
Naujausios
Kas gražesnis – tą ir derins?
Šiauliuose socialinę ir politinę reklamą galima iškabinti tik gavus Savivaldybės leidimą įrengti išorinę reklamą. Jau „krito“ dizainerio Viliaus Purono socialinis plakatas „Šiauliai – universitetinis miestas“. Ar ir dėl rinkimų plakatų politikai taip pat mins Savivaldybės slenksčius? Vyriausybės atstovė įžvelgia, jog Savivaldybė viršijo savo kompetenciją: „Tokio pobūdžio reklamos Savivaldybės taryba neturi teisės reguliuoti“. Ji reikalauja tvarką keisti.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Reguliuoja, ko neturėtų reguliuoti
Šiaulių miesto taryba dar 2015 metų spalio 29 dieną priėmė išorinės vaizdinės reklamos specialiojo plano įgyvendinimo programą.
Programos 24 punkte nurodoma, jog „nedraudžiama ant reklamos įrenginio ... skelbti socialinę ar politinę reklamą tik gavus Savivaldybės administracijos išduotą leidimą įrengti išorinę reklamą.“
Tokios nuostatos teisėtumu suabejojo miesto Tarybos narys Gedeminas Vyšniauskas ir Seimo narys Valerijus Simulik. Kiekvienas atskirai raštu kreipėsi į Vyriausybės atstovę Šiaulių apskrityje Astą Jasiūnienę. V. Simulik – dar ir į Seimo kontrolierių.
Savivaldybės Taryba jau gavo Vyriausybės atstovės teikimą keisti tvarką.
A. Jasiūnienė „Šiaulių kraštui“ sakė įžvelgianti, jog Savivaldybė viršijo savo kompetenciją, nes ėmėsi reglamentuoti ne tik komercinę, ūkinę ir profesinę reklamą, kaip numato Reklamos įstatymas.
Reklamos įstatyme ir ūkio ministro patvirtintose išorinės reklamos įrengimo taisyklėse aiškiai nurodoma, jog šie teisės aktai nereglamentuoja socialinės ir politinės reklamos.
„Tokio pobūdžio reklamos Savivaldybės taryba neturi teisės reguliuoti, – teigė A. Jasiūnienė. – Sudėtingai surašytas tas punktas, bet jokia Savivaldybės programa negali drausti ar nedrausti iškabinti socialinės ir politinės reklamos.“
Politinę reklamą detaliai reglamentuoja Seimo rinkimų įstatymas. Vyriausioji rinkimų komisija savo sprendimais yra patvirtinusi išorinės politinės reklamos įrengimo ir skleidimo tvarką.
Artimiausiame miesto Tarybos posėdyje nurodyta apsvarstyti teikimą ir apie priimtą sprendimą informuoti per 10 dienų.
Socialinę reklamą jau nuvertė
G. Vyšniauskas ir V. Simulik „Šiaulių kraštui“ sakė, jog padėti išsiaiškinti Savivaldybės veiksmų teisėtumą paprašė dizaineris Vilius Puronas.
Gegužės mėnesį Savivaldybė panaikino ant V. Puronui priklausančio reklamos įrenginio iškabintą plakatą „Šiauliai – universitetinis miestas“.
„Kam trukdė ši socialinė reklama? Ar nors vienas Šiauliuose yra prieš universitetą? – klausė V. Simulik. – Ar Šiauliuose ambicijos yra aukščiau visko?“
G. Vyšniauskas prisiminė, jog miesto Taryboje priimant programą „buvo ginčų dėl socialinės, politinės reklamos, bet patikinta, jog nebus problemų“.
„Bet ta programa visu gražumu išlindo, kai buvo nuverstas V. Purono plakatas, nes nebuvo suderintas su Savivaldybe, nors ji negali kištis į socialinę reklamą“, – sakė G. Vyšniauskas.
Politikas svarstė, jog pagal priimtą tvarką „ir eidami į rinkimus“ turėtų plakatus „suderinti su Savivaldybe“.
V. Simulik stebėjosi, kad Savivaldybė ketina užsiimti VRK funkcija.
„Nesu įsigilinęs į Savivaldybės sprendimus dėl politinės reklamos, – sakė parlamentaras. – Jeigu iš tiesų ims reguliuoti, ar stende kabinti Simulik plakatą ar kokį kitą – kas vyksta? Nonsensas, jeigu reikia tokio leidimo. Bet nenustebčiau, kad Šiauliuose yra kitaip nei visoje Lietuvoje. Šiauliuose su logika sudėtinga.“
Rengiasi teismui
2016 metų vasario 25 dienos Tarybos sprendimu išorinės vaizdinės reklamos specialiojo plano įgyvendinimo programoje buvo padaryti pakeitimai, įteisinantys reklamos naikinimo sąlygas.
