Kaip neperkaisti šį savaitgalį?

Kaip neperkaisti šį savaitgalį?

Kaip neperkaisti šį savaitgalį?

Šį savaitgalį numatomas 30–33 laipsnių karštis. Kaip neperkaisti patiems ir kaip apsaugoti vaikus bei augintinius, pataria Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Orai, miškai, vanduo

Sinoptikė Margarita Kirkliauskaitė „Šiaulių kraštą“ informavo, kad savaitgalį Šiauliuose temperatūra dienomis sieks 30–33 laipsnius karščio, naktimis bus 13–18. Pajūryje panašūs orai, tik naktis kiek šiltesnė – iki 21 laipsnio šilumos. Vyraus rytų ir pietryčių vėjas 4–10 metrų per sekundę.

Lietaus tikimybė savaitgalį nedidelė, tik sekmadienio popietę vakariniuose rajonuose gali būti labiau debesuota.

Miškų gaisringumas didelis– trečios ir ketvirtos klasės.

Šiaulių visuomenės sveikatos biuro liepos 21 dienos duomenimis, vanduo Šiaulių miesto maudyklose švarus.

Perkaitusių kol kas nedaug

Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji gydytoja E. Kukaitienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad šią vasarą medikai gaivinti perkaitusių buvo kviesti keletą kartų. Daugiau pranešimų gaunama apie atokaitoje snaudžiančius alkoholio padauginusius piliečius. Į medikus taip pat kreipiasi pagyvenę žmonės, ypač širdininkai.

Norint apsisaugoti nuo karščio, gydytoja pataria tinkamai apsirengti: dėvėti natūralaus pluošto šviesius laisvus, lengvai ir gerai praleidžiančius prakaitą drabužius, galvą pridengti skrybėle, kepuraite, skarele ar skėčiu.

Per karščius darbus laukuose patariama atlikti ryte ar vakare. Reikėtų riboti bet kokį fizinį krūvį. Pavojingiausias laikas – nuo 11 iki 16 valandos.

Būtina riboti buvimo trukmę karštoje aplinkoje, vengti saulėkaitos, tiesioginių saulės spindulių poveikio, ypač pavojinga užmigti saulės atokaitoje. Kuo daugiau laiko praleisti vėsesnėse patalpose.

Vartokite pakankamai skysčių

E. Kukaitienė pataria gerti dažniau, nei troškina – 3–4 litrus. Gerti geriausiai tinka stipresnės mineralizacijos negazuotas vanduo, nesaldinta arbata, vanduo su citrinos sultimis, vaisių ir daržovių sultys. Tik nereikėtų iš karto daug išgerti, geriau dažniau po truputį.

Reikia vengti alkoholio, skysčių su kofeinu, gėrimų su cukrumi ar saldikliais, nes šie gėrimai skatina vandens pašalinimą iš organizmo.

Valgyti medikė pataria saikingai ir lengvai virškinamą maistą – daug vaisių ir daržovių, daugiau skystų produktų, lengviau pasisavinamų liesų pieno produktų.

Saugokite odą, neperkaiskite

Odos apsaugai nuo nudegimų E. Kukaitienė pataria naudoti apsauginius kremus, o nudegus – vėsinti odą vandeniu, ledukais, purkšti specialiomis priemonėmis nuo nudegimo.

Gydytoja įspėja, kad perkaitimas labai priklauso nuo žmogaus amžiaus, sveikatos, psichikos būklės. Labai greitai perkaista vaikai, vyresnio amžiaus žmonėms perkaitimas sukelia skausmus širdies plote.

Perkaitus pakyla aukšta kūno temperatūra (iki 38–41 laipsnio), parausta oda, svaigsta ir skauda galva, spengia ausyse, sutrinka pusiausvyra, padažnėja pulsas ir kvėpavimas, kamuoja troškulys, atsiranda mieguistumas, vangumas, nenoras judėti. Galimas sąmonės netekimas ar aptemimas.

„Jei pajutote perkaitimo požymius ar pastebėjote, kad kitam žmogui blogai, nelikite vienas ir nepalikite kito žmogaus vieno, kvieskitės pagalbą“, – įspėja gydytoja.

Lengvai perkaitusį žmogų reikia aptrinti vėsiu vandeniu suvilgytu rankšluosčiu, duoti atsigerti. Sunkesniu atveju reikia skubiai išvesti ar išnešti nukentėjusįjį iš karštos aplinkos, paguldyti vėsioje vietoje ant nugaros, po kojomis pakišant pagalvę ar suvyniotus drabužius. Taip pagerės galvos ir širdies kraujotaka. Vėsinkite vandeniu suvilgytu rankšluosčiu.

Jei nukentėjusysis be sąmonės, reikia paguldyti jį ant šono, vėdinti, niekuo negirdyti ir skubiai vežti į gydymo įstaigą.

E. Kukaitienė įspėja nepalikti vaikų ir augintinių automobiliuose, net ir trumpam, nes stovintys automobiliai greitai įkaista.

Jono TAMULIO nuotr.

PATARIMAS: Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienė šį savaitgalį saulės voniomis pataria mėgautis ypač atsargiai, riboti fizinį krūvį.