Kelionė į užsienį atėmė bedarbio pašalpą

Kelionė į užsienį atėmė bedarbio pašalpą

Kelionė į užsienį atėmė bedarbio pašalpą

33-ejų metų vyras, užsiregistravęs Darbo biržoje, vakar sužinojo, kad bedarbio pašalpos dar negaus tris mėnesius. Neteko ir bedarbio statuso. Tokių sankcijų ėmėsi valstybinė institucija po to, kai vyras išvažiavo į užsienį, nesuderinęs su birža. Bedarbis aiškina apie išvykimą pranešęs.

Rita ŽADEIKYTĖ

rita@skrastas.lt

Pasipiktino Darbo birža

Joniškio rajono gyventojas (pavardė redakcijai ir Darbo biržai žinoma) su nuoskauda vakar uždarė Darbo biržos duris ir atėjo tiesiai į „Šiaulių krašto“ redakciją.

33 metų vyras, turintis dažytojo— tinkuotojo specialybę, iki sausio pradžios turėjęs darbo ir išmaitinęs savo šeimą — žmoną ir penkerių metų vaiką, šalių susitarimu buvo atleistas iš Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro.

Sausio 8-ąją jis užsiregistravo Šiaulių darbo biržoje. „Nors ir išėjau šalių susitarimu, gavau išeitinę kompensaciją. Man Darbo biržoje buvo pasakyta, kad gausiu šešis mėnesius bedarbio pašalpą iš Darbo biržos, nes paskutinius 18 mėnesių turiu nepertraukiamą darbo stažą“, — pasakojo vyras.

Vyras tikino išklausęs Darbo biržoje „paskaitą“ drauge su kitais Darbo biržoje užsiregistravusiais žmonėmis. “Pasakojo, kaip jie mums ieškos darbo, tačiau esminių dalykų, kaip paaiškėjo, žmonėms nepaaiškino“, — piktinosi vyras.

Nelegaliai kirto valstybės sieną?

Sausio 20-ąją jį pažįstami žmonės paprašė nuvežti į Vokietiją. Tą dieną vyras savo mašina išvažiavo į užsienį. „Važiavau ne dirbti užsienyje, o buvau tik vairuotojas iš Lietuvos į Vokietiją ir atgal“, — pasakojo joniškietis.

Vyras į Darbo biržą jis turėjęs važiuoti sausio 20 dieną, tačiau tvirtina, paskambinęs Darbo biržos konsultantei Nijolei Kantauskienei ir pranešęs, kad išvažiuoja į Vokietiją, todėl negali atvykti sutartą dieną.

N. Kantauskienė jam esą paaiškinusi, kad grįžęs iš Vokietijos jis būtinai atvyktų į Darbo biržą. „Kai grįžęs atvykau į Darbo biržą ir pranešiau, kad jau grįžau iš Vokietijos, man N. Kantauskienė paaiškino, kad aš iš viso be Darbo biržos leidimo neturėjau teisės kirsti valstybės sienos. Dėl to, kad pažeidžiau Darbo biržos taisykles, man nebebus mokama bedarbio pašalpa“, — pasakojo vyras.

Joniškietis apstulbo, kad jau nebegalima kirsti valstybės sienos net ir be Darbo biržos leidimo: „Jeigu aš registruotas Darbo biržoje, tai jau esu kalinys, negalintis kirsti valstybės sienos? Nepaaiškina, o apkaltina žmogų ir atima vienintelį šiomis dienomis pragyvenimo šaltinį — bedarbio pašalpą. Ką aš savo vaikui valgyti paduosiu, kaip paskolą sumokėsiu?“.

Dvi tiesos

Šiaulių darbo biržos direktoriaus pavaduotoja Jolanta Mikšionytė nustebo, kad kažkam kyla klausimų, jog registruotiems Darbo biržoje reikia būti ne užsienyje, o Lietuvoje.

„Teisės aktai numato, kad žmogus turi būti aktyvus ir ieškoti darbo. O kaip jis vykdys darbo paiešką Lietuvoje, išvykęs į kitą šalį?“, — stebėjosi pavaduotoja J. Mikšionytė.

Ji paaiškino, kad su kiekvienu Darbo biržos klientu yra sudaromas darbo planas, kuriame „numatomos priemonės jam kuo greičiau integruotis į darbo rinką“.

„Galbūt žmogui bus siūloma dalyvauti profesiniuose mokymuose, kaip visa tai jis galvoja daryti išvykęs į kitą šalį? O už įsidarbinimo plano priemonių nevykdymą bedarbio statusas yra stabdomas. Pašalpa yra mokama kas mėnesį, kas mėnesį yra domimasi, kaip žmogus vykdo darbo paiešką, kaip jam sekėsi. Ar gali būti nedarbo draudimo išmoka mokama žmogui, kai žmogus yra kitoje šalyje, gal nuslėpė, kad ten dirba“, — sakė J. Mikšionytė.

J. Mikšionytė tvirtina, kad bedarbiams reikia pasiskaityti bedarbio teises ir pareigas: „O ten parašyta, kad ilgesniam laikui išvykstant iš gyvenamosios vietos būtina informuoti Darbo biržą. Ką reiškia ilgesniam laikui? Gal ne ilgesniam nei savaitė ar dvi“.

Šiaulių darbo biržos Karjeros planavimo skyriaus vedėja Irena Vaikutienė paaiškino, jog norint išvykti į užsienį, reikia rašyti prašymą Darbo biržos vadovui, kad žmogus tuo metu, kol bus užsienyje, nevykdys darbo paieškos. Ir tik tada gali išvykti.

I. Vaikutienė „Šiaulių kraštui“ paaiškino, kad nedarbo draudimo išmoka joniškiečiui nutraukta ir bedarbio statusas yra sustabdytas trims mėnesiams ne dėl to, kad žmogus išvyko į užsienį, o todėl, kad neatvyko į Darbo biržą būtent sausio 20-ąją.

„Čia tas pats, kaip nepranešus iš darbo sėsti ir išvažiuoti savaitei ar ilgiau į užsienį“, — tvirtino I. Vaikutienė.

„Dabar man Darbo biržoje aiškina, kad aš sausio 20 dieną, kai turėjau atvykti, neskambinau, nepaaiškinau. O skambinau tik grįžęs, sausio 27-ąją. Aš negaliu dabar įrodyti, kad skambinau“, — aiškino joniškietis, praradęs kol kas dar nė karto jam nemokėtą bedarbio pašalpą.

BAUDA: Išvykęs pusantros savaitės į užsienį žmogus Darbo biržos buvo nubaustas: neteko ne tik pašalpos, bet ir bedarbio statuso.

TAISYKLĖS: Šiaulių darbo biržos direktoriaus pavaduotoja Jolanta Mikšionytė siūlo paskaityti apie bedarbio teises ir pareigas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.