Klerkai pareikalavo įrodymų

Klerkai pareikalavo įrodymų

Klerkai pareikalavo įrodymų

ĮŽEISTI SAULĖS LAIKRODŽIO AIKŠTĖS AUTORIAI GARANTUOJA SKANDALĄ

Įsipareigoję iki Lietuvos tūkstantmečio paminėjimo rekonstruoti Saulės laikrodžio aikštę, Šiaulių miesto savivaldybės klerkai aikštės projekto autorių pareikalavo įrodyti autorystę. Apstulbinti ir įžeisti architektai, už šį projektą apdovanoti aukso medaliais ir diplomais, įrodymų nepateikė. Autoriai garantuoja skandalą.

Nijolė KOSKIENĖ

nikos@skrastas.lt

„Tegul įrodo“

Šiauliuose bręsta autorinių teisių skandalas. Formali priežastis: Saulės laikrodžio aikštės autoriai neįrodė, kad jie tikrai yra autoriai, todėl skelbiamas Saulės laikrodžio aikštės rekonstrukcijos projekto konkursas pagal viešųjų pirkimų įstatymą, nepaisant autorinio kūrinio specifikos. Konkursas įvyks rugpjūčio 27 dieną.

„O, nesuprantu, kas čia tokio, dėl ko jūs domitės?“, — “Šiaulių krašto“ pasiteiravo Arūnas Adomaitis, Šiaulių savivaldybės Infrastruktūros skyriaus vedėjas.

Jis paaiškino, kad iš pradžių buvo paskelbtas pirkimas iš vienintelio pasiūlyto šaltinio. Tada vieno iš aikštės bendraautorių architekto Algimanto Černiausko įmonė pateikė techninio aikštės rekonstrukcijos projekto apmatus ir sąmatą, tačiau kaina savivaldybininkams pasirodžiusi per didelė. Tada ir nutarta skelbti viešą konkursą.

A. Adomaitis sakė žinąs įstatymus. „Jei tai — jų autorinis darbas ir ruošiama rekonstrukcija, be autorių leidimo rekonstruoti negalima“, — citavo valdininkas.

„Bet jei Černiauskas sakosi, kad yra bendraautoris, tegul įrodo“, — pareiškė A. Adomaitis.

— Ar iš tiesų jūs, užimdamas tokias pareigas, nežinote, kas yra vienos svarbiausių Šiaulių miesto aikščių autoriai? — pasiteiravome.

— Jei nėra įrodančių dokumentų, kaip reikia žinoti? — klausimu į klausimą atsakė valdininkas, iki praėjusių metų dirbęs šiukšlių surinkimo įmonės „Specializuotas transportas“ direktoriumi.

Ir pridūrė, kad ieškoti įrodymų — ne jo reikalas.

Neišmanymas ar ne tik?

Architektas Algimantas Černiauskas, iš „Šiaulių krašto“ sužinojęs apie paskelbtą konkursą, nustebo.

„Pademonstruotas akivaizdus neišmanymas. Juk jų pačių (tada buvusios komunalinės ūkio valdybos) užsakymu buvo darytas objektas. Tegul pasikelia popierius, knygas, žinynus, enciklopedijas. Bet faktas, jei reikia pasigilinti į dokumentus, juos įžeidžia“, — “Šiaulių kraštui“ telefonu komentavo šiuo metu atostogaujantis A. Černiauskas.

Bet architektas teigia įžvelgiąs čia ne tik klerkų nekompetenciją, o gilesnius dalykus: „Savivaldybė, matyt, iš viso neturėjo pinigų tam dalykui, nors patys įsipareigojo Lietuvos tūkstantmečiui aikštę rekonstruoti“.

Šiauliai, architekto manymu, ko gero vienintelis miestas, kuris yra nepasirengęs paminėti tūkstantmetį. „Joniškis, ir tas mus kviečiasi įamžinti Saulės mūšio projektą, ir jau turi pinigus iš Vyriausybės“, — užsiminė architektas.

A. Černiauskas teigė nesirengiąs nieko įrodinėti, tačiau perspėjo: „Mes žinome savo teises ir pareigas, tegul pabando kurstyti ugnį“.

Skandalas garantuotas

„Kodėl žinomiausio Šiauliuose architektūrinio kūrinio autoriai, apdovanoti įvairiais medaliais ir diplomais, turi įrodinėti savo autorystę, o klerkas net nepasidomi realia situacija?“, — klausė kitas aikštės bendraautorius, žinomas šalies architektas Algis Vyšniūnas.

Jo teigimu, Šiaulių valdininkams ir žymus vitražo klasikas profesorius K. Morkūnas neįrodytų, kad jis yra vitražo „Saulės mūšis“, esančio “Saulės“ kino teatre, autorius, o V. Kudirka neįrodytų, kad jis yra Tautinės giesmės autorius.

Anot A. Vyšniūno arba Šiaulių miesto savivaldybės administracijos archyve yra betvarkė, todėl nerandamas projektas, arba atsakingas pareigūnas tingi nueiti į archyvą.

Architekto manymu, situacija su Saulės laikrodžio aikštės autoryste yra tipiškas žemo lygio viešojo administravimo, kuriam terūpi formalioji reikalo pusė, pavyzdys.

A. Vyšniūnas pritarė šiauliečiui kolegai: Saulės laikrodžio aikštės autoriai net nesiruošia diskutuoti su aiškiai priešiškai nusiteikusiais valdininkais. Tegul pareigūnai skelbia bet kokį konkursą, jame tegul dalyvauja kas nori. Anot architekto, tiesa yra viena — Saulės laikrodžio aikštės autoriai yra konkretūs žmonės, kurie tikrai neleis gadinti savo kūrinio.

„Skandalas yra garantuotas, visi tą puikiai supranta. Klausimas vienas — kodėl tai yra tyčia daroma? Kam to reikia?“, — klausė A. Vyšniūnas.

P.S.

SPECIALIAI ARŪNUI ADOMAIČIUI

Saulės laikrodžio aikštės projektas parengtas 1984— 1986 metais, projekto užsakovas — Šiaulių miesto savivaldybės administracija (iki 1990 metų Šiaulių m. LDT VK), kurios archyve turi būti šis projektas. Projekto autoriai nurodyti tituliniuose projekto lapuose ir brėžinių štampuose.

AUTORYSTĖ: Pagrindiniai architektūrinio-urbanistinio komplekso idėjos (amfiteatras, kolona su auksine šaulio skulptūra, koplytėlė) autoriai — architektai A. Černiauskas, R. Jurėla, A. Vyšniūnas. Žymiai vėliau, jau suprojektavus viso komplekso darbo brėžinius, buvo pakviestas skulptorius S.Kuzma, kuris išpildė architektų idėją — sukūrė šaulį.

 

AIKŠTĖ: Lietuvos tūkstantmečio proga Šiauliai nusprendė rekonstruoti Saulės laikrodžio aikštę, o klerkai mano, kad tai reikia padaryti pigiai ir be autorių sutikimo.

Jono TAMULIO nuotr.

KLAUSIMĖLIS: „Kodėl žinomiausio Šiauliuose architektūrinio kūrinio autoriai, apdovanoti įvairiais medaliais ir diplomais, turi įrodinėti savo autorystę, o klerkas net nepasidomi realia situacija?“, — klausė aikštės bendraautorius Algis Vyšniūnas.

TEISĖS: „Mes žinome savo teises ir pareigas, tegul pabando kurstyti ugnį“, — perspėja architektas A. Černiauskas.

KLERKAS: „Jei nėra įrodančių dokumentų, kaip reikia žinoti“, — paklaustas, ar tikrai nežino, kas yra Saulės laikrodžio aikštės autoriai, atsakė Arūnas Adomaitis, Šiaulių savivaldybės infrastruktūros skyriaus vedėjas. Ir pridūrė, kad ieškoti įrodymų — ne jo reikalas.

  

LAIKAS: Prieš dvidešimt metų Saulės laikrodžio aikštės autoriai buvo apdovanoti TSRS Menų akademijos bei TSRS Architektų sąjungos aukso medaliais ir diplomais. Dabar architektai vietiniams klerkams privalo įrodinėti autorystę.

„Šiaulių krašto“ archyvo nuotr.