Kas gražesnis – tą ir derins?

Kas gražesnis – tą ir derins?

Kas gra­žes­nis – tą ir de­rins?

Šiau­liuo­se so­cia­li­nę ir po­li­ti­nę rek­la­mą ga­li­ma iš­ka­bin­ti tik ga­vus Sa­vi­val­dy­bės lei­di­mą įreng­ti išo­ri­nę rek­la­mą. Jau „kri­to“ di­zai­ne­rio Vi­liaus Pu­ro­no so­cia­li­nis pla­ka­tas „Šiau­liai – uni­ver­si­te­ti­nis mies­tas“. Ar ir dėl rin­ki­mų pla­ka­tų po­li­ti­kai taip pat mins Sa­vi­val­dy­bės slenks­čius? Vy­riau­sy­bės at­sto­vė įžvel­gia, jog Sa­vi­val­dy­bė vir­ši­jo sa­vo kom­pe­ten­ci­ją: „To­kio po­bū­džio rek­la­mos Sa­vi­val­dy­bės ta­ry­ba ne­tu­ri tei­sės re­gu­liuo­ti“. Ji rei­ka­lau­ja tvar­ką keis­ti.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Re­gu­liuo­ja, ko ne­tu­rė­tų re­gu­liuo­ti

Šiau­lių mies­to ta­ry­ba dar 2015 metų spa­lio 29 die­ną priė­mė išo­ri­nės vaiz­di­nės rek­la­mos spe­cia­lio­jo pla­no įgy­ven­di­nimo pro­gra­mą.

Prog­ra­mos 24 punk­te nu­ro­do­ma, jog „ne­drau­džia­ma ant rek­la­mos įren­gi­nio ... skelb­ti so­cia­li­nę ar po­li­ti­nę rek­la­mą tik ga­vus Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos iš­duo­tą lei­di­mą įreng­ti išo­ri­nę rek­la­mą.“

To­kios nuo­sta­tos tei­sė­tu­mu sua­be­jo­jo mies­to Ta­ry­bos na­rys Ge­de­mi­nas Vyš­niaus­kas ir Sei­mo na­rys Va­le­ri­jus Si­mu­lik. Kiek­vie­nas at­ski­rai raš­tu krei­pė­si į Vy­riau­sy­bės at­sto­vę Šiau­lių ap­skri­ty­je As­tą Ja­siū­nie­nę. V. Si­mu­lik – dar ir į Sei­mo kont­ro­lie­rių.

Sa­vi­val­dy­bės Ta­ry­ba jau ga­vo Vy­riau­sy­bės at­sto­vės tei­ki­mą keis­ti tvar­ką.

A. Ja­siū­nie­nė „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė įžvel­gian­ti, jog Sa­vi­val­dy­bė vir­ši­jo sa­vo kom­pe­ten­ci­ją, nes ėmė­si reg­la­men­tuo­ti ne tik ko­mer­ci­nę, ūki­nę ir pro­fe­si­nę rek­la­mą, kaip nu­ma­to Rek­la­mos įsta­ty­mas.

Rek­la­mos įsta­ty­me ir ūkio mi­nist­ro pa­tvir­tin­to­se išo­ri­nės rek­la­mos įren­gi­mo tai­syk­lė­se aiš­kiai nu­ro­do­ma, jog šie tei­sės ak­tai ne­reg­la­men­tuo­ja so­cia­li­nės ir po­li­ti­nės rek­la­mos.

