
Naujausios
Kai mes švenčiame, jie — dirba
Kai šiandien vakare daugelis susėsime prie Kūčių stalo, kažkam tik prasidės darbo diena. Greitosios medicinos pagalbos, ugniagesių, policijos postuose ir geležinkelio būdelėse budės žmonės, saugodami mūsų ramybę.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Ramybės daugiau tik per Kūčias
Apsilankę prieš šventes Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stotyje sutikome felčeres Sigitą Beniušienę, Nelę Šležienę ir Janiną Čalnarienę.
Per 30 darbo metų S. Beniušienei budėti Kalėdų ar Naujųjų naktį teko ne kartą. Ne išimtis ir šie metai. Moteris darbuosis per Kalėdas. J. Čalnarienė į darbą skubės sausio 1-ąją.
Paklaustos, ar šeimos nariai nepyksta, kad svarbiausias metų šventes kartais tenka švesti be žmonų ir mamų, felčerės sako: namiškiai su tuo jau susitaikę. Tik Janina Čalnarienė, kuri šį darbą dirba 10 metų, sako, kad šeima vis dar piktai sutinka žinią, kad jos per šventes nebus namie. Kolegės šypteli ir ramina: „Nieko, pripras ir taviškiai.“
Jeigu tenka budėti Kūčių vakarą, moterys iš namų atsineša tradicinių Kūčių patiekalų, kartais — net ir kalėdaitį. Kūčių vakaras būna bene ramiausias iš viso šventinio laikotarpio, tad nutaikiusios akimirką, kai visos šešios stotyje budinčios felčerės susirenka, užsidega žvakę ir pavakarieniauja.
Per Kalėdas prasideda tikras darbymetis. „Važiuojame pas apsinuodijusius grybais, alkoholiu, persivalgiusius, sumuštus. Naujųjų metų naktį, ypač anksčiau, pasitaikydavo nemažai susižalojusių petardomis“, — pagrindinius švenčių iškvietimus vardija J. Čalnarienė.
S. Beniušienei atmintyje įstrigo 2007-ųjų naujametė naktis. Tada teko vykti į viename Tilžės gatvės daugiabutyje kilusį gaisrą. Tačiau medikai čia jau buvo bejėgiai, liepsnose žuvo du mažamečiai vaikai, jų senelis ir senelio draugas. Vėliau paaiškėjo, jog vyriškiai girtavo, rūkė, o neapdairiai numesta nuorūka ir sukėlė gaisrą.
N. Šležienė prisimena ir kuriozišką nutikimą, kai naujametinę naktį visai prieš pat išmušant laikrodžiui dvyliktą teko vykti pas staiga sukarščiavusį maždaug 30 metų vyriškį.
Visai nelinksmai 2008-ieji prasidėjo J. Čalnarienei. Iškviesti medikai į vieną Kairių (Šiaulių rajonas) daugiabutį čia surado gerokai apgirtusią kompaniją. Vietoj prašymo padėti, felčerė vos įžengusi į butą susilaukė grasinimų.
„Per šventes visada būna daugiau darbo nei eilinę dieną“, — sako N. Šležienė.
Gaisrų sumažėjo
Prie atsineštų iš namų Kūčių patiekalų darbe susės ir ugniagesiai gelbėtojai.
„Maždaug prieš 10 metų per šventes vos spėdavome suktis. Dabar jau kelinti metai ramiau“, — sako Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos I-osios komandos pamainos vadas Vitalis Tumėnas. Gelbėtojas spėja, kad šalyje pagaliau išseko rusiškų signalinių raketų, kurios ir sukeldavo nemažai gaisrų, atsargos.
Iškvietimų per šventes pasitaiko, tačiau į rimtus gaisrus pastaraisiais metais vykti neteko.
Pernai Andrėjui Akimovui, I-osios komandos skyrininkui, per Naujuosius vyko į Gegužių gatvę, kur grupelė gyventojų daugiabučio kieme sukūrė nemažą laužą. Jis kėlė grėsmę šalia esančiai elektros transformatorinei. „Kaip supratome, tame kieme laužų deginimas per Naujuosius jau tapęs tradicija“, — sako ugniagesys gelbėtojas.
„Anksčiau daugiau laužų per šventes pasitaikydavo. Primesdavo ir padangų į ugnį, — priduria V. Tumėnas. — Dabar jų sumažėję. Padėjo prevencinis darbas. Gyventojai patys pradėjo drausminti laužų degintojus.“
Skyrininkas Ovidijus Klenauskas sako, kad Kalėdų ir Naujųjų išvakarėse dažniausiai tenka vykti ne į gaisrus, o į autoįvykius: „Žmonės skuba pas artimuosius, keliuose ir gatvėse būna didelis judėjimas ir neretai vairuotojai neįvertina eismo sąlygų.“ Gelbėtojas prisimena, jog prieš keletą metų Naujųjų metų išvakarėse kelyje Šiauliai— Pakruojis įvyko labai skaudi nelaimė. Iš sumaitoto automobilio teko traukti greičiausiai į šventę skubėjusių žmonių kūnus.
Nors ugniagesiams gelbėtojams atmintyje dažniau išlieka tragiški nutikimai, paprašyti prisiminti linksmų, kurioziškų nutikimų, šiek tiek pagalvoję pradeda pasakoti.
