Kovo pabaiga bus sunki alergiškiems žmonėms

Kovo pabaiga bus sunki alergiškiems žmonėms

Ko­vo pa­bai­ga bus sun­ki aler­giš­kiems žmo­nėms

Vis la­biau šy­lant orams žie­da­dul­kėms jaut­rūs žmo­nės jau spė­jo pa­jus­ti pir­muo­sius šien­li­gės simp­to­mus: no­sies ir akių nie­žė­ji­mas, čiau­du­lys, aler­gi­nė slo­ga, ko­su­lys, kar­tais net odos pa­rau­di­mas ir nie­žė­ji­mas. Ae­ro­bio­lo­gai įspė­ja, kad aler­giš­kų žmo­nių lau­kia sun­ki ko­vo pa­bai­ga.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Žy­di alks­niai ir laz­dy­nai

Anot Šiau­lių uni­ver­si­te­to moks­li­nin­kų ae­ro­bio­lo­gų, sa­vait­ga­lis ir vi­sas pa­sku­ti­nis ko­vo mė­ne­sio de­šim­ta­die­nis žie­da­dul­kėms jaut­riems as­me­nims ne­bus leng­vas, nes ša­ly­je gau­siai žy­di ir žie­da­dul­kes bars­to alks­niai. Laz­dy­nai sa­vo žie­da­dul­kė­mis taip pat pri­si­de­da, vė­jai iš kai­my­ni­nių ša­lių at­pu­čia ir ber­žų žie­da­dul­kių.

„Nu­ma­to­me, kad žie­da­dul­kių krū­vis iš­liks aukš­tas, to­dėl rei­kė­tų im­tis pre­ven­ci­nių prie­mo­nių pla­nuo­jant veik­las lau­ke. Ka­dan­gi, palyginti su laz­dy­nu, alks­nio žie­da­dul­kės leng­viau at­si­ski­ria nuo au­ga­lo ir il­ges­nį lai­ką iš­bū­na ore ne­nu­sė­du­sios, to­dėl žie­da­dul­kių kon­cent­ra­ci­ja at­ski­ro­mis pa­ros va­lan­do­mis iš­lie­ka pa­na­ši. Vie­nin­te­lė są­ly­ga, ku­ri pri­ver­čia žie­da­dul­kes nu­sės­ti – kri­tu­liai“, – sa­ko Šiau­lių uni­ver­si­te­to ae­ro­bio­lo­gė pro­fe­so­rė dr. Ing­ri­da Šau­lie­nė.

Pa­sak moks­li­nin­kės, dau­giau­siai žie­da­dul­kių ore bū­na sau­lė­to­mis va­lan­do­mis, kai vė­jo grei­tis sie­kia 3–4 met­rus per se­kun­dę.

Sau­go­tis pa­de­da pro­gra­mė­lė

Vi­siš­kai iš­veng­ti žie­da­dul­kių yra su­dė­tin­ga, ta­čiau me­di­kai pa­ta­ria do­mė­tis, ka­da žy­di au­ga­lai, ku­rių žie­da­dul­kėms žmo­gus aler­giš­kas, tuo me­tu rei­kė­tų veng­ti ei­ti į lau­ką, ypač sau­lė­to­mis, vė­juo­to­mis die­no­mis.

No­rin­tiems su­ži­no­ti tin­ka­miau­sią bu­vi­mo lau­ke lai­ką, I. Šau­lie­nė pa­ta­ria pil­dy­ti Žie­da­dul­kių die­no­raš­tį, ku­rį ga­li­ma ras­ti mo­bi­lio­jo­je pro­gra­mė­lė­je PA­SY­FO. Per­so­na­li­nės aler­gi­jos simp­to­mų pro­gno­za­vi­mo sis­te­mos PA­SY­FO mo­bi­lio­ji pro­gra­mė­lė yra ne­mo­ka­ma. Ja ga­li nau­do­tis var­to­to­jai, ku­rių mo­bi­liuo­siuo­se įren­gi­niuo­se įdieg­tos ope­ra­ci­nės sis­te­mos „And­roid“ ir „iOS“.

Sis­te­mo­je yra pa­tei­kia­mi duo­me­nys apie alks­nių, ber­žų, žo­lių, amb­ro­zi­jų ir kie­čių žie­da­dul­kių sklai­dą ore.

Pa­ta­ri­mai aler­giš­kiems

Ken­čian­tiems nuo šien­li­gės žmo­nėms me­di­kai pa­pras­tai iš­ra­šo simp­to­mus ma­ži­nan­čių me­di­ka­men­tų: tab­le­čių, no­sies purš­ka­lų. La­bai aler­giš­ki žmo­nės vi­sa­da tu­rė­tų ne­šio­tis sku­bios pa­gal­bos vais­tų.

