
Naujausios
Kunigaikštienei Birutei reikia pagalbos
Pagrindinėje Lauksodžio kaimo (Pakruojo r.) gatvėje, didžiausioje sankryžoje, beveik devyniasdešimt metų stovi kunigaikštienės Birutės skulptūra. Jos statybą inicijavusios tarpukario visuomenininkės lauksodietės – jau visos Anapilyje. O skilinėjančiam paminklui reikia pagalbos.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Katalikės pastatė paminklą vaidilutei
Kunigaikštienės Birutės skulptūra Lauksodyje – vienintelė šiai svarbiai šalies istorijoje moteriai, stovinti Šiaurės Lietuvoje. Kita Birutės skulptūra tėra Palangoje. Paminklą Lauksodyje tarpukariu inicijavo ir finansavo kaimo visuomenininkės.
Žeimelio Žiemgalos muziejuje veikia nuotraukų ir dokumentų paroda, skirta tarpukario laikų Lietuvos moterų katalikių draugijos Lauksodžio skyriaus „Birutietės“ veiklai. Iš Lauksodžio bažnyčios pasiskolinta ir antroji kaimo „Birutiečių“ vėliava – pirmoji, seniausioji, dingusi nežinia kur. Kaip ji atrodė, galima matyti tik tarpukario laikų nuotraukose.
Muziejuje vykusioje konferencijoje „Lietuvos moterys: artimui ir tėvynei“ apie lauksodiečių visuomenininkių veiklą pasakojo ilgametė apylinkių kultūrininkė Donė Legeza.
„Birutiečių“ organizacija kaime įsikūrė 1926 metais. Jos veikloje iš pradžių dalyvavo 54 moterys, vėliau narių skaičius išaugo iki 69. Protokoluose užfiksuota, kad 43 visuomenininkės buvo visiškos beraštės, 12 mokėjo pasirašyti, o 14 buvo lankiusios mokyklą. Į organizaciją įsijungė tiek moterys iš pasiturinčių ūkininkų šeimų, tiek nelengvai besiverčiančios valstietės. Oficialiai birutiečių veikla pradėta per Lauksodyje didžiausius švento Roko atlaidus, dvasiniu organizacijos globėju buvo vietos parapijos klebonas. Visą laiką jai vadovavo Elena Bernotavičienė. Iš išlikusių protokolų matyti, kad visuomenininkės aktyviausiai darbavosi bent dešimtmetį, vėliau jų tempai sulėtėjo.
Lauksodietės šviesdavo savo nares. Per metus organizuodavo vidutiniškai septynis susirinkimus, kurių metu svarstydavo kasdienines aktualijas (kaip auklėti vaikus, sugyventi šeimose, kovoti ir su tuo metu paplitusiu girtuokliavimu).
Rengdavo vaidinimus, kurių metu surinktus pinigus skirdavo labdarai – išlikęs dokumentas apie Lauksodžio moterų katalikių draugijos padovanotus dvidešimt penkis litus Žeimelio senelių prieglaudai.
Socialinė veikla buvo viena iš organizacijos krypčių – du kartus per metus visuomenininkės ruošdavo pietus vargingai gyvenantiems žmonėms. Jiems produktus ir pinigus sunešdavo pačios, kiek kuri išgalėdama.
Organizacijos vėliavą su užrašu „Tiesa ir meilė“ lauksodietės įsigijo už bendrus pinigus – ji anuomet kainavo brangiai, tūkstantį litų.
O 1930-aisiais, apylinkių ūkininkams organizavus paminklo kunigaikščiui Vytautui statybą, birutietėms kilo mintis, kad reikia paminklo ir jo motinai Birutei.
Cementinį paminklą visuomenininkės užsakė Žeimelio skulptoriui Antanui Nesavui, finansavo statybą. Tam moterys surinko pusantro tūkstančio litų. Birutės skulptūra buvo atidengta ir pašventinta 1931-aisiais.
„Paradoksas – katalikės moterys inicijavo paminklo pagonių vaidilutei statybą“, – juokėsi Žiemgalos muziejaus direktorė Daiva Skrupskelytė.
Skulptūros būklė – bloga
Tarybmečio valdžios Birutės skulptūros nelietė. Tačiau ir neprižiūrėjo, o išskirtinį paminklą buvo stengiamasi sumenkinti, užgriozdinant jo aplinką.
Tiesiant elektros liniją, stulpai pastatyti taip, kad iš dalies užstotų skulptūrą. Netoliese „patupdyta“ balto mūro tipinė to meto kaimo parduotuvė.
Beveik devyniasdešimt metų Lauksodžio gatvių sankryžoje stovinti Birutė buvo restauruota 1990-aisiais ir 2001-aisiais. Skulptūrą ir jos aplinką prižiūri Žeimelio seniūnija.
Prieš trejus metus pastebėta, kad Birutės būklė smarkiai prastėja – skilinėja ir figūros, ir postamento cementas. Sujudo ne tik žeimeliečiai, bet ir šiandieninės Lietuvos visuomenininkės birutietės.
Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų Kauno draugijos pirmininkė Edita Almonaitienė raštu kreipėsi į Kultūros paveldo departamentą bei Pakruojo savivaldybės administraciją, prašydama restauruoti istorijai svarbią skulptūrą.
2015-ųjų pabaigoje Kultūros paveldo departamento Restauravimo tarybos specialistai nustatė, kad paminklo būklė – bloga: gilūs įtrūkimai (galimai pažeista armatūra), įskilimai, atšokę paviršiniai bareljefų sluoksniai. Skulptūrą gadina ir samanos, kerpės, dumbliai. Paminklą pasiūlyta restauruoti.
„Svarstome galimybes įsteigti fondą gelbėti Lauksodžio Birutę. Kaip kažkuomet jos statytojos, kviesime lėšomis prisidėti Lietuvos istorijai neabejingus žmones, organizacijas, įmones. Surinkus pinigų, ieškosime profesionalo, galinčio restauruoti skulptūrą“, – sakė D. Skrupskelytė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Paminklas Birutei Lauksodyje pastatytas vietos visuomenininkių surinktomis lėšomis.
Cementinis paminklas trūkinėja, jo būklė pavadinta bloga.
Muziejaus direktorė Daiva Skupskelytė atkreipia dėmesį – Lauksodžio moterys tarpukaryje visą draugijos veiklą finansavo savo pinigais.
Istorinėje nuotraukoje užfiksuota, kaip paminklas atrodė ką tik pastatytas.
Į Lauksodžio birutiečių veiklą buvo įsitraukusios įvairių visuomenės sluoksnių moterys.
Visuomenininkėms nuo pat įsikūrimo vadovavo Elena Bernotavičienė.