones ir t.t.
– Paminėjote karščiausius "taškus"? Kur karščiausi taškai jūsų Veiklos grupės teritorijoje?
Ramūnas KARALIŪNAS:
– Mūsiškio Antrojo veiklos skyriaus teritorija – Žaliūkės, Pabaliai, dalis Tilžės gatvės, dalis Šiaulių rajono. Didžiausiu "karščiu" alsuoja keturi Tilžės gatvės bendrabučiai: Tilžės 28, 36, 44 ir 52. Kontingentas čia specifinis: daug Šiaulių miesto savivaldybei priklausančių socialinių būstų, nemažai apsistojusių iš kalinimo vietų sugrįžusių asmenų, taip pat tokių, kuriems alkoholis kartais svarbesnis net už savus vaikus. Todėl čia lankomės reguliariai – ir tada kai yra problemų, ir kai jų dar nėra.
Renaldas PALAPYS:
– Policijos pasirodymas tų gyventojų nebestebina, daugelis mus gerai pažįsta, vardus ir pavardes žino, sveikinasi. Su kai kuriais tenka rimčiau kalbėtis, atrodo, supranta, pažada pasitaisyti, o po dviejų ar trijų mėnesių vėl važiuojam pas tuos pačius žmones.
Tiesą sakant, reakcijų būna visokių ir priklauso, pas kokius žmones vykstama. Pasitaiko keiksmų, grasinimų, visko būna. Ne paslaptis, kad pagrindinė visko priežastis yra alkoholis.
Jautriausios akimirkos
– Kalbate apie problemų sprendimą. Bet policininko darbas neretai ne tik muštras. Kartais tiesiog plyšta širdis...
Vaida JUOZAPAITIENĖ:
– Per dešimtmetį policinio darbo prisiminčiau ne vieną įvykį, kuriame buvau įskaudinta, sukrėsta, sujaudinta. Yra ir tokių, kurių nepamiršiu niekada. Bet kuo daugiau dirbi, tuo oda storėja. Į namus stengiuosi nesinešti nieko, kad naktį geriau išsimiegočiau.
Vis dėlto yra dalykų, prie kurių sudėtinga priprasti. Sudėtingiausia matyti asocialiose šeimose augančius vaikus, kurie vaikšto murzini, pusplikiai, pietums turi gal tik vieną pomidorą pagraužti. Skaudu ir graudu žiūrėti. Tokiose situacijose kviečiami vaiko teisių gynėjai, psichologai. Matai, kokį siaubą išgyvena nuo motinos atplėšiamas vaikas. Gerai, jei jis mažas, nesupranta. O jei paaugęs – mama, nesvarbu, gerianti, nesirūpinanti, grubi, skriaudžianti, bet vis tiek mama...
Ramūnas KARALIŪNAS:
– Vaikų tema jautri ir vyrams pareigūnams. Kai reikia paimti vaiką, kviesti vaikų teisių specialistus, o būna atvejų, kai tokioje aplinkoje jo tiesiog negalima palikti – klykia apsikabinęs mamą. Prie to neįmanoma priprasti.
Gintautas STAŠKUS:
– Policijoje dirbu beveik 28 metus. Per tiek metų visko buvo. Buvo labai sunkių akimirkų – viduje visi esame žmonės.
Renaldas PALAPYS:
– Pabuvus sudėtingose situacijose būtina išsikalbėti, pasidalyti su kolegomis, pasimokyti iš kito patirties, sužinoti, kaip geriausia elgtis tokioje pat ar panašioje situacijoje.
Štai Gintautas (tyrėjas G. Staškus) dirba beveik 28 metus, atrodo, visko patyręs, o šiandien jis gali išvažiuoti į miestą ir pakliūti į tokią situaciją, kokios dar niekada per tiek metų nepatyrė. Mokaisi žmogus visą gyvenime, vienas įvykis keičia kitą, paskui dar kitoks. Užtat ir reikia nuolatos skaityti, analizuoti, domėtis teismų praktika ir dalytis patirtimi su kolegomis. Informacijos pasidalijimas – kas buvo padaryta, kas rasta, kas suteikta ir kokie sprendimai priimti – geroji praktika. Tuo klausimu mūsų septynių žmonių komanda yra kaip kumštis.
– Daug gerų darbų policijos pareigūnai padaro ne darbo metu: sulaiko nusikaltėlius, girtus vairuotojus, sutramdo viešosios tvarkos pažeidėjus. Tiesa greičiausiai tokia, kad buvusių policininkų nebūna?
Renaldas PALAPYS:
– Tikrai, jei esi policininkas darbe, tai policininkas ir po darbo, ir per atostogas, iš, net neabejoju, išėjęs į užtarnautą poilsį. Prieš kelerius metus, vieną naktį, mudu su kaimynu pričiupom automobilių niokotoją – tiesiog neišeina nereaguoti, net jei tau išeiginė, atostogos ar poilsio laikas.
Yra daugybė pavyzdžių, kai pareigūnai per atostogas, išeigines ar po darbo sulaiko ir girtus vairuotojus, ir vagis iš parduotuvių .. Viską stebi. Čia pašaukimas.
Ramūnas KARALIŪNAS:
– Tiesą sakant, kartais ne darbo metu nuėjęs, kad ir į prekybos centrą, susirenki daugiau informacijos, negu darbo vietoje. Pasitaiko, pamatai policijos "klientą" parduotuvėje, tai net pamiršti, ko į parduotuvę užėjai, tik stebi tą žmogų – o gal jis atėjo vogti, stebi jo elgesį, manieras.
Arba prie prekybos centro pamatai automobilį, numeris pažįstamas – viskas aišku – policijos sąraše. Ir žiūri, su kuo važiuoja, kur stabteli, su kuo bendrauja. Bėda ta, kad "tie iš mūsų sąrašo" mus pažįsta. Žiūrėk, ir sako "labas, viršininke".
Saldus "ačiū"
– Betgi pasitaiko ir labai malonių momentų...
Ramūnas KARALIŪNAS:
– Būna tikrai labai saldžių akimirkų. Kai žmogus pasako "ačiū", ranką paspaudžia už pagalbą – sušildo širdį.
Renaldas PALAPYS:
– Malonus jausmas, kai žmonės padėkoja. Tais momentais atrodo, kad vien dėl kelių trumpų žodžio vertėjo stengtis.
– Paminėjote žodį "pašaukimas". Nejaugi dirbti policijoje be to neįmanoma?
Renaldas PALAPYS:
– Įsidarbinti įmanoma, bet ar žmogus užsibus, klausimas – paprastai tokiems žmonėms būna per sunku. O jei yra pašaukimas, jei policijos nesinori palikti net tada, kai tampa sunku, kaip kitaip galima tai vadinti, jei ne pašaukimu?
Mano kolegos Aivaras Rimša policijoje – 24 metai, Gintautas Staškus – 27-eri, Ramūnas Karaliūnas – 25-erių ir iš jų 19 metų – Patrulių gretose. Šitiek metų fiziškai ir psichologiškai sunkų darbą dirbantys pareigūnai vis dar čia.
– Ir kada jus tas pašaukimas, kaip sakote, pašaukė į policiją?
Vaida JUOZAPAITIENĖ:
– Tai mano vaikystės svajonė, esu ten, kur noriu būti.
Ramūnas KARALIŪNAS:
– Būdamas vaikas žinojau, kuo norėčiau būti – traukė milicija. Bet baigęs mokyklą nesuradau bendraminčių tokioms studijoms, todėl baigiau kitus mokslus. Pasiėmęs diplomą, po trijų mėnesių vis tiek nurūkau tiesiai į policiją.
Kai iš patrulinės tarnybos buvau pervestas į Kriminalinės policijos tyrėjus, galvojau, į kokį kosmosą atėjau, niekada su Baudžiamuoju kodeksu nebuvau susidūręs – žiauriai įdomu.
Aivaras RIMŠA: Buvau paauglys, kai pamačiau filmą apie Leningrado kriminalinę policiją. Pasiteiravau tėvuką apie tai, o jis ir sako: matau, domina milicijos darbas. Taigi atsidūriau čia, kur ir turiu būti. Kai kažką tyrinėji, analizuoji ir viskas gerai rutuliojasi – toks azartas paima!
Gintautas STAŠKUS:
– Vaikystės svajonė. Atėjau po mokyklos ir čia jau 28 metai. Jei parakas būtų pasibaigęs, būčiau pabėgęs, bet parako vis dar yra.
Renaldas PALAPYS:
– O aš negalėčiau pasakyti, kad būdamas darželyje svajojau tapti policininku. Apsisprendžiau paskutiniais gimnazijos metais. Dabar mano įgytas išsilavinimas leidžia eiti ir į kitą vietą dirbti, bet čia kažkas laiko. Todėl ir kalbu apie pašaukimą, jei jo nebus, tai darbas policijoje bus tik stotelė.
– Kokia jūsų akimis šiandieninė policija?
Aivaras RIMŠA:
– Policija dabar kitokia. Žmonių pasitikėjimą parodo kylantys reitingai. Ir ne tik skaičiai, kiek veikų užfiksuota ir kiek jų išaiškinta kalba, kalba ir tai, kad nusikalstamų veikų apskritai mažėja. O mažėja jų ne todėl, kad pažeidėjų ar nusikaltėlių mažėja, bet ir dėl gero policijos darbo užkardant veikas. Pažeidimų nebuvimas – taip pat rezultatas.
Ramūnas KARALIŪNAS:
– Ne paslaptis, kad darbo rezultatai priklauso ir nuo vis gerinamų darbo sąlygų. Jei prieš kelis dešimtmečius pareigūnai turėdavo tik aplūžusius žigulius, apiplyšusias nepatogias uniformas ir skurdžią ekipiruotę, tai dabar galima tik didžiuotis – viskas nauja, modernu. Dabar ir įvaizdis geras ir darbo sąlygos geros.
Renaldas PALAPYS:
– Ir kyšių laikai praėjo. Čia padarytas didžiulis Imuniteto tarnybos darbuotojų darbas. Žmonės neberizikuoja. Pažiūrėkite, kiek ikiteisminių tyrimų pastaraisiais metais dėl bandymo papirkti policijos pareigūną pradėta, juolab kad viskas išviešinama.
