
Naujausios
Pinigai "reprezentacijai" byra dosniai
2018 metais Kūno kultūros ir sporto plėtros programai Šiaulių miesto biudžete buvo skirta beveik 2 milijonai eurų, šįmet – dar daugiau. Liūto dalį – apie milijoną – sudaro futbolo ir krepšinio akademijų išlaikymas.
Itin dosnus miesto biudžetas yra reprezentaciniais miesto renginiais įvardintiems sporto renginiams – 423 tūkstančių pernai, o šįmet jau 541 tūkstantis. Prieš metus 330 tūkstančių eurų teko viešajai įstaigai Šiaulių krepšinio klubui "Šiauliai". Šįmet – 20 tūkstančių daugiau nei pernai. Tiksliau, pinigai skiriami klubo rengiamoms Lietuvos krepšinio lygos (LKL) ir Karaliