
Naujausios
Karpiniais nuskaidrintas švenčių laukimas
Tautodailininkės Angelės Steponavičienės karpinių galima išvysti ne tik parodose. Jos darbai puošia ir Šiaulių savivaldybės viešosios bibliotekos Lieporių filialo bei kitas erdves. Tautodailininkė pataria, kaip šventėms galima papuošti savo namų langus, šventinį stalą, eglutę.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Švenčių simbolika
A. Steponavičienė sako, kad langų, lentynėlių, lempų gaubtų papuošimus senovėje moterys karpydavo ne tik iš reikalo, noro pasipuošti, bet ir iš kūrybinio malonumo. Ne visada anuomet būdavo lengva gauti balto popieriaus, tad karpydavo net ir iš laikraščių.
„Moteris, kuri gražiausiai savo namus pasipuošdavo karpiniais šventėms, buvo labai vertinama“, – sako tautodailininkė.
Karpiniais puošdavo ir jaunųjų kampą per vestuves. Būdavo iškarpomi ne tik jaunųjų vardų inicialai, bet ir paukščiai, gyvybės medis. Tautodailininkė visai neseniai taip pat turėjo tokį užsakymą.
„Labai džiaugiuosi, kai matau, kad ir įstaigų, ir namų langai vis dažniau prieš šventes puošiasi karpiniais. Dar prieš dešimt metų to nebuvo“, – pažymi A. Steponavičienė.
Kalėdų ir Naujųjų metų šventėms skirtuose karpiniuose tradiciškai dominuoja žvaigždutės, mėnuliukai, varpeliai, angeliukai. Karpinių kūrėjai, ypač jaunesni, pasitelkia modernesnes priemones: aštrius peiliukus, dekoratyvinius skylamušius.
„Aš naudojuosiu tik žirklėmis, juk esu karpytoja, o ne raižytoja“, – sako tautodailininkė.
Net ir patyrusiai karpytojai visko nutinka. Tenka ir į pirštą įsidurti bandant pradurti storesnį popieriaus sluoksnį, būna, kad išlankstai karpinį, o jis pažyra dalimis, pasitaiko, kad sutrūkinėja smulkios detalės. Susiduria ir su karpiniams tinkamo plonesnio popieriaus problema – sunku rasti.
Idėjos – iš širdies
A. Steponavičienei dirbant darželio auklėtoja dažnai tekdavo karpyti norint papuošti sienlaikraštį, stendą, grupę prieš šventes. Ypač gražiai snaiges karpydavo auklėtojos padėjėjos, jų darbu visada gėrėdavosi.
„Pirmas įkvėpimas buvo dukros vestuvės. Sugalvojau padaryti vestuvinę dovaną, iškarpyti gyvenimo medį su jaunųjų monogramomis. Tai buvo pirmas mano toks rimtas paveikslas, ir kai užsivedžiau, tai užsivedžiau, iki šiol negaliu sustoti. Man karpiniai – tai vidinis savęs išsakymas, ir tas lengvumas, baltumas. Kurioj kitoj technikoj tai pastebėsi?“ – sako tautodailininkė.
Kai ateina mintis, ką norėtų iškarpyti, sudėtingiausia būna sugalvoti, kaip tai padaryti, tada piešia eskizą ant popieriaus ir karpo. Daugiausiai įkvėpimo ir idėjų A. Steponavičienė semiasi iš gamtos. Labai patinka karpyti paukščius.
„Aišku, menas modernėja, bet nereikėtų užmiršti savo šaknų, tradicijų. Dabar karpiniuose naudojama daug ažūro, pavyzdžiui, užuolaidėlės atrodo kaip nertos. Bet senovės liaudies mene to nebuvo. Aš savo karpiniuose stengiuosi išlaikyti tą senovinę ornamentiką, neužgožti jos ažūru, nors kartais ir sunku tam atsispirti“, – pasakoja tautodailininkė.
Menininkės namų vieną langą taip pat puošia karpyta užuolaidėlė.
Kaip pasipuošti šventėms?
A. Steponavičienė sako, kad karpiniai nebūtinai turi būti sudėtingi, nebūtina jų prisikarpyti daug. Viena kita žvaigždutė, snaigė, eglutė, varpelis ar angeliukas, pakabintas ant eglutės, lange, virš durų, taip pat bus gražus akcentas.
Kūčių, Kalėdų stalą galima papuošti pastatomais angeliukais, juos išsikirpti nesudėtinga, o šventinę nuotaiką sukurs. Nesudėtinga išsikarpyti ir įdėklus servetėlėms.
„Vien popieriaus baltumas suteikia šviesos, kurios taip trūksta šiuo metų laiku, laukiant saulėgrįžos“, – sako tautodailininkė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Angelė Steponavičienė: „Vien popieriaus baltumas suteikia šviesos, kurios taip trūksta šiuo metų laiku, laukiant saulėgrįžos.“
Idėja langams papuošti prieš šventes.
Paukščiai – vienas mėgstamiausių Angelės Steponavičienės karpinių motyvų.
Pastatomas angeliukas šventiškam stalui papuošti.
Iš popieriaus iškarpytas servetėlės įdėklas.
Tokiais karpiniais galima puošti ir langus, ir eglutę, ir stalą.
Karpytos užuolaidėlės puošdavo senovės lietuvių namus. Gražus namų akcentas tai ir šiandien.