Kūdikiai gimsta ir didesni, ir sveikesni

Kūdikiai gimsta ir didesni, ir sveikesni

Kūdikiai gimsta ir didesni, ir sveikesni

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Naujagimių ir naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus vedėja Virginija Gedvilienė sako, kad šiais laikais kūdikiai gimsta ne tik didesni, bet ir sveikesni, stipresni. Tik maždaug 1 procentui naujagimių per metus prireikia rimtos gydytojų pagalbos.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Užauga didesni

Šiaulių Moters ir vaiko klinikoje kasmet gimsta apie 2000 mažylių (2012 metais – 2053, 2013 metais – 1991, 2014 metais – 2004). Pasak gydytojos V. Gedvilienės, pernai 9 procentai visų gimusių kūdikių buvo didesnio svorio nei įprasta. Labai dideliais kūdikiais laikomi tie, kurie gimsta daugiau kaip 4,5 kilogramo, dideliais – nuo 4,2 kilogramo.

„Dideli kūdikiai, nors dažniausiai gimsta sveiki ir gražūs, turi hipoglikemijos (organizmo būsena, kai gliukozės kiekis kraujyje yra per mažas) riziką. Stebime, kaip šie kūdikiai valgo, sekame gliukozės kiekį jų kraujyje. Šiems kūdikiams reikia daugiau mamos pienelio“, – sako gydytoja.

Šiais metais didžiausias kūdikis svėrė 4,960 kilogramo, pernai gimė net 5,400 kilogramo svėręs kūdikis.

Pasak V. Gedvilienės, tai, kad kūdikiai gimsta didesni, lemia geresnės gyvenimo sąlygos: gera būsimų mamų mityba, vitaminai, maisto papildai, streso vengimas.

Gydytoja iš savo asmeninės patirties žino, kad vaikai ne tik gimsta didesni, bet ir užauga aukštesni.

Kūdikiai vertinami balais

Vos gimę kūdikiai įvertinami balais pagal Apgar skalę. Tėvai, išgirdę, kad jų kūdikis įvertintas devintuku ar dešimtuku, džiūgauja, tarsi mažylis tą balą būtų gavęs olimpiadoje. Tačiau ką iš tikrųjų reiškia šis vertinimas?

Pasak V. Gedvilienės, Apgar skalė leidžia gydytojams skubiai įvertinti naujagimio fizinę būklę po gimimo ir nustatyti, ar reikia skubios medicininės pagalbos.

Nuo nulio iki 2 balų įvertinama naujagimio odos spalva, raumenų tonusas, širdies veikla, kvėpavimas ir refleksinis jaudrumas. Balus pirmą ir penktą gyvenimo minutę apskaičiuoja akušerė ar gydytojas. Jeigu kūdikis įvertinamas nuo 7 iki 10 balų, su juo viskas yra gerai. Jei kūdikis įvertinamas mažiau kaip 7 balais, jam reikalinga medikų pagalba.

„Medikams Apgar skalė svarbi dar ir tuo, kaip gaivinamas kūdikis atsako į mūsų veiksmus. Gal gimęs kūdikis ir nekvėpavo, tačiau jam buvo skubiai suteikta kvalifikuota pagalba ir jo kvėpavimas pirmąją gyvenimo minutę bus įvertintas geru balu“, – pažymi gydytoja.

Kartais pirmąją gyvenimo minutę kūdikio būklė gali būti įvertinta mažesniu balu, tačiau medikams suteikus pagalbą, antrasis vertinimas jau bus aukštesnis.

„Geri balai – tai gera prognozė, kad naujagimis augs ir vystysis sveikas. Žemi balai – gali būti įvairių komplikacijų ir problemų ateityje“, – sako V. Gedvilienė.

Pasak gydytojos, 90 procentų kūdikių gimsta sveiki ir jiems medikų pagalbos nereikia, maždaug 9 procentams naujagimių reikia minimalios pagalbos ir tik 1 procentui reikia rimtos pagalbos.

Šiaulių Moters ir vaiko klinika yra kone vienintelė šalyje, kurioje nuolat budi du gydytojai neonatologai. Šie gydytojai ir užtikrina, kad naujagimiai gautų kvalifikuotą pagalbą pirmosiomis savo gyvenimo minutėmis. Naujagimių intensyvios terapijos skyriuje pagalba suteikiama maždaug 300 mažylių kasmet.

Klausos problemų pasitaiko dažniau

Visiems naujagimiams yra tikrinama klausa ir akių dugno raudonasis refleksas. V. Gedvilienė sako, kad per dvejus metus (tiek laiko atliekamas akių tyrimas) buvo penki atvejai, kai kilo įtarimų dėl įgimtų akių ligų. Laimei, įtarimai nepasitvirtino.

Dažnesni būna klausos sutrikimai. 2014 metais 71 kūdikio klausos testas buvo neigiamas. Po mėnesio šie kūdikiai buvo tirti dar kartą. Tąkart neigiamas klausos testas buvo tik trims kūdikiams.

Nuo kitų metų kūdikiams bus atliekamas pulsoksimetrijos tyrimas, leisiantis laiku patikrinti naujagimius dėl kritinių širdies ydų ir prireikus kaip galima anksčiau pradėti juos gydyti.

Gimsta ir „girtų“ kūdikių

Kad negalima rūkyti, vartoti alkoholio ir narkotikų, žino, ko gero, kiekviena besilaukianti moteris, tačiau tikrai ne visos to laikosi. Pasak V. Gedvilienės, rūkančių mamų kūdikiai dažnai gimsta mažesnio svorio.

Per metus bent porą kartų pasitaiko, kad į gimdyklą atvežamos nuo alkoholio apsvaigusios moterys.

„Vaikučiai iš pradžių būna vangūs, prislopinti, po to jiems prasideda abstinencija, tremoras, būna neramūs, verkia. Kartais prireikia net raminamųjų vaistų ir lašelinių, kol išsiplauna alkoholis iš kraujo“, – pasakoja gydytoja.

Naujagimio sveikatai kenkia ne tik alkoholis, rūkalai, bet ir prasta būsimos mamos mityba, stresas, kenksminga, užteršta aplinka. Pasak V. Gedvilienės, net ir Černobylio atominės elektrinės avarija vis dar atsiliepia kūdikių sveikatai.

Gydytoja sako, kad pastaraisiais metais padaugėjo širdies ydos atvejų. Anksti nustatyti šią ligą padeda pastaraisiais metais pagerėjusi širdies ydos diagnostika.

Pernešiotų kūdikių beveik nepasitaiko

Prieš dvidešimt ir daugiau metų dažniau būdavo galima išgirsti frazę „pernešiotas kūdikis“. Dabar, pasak V. Gedvilienės, tokių kūdikių gimsta labai mažai. Pasitaiko tik su pernešiojimo požymiais, pavyzdžiui, sausa, pleiskanojanti kūdikio odelė.

Pernešiotu kūdikiu medikai laiko 42 savaičių naujagimį. Taigi, jei moteris nešioja kūdikį ilgiau kaip 41 savaitę, ji paguldoma į stacionarą ir stebimi vaisiaus vandenys, kūdikio širdies veikla.

Gydytoja sako, kad pernešioti kūdikį rizikuoja tos moterys, kurios nesilanko pas ginekologą. „Per pastaruosius dvejus metus gal tik viena tokia diagnozė buvo parašyta“, – sako V. Gedvilienė.

Neišnešiotų kūdikių kiekvienais metais gimsta apie 5 procentus. 2012 metais tokių kūdikių gimė 105, 2013 metais – 117, 2014 metais – 108.

Gydytoja pasakoja, jog pernai antrąją Kalėdų dieną namuose gimė 26 savaičių kūdikis, kuris tesvėrė 800 gramų. Naujagimis į Moters ir vaiko kliniką buvo atvežtas sušalęs ir beveik nekvėpuojantis. Medikams pavyko jį atgaivinti. Paros amžiaus mažylis buvo išvežtas į Kauno naujagimių reanimaciją. V. Gedvilienės žiniomis, ligoninėje kūdikis su sunkiomis komplikacijomis praleido pusę metų, o kaip jis augs toliau – sunku prognozuoti.

Beveik visi kūdikiai, gimę iki 32 savaičių, iš Šiaulių vežami į Kauno klinikas, kur jie nuodugniai ištiriami ir auginami.

Šiauliečiai kūdikių neskiepijimo madai nepasiduoda

Pastaraisiais metais atsiranda vis daugiau tėvų, kurie nesutinka skiepyti savo vaikų. Tačiau tik retas šiaulietis, pasak V. Gedvilienės, šiai madai pasiduoda. Hepatito B vakcinos pernai atsisakė 17 kūdikių tėvai (užpernai – 22), o tuberkuliozės skiepo – 14 (užpernai – 15).

Šiemet nuo gegužės mėnesio pritrūkus tuberkuliozės vakcinos, sulaukta ne vieno pikto skambučio. „Visuomenė sunerimusi. Buvo daug klausimų, pavyzdžiui, kas atsakys, jei vaikutis susirgs? Sulaukėm ir grasinimų“, – sako gydytoja.

Tuberkuliozės vakcina Lietuvą pasiekė tik rugpjūčio pabaigoje, taigi gimdymo įstaigose dabar tikras darbymetis, mat skiepijami ne tik naujagimiai, bet ir kūdikiai, kurie nebuvo laiku paskiepyti.

V. Gedvilienė sako, kad Lietuva, kaip ir kitos Europos šalys, yra priverstos pirkti Lietuvoje neregistruotą, tačiau tinkamą naudoti vakciną nuo tuberkuliozės iš Bulgarijos. Taip atsitiko, nes Europoje yra vienintelis gamintojas Danijos serumo institutas, gaminantis Europoje registruotą vakciną, kuria skiepijami naujagimiai. Jau kuris laikas šis gamintojas neužtikrina šios vakcinos tiekimo. Pernai Lietuvoje taip pat buvo pritrūkę vakcinos, tačiau ne tokiam ilgam laikotarpiui kaip šiemet.

Šiauliuose laiku liko nepaskiepyti apie 200 vaikų. Gydytoja tikina, kad visi mažyliai bus paskiepyti. Pirmiausia bus skiepijami kūdikiai iki 2 mėnesių. Vyresnius kaip 2 mėnesių kūdikius prieš skiepijant turės apžiūrėti pulmonologai.

Tik vakcinavimas nevyksta taip greitai, kaip norėtųsi. Per dieną Naujagimių ir naujagimių intensyvios terapijos skyrius yra pajėgus paskiepyti apie 20 vaikų. Ilgiausiai užtrunka ne vakcinos suleidimas, o dokumentų pildymas.

Jono TAMULIO nuotr.

GYDYTOJA: Moters ir vaiko klinikos Naujagimių ir naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus vedėja Virginija Gedvilienė sako, kad 90 procentų naujagimių gimsta sveiki ir stiprūs ir tik 10 procentų prireikia didesnės ar mažesnės medikų pagalbos.

KŪDIKIAI: „Geri balai – tai gera prognozė, kad naujagimis augs ir vystysis sveikas. Žemi balai – gali būti įvairių komplikacijų ir problemų ateityje“, – apie kūdikių vertinimą sako gydytoja Virginija Gedvilienė.

Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.