„Prieš pora metų gavome iškvietimą Voveriškėse gesinti pirtį. Kai užgesinome, pirties šeimininkai primygtinai ėmė kviesti prie vaišių stalo“, — nusijuokia V. Tumėnas.
„Pernai vienai moteriai pasirodė, kad priešais esančio namo bute kilo gaisras. Ji nedelsdama iškvietė gelbėtojus. Nuvykę į įvykio vietą, jokio gaisro neradome. Paskambinus gelbėtojus iškvietusiai moteriai, paaiškėjo, kad ji greičiausiai lange pamatė kažkokius šviesos atspindžius, kurie pasirodė panašūs į ugnies liežuvius“, — pasakoja A. Akimovas.
Ugniagesiai dėl tokių iškvietimų nepyksta. Priešingai, džiaugiasi, kad žmonės nėra abejingi, reaguoja, rūpinasi vieni kitais.
Tenka gerti ataušusią kavą
Šiaulių apskrities VPK operatyvaus valdymo skyriuje netyla skambučiai. Palinkę prie darbo stalų su telefono rageliais rankose darbuojasi trys budėtojai.
Trumpai pasikalbėti su mumis sutinka vyresnysis inspektorius Romualdas Dūdėnas. Per 10 darbo metų pareigūnui teko ne kartą budėti per didžiąsias metų šventes.
Skambučių lavina, pasak budėtojo, nurimsta tik trumpam: „Būna, pasidarai kavos pasinaudojęs ramybės akimirka, bet išgerti karštos nespėji, nes vėl pasipila skambučiai ir turi bėgti prie telefono.“ Tad ar turės laiko šventinei vakarienei darbe, pareigūnas abejoja, bet kūčiukų, tikina, atsinešiantis.
„Nėra nė kalbos, šventinės naktys ir dienos daug intensyvesnės. Bene dažniausiai pareigūnams tenka vykti gesinti įsiplieskusių konfliktų“, — sako R. Dūdėnas. Pasitaiko skambinančiųjų, kurie tiesiog nori pasveikinti su šventėmis. Pareigūnas neslepia, kad toks dėmesys yra malonus.
„Būna, jog gerokai alkoholio padauginę piliečiai nebesugeba surinkti taksi numerio ir skambina mums. Kartais ilgokai tenka aiškinti, kad pilietis paskambino ne tuo adresu“, — šypteli R. Dūdėnas.
Kaip ir kitiems specialiųjų tarnybų darbuotojams, jo atmintyje įstrigę liūdni nutikimai. Pareigūną ypač sukrėtė prieš ketverius metus mieste nutikusi nelaimė, kai merginos veidą stipriai sužalojo petarda. Laimei, tokių skaudžių nutikimų pastaruoju metu sumažėję.
Šventės vienumoje
Visiškoje vienumoje Kalėdas ir Naujuosius metus darbe švenčia geležinkelio darbuotojai — pervažininkai.
Prie Kuršėnų pervažos esančiame namelyje randame Bronę Mikaliūnienę. Moteris paaiškina, jog budi keturi geležinkelio darbuotojai, jie keičiasi kas 12 valandų.
B. Mikaliūnienė pažymi, jog pervažininkas negali darbo vietoje skaityti, klausyti radijo ar žiūrėti televizorių. Visas geležinkeliečio dėmesys turi būti sutelktas į kelią ir pervažą.
Penkerius metus šį darbą dirbančiai moteriai šį kartą nei Kūčių vakarą, nei Naujųjų išvakarėse dirbti neteks.
Paklausta, kaip sutinka šventes, jeigu tenka dirbti, moteris sako, jog Kūčių vakarienę tokiais atvejais su šeima valgo anksčiau, iki 7 valandos vakaro, nes būtent tada keičiasi pamaina. O naujametę naktį iš savo namelio gėrisi fejerverkais.
Praeiviai, pasak moters, retai kada pasveikina pervažininkus su šventėmis, tik traukinių mašinistai pravažiuodami linkteli ar pamoja.
FELČERĖS: Linkėdamos visiems gerų švenčių, felčerės Janina Čalnarienė, Sigita Beniušienė ir Nelė Šležienė linki nepersivalgyti, nepadauginti alkoholio, o keliuose būti atidiems ir neskubėti.
VIENUMA: Pervažininkė Bronė Mikaliūnienė sako, jog darbe negalima nei skaityti laikraščių, nei klausytis radijo.
PATARIMAS: Ugniagesys gelbėtojas Ovidijus Klenauskas pataria, per šventes atsargiai elgtis su petardomis, išvykstant iš namų išjungti elektros prietaisus, uždaryti balkono langus, o jeigu balkonas neįstiklintas, nepalikti jame užsidegti galinčių daiktų.
ĮTAMPA: Šiaulių apskrities VPK operatyvaus valdymo skyriaus vyresnysis specialistas Romualdas Dūdėnas sako, jog net ir paprastą dieną retai randa laisvą minutę, o švenčių dienos — dar intensyvesnės.
ŠVENTĖS: Žmonėms, kurie rūpinasi mūsų saugumu, šventės praeis pro šalį.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.