
Naujausios
Kaštonų kvartalo vaizdas neišryškėjo
Šiaulių miesto savivaldybėje viešame svarstyme su visuomene buvo pristatytas centrinio miesto kvartalo su Kaštonų alėja detalusis planas. Kritikuota, jog planu tik įteisinama esama situacija, nors šis kvartalas ypač svarbus miesto identitetui.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Senamiesčio dalis
Kvartalą riboja Žemaitės, Vilniaus, Dvaro gatvės ir Aušros alėja. Planuojama beveik 11 hektarų teritorija.
Į ją įeina miesto senamiesčio dalis su kultūros paveldo objektais. Kvartalas ribojasi su reprezentacine miesto erdve – Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaru. Čia yra Kaštonų alėja – viena svarbiausių mieste žaliųjų erdvių.
Planuojami 85 sklypai. Tarp jų dominuoja komercinės ir visuomeninės paskirties sklypai. Formuojamos ir daugiabučių gyvenamųjų pastatų teritorijos.
Kvartalo detalųjį planą rengė sostinės UAB „Atamis“.
Plano projekto vadovė G. R. Skačkauskaitė pabrėžė, jog saugomoje miesto senojoje dalyje reguliuojamas naujos statybos poveikis esamai dominantei – Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedrai. Todėl vizualinėje ašyje su Katedra aukštingumas nustatomas iki 12 metrų.
Į šią ašį nepatenkantys statiniai galės būti aukštesni. Leidžiamas esamų pastatų aukštingumas (iki 6 aukštų) didinamas vienu aukštu, bet neturi viršyti 20 metrų aukščio.
Aušros alėjoje, kurioje daug kultūros paveldo objektų, nustatomas aukštingumas iki 12 metrų.
Architektų kritika dėl aukštingumo ribojimo Aušros alėjoje atremta, jog vadovaujamasi specialiuoju kultūros paveldo planu, parengtu Didždvario dvaro sodybos teritorijai.
„Kaip jai vizualiai gali kenkti užstatymas kitoje gatvės pusėje?“ – stebėjosi svarstymo dalyviai.
„Planą rengė Kultūros ministerija – be mūsų žinios“, – informavo miesto vyriausioji architektė Rasa Budrytė.
Eismui – Salantų gatvė
Transporto eismui išsaugoma kvartalo vidinė Salantų gatvė su dvipusiu eismu, planuojamas jos tęsinys su žiedu apvažiuoti.
Prie Salantų gatvės ir kieme tarp policijos ir teismo pastatų planuojamos daugiaaukštės automobilių statymo aikštelės.
Salantų gatvėje esančių garažų sklypai suplanuoti sulig gatvės riba. Savininkai bandė prašyti, kad dėl privažiavimo iki garažų sklypų ribos būtų koreguojamos.
Verslininkai prašo kompromiso
Kaštonų alėjos sklype siūloma vėl statyti meninius akcentus.
Šalia alėjos buvusios čiuožyklos plotuose suformuoti privačios ir Savivaldybės valdomos valstybės žemės komercinės paskirties sklypai.
Verslininkai pageidavo, kad kuo arčiau Kaštonų alėjos galėtų statyti statinius, tačiau turės būti išlaikytas 3–3,5 metro atstumas.
Plano rengėjos žodžiais, kvartalo teritorijos sutvarkymas pagal parengtą planą gali būti lankstus – sprendžiamas techniniais projektais.
Tačiau bendrovės „Šiaulių prekybos namai“ vadovas Algimantas Jankauskas ragino jau dabar ieškoti kompromisų. Jis akcentavo, jog planas turės esminės įtakos verslo investicijoms.
Norima sutvarkyti Prekybos namų pastatą ir prašyta nedidinant esamo sklypo ploto koreguoti ribas. Ties Žemaitės gatve nubrėžti tiesią liniją, nes dėl pastato kampų kampelių dabar ji „iškarpyta.“ Bet sulaukė atsakymo, jog pirmiausia reikia suformuoti gatvės statinio sklypą.
„Turime rasti kompromisą, nes tai būtų naudinga ir miestui, – sakė verslininkas. – Dalį savo pastato net nugriautume ir atiduotume tą plotą viešai erdvei. Jeigu klausimo neišspręsime, tai su investiciniu projektu sustosime visiškai.“
Neaišku, koks vaizdas formuojamas
Svarstyme dalyvavę architektai Vytenis Rudokas, Rimantas Stuopelis pasigedo erdvinių, tūrinių sprendinių, kaip kvartalas turėtų atrodyti.
„Labai gaila, kad nėra maketo – tada visas vaizdas pasimatytų. Anksčiau joks detalusis be maketo nėjo“, – prisiminė R. Stuopelis.
Jis kritikavo Savivaldybę, kad į plano rengimo sąlygas maketo neįrašė, kad vadovavosi tik mažiausia kaina.
„Apsiribojama esamos situacijos įteisinimu, ji tik lokaliai koreguojama, – reziumavo per svarstymą V. Rudokas. – Daug idėjų buvo teikiama, bet jos sudėtos į stalčius, neviešinamos, ir nieko nekeičiama.“
„Šiaulių kraštui“ jis teigė, jog praleidžiama proga duoti toną, kokio kvartalo vaizdo siekiama.
„Tada ir verslininkas, darydamas investicijas, matytų, kas jam naudinga ir kaip pats prisideda prie bendro kvartalo vaizdo, – sakė jis. – Kai gausis, kaip gausis, kas bus kaltas? Architektai? Savivaldybės valdininkai tikrai neprisiims atsakomybės.“
Jo žodžiais, dabar tik kiekvienam sklypui sudėti reikalavimai, o kvartalo lygmens reglamentų praktiškai nėra.
„Pavyzdžiui, kokio pobūdžio užstatymas bus palei Kaštonų alėją – ar aklina siena, vienas tūris, ar daug mažų tūrių, sublokuoti namai? Tai labai svarbu alėjos vaizdui, bet plane apie tai nieko nėra“, – pabrėžė architektas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Plano svarstymo dalyviai architektai Vytenis Rudokas (kairėje) ir Rimantas Stuopelis pasigedo bendro kvartalo vaizdo.
Kvartalo širdis – Kaštonų alėja. Bet iš plano nepaaiškėjo, kokio pobūdžio užstatymas bus palei alėją?