„To­kio po­bū­džio rek­la­mos Sa­vi­val­dy­bės ta­ry­ba ne­tu­ri tei­sės re­gu­liuo­ti, – tei­gė A. Jasiū­nie­nė. – Su­dė­tin­gai su­ra­šy­tas tas punk­tas, bet jo­kia Sa­vi­val­dy­bės pro­gra­ma ne­ga­li draus­ti ar ne­draus­ti iš­ka­bin­ti so­cia­li­nės ir po­li­ti­nės rek­la­mos.“

Po­li­ti­nę rek­la­mą de­ta­liai reg­la­men­tuo­ja Sei­mo rin­ki­mų įsta­ty­mas. Vy­riau­sio­ji rin­ki­mų ko­mi­si­ja sa­vo spren­di­mais yra pa­tvir­ti­nu­si išo­ri­nės po­li­ti­nės rek­la­mos įren­gi­mo ir sklei­di­mo tvar­ką.

Ar­ti­miau­sia­me mies­to Ta­ry­bos po­sė­dy­je nu­ro­dy­ta ap­svars­ty­ti tei­ki­mą ir apie priim­tą spren­di­mą in­for­muo­ti per 10 die­nų.

So­cia­li­nę rek­la­mą jau nu­ver­tė

G. Vyš­niaus­kas ir V. Si­mu­lik „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, jog pa­dė­ti iš­siaiš­kin­ti Sa­vi­val­dy­bės veiks­mų tei­sė­tu­mą pa­pra­šė di­zai­ne­ris Vi­lius Pu­ro­nas.

Ge­gu­žės mė­ne­sį Sa­vi­val­dy­bė pa­nai­ki­no ant V. Pu­ro­nui pri­klau­san­čio rek­la­mos įren­gi­nio iš­ka­bin­tą pla­ka­tą „Šiau­liai – uni­ver­si­te­ti­nis mies­tas“.

„Kam truk­dė ši so­cia­li­nė rek­la­ma? Ar nors vie­nas Šiau­liuo­se yra prieš uni­ver­si­te­tą? – klau­sė V. Si­mu­lik. – Ar Šiau­liuo­se am­bi­ci­jos yra aukš­čiau vis­ko?“

G. Vyš­niaus­kas pri­si­mi­nė, jog mies­to Ta­ry­bo­je prii­mant pro­gra­mą „bu­vo gin­čų dėl so­cia­li­nės, po­li­ti­nės rek­la­mos, bet pa­ti­kin­ta, jog ne­bus pro­ble­mų“.

„Bet ta pro­gra­ma vi­su gra­žu­mu iš­lin­do, kai bu­vo nu­vers­tas V. Pu­ro­no pla­ka­tas, nes ne­bu­vo su­de­rin­tas su Sa­vi­val­dy­be, nors ji ne­ga­li kiš­tis į so­cia­li­nę rek­la­mą“, – sa­kė G. Vyš­niaus­kas.

Po­li­ti­kas svars­tė, jog pa­gal priim­tą tvar­ką „ir ei­da­mi į rin­ki­mus“ tu­rė­tų pla­ka­tus „su­de­rin­ti su Sa­vi­val­dy­be“.

V. Si­mu­lik ste­bė­jo­si, kad Sa­vi­val­dy­bė ke­ti­na už­siim­ti VRK funk­ci­ja.

„Ne­su įsi­gi­li­nęs į Sa­vi­val­dy­bės spren­di­mus dėl po­li­ti­nės rek­la­mos, – sa­kė par­la­men­ta­ras. – Jei­gu iš tie­sų ims re­gu­liuo­ti, ar sten­de ka­bin­ti Si­mu­lik pla­ka­tą ar ko­kį ki­tą – kas vyks­ta? Non­sen­sas, jei­gu rei­kia to­kio lei­di­mo. Bet ne­nus­teb­čiau, kad Šiau­liuo­se yra ki­taip nei vi­so­je Lie­tu­vo­je. Šiau­liuo­se su lo­gi­ka su­dė­tin­ga.“

Ren­gia­si teis­mui

2016 me­tų va­sa­rio 25 die­nos Ta­ry­bos spren­di­mu išo­ri­nės vaiz­di­nės rek­la­mos spe­cia­lio­jo p­la­no įgy­ven­di­ni­mo pro­gra­mo­je bu­vo pa­da­ry­ti pa­kei­ti­mai, įtei­si­nan­tys rek­la­mos nai­ki­ni­mo są­ly­gas.

