
Naujausios
Kelionė iš Belfasto į Šiaulius – nuo pavasario iki žiemos
Šeštą mėnesį 31-erių šiaulietis Evaldas Mikoliūnas dviračiu keliauja po Europą. Palikęs darbą Anglijoje, jis spontaniškai nusprendė dviračiu apvažiuoti kuo daugiau šalių, pažinti žmones, gamtą ir skleisti aplinkosaugos idėjas. „Labai noriu įkvėpti kitus pabandyti pagyventi kitaip ir išbandyti save, kad ir kas tai būtų. Svarbiausia, pradėti, nes gyvenimas trumpas. Pinigai sugrįžta, o laikas ne“, – sako Evaldas.
Jo pasakojimą papildo įspūdingos nuotraukos – tarsi atskira istorija apie pasaulį, kuriame gyvename.
loreta@skrastas.lt
Kelionė su idėja
Apie save Evaldas pasakoja kukliai: gimė ir užaugo Šiaulių pietiniame rajone, baigė Romuvos gimnaziją, Vilniuje studijavo teisę, gyveno ir dirbo Maltoje, Anglijoje.
Vaikino hobis – fotografija, tad kelionėje vežasi ne tik kamerą, bet ir droną. Kelionės nuotraukomis jis dalijasi feisbuke kaip Eval Miko: „Noriu parodyti, koks gražus gyvenimas ir pasaulis aplinkui mus.“
Kai su juo susisiekėme, jis keliavo Kroatijoje, vėliau dalijosi įspūdžiais iš Bosnijos ir Hercegovinos, Makedonijos, Graikijos. Iki žiemos planuoja grįžti į Lietuvą, galutinė stotelė – Šiauliai.
Evaldo sprendimas išvažiuoti į kelionę dviračiu buvo spontaniškas – vos kelios savaitės iki kelionės pradžios. Iš pradžių jis planavo tiesiog pakeliauti, bet pasirinko iššūkį: aplankyti kuo daugiau šalių ir prisidėti prie Pasaulio gamtos fondo (WWF) veiklos.
„Skyriau šią kelionę labdaros organizacijai WWF, kuri kovoja už nykstančių gyvūnų rūšių išsaugojimą, prieš globalinį pasaulio atšilimą, rūpinasi kitomis aplinkosaugos problemomis. Man patinka jų idėjos“, – sako Evaldas. Internete sukūrė paskyrą, kurioje norintys gali WWF paaukoti pinigų (www.justgiving.com/fundraising/evaldas-mikoliunas).
Norėjo neskubėti ir pažinti
Pasiskelbęs apie savo kelionę draugams, sulaukė didžiulio palaikymo ir ėmė ruoštis: įsigijo palapinę, kurios net nespėjo išbandyti, „pasitobulino“ savo „tikrai paprastą dviratį“.
Be konkretaus plano, bet su ilgu sąrašu vietų, kurias norėjo aplankyti, ir didžiuliu entuziazmu Evaldas kelionę pradėjo Šiaurės Airijoje, Belfaste.
Iki tol jis dviračiu kasdien važinėdavo į darbą, dabar jo laukė tūkstančiai kilometrų įvairiausiais keliais, keliukais, per pažintas ir visiškai nepažintas vietoves.
Prisipažįsta, kad pirmąją naktį buvo nejauku miegoti atokiai gamtoje, tai buvo visiškai nauja patirtis.
„Bet netrukus pajutau, kad miegas gilesnis gamtoje, o dienomis tapau žvalesnis,– sako Evaldas. – Jokio pavojaus nė karto nepajutau. Dažnai girdžiu naktinius lankytojus, kurie ateina, matyt, vedami smalsumo.“
Apsisprendė, kad tai nebus greita kelionė, nes norėjo spėti pažinti aplankomas vietas, sutiktus žmones ir jų kultūrą, mėgautis vietiniu maistu ir kuo daugiau fotografuoti, Evaldo žodžiais, – kurti prisiminimus.
„Lankau istorines vietas, didžiuosius miestus, dažnai vietovę naršau naktimis, nes mėgstu naktinę fotografiją“, – Evaldas dalijasi ne viena įspūdinga nuotrauka, daryta būtent naktį.
„Buvau sutikęs ne vieną keliautoją dviračiu, kuriam labiausiai rūpi numinti kilometrai, todėl esu nuolatos klausiamas, kiek kilometrų įveikiu kasdien, lyg tai būtų kažkoks indikatorius, ar gerai „varau“, – stebisi Evaldas ir nusišypso: „Aš dažniausiai atsakau, kad nuo 40 iki 140 kilometrų.“
Jo nuomone, kuo greičiau keliauji, tuo daugiau pražiopsai, o jis stengiasi „visur gyvenime atrasti balansą“. Kasdien bando įsiterpti į 60–80 km ribą. Kiekvieną savaitę dienai ar dviem sustoja pailsėti, išsiskalbti ir tiesiog pasimėgauti lova ir namų komfortu.
Kelionėje jis daugiausia „kempingauja“ kur nors atokiau gamtoje, kartais apsistoja hosteliuose, dažniausiai su vietiniais, per tokias bendruomenes keliautojams kaip „Couchsurfing“ ar „Warmshowers“.
Iššūkiai kelionėje
Kas jam sunkiausia kelyje? „Galbūt pastovumo nebuvimas, prie ko buvau įpratęs, ir – nuolatinis judėjimas“, – atsako Evaldas. Dar – ryšio trikdžiai, kai redaguoja nuotraukas, atnaujina įrašus socialiniuose tinkluose. Be to, netrūksta rūpesčių dėl dviračio ar kitos įrangos.
„Austrijoje, Vienoje, santechnikos parduotuvėje teko ieškoti kuo pakeisti pamestą kameros trikojo rankenėlę, – pasakoja Evaldas. – Budapešte vietinis padėjo pakeisti sugedusį drono distancinį. Albanijoje, Shkoder mieste, dviratis dėl susidėvėjusių detalių sunkiai važiavo, bet su vietinių pagalba radau puikų mechaniką. Jis dirbęs Anglijoje, padėjo pakeisti būtinas detales. Kartu padėjo sutvarkyti sulūžusius palapinės polius, dėl kurių palapinė nebestovėdavo, reikėdavo ją dviračiu paremti naktimis, kad nenugriūtų ant galvos.“
Kitas nuotykis – Makedonijoje dieną važiavo be stabdžių, kol surado meistrą. „Nuostabus mechanikas ne tik pakeitė stabdžių kaladėles, dar pavaišino kava ir didžiausiu kada nors ragautu mėsainiu, ir viskas už ačiū. Nenorėjo paleisti, nedažnai, matyt, sulaukia tokių svečių“, – prisimena sutiktus žmones keliautojas.
Po tokių patirčių, Evaldo nuomone, pasaulis atrodo gražesnis ir draugiškesnis.
„Kelyje nuolat susiduri su tam tikrais sunkumais, iškilusias problemas tenka spręsti nedelsiant. Tai stabdo, kelia stresą, bet smagu, kada viskas išsisprendžia. Šios patirtys daro kelionę įsimintiną ir pilną naujų įspūdžių“, – įsitikinęs šiaulietis.
Jaučiasi gamtos dalimi
Keliaudamas jau šeštą mėnesį, Evaldas pasakoja, kad ilgiau nei keletą dienų vienoje vietoje neužsibūna, kad kūnas neaptingtų. Be to, gyvenimas ant dviračio – „ramus, pigus ir paprastas“.
Savo kelionėje jis nepamiršta idėjos, su kuria išvažiavo: prisidėti prie labdaros organizacijos WWF veiklos.
„Kelionės pradžioje skleidžiau jų idėjas aktyviau, kalbėdavau, dabar daugiausia daliju korteles su nuorodomis, kur žmonės gali rasti daugiau informacijos, – pasakoja Evaldas. – „Postai“ socialiniame tinkle su gamtos vaizdais sulaukia daugiausia dėmesio. Visi esame gamtos dalis ir jos išsaugojimas turi būti svarbus.“
Evaldas akcentuoja, kad esminis dalykas – ne finansinė parama organizacijoms, kurios bando mažinti žmonių padarytos žalą, bet mes patys.
„Jeigu pradėtume nebeteršti gamtos, nemėtyti šiukšlių iš automobilių (tai matau keliuose), jeigu nustotume beatodairiškai naudoti gamtos išteklius, balansas būtų išlaikytas. Visi gyventume didesnėje harmonijoje su gamta“, – tiki keliautojas.
Žmogui reikia nedaug
Kelionėje jis pamatė daug įspūdingų, įkvepiančių vietų, susipažino su begale įdomių žmonių. Pavyzdžiui, su 23 metų vaikinu iš Prancūzijos, kuris pėsčiomis keliauja į Indiją. Induizmo pasekėjas tikisi Indiją pasiekti per 9 mėnesius.
Evaldas pasakoja, kad vaikinas keliauja be pinigų, maitinasi žmonių paaukotu maistu, turi tik paprastą mobilųjį telefoną susisiekti su artimaisiais, naudojasi popieriniais žemėlapiais ir kasdien nueina apie 25–40 kilometrų. Kadangi keliauja pėsčiomis, nesinaudoja jokiu transportu. Šis žmogus Evaldą ir stebino, ir įkvėpė: „Mums iš tiesų reikia tiek mažai!“
Gyvenimo prasmės pojūtį ypač sustiprino įspūdingosios Meteoros Graikijoje – šešių vienuolynų, kabančių ant uolų, kompleksas. Jis netramdė emocijų, jautėsi pakylėtas ir svarstė, kaip grįš į savo ankstesnįjį gyvenimą? Meteoros buvo jo kelionių sąraše gal 15 metų!
Prisiminė, kad pernai miręs grupės „Linkin Park“ vokalistas Chester Bennington, pamatęs šią vietovę viename žurnale, taip ja susižavėjo, jog pasiūlė pavadinti grupės albumą „Meteora“ (2003). Jis, Evaldo nuomone, yra pats geriausias „Linkin Park“ albumas.
Evaldas sako, kad kelionė – ne tik pasaulio, bet ir savęs pažinimas: „Aš įgijau pasitikėjimo ir atradau save iš naujo.“ Jis jau priprato prie tokio gyvenimo būdo ir mėgaujasi kiekviena diena.
„Labai noriu įkvėpti kitus pabandyti pagyventi kitaip ir išbandyti save, kad ir kas tai būtų, nebūtinai keliavimas. Svarbiausia, pradėti, gyvenimas trumpas, pinigai sugrįžta, laikas ne... – mano Evaldas. – Be galo džiaugiuosi pradėjęs ir jaučiu, kad tai gali būti tik pradžia ir įžanga į naujus nuotykius.“
Evaldo MIKOLIŪNO nuotr.
Šiaulietis Evaldas Mikoliūnas šeštą mėnesį keliauja po Europą. Į Šiaulius planuoja grįžti iki žiemos.
Keliautojas labai mėgsta naktinę fotografiją. Laivas Arano salose (Airija).
Dubrovnikas (Kroatija) iš paukščio skrydžio.
Kelionėje Evaldas vežasi ir droną, tad dalijasi nuotraukomis arčiau dangaus.
Meteoros (Graikija). Vienuolynų kompleksas ant uolų buvo vienas iš tų objektų, kuriuos keliautojas norėjo seniai aplankyti.
Plitvicos nacionalinis parkas (Kroatija).
Albanijos vaizdai.