
Naujausios
Karščio aukos užpildė Priėmimo skyrių
Vakar Respublikinės Šiaulių ligoninės Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje nebuvo nė vienos laisvos lovos. Medikai sako, jog situacija – kaip per gripo epidemiją. Neatsakingas buvimas saulėje sukelia ne tik karščio ar saulės smūgį, bet ir dehidrataciją, kraujotakos bei širdies veiklos sutrikimus. Šiemet karštis Šiauliuose nusinešė jauno vyro gyvybę – žmogus perkaito darbe.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Kas valandą – po stiklinę vandens
„Vasara pražydo visu grožiu, o mums darbo kaip viduržiemį per gripo epidemiją. Žmonių antplūdis tikrai didelis, visos lovos užimtos. Daugiausiai tai seni žmonės, paveikti karščių, dehidratavę, svaigstančia galva. Padaugėjo besiskundžiančių širdies skausmais, yra keletas infarkto ir insulto atvejų“, – trumpai situaciją apibūdino Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus gydytoja terapeutė Vitalija Miliuvienė.
Pasak medikės, oro permainos reikalauja adaptacijos ir pasiruošimo. „Einant į lauką galvą reikia dengti, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Per karščius nuo 11 iki 16 valandos vengti ilgai būti lauke. Reikia vartoti daug skysčių, net ir namuose. Kas valandą reikia išgerti stiklinę vandens. Pabrėžiu – ne arbatos, ne kavos, o vandens“, – akcentavo V. Miliuvienė.
Perkaistama ne tik pliaže
Intensyviosios terapijos skyriaus laikinai einantis vedėjo pareigas gydytojas anesteziologas-reanimatologas Andrius Bubliauskas primena, kad saulės, karščio poveikiui jautriausi kūdikiai, maži vaikai, seni žmonės, asmenys turintys antsvorio, kardiologinių problemų, žalingų įpročių.
Pasak gydytojo, perkaitimui labiausiai jautrios kepenys, kardiovaskulinė ir nervų sistemos. Simptomai gali būti lengvi arba ūmūs. Perkaitus gali atsirasti sąmonės sutrikimas, susijaudinimas, silpnumas, galvos skausmas ar svaigimas, gali mirgėti akyse, pykinti, vemti ar net viduriuoti. Sunkiais atvejais pasireiškia traukuliai, ištinka koma.
A. Bubliauskas perkaitusį žmogų pataria nuvesti į pavėsį ir visą kūną vėsinti vandeniu, drėgnais rankšluosčiais. Į medikus nedelsiant reikia kreiptis, kai pulsas labai dažnas, sutrikusi sąmonė, nukritęs kraujospūdis, sutrikęs kvėpavimas.
„Jeigu pavėluojama suteikti pirmąją pagalbą, pasekmės būna liūdnos. Šiemet turėjome vieną tokį atvejį. Jaunas vyras buvo atvežtas iš darbo vietos. Jis buvo be sąmonės, buvo kvėpavimo nepakankamumas, šerdinė temperatūra siekė beveik 42 laipsnius. Gaila, bet išeitis buvo liūdna“, – apie tragiškai pasibaigusį atvejį pasakojo gydytojas.
Rizika gauti saulės ar šilumos smūgį žymiai padidėja dirbant sunkų fizinį darbą saulės atokaitoje esant didesniam kaip 70 procentų oro drėgnumui.
Dirbantiems karštyje
Karštyje dirbantiems žmonėms darbdavys, pagal Darbo kodekse nurodytą pareigą saugiai organizuoti ir vykdyti darbą, privalo įvertinti galimą riziką darbuotojų saugai ir sveikatai ir organizuoti darbą taip, kad darbuotojams kuo mažiau tektų dirbti karštyje ir saulės atokaitoje.
Darbuotojai, dirbantys karštyje, turėtų vilkėti lengvais, laisvais, šviesiais, natūralaus pluošto rūbais, dėvėti galvos apdangalą ir, jei reikia, akinius nuo saulės.
Darbdavys taip pat turi pasirūpinti, kad darbuotojai būtų aprūpinti vėsiu geriamuoju vandeniu ir jo išgertų 2–4 stiklines per valandą. Taip pat įrengti atsivėsinimo vietas ir maždaug kas valandą darbuotojams suteikti papildomas pertraukėles, kurių metu būtų galima pailsėti ir atsivėsinti.
Jeigu įmanoma, karštomis dienomis geriau neorganizuoti fiziškai sunkių darbų.
Nudegus gresia melanoma
Pasak Odos ir veneros ligų centro vedėjo Vaclovo Vaitkevičiaus, odos nudegimas saulėje – vienas iš dažniausių odos pakenkimų.
„Ne kiekvienam žmogui buvimas saulėje vienodai pakenkia. Greičiausiai nukenčia šviesiaplaukiai ir rusvaplaukiai. Pavojingiausia pavasario saulė. Jau ne vieno paciento sulaukėme su veido, kaklo, ausų nudegimais. Liepą, rugpjūtį saulė nebūna tokia pikta“, – sakė gydytojas.
Nudegus odą medikas pataria pirmiausiai ją vėsinti. Tam tinka ir liaudiškos priemonės, pavyzdžiui, kefyras. Skausmą ir uždegimą malšinti padeda priemonės su pantenoliu.
V. Vaitkevičius atkreipė dėmesį, kad ypač po stiprių odos nudegimų gresia susirgti melanoma – odos vėžiu. Pastebėjus ant kūno netaisyklingos formos, „karpytą“, pakilusiais pakraščiais, pasikeitusios spalvos, padidėjusį apgamą, reikia nedelsiant kreiptis į medikus. Jeigu auglys įaugęs 0,75 milimetro į odą, pacientui galima padėti ir jis visiškai pasveiks. Jeigu auglys įaugęs jau 1,5 milimetro, prognozės pasveikti prastos.
Pasak gydytojo, nors daugelis deginasi norėdami atrodyti gražiai, tačiau nuo dažno deginimosi oda greičiau sensta.
Jeigu jau norite įdegti, tai reikėtų daryti palaipsniui. Pradėti nuo 20 minučių ir palaipsniui buvimą saulėje ilginti. Nederėtų degintis, kai kaitriausia saulė – nuo 12 iki 14 valandos.
Nuo nudegimų saugo ir apsauginiai kremai, tačiau jais reikėtų pasitepti kas valandą bei nusimaudžius.
Šaunumo demonstravimas gali prišaukti nelaimę
Neurochirurgijos skyriaus vedėjas Algirdas Danelis sakė, kad vasarą padaugėja galvos, kaklo, stuburo traumų, kurių patiria motociklininkai, dviratininkai, žemės ūkio darbuotojai, mėgėjai nardyti.
„Norėčiau kreiptis į jaunimą – nepameskite galvos būdami prie vandens! Norima parodyti savo šaunumą, šokti į vandenį iš aukštai, daryti salto, bet tam reikia būti pasiruošus. Net profesionalai sportininkai, šokinėjantys į vandenį, patiria traumų. Taigi tai didelė rizika“, – pažymėjo A. Danelis.
Gydytojas patarė visada prieš pradedant maudynes pasitikrinti, koks yra vandens telkinio dugnas, net jei maudotės žinomame ežere ar upėje. Mat po žiemos, slenkant ledams, neretai dugno reljefas pasikeičia, buvusios gilesnės vietos tampa seklesnėmis, ir neriant žemyn galva gali pakakti vos keliais centimetrais seklesnės vietos, kad patirtumėte rimtą galvos, kaklo ar stuburo traumą.
Pasak A. Danelio, patyrus galvos ar stuburo traumą vandenyje, yra rizika ir prigerti: „Gerai, jei žmogus sąmoningas ir po vandeniu nekvėpuoja, tuomet plaučiuose esantis oras jį iškelia į paviršių. Kitu atveju yra rizika jei ne nuskęsti, tai pritraukus į plaučius vandens susirgti plaučių uždegimu.“
Nukentėjusiajam reikia suteikti pirmąją pagalbą. Ištraukus iš vandens, būtina nedelsiant kviesti greitąją pagalbą ir klausyti jų instrukcijų. Svarbu žinoti tiksliai, kur esate, kad greitajai pagalbai nereikėtų klaidžioti.
Neurochirurgas atkreipė dėmesį, kad dažniausiai traumų patiria neblaivūs asmenys. Mat alkoholis slopina savisaugos jausmą ir pradeda elgtis neatsakingai, per drąsiai.
Tiesa, gydytojas pasidžiaugė, kad visuomenės švietimas duoda vaisių, ir jeigu prieš kelis dešimtmečius neriant patirtų traumų pasitaikydavo apie 40 atvejų per metus, tai, pavyzdžiui, pernai tokių atvejų buvo apie 10.
Vytauto RUŠKIO nuotr.
DARBYMETIS: Priėmimo-skubios pagalbos skyriaus gydytoja terapeutė Vitalija Miliuvienė sakė, kad karščiai į ligos patalą paguldė ne mažiau pacientų nei gripas.
ĮSPĖJIMAS: Vakar Respublikinėje Šiaulių ligoninėje surengtoje spaudos konferencijoje (iš kairės) anesteziologas-reanimatologas Andrius Bubliauskas, odos ir veneros ligų gydytojas Vaclovas Vaitkevičius ir neurochirurgas Algirdas Danelis kalbėjo, kokie pavojai tyko vasarą, kaip jų išvengti ir kokių priemonių imtis ištikus bėdai.