Net­ru­kus po to ir „kri­to“ V. Pu­ro­no ant pri­va­čios nuo­sa­vy­bės ob­jek­to įreng­tas rek­la­mi­nis ten­tas „Šiau­liai – uni­ver­si­te­ti­nis mies­tas“.

Sa­vi­val­dy­bi­nin­kai iš­kė­lė di­zai­ne­riui ad­mi­nist­ra­ci­nę by­lą. Ra­šo nu­sta­tę, jog „2016 me­tų ba­lan­džio 12 die­ną 8 va­lan­dą V. Pu­ro­nas ant Til­žės g. 151 na­mo dau­gia­bu­čio sie­nos ty­čia įren­gė (sklei­dė) išo­ri­nę rek­la­mą, ne­tu­rė­da­mas Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos iš­duo­to lei­di­mo“.

By­lo­je įvar­di­ja­mi pa­žeis­ti pro­gra­mos punk­tai, tarp jų – gin­či­ja­mas 24 punk­tas.

Sa­vi­val­dy­bė pa­ti pla­ka­tą pa­ša­li­no, o V. Pu­ro­nui dėl ad­mi­nist­ra­ci­nės tei­sės pa­žei­di­mo skir­ta 216 eu­rų bau­da.

„Ne aš pa­žei­džiau įsta­ty­mus, o pa­ti Sa­vi­val­dy­bė juos pa­žei­dė, – įsi­ti­ki­nęs V. Pu­ro­nas. – Ten­tą įren­giau dar 2002 me­tais, įreng­tas pa­gal ga­lio­ju­sią tvar­ką, su Sa­vi­val­dy­be bu­vo su­de­rin­tas, o so­cia­li­nei rek­la­mai ne­rei­kia Sa­vi­val­dy­bės lei­di­mo, be to, jau metus kabojo tas universiteto plakatas.“

Jau­tęs, kad jo rek­la­mi­nio ten­to konst­ruk­ci­ją no­ri­ma pa­ša­lin­ti, pa­ts siū­lęs Sa­vi­val­dy­bei ga­li­mus va­rian­tus. Bet vie­toj at­sa­ky­mo su­lau­kęs ad­mi­nist­ra­ci­nės by­los.

Įsi­ti­ki­nęs, jog pre­teks­tas ją kel­ti su­ras­tas bū­tent dėl so­cia­li­nio tu­ri­nio pla­ka­to. Me­rui Ar­tū­rui Vi­soc­kui uni­ver­si­te­to rek­to­rius Do­na­tas Jur­gai­tis turėjęs raš­tu pa­tvir­ti­nti, jog ne­prieš­ta­rau­ja, kad pla­ka­tas bū­tų nuim­tas.

„Šiau­lių kraš­tui“ di­zai­ne­ris tei­gė, jog tei­sy­bės ieš­kos teis­me.

Po­li­ti­nė va­lia lė­mė

Pet­ras Slonks­nis, Sa­vi­val­dy­bės Ar­chi­tek­tū­ros ir ur­ba­nis­ti­kos sky­riaus vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas, ku­ruo­ja lei­di­mų iš­da­vi­mą dėl išo­ri­nės vaiz­di­nės rek­la­mos. Jis da­ly­va­vo dar­bo gru­pė­je, ku­ri ren­gė spren­di­mų pro­jek­tus dėl išo­ri­nės vaiz­di­nės rek­la­mos.

Kaip at­si­ra­do nuo­sta­tos dėl so­cia­li­nės ir po­li­ti­nės rek­la­mos?

„To­kia bu­vo po­li­ti­nė va­lia“, – tei­gė spe­cia­lis­tas. Jis ban­dęs per­spė­ti, jog Rek­la­mos įsta­ty­mas ir ūkio mi­nist­ro pa­tvir­tin­tos tai­syk­lės ne­nu­ma­to to­kio po­bū­džio rek­la­mos reg­la­men­ta­vi­mo, bet ne­su­rea­guo­ta.