Netrukus po to ir „krito“ V. Purono ant privačios nuosavybės objekto įrengtas reklaminis tentas „Šiauliai – universitetinis miestas“.
Savivaldybininkai iškėlė dizaineriui administracinę bylą. Rašo nustatę, jog „2016 metų balandžio 12 dieną 8 valandą V. Puronas ant Tilžės g. 151 namo daugiabučio sienos tyčia įrengė (skleidė) išorinę reklamą, neturėdamas Savivaldybės administracijos išduoto leidimo“.
Byloje įvardijami pažeisti programos punktai, tarp jų – ginčijamas 24 punktas.
Savivaldybė pati plakatą pašalino, o V. Puronui dėl administracinės teisės pažeidimo skirta 216 eurų bauda.
„Ne aš pažeidžiau įstatymus, o pati Savivaldybė juos pažeidė, – įsitikinęs V. Puronas. – Tentą įrengiau dar 2002 metais, įrengtas pagal galiojusią tvarką, su Savivaldybe buvo suderintas, o socialinei reklamai nereikia Savivaldybės leidimo, be to, jau metus kabojo tas universiteto plakatas.“
Jautęs, kad jo reklaminio tento konstrukciją norima pašalinti, pats siūlęs Savivaldybei galimus variantus. Bet vietoj atsakymo sulaukęs administracinės bylos.
Įsitikinęs, jog pretekstas ją kelti surastas būtent dėl socialinio turinio plakato. Merui Artūrui Visockui universiteto rektorius Donatas Jurgaitis turėjęs raštu patvirtinti, jog neprieštarauja, kad plakatas būtų nuimtas.
„Šiaulių kraštui“ dizaineris teigė, jog teisybės ieškos teisme.
Politinė valia lėmė
Petras Slonksnis, Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiasis specialistas, kuruoja leidimų išdavimą dėl išorinės vaizdinės reklamos. Jis dalyvavo darbo grupėje, kuri rengė sprendimų projektus dėl išorinės vaizdinės reklamos.
Kaip atsirado nuostatos dėl socialinės ir politinės reklamos?
„Tokia buvo politinė valia“, – teigė specialistas. Jis bandęs perspėti, jog Reklamos įstatymas ir ūkio ministro patvirtintos taisyklės nenumato tokio pobūdžio reklamos reglamentavimo, bet nesureaguota.
Dėl nuversto V. Purono plakato nieko negalįs pakomentuoti – sprendė Viešosios tvarkos skyriaus specialistai.
Seimo rinkimai artėja, ar turės politikai su savo politine reklama minti Savivaldybės slenkstį?
„Rudenį matysime, jeigu užvers tais prašymais, atsakysiu pagal įstatymą“, – patikino P. Slonksnis.
Įrašyta dėl „bendros tvarkos“
Vicemeras Domas Griškevičius kuravo reklamos specialiojo plano ir plano įgyvendinimo programos rengimą.
„Šiaulių kraštui“ jis komentavo, jog nuostatos dėl socialinės ir politinės reklamos buvo įrašytos dėl „bendros tvarkos“.
„Kad viskas būtų ne per 10 dokumentų, o viename dokumente – patogu viską matyti“, – aiškino vicemeras.
Tikino, jog politikams dėl reklamos nereikės eiti leidimo į Savivaldybę.
„Joks klerkas nespręs, ar galima kabinti politinę reklamą, – tvirtino D. Griškevičius. – Esmė ta, kad reklamos stendui reikalinga susitvarkyti leidimą – komercinei, ūkinei ir profesinei reklamai. Reglamentuojama tik, kad tame stende galima ir politinė, socialinė reklama.“
Neigė, jog V. Puronui pritaikytos sankcijos pagal programos nuostatas dėl socialinės reklamos.
„V. Purono atvejis – tai įrenginio, o ne reklamos klausimas, – tikino vicemeras. – Susijęs ne su tuo, kas buvo eksponuojama, o su paties įrenginio teisėtumu. Pagal reklamos specialųjį planą tokie matmenys, kokie buvo V. Purono įrenginio, toje vietoje negalimi.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KLAUSIMAS: Šio plakato iškabinimo iniciatoriai tikisi, jog Šiauliuose dar ne viskas prarasta, bet ar gavo Savivaldybės leidimą tokią žinią skleisti?
Asmeninė nuotr.
PRIEŽASTIS: Savivaldybės sprendimu nukabinamas plakatas, garsinęs Šiaulius, kaip universitetinį miestą – esą reklaminis įrenginys buvo per didelis.