
Naujausios
Kovo pabaiga bus sunki alergiškiems žmonėms
Vis labiau šylant orams žiedadulkėms jautrūs žmonės jau spėjo pajusti pirmuosius šienligės simptomus: nosies ir akių niežėjimas, čiaudulys, alerginė sloga, kosulys, kartais net odos paraudimas ir niežėjimas. Aerobiologai įspėja, kad alergiškų žmonių laukia sunki kovo pabaiga.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Žydi alksniai ir lazdynai
Anot Šiaulių universiteto mokslininkų aerobiologų, savaitgalis ir visas paskutinis kovo mėnesio dešimtadienis žiedadulkėms jautriems asmenims nebus lengvas, nes šalyje gausiai žydi ir žiedadulkes barsto alksniai. Lazdynai savo žiedadulkėmis taip pat prisideda, vėjai iš kaimyninių šalių atpučia ir beržų žiedadulkių.
„Numatome, kad žiedadulkių krūvis išliks aukštas, todėl reikėtų imtis prevencinių priemonių planuojant veiklas lauke. Kadangi, palyginti su lazdynu, alksnio žiedadulkės lengviau atsiskiria nuo augalo ir ilgesnį laiką išbūna ore nenusėdusios, todėl žiedadulkių koncentracija atskiromis paros valandomis išlieka panaši. Vienintelė sąlyga, kuri priverčia žiedadulkes nusėsti – krituliai“, – sako Šiaulių universiteto aerobiologė profesorė dr. Ingrida Šaulienė.
Pasak mokslininkės, daugiausiai žiedadulkių ore būna saulėtomis valandomis, kai vėjo greitis siekia 3–4 metrus per sekundę.
Saugotis padeda programėlė
Visiškai išvengti žiedadulkių yra sudėtinga, tačiau medikai pataria domėtis, kada žydi augalai, kurių žiedadulkėms žmogus alergiškas, tuo metu reikėtų vengti eiti į lauką, ypač saulėtomis, vėjuotomis dienomis.
Norintiems sužinoti tinkamiausią buvimo lauke laiką, I. Šaulienė pataria pildyti Žiedadulkių dienoraštį, kurį galima rasti mobiliojoje programėlėje PASYFO. Personalinės alergijos simptomų prognozavimo sistemos PASYFO mobilioji programėlė yra nemokama. Ja gali naudotis vartotojai, kurių mobiliuosiuose įrenginiuose įdiegtos operacinės sistemos „Android“ ir „iOS“.
Sistemoje yra pateikiami duomenys apie alksnių, beržų, žolių, ambrozijų ir kiečių žiedadulkių sklaidą ore.
Patarimai alergiškiems
Kenčiantiems nuo šienligės žmonėms medikai paprastai išrašo simptomus mažinančių medikamentų: tablečių, nosies purškalų. Labai alergiški žmonės visada turėtų nešiotis skubios pagalbos vaistų.
Visgi medikamentai, pasak alergologės-klinikinės imunologės Jūratės Greičiuvienės, tik užslopina simptomus, tačiau negydo.
„Gydymui taikoma imunoterapija, kai pacientui skiriama paruošta alergenų suspensija. Tai gali būti tabletės, lašiukai arba leidžiami vaistai. Gydymas imunoterapija trunka nuo 3 iki 5 metų, tačiau duoda labai gerų rezultatų, ilgalaikes remisijas. Labai svarbu gydyti vaikus, kad ateityje neišsivystytų bronchinė astma“, – sako gydytoja.
Pajutus alergijos simptomus, reikėtų kreiptis į alergologus ir išsitirti, koks alergenas sukelia organizmo reakcijas.
Kai ore sklando šienligę sukeliančios žiedadulkės, grįžus iš lauko gydytoja pataria nusivilkti viršutinius rūbus, nusiprausti, išsiplauti galvą. Patalpas vėdinti patariama langą apdengus drėgnu medvilniniu audiniu, kad jis sulaikytų iš lauko sklindančias žiedadulkes. Reikia atminti, kad žiedadulkių ant savo kailio į namus gali parnešti ir šunys, katės. Taigi, vertėtų ir juos apiprausti po pasivaikščiojimo lauke.
Žiedadulkės keliauja tūkstančius kilometrų
Pasak profesorės I. Šaulienės, alergiškiems žmonėms reikėtų atkreipti dėmesį į tris augalų žydėjimo etapus. Pirmiausia žiedadulkes išbarsto žydintys medžiai, po to, maždaug gegužę, – migliniai augalai (žolės) ir vėliausiai (maždaug nuo liepos) – įvairios piktžolės: kiečiai, balandos, burnočiai, įvairūs salierinių šeimos augalai.
Mokslininkė sako, kad medžių žiedadulkių koncentracija ore paprastai sumažėja pradėjus sprogti medžių lapams. Visgi žiedadulkės vėjo nešamos gali nukeliauti iki 6 000 kilometrų, todėl Lietuvoje medžiams nepradėjus ar baigus žydėti, žiedadulkės gali atkeliauti iš kitų šalių. Taip Lietuvą dar žiemą pasiekia žiedadulkės iš Vokietijos ar Lenkijos, ten pavasaris ateina anksčiau.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Pavasaris žiedais džiugina ne visus. Žiedadulkėms alergiškiems žmonėms tai sunkus laikotarpis.
Zenono RIPINSKIO nuotr.
Šiaulių universiteto aerobiologė profesorė dr. Ingrida Šaulienė sako, kad žiedadulkių ore daugiausiai būna saulėtomis valandomis ir kai vėjo greitis siekia 3–4 metrus per sekundę.