Dėl nu­vers­to V. Pu­ro­no pla­ka­to nie­ko ne­ga­lįs pa­ko­men­tuo­ti – spren­dė Vie­šo­sios tvar­kos sky­riaus spe­cia­lis­tai.

Sei­mo rin­ki­mai ar­tė­ja, ar tu­rės po­li­ti­kai su sa­vo po­li­ti­ne rek­la­ma min­ti Sa­vi­val­dy­bės slenks­tį?

„Ru­de­nį ma­ty­si­me, jei­gu už­vers tais pra­šy­mais, at­sa­ky­siu pa­gal įsta­ty­mą“, – pa­ti­ki­no P. Slonks­nis.

Įra­šy­ta dėl „bend­ros tvar­kos“

Vi­ce­me­ras Do­mas Griš­ke­vi­čius ku­ra­vo rek­la­mos spe­cia­lio­jo pla­no ir pla­no įgy­ven­di­ni­mo pro­gra­mos ren­gi­mą.

„Šiau­lių kraš­tui“ jis ko­men­ta­vo, jog nuo­sta­tos dėl so­cia­li­nės ir po­li­ti­nės rek­la­mos bu­vo įra­šy­tos dėl „bend­ros tvar­kos“.

„Kad vis­kas bū­tų ne per 10 do­ku­men­tų, o vie­na­me do­ku­men­te – pa­to­gu vis­ką ma­ty­ti“, – aiš­ki­no vi­ce­me­ras.

Ti­ki­no, jog po­li­ti­kams dėl rek­la­mos ne­rei­kės ei­ti lei­di­mo į Sa­vi­val­dy­bę.

„Joks kler­kas ne­spręs, ar ga­li­ma ka­bin­ti po­li­ti­nę rek­la­mą, – tvir­ti­no D. Griš­ke­vi­čius. – Es­mė ta, kad rek­la­mos sten­dui rei­ka­lin­ga su­si­tvar­ky­ti lei­di­mą – ko­mer­ci­nei, ūki­nei ir pro­fe­si­nei rek­la­mai. Reg­la­me­ntuo­ja­ma tik, kad ta­me sten­de ga­li­ma ir po­li­ti­nė, so­cia­li­nė rek­la­ma.“

Nei­gė, jog V. Pu­ro­nui pri­tai­ky­tos san­kci­jos pa­gal pro­gra­mos nuo­sta­tas dėl so­cia­li­nės rek­la­mos.

„V. Pu­ro­no at­ve­jis – tai įren­gi­nio, o ne rek­la­mos klau­si­mas, – ti­ki­no vi­ce­me­ras. – Su­si­jęs ne su tuo, kas bu­vo eks­po­nuo­ja­ma, o su pa­ties įren­gi­nio tei­sė­tu­mu. Pa­gal rek­la­mos spe­cia­lų­jį pla­ną to­kie mat­me­nys, ko­kie bu­vo V. Pu­ro­no įren­gi­nio, to­je vie­to­je ne­ga­li­mi.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

KLAU­SI­MAS: Šio pla­ka­to iš­ka­bi­ni­mo ini­cia­to­riai ti­ki­si, jog Šiau­liuo­se dar ne vis­kas pra­ras­ta, bet ar ga­vo Sa­vi­val­dy­bės lei­di­mą to­kią ži­nią skleis­ti?

As­me­ni­nė nuo­tr.

PRIE­ŽAS­TIS: Sa­vi­val­dy­bės spren­di­mu nu­ka­bi­na­mas pla­ka­tas, gar­si­nęs Šiau­lius, kaip uni­ver­si­te­ti­nį mies­tą – esą rek­la­mi­nis įren­gi­nys bu­vo per di­de­lis.