Vis­gi me­di­ka­men­tai, pa­sak aler­go­lo­gės-kli­ni­ki­nės imu­no­lo­gės Jū­ra­tės Grei­čiu­vie­nės, tik už­slo­pi­na simp­to­mus, ta­čiau ne­gy­do.

„Gy­dy­mui tai­ko­ma imu­no­te­ra­pi­ja, kai pa­cien­tui ski­ria­ma pa­ruoš­ta aler­ge­nų su­spen­si­ja. Tai ga­li bū­ti tab­le­tės, la­šiu­kai ar­ba lei­džia­mi vais­tai. Gy­dy­mas imu­no­te­ra­pi­ja trun­ka nuo 3 iki 5 me­tų, ta­čiau duo­da la­bai ge­rų re­zul­ta­tų, il­ga­lai­kes re­mi­si­jas. La­bai svar­bu gy­dy­ti vai­kus, kad atei­ty­je neiš­si­vys­ty­tų bron­chi­nė ast­ma“, – sa­ko gy­dy­to­ja.

Pa­ju­tus aler­gi­jos simp­to­mus, rei­kė­tų kreip­tis į aler­go­lo­gus ir iš­si­tir­ti, koks aler­ge­nas su­ke­lia or­ga­niz­mo reak­ci­jas.

Kai ore sklan­do šien­li­gę su­ke­lian­čios žie­da­dul­kės, grį­žus iš lau­ko gy­dy­to­ja pa­ta­ria nu­si­vilk­ti vir­šu­ti­nius rū­bus, nu­si­praus­ti, iš­si­plau­ti gal­vą. Pa­tal­pas vė­din­ti pa­ta­ria­ma lan­gą ap­den­gus drėg­nu med­vil­ni­niu au­di­niu, kad jis su­lai­ky­tų iš lau­ko sklin­dan­čias žie­da­dul­kes. Rei­kia at­min­ti, kad žie­da­dul­kių ant sa­vo kai­lio į na­mus ga­li par­neš­ti ir šu­nys, ka­tės. Tai­gi, ver­tė­tų ir juos api­praus­ti po pa­si­vaikš­čio­ji­mo lau­ke.

Žie­da­dul­kės ke­liau­ja tūks­tan­čius ki­lo­met­rų

Pa­sak pro­fe­so­rės I. Šau­lie­nės, aler­giš­kiems žmo­nėms rei­kė­tų at­kreip­ti dė­me­sį į tris au­ga­lų žy­dė­ji­mo eta­pus. Pir­miau­sia žie­da­dul­kes iš­bars­to žy­din­tys me­džiai, po to, maž­daug ge­gu­žę, – mig­li­niai au­ga­lai (žo­lės) ir vė­liau­siai (maž­daug nuo lie­pos) – įvai­rios pikt­žo­lės: kie­čiai, ba­lan­dos, bur­no­čiai, įvai­rūs sa­lie­ri­nių šei­mos au­ga­lai.

Moks­li­nin­kė sa­ko, kad me­džių žie­da­dul­kių kon­cent­ra­ci­ja ore pa­pras­tai su­ma­žė­ja pra­dė­jus sprog­ti me­džių la­pams. Vis­gi žie­da­dul­kės vė­jo ne­ša­mos ga­li nu­ke­liau­ti iki 6 000 ki­lo­met­rų, to­dėl Lie­tu­vo­je me­džiams ne­pra­dė­jus ar bai­gus žy­dė­ti, žie­da­dul­kės ga­li at­ke­liau­ti iš ki­tų ša­lių. Taip Lie­tu­vą dar žie­mą pa­sie­kia žie­da­dul­kės iš Vo­kie­ti­jos ar Len­ki­jos, ten pa­va­sa­ris atei­na anks­čiau.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Pa­va­sa­ris žie­dais džiu­gi­na ne vi­sus. Žie­da­dul­kėms aler­giš­kiems žmo­nėms tai sun­kus lai­ko­tar­pis.

Ze­no­no RI­PINS­KIO nuo­tr.

Šiau­lių uni­ver­si­te­to ae­ro­bio­lo­gė pro­fe­so­rė dr. Ing­ri­da Šau­lie­nė sa­ko, kad žie­da­dul­kių ore dau­giau­siai bū­na sau­lė­to­mis va­lan­do­mis ir kai vė­jo grei­tis sie­kia 3–4 met­rus per se­kun­dę.