Kūdikio gyvybė kabėjo ant plauko

Kūdikio gyvybė kabėjo ant plauko

Kūdikio gyvybė kabėjo ant plauko

Šiauliečių Baltrušaičių šeima lengviau atsikvėpė — jų prieš kelias dienas gimusi mergytė jau kvėpuoja pati. Tėvai įtaria, kad dėl nesumokėto 1500 litų kyšio gydytojui ginekologui, buvo uždelsta teikti pagalbą nėščiai moteriai.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Gydytojui nedavė kyšio

Į „Šiaulių krašto“ redakciją kreipėsi jauna šiauliečių šeima, kurioje vos nežuvo jų kūdikis. Tėvai įsitikinę, kad taip atsitiko dėl to, jog jie nesusimokėjo gydytojui. Jie patikino, kad tokie atvejai ligoninėje kasdienybė, apie kurią bijoma kalbėti. Gimdymo įkainiai perduodami iš lūpų į lūpas, o medikai, pasak pacientų, nepasibodi užsiminti apie atskirą atlygį už pagreitintą gimdymą. Kitu atveju gimdyvėms tenka laukti savo eilės.

Dabar šeima atsikvėpė šiek tiek lengviau — jų kūdikis išgyveno, jau ėmė kvėpuoti pats, nors vienas plautis vis dar prisipildęs sugedusių vaisiaus vandenų. Mano, kad šito galėjo neatsitikti, jei gimdymą turėjęs priimti ginekologas būtų nelaukęs užmokesčio ir nedelsęs teikti pagalbą. „Šiaulių kraštui“ tėvai pasakė kyšio reikalavusio gydytojo pavardę.

Kada mažylė bus išleista namo, medikai nedrįsta prognozuoti, tėvams siūloma džiaugtis, kad ji išvis liko gyva.

„Tai pirmasis mūsų kūdikis. Labai lauktas. Visą nėštumą lankėmės pas savo gydytoją, daryti tyrimai, žmona jautėsi gerai. Gydytoja dar pasakė, kad gims sveikas, stiprus, puikiai išnešiotas kūdikis. Kiekvieną vakarą pilve esančią mažylę kalbindavau, glosčiau“ — neslėpė susijaudinimo naujagimės tėvas Alvydas Baltrušaitis.

Abejingumas ir delsimas

Diana Baltrušaitienė į Šiaulių apskrities ligoninės Akušerijos-ginekologijos kliniką atvyko rugsėjo 10 dieną, kuomet jai buvo numatytas terminas gimdyti. Ankščiau darytų echoskopinių tyrimų metu gydytoja perspėjo, kad šalia vaisiaus kaklo yra virkštelė, todėl yra tikimybė, kad ji gali apsivyti kaklą ir prismaugti vaisių, tad atvykus į gimdymo namus apie tai reikia perspėti medikus.

Būsimoji mama taip ir padarė. Buvo nustebinta, kuomet ją priėmęs gydytojas ginekologas atsakė, kad jis pats nuspręs, kokius tyrimus daryti ir kada moteriai pagimdyti. D. Baltrušaitienei jau buvo prasidėję sąrėmiai. Echoskopija padaryta tuomet nebuvo, nors, kaip pati matė, kabinetas užimtas nebuvo.

Kamuojama skausmų Diana pradėjo kraujuoti, tas pats gydytojas patikino, kad taip ir turi būti. Pridėjo, jog šią naktį galbūt ji jau pagimdys. Suleista vaistų. Tą naktį moteris nepagimdė.

„Padarė echoskopiją, pasakė, kad vaikas nepernešiotas — viskas yra gerai. Apsidžiaugiau. Skausmai didėjo. Buvo numatyta Cezario operacija“, — pasakojo moteris.

Kova dėl gyvybės

Kitą dieną Diana buvo prijungta prie aparato, kuris fiksuoja vaisiaus širdies darbą. Nutarta moterį ruošti gimdymui. Atvykęs pas žmoną Alvydas matė, kaip medikai sunerimo, kuomet pasirodė jau žali vaisiaus vandenys, o vėl pradėjus klausytis vaiko širdies darbo pastebėta, kad širdelė ima stoti, plaka labai silpnai.

„Kito skyriaus vedėjas pasakė, kad būtina tuoj pat operuoti, nes nebebus ką krikštyti. Pritrenkė, kai šalia buvusios medikės pasiūlė palaukti, gal dar atsigaus vaikelis“, — kalbėjo ašarų nebetramdydama jauna mama.

Po atliktos Cezario operacijos pasaulį išvydo mergaitė, kuri nedelsiant buvo išgabenta į reanimacijos skyrių.

„Sužinojome, kad jos plaučiai buvo pilni sugedusių vandenų ir fekalijų. Vaikas skendo. Laimė, reanimacijos medikai atgaivino mūsų mergytę, dabar tik viename plautyje belikę vandenų, ji jau pati kvėpuoja“, — džiaugėsi ašaras braukdami tėvai.

Gimdymo namuose medikai tėvams paaiškino, kad komplikacijos kilo dėl moters kūne atsiradusios bakterijos, nors visą nėštumo laiką daryti tyrimai rodė, kad moteris yra sveika ir įščiose nešioja sveiką vaisių. Šiuo metu kūdikis dar reanimacijoje, nedirba vienas plautis, sutrikusi kraujotaka. Manoma, kad mažylę gydyti teks vežti į Kauną.

Gimdyvės — įkaitės

Alvydas ir Diana įsitikinę, kad gydytojas nebūtų delsęs daryti Cezario pjūvio operacijos, jei jie būtų iškart atseikėję 1500 litų. Patikino, kad su įkainiais supažindinamos visos į gimdymo namus atvykusios gimdyvės palatose, apie tai, kiek prašo už gimdymus vienas ar kitas ginekologas kalbama internetiniuose mamų puslapiuose. Įkainiai svyruoja nuo 900 iki 1500 litų.

„Neplanavome mokėti, nesitarėme privačiai su gydytoju, kad jis atvažiuotų priimti gimdymo. Nesame komerciniai pacientai. Mokame mokesčius, o gydytojai gauna algas. Atvykus kitos moterys pradėjo pasakoti, kad nesusimokėjus teks laukti, kol pagimdys visos susimokėjusios“, — pasakojo Baltrušaičiai.

Kitoje palatoje po Cezario pjūvio operacijos gulinti mama glosto šalia gulintį sūnelį, kuris taip pat pasaulį išvysti turėjo galimybę tik po beveik savaitės gulėjimo ligoninėje. Ji kyšio už gimdymą nedavė.

„Buvo aišku, kad pagimdyti pati negalėsiu, nes berniukas būtų gimęs kojomis į priekį. Vaikas būtų sužalotas. Tas pats gydytojas ginekologas pasakė, kad jis dar pagalvos, kaip man reikės gimdyti“, — pasakojo moteris.

Moteris sakė pastebėjusi, kad ne viena gimdyvė atvažiavusi vėliau už ją ir davusi kyšį buvo greičiau išoperuota ir jau išleista namo. Pasakoja, kad gydytojų spaudimas duoti kyšį yra didelis ir aiškiai suprantamas.

KOMENTARAS

Šiaulių apskrities ligoninės generalinis direktorius Petras SIMAVIČIUS:

— Faktų, kad gimdymo namuose duodami kyšiai neturiu. Per 40 darbo metų su tuo nesusidūriau. Nusikaltėliai yra visi ir kurie duoda, ir kurie ima. Kaltos abi pusės. Yra instancijos, kurios šiuos dalykus turi aiškintis ir siūlyčiau visiems, kuriems kilo kėblumų, ten kreiptis ir aiškintis.

Cezario pjūvio indikacijos akušerijoje yra griežtai apibrėžtos ir pinigų davimas nėra indikacija atlikti operaciją. O tie žmonės, kurie mano, kad jie yra spaudžiami gydytojų duoti kyšį tegul kreipiasi į teisėtvarkos instancijas.

Citata:

„Kito skyriaus vedėjas pasakė, kad būtina tuoj pat operuoti, nes nebebus ką krikštyti. Pritrenkė, kai šalia buvusios medikės pasiūlė palaukti, gal dar atsigaus vaikelis“

DĖMESYS: Alvydas ir Diana Baltrušaičiai tikina, kad nedavę gydytojui ginekologui kyšio, nesulaukė jo dėmesio, todėl ir nebuvo pastebėta, jog vaikas įsčiose miršta.

 

 

Jono TAMULIO nuotr.