Keturvalentė vakcina beveik neprieinama?

Keturvalentė vakcina beveik neprieinama?

Ke­tur­va­len­tė vak­ci­na be­veik ne­priei­na­ma?

Praei­tą sa­vai­tę Šiau­lių ap­skri­ty­je bu­vo diag­no­zuo­ti ke­tu­ri gri­po at­ve­jai, vie­nas žmo­gus dėl jo bu­vo pa­gul­dy­tas į li­go­ni­nę. Me­di­kai ra­gi­na ne­lauk­ti ir kuo sku­biau pa­si­skie­py­ti nuo gri­po. Tik štai di­le­ma – ar skie­py­tis pi­ges­ne tri­va­len­te vak­ci­na, ar ieš­ko­ti bran­ges­nės ke­tur­va­len­tės?

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Ap­sau­go ne nuo gri­po, o nuo komp­li­ka­ci­jų

Me­di­kai skel­bia, kad skie­pai yra efek­ty­viau­sia prie­mo­nė, ap­sau­gan­ti nuo gri­po ir jo su­ke­lia­mų komp­li­ka­ci­jų: pneu­mo­ni­jos, bron­chi­to, au­sų už­de­gi­mo, si­nu­si­to, lė­ti­nių li­gų paū­mė­ji­mo ir ki­tų.

Tra­di­ciš­kai gri­po se­zo­no pra­džia lai­ko­mas spa­lis, o pa­bai­ga – ba­lan­dis. Pa­sis­kie­py­ti re­ko­men­duo­ja­ma dar prieš pra­si­de­dant gri­po se­zo­nui, bet ne­vė­lu ir da­bar.

Ne­mo­ka­mai skie­pi­ja­mi 65 me­tų ir vy­res­ni as­me­nys, nėš­čio­sios, žmo­nės, gy­ve­nan­tys so­cia­li­nės glo­bos ir slau­gos įstai­go­se, vai­kai ir suau­gu­sie­ji, ser­gan­tys lė­ti­nė­mis li­go­mis, imu­no­de­fi­ci­ti­nė­mis būk­lė­mis, pik­ty­bi­niais na­vi­kais, bei svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų dar­buo­to­jai.

Ka­dan­gi nė į vie­ną ka­te­go­ri­ją ne­pa­ten­ka­me, skam­bi­na­me į Šiau­lių cent­ro po­lik­li­ni­ką pa­si­tei­rau­ti, kiek kai­nuo­ja skie­pas.

Skie­pų ka­bi­ne­to te­le­fo­no ra­ge­lį pa­kė­lu­si me­di­kė in­for­muo­ja, kad ga­li­ma rink­tis tri­va­len­tę ar­ba ke­tur­va­len­tę gri­po vak­ci­ną. Pir­mo­ji kai­nuo­ja be­veik 8 eu­rus, ant­ro­ji – šiek tiek per 12 eu­rų. Tie­sa, šiuo me­tu po­lik­li­ni­ka ke­tur­va­len­tės vak­ci­nos ne­tu­ri.

Tiek skie­pi­jan­tis ne­mo­ka­mai, tiek mo­ka­mai, rei­ka­lin­gas šei­mos gy­dy­to­jo nu­krei­pi­mas. „Gy­dy­to­jas tu­ri ma­ty­ti, ar jus ga­li­ma skie­py­ti, ar ne. Ko­kia vak­ci­na, ke­tur­va­len­te ar tri­va­len­te, skie­py­tis, ap­tar­si­te su šei­mos gy­dy­to­ju. Tri­va­len­tė­je vak­ci­no­je yra du gri­po A vi­ru­so po­ti­piai ir vie­nas gri­po B vi­ru­so ti­pas, o ke­tur­va­len­tė­je – du gri­po A vi­ru­so po­ti­piai ir du gri­po B vi­ru­so ti­pai“, – paaiš­ki­na me­di­kė.

Lo­giš­kai mąs­tant, ke­tur­va­len­tė vak­ci­na tu­rė­tų ge­riau ap­sau­go­ti nuo gri­po? Nusp­ren­džia­me paieš­ko­ti gy­dy­mo įstai­gos, ku­rio­je skie­py­tų ke­tur­va­len­te vak­ci­na.

Dai­nų pir­mi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros cent­re ke­tur­va­len­tės vak­ci­nos taip pat ne­tu­ri, o tri­va­len­tė kai­nuo­ja apie 6 eu­rus.

Skam­bi­na­me į šei­mos me­di­ci­nos cent­rą „Al­sa­vi­ta“. Re­gist­ra­tū­ro­je iš­girs­ta­me, kad me­di­ci­nos cent­ras to­kią pa­slau­gą tei­kia, ta­čiau šiuo me­tu jo­kios gri­po vak­ci­nos ne­tu­ri.

„En­de­mik“ Šiau­lių kli­ni­ko­je iš­gir­do­me, kad tri­va­len­te vak­ci­na ga­li­ma pa­si­skie­py­ti nors ir šian­dien. Ji kai­nuo­ja be­veik 10 eu­rų, o štai ke­tur­va­len­tės kie­kis ri­bo­tas ir be­veik vi­sa už­sa­ky­ta. Ši vak­ci­na kli­ni­ko­je kai­nuo­ja be­veik 19 eu­rų. Te­le­fo­nu at­si­lie­pu­si me­di­kė dėl ke­tur­va­len­tės vak­ci­nos pa­ta­rė kreip­tis už dvie­jų sa­vai­čių.

„Ap­sau­go ir tri­va­len­tė, ir ke­tur­va­len­tė vak­ci­na. Tri­va­len­tė vak­ci­na jo­kiu bū­du nė­ra blo­ga, ji ir­gi pri­tai­ky­ta gri­po se­zo­nui, tik ne­ži­no­me, ko­kia gri­po kar­ta ateis. Skie­py­da­mie­si mes ne nuo gri­po sau­go­mės, o nuo jo komp­li­ka­ci­jų“, – paaiš­ki­no me­di­kė.

Ne­mo­ka­mai skie­pi­ja­ma tik tri­va­len­te vak­ci­na

Vals­ty­bi­nė li­go­nių ka­sa (VLK) skel­bia, kad 2018–2019 me­tų gri­po se­zo­nui nu­pir­ko be­veik 10 tūks­tan­čių dau­giau gri­po vak­ci­nos do­zių nei per­nai – iš vi­so 131 738 „Inf­lu­vac“ do­zes. To­kį po­rei­kį nu­ro­dė Lie­tu­vos as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gos.

Pa­sak VLK Svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų ap­rū­pi­ni­mo sky­riaus ve­dė­jos Li­nos Rei­nar­tie­nės, vi­sos se­zo­ni­nio gri­po vak­ci­nos ga­mi­na­mos pa­gal Pa­sau­lio svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­jos re­ko­men­duo­ja­mą an­ti­ge­ni­nę su­dė­tį kiek­vie­niems me­tams, o jų efek­ty­vu­mas ir sau­gu­mas yra pa­tvir­tin­tas re­gist­ra­ci­jos pro­ce­dū­rų me­tu.

Be­je, pa­sak L. Rei­nar­tie­nės, įver­ti­nus vi­sų tie­kė­jų pa­siū­ly­mus, eko­no­miš­kai nau­din­giau­siu pa­siū­ly­mu pri­pa­žin­tas tri­va­len­tę vak­ci­ną pa­tei­ku­sio tie­kė­jo pa­siū­ly­mas, tai­gi to­kia vak­ci­na ir bu­vo nu­pirk­ta.

ELTA nuotr.

Praėjusią savaitę Lietuvoje dėl gripo hospitalizuoti du asmenys, iš kurių – vienas vaikas iki dvejų metų, kitas – suaugęs asmuo. Anot specialistų, reikia mažiausiai dviejų savaičių, kad žmogaus organizme susidarytų antikūniai kovai su gripo virusu.