
Naujausios
Klubų treneriams – algos iš Savivaldybės
Šiauliuose sporto mokyklose suplaktas į vieną vaikų ir suaugusiųjų sportininkų ugdymas. Dėl tokio „mikso“ ne vienerius metus mokamos algos iš miesto biudžeto privačių sporto klubų komandų treneriams. Baiminantis valstybės kontrolės parengta nauja schema, kaip klubų treneriams ir toliau algas mokėti iš biudžeto.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
„Įdomi schema“
Miesto Tarybai vakar buvo teikiamas tvirtinti biudžeto lėšų perskirstymas. Jis susijęs ir su sporto mokyklomis.
Pinigai, kurie buvo skirti trenerių darbo užmokesčiui, iš sporto mokyklų „Klevas“ ir „Dubysa“ perkeliami į vadinamąjį „programinį“ finansavimą – bendrą sporto programą.
Iš viso 27,8 tūkstančio eurų nurėžiama nuo šių dviejų sporto mokyklų (nuo „Klevo“ – 20,2 tūkstančio eurų, nuo „Dubysos“ – 7,6 tūkstančio eurų).
Tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komitete dar antradienį dėl to kilo diskusija. Savivaldybės Kūno kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Gintaras Jasiūnas patikino, jog pinigai ir toliau atiteks trenerių algoms. Tik kitokiu būdu.
„Daug metų Šiauliuose yra tokia situacija, kad sporto klubų žaidimų komandų treneriai dirba sporto mokyklose ir algą gauna iš sporto įstaigų, nors varžybose atstovauja sporto klubams, – aiškino politikams G. Jasiūnas. – Dabar sutarėme, kad nuo rugsėjo 1 dienos treneriai išeina į klubus, bet jų algų pinigėliai pateks į papildomą programinį finansavimą ir atiteks klubams, surengsime konkursą.“
„Įdomi schema, – stebėjosi politikai. – Tai privatiems klubams algas mokėsime?“
„Per mokyklas mokėdami darėme pažeidimą. Ką dabar apgaudinėjame? Jeigu išeina į klubus, tegu išeina“, – teigė Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas Gintaras Karalevičius.
„Dabar pažeidimas yra fiksuojamas, nes viename juridiniame asmenyje yra du juridiniai asmenys", – apibūdino situaciją vicemeras Justinas Sartauskas, aiškindamas, kad norima „išsigryninti“. Kitaip Savivaldybė gali sulaukti valstybės kontrolės dėmesio.
J. Sartauskas tikino, jog „programiniai“ pinigai sporto klubams ne šiaip atiduodami, o už pasiekimus: „Regbis turi pasiekimų – gali pretenduoti, žolės riedulys taip pat turi pasiekimų, taip pat gali pretenduoti.“
Savivaldybė šiemet sporto klubų ir įstaigų projektams remti skiria 200 tūkstančių eurų. Plius pirmą kartą atskirai finansuojami reprezentaciniai sporto renginiai, varžybos. Tam skirta 425 tūkstančiai eurų, iš jų 300 tūkstančių eurų – vyrų krepšinio klubui „Šiauliai“.
Saugo trenerius
G. Jasiūnas įsitikinęs, jog treneriai yra nusipelnę Savivaldybės finansavimo.
„Tai geriausi regbio, žolės riedulio, tinklinio treneriai, jie profesoriai – be jų mieste nebūtų aukšto meistriškumo komandų ir klubų. Taip, mes mokėsime jiems algas, bet jie atstovauja miestui, – pabrėžė vedėjas. – Negalime jų išvaryti į gatvę be socialinių garantijų, norime juos apsaugoti, kaip saugojome iki šiol.“
Sporto mokyklos „Klevas“ direktoriaus 2017 metų veiklos ataskaitoje nurodoma, jog suaugusių sportininkų mokykloje buvo 65 (32 regbininkai ir 33 žolės riedulininkai), trenerių vidutinis atlyginimas sudarė 1,1 tūkstančio eurų.
„Šiaulių kraštui“ G. Jasiūnas sakė, jog nuo rugsėjo iš sporto mokyklų į klubus turi išeiti 5–6 treneriai. Iš jų vienas kitas dirba ir su vaikais. Už tas darbo valandas gautų toliau atlyginimą iš sporto mokyklos.
Sporto mokyklose „miksas“ atsiradęs prieš dešimt metų – kriziniais 2008–2009 metais.
„Tada sporto programiniam finansavimui turėjome „nulį“, – prisiminė G. Jasiūnas. – Žaidimų komandų trenerių finansavimas per sporto mokyklas išgelbėjo sporto klubus. Taip buvo daroma visoje Lietuvoje. Nebūtume darę, Šiauliuose tų sporto klubų nebūtų likę.“
Vedėjo žiniomis, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos savivaldybių sporto mokyklose „miksų“ nebėra, bet esą ir ten sporto klubai remiami per savivaldybių sporto programas.
Pernai Šiauliuose buvo pradėta svarstyti apie suaugusių sportininkų, atstovaujančių varžybose privatiems sporto klubams, atskyrimą nuo sporto mokyklų.
Regbio ir žolės riedulio klubai tuomet pasisiūlė perimti iš Savivaldybės sporto mokyklos „Klevas“ visą vaikų ugdymą.
Klubai tokiu būdu tikėjosi užsitikrinti biudžetinį finansavimą, iš jo toliau išlaikyti trenerius, nes pinigai „eitų“ paskui vaikus. Sporto mokyklai Savivaldybė projektavo palikti tik sporto bazių administratoriaus, prižiūrėtojo funkciją.
G. Jasiūnas „Šiaulių kraštui“ sakė, jog ši idėja atidėta: „Ne taip lengva įgyvendinti, Savivaldybė negali šiaip klubui skirti finansavimą, reikėtų vaikų sportiniam ugdymui skelbti konkursus.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Gintaras Karalevičius, miesto Tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas, stebisi: „Per mokyklas mokėdami klubų treneriams algas darėme pažeidimą, o ką dabar norime apgauti?“
Gintaras Jasiūnas, Kūno kultūros ir sporto skyriaus vedėjas, argumentuoja, kodėl reikia mokėti klubų treneriams algas: „Norime pačius geriausius trenerius apsaugoti – išsaugoti jiems socialines garantijas ir profesinę perspektyvą.“