
Naujausios
Kiek kainuoja rugsėjo pirmoji?
Įpusėjo paskutinis vasaros mėnuo, nenumaldomai artėja rugsėjo 1-oji. Prekybos centruose matomiausios lentynos nukrautos mokyklinėmis prekėmis, įvairiomis nuolaidomis ir akcijomis vilioja specializuotos parduotuvės. Kiek šiandien kainuoja išleisti vaiką į mokyklą? Savo patirtimi dalijasi dviejų mokyklinukų mama.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Nelaukė paskutinės dienos
Šiaulietė Agnė augina dukrą ir sūnų. Dukra eis į šeštą klasę, sūnus – pirmokas. Pirmi metai, kai šeimai abu vaikus tenka suruošti mokyklai. Pirmą kartą moteris kruopščiai fiksavo visas išlaidas ir savo patirtimi sutiko pasidalyti su „Šiaulių krašto“ skaitytojais.
Žinodama, kad išlaidos dviem vaikams bus nemažos, Agnė akcijų mokyklinėms prekėms pradėjo dairytis dar vasaros pradžioje. Planavo išlaidas trims vasaros mėnesiams, nes viską supirkti iš vieno mėnesio algos būtų buvę per daug skausminga.
Būsimasis pirmokas birželio mėnesį iš mokytojos gavo būtinų pirkinių sąrašą. Dukra jau ne pirmi metai lanko mokyklą, tad sąrašas daugmaž aiškus, be to, kai ko yra likę iš ankstesnių metų.
Vienas iš brangiausių pirkinių abiem vaikams buvo uniforminiai megztiniai. Dukrai jis atsiėjo 22 eurus, sūnui – 20 eurų. Agnė tikisi, kad megztiniai tarnaus dvejus metus, bent jau dukrai tiek laikydavo.
Kiti nepigūs pirkiniai – kuprinės. Ypač brangios pradinukų kuprinės. Būsimam pirmokui ji nupirkta už 35 eurus. Šiemet naują kuprinę teko pirkti ir dukrai. Ji kainavo 18 eurų. Kuprines Agnė pirko prekybos centre su 50 procentų nuolaida. Kokybiškesnė kuprinė paprastai atlaiko 2–3 metus.
„Mažesnio vaiko kuprinei verta išleisti daugiau ir nupirkti kokybišką, svorio ir kitus reikalavimus atitinkančią kuprinę, kuri tarnaus kelerius metus. O vyresni vaikai jau pradeda vaikytis madų. Po metų kuprinė jam gali atrodyti nebemadinga, negraži, teks pirkti kitą. Todėl dukrai kuprinės ieškojome dailesnės, bet pigesnės“, – patirtimi dalijasi Agnė.
Birželio pabaigoje viešėdama Lenkijoje Agnės šeima pasidairė ir kanceliarinių prekių, tačiau prekybos centruose pasiūla tada dar buvo gana skurdi, o ir kainos nepasirodė mažesnės nei Lietuvoje. Nupirko sūnui tik penalą, jis kainavo beveik 5 eurus. Dukrai penalą pirko Lietuvoje, prekybos centre, kainavo 3 eurus.
Viename Šiaulių prekybos ir laisvalaikio centre įsikūrusioje kanceliarinių prekių parduotuvėje Agnė atsitiktinai pamatė, jog liepos pradžioje visoms prekėms bus taikoma 20 procentų nuolaida.
„Žinoma, galima buvo laukti ir vėlesnio laiko, pigesnių prekių ieškoti prekybos centruose, tačiau iš patirties žinau, kad kai kurių dalykų, pavyzdžiui, kokybiškų spalvotų ir paprastų pieštukų, gerų drožtukų, parkerių, akvarelės prekybos centre gali ir nerasti, todėl nusprendėme, kad viską pirksime vienoje specializuotoje parduotuvėje. Atėjom su ilgiausiu sąrašu. Gerai, kad buvo liepa, pirkėjų parduotuvėje nedaug, nes beveik valandą užtrukome, kol viską surinkome pagal sąrašą“, – prisiminusi šypsosi moteris.
Už rašymo ir piešimo sąsiuvinius, liniuotes, dažus, pieštukus, trintukus ir kitas kanceliarines prekes iš viso išleista 70 eurų. Brangiausias pirkinys buvo parkeris pirmokui – 8,8 euro.
„Sūnaus mokytoja rekomendavo nepagailėti bent vienam geram parkeriui, nes vaikas dar mokosi rašyti“, – aiškina Agnė.
Kol kas viskam išleista apie 170 eurų, tačiau tai dar ne viskas. Rugsėjį paaiškės, kokių pratybų sąsiuvinių reikia ir vienam, ir kitam vaikui. Jeigu jie bus perkami visai klasei, galbūt šiek tiek pavyks sutaupyti. Bet kuriuo atveju abiejų vaikų pratybos kainuos apie 30 eurų.
Taip pat dar liko nupirkti sportines aprangas (sportbačius, sportines kelnes, marškinėlius), šokių batelius ("češkes").
Šokių bateliai, atsižvelgiant į kokybę ir parduotuvę kainuoja nuo 5 iki 10 eurų, sportines kelnes galima rasti iki 10 eurų, marškinėlius – už 3–5 eurus, paprasti sportiniai bateliai kainuoja nuo 8 iki 15 eurų, maišelis sportinei aprangai – 2-4 eurai.
Išlaidos rugsėjo 1-ąją nesibaigia
„Kai dukra buvo pradinukė, prisimenu, pirmais metais vos už poros savaičių teko pirkti naują parkerį, nes pirmasis pasirodė netinkamas, labai liejo. Per metus gal keturis parkerius pakeitėm. Dabar dviejų užtenka. Pamesdavo žirkles, trintukus, liniuotes sulaužydavo, dažnai tekdavo keisti knygų ir sąsiuvinių aplankalus, nes suplyšdavo. Būdama antrokė net uniforminį megztinį buvo pametusi, laimei, jis atsirado“, – pasakoja Agnė.
Išlaidos rugsėjo 1-ąją nesibaigia. Tai vieno, tai kito dalyko vis prireikia. Neišvengiamai mokykloje bus švenčių, tad mergaitei reikia turėti tamsų (geriausia juodą) sijonuką, baltą palaidinukę, baltas pėdkelnes, batelius, berniukui – juodas kelnes, baltus marškinius, kaklaraištį ar varlytę, išeiginius batus.
„Tik batelius perku naujus, o kelnių, sijonų, marškinių, palaidinukių ieškau padėvėtų prekių parduotuvėse arba keičiamės su draugėmis, kurios augina panašaus amžiaus vaikus“, – patirtimi dalijasi Agnė.
Moteris apskaičiavo, jeigu šventinius rūbus pirktų iš parduotuvės, kiekvienas kainuotų apie 15 eurų (be akcijos).
Agnės šeimos pajamos nėra didelės. Šeima net svarsto galimybę kreiptis į Socialinės paramos skyrių dėl nemokamų pietų ir kompensacijos mokinio prekėms. Paramos galima tikėtis, jei šeimos pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį neviršija 153 eurų. Mokinio reikmėms vienam vaikui tokiu atveju skiriama 57 eurai (iki 2016 metų rugpjūčio buvo 45 eurai). Tai bent iš dalies padengtų išlaidas.
Didelė parama šeimai būtų ir nemokami pietūs, nes vienam vaikui per mėnesį jie kainuoja per 30 eurų.
Moteris neskaičiuoja būrelių, kurių pigiausias per mėnesį kainuoja 4 eurus, brangiausias – 15 eurų. O paprastai vaikai lanko ne vieną būrelį.
„Kai kalbame apie vaiko išleidimą į mokyklą, dažniausiai galvojame tik apie mokyklines prekes, kuprines ir panašiai, tačiau yra dar ir kitų dalykų. Pavyzdžiui, kai dukra pradėjo eiti į mokyklą, skundėsi, kad ji vienintelė klasėje neturi mobiliojo telefono. Kai nupirkome, po kurio laiko iškilo nauja problema – visų su liečiamais ekranais, o jos – mygtukinis“, – pasakoja Agnė.
Moters pastebėjimu, šiais laikais vaikai pradeda anksčiau bręsti, anksčiau pradeda rūpėti išsiskirti (arba neišsiskirti) iš draugų. Jeigu kažkas klasėje įsigijo madingiausius batus, kelnes, telefoną ar dar kažką, tuoj ir kitiems to reikia. Spaudimą jaučia ir vaikas, ir tėvai. Jeigu neišgali nupirkti, tenka pasitelkti visus savo įkalbinėjimo ir diplomatijos sugebėjimus, kad įtikintum vaiką, kad jam to visai nereikia arba, kad reikia visai ko kito.
Autorės nuotr.
Pirmoko rinkinys, kuriam išleista apie 80 eurų.
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Mokyklinių prekių „medžioklėje“ tėvai planuoja išlaidas visą vasarą, stebi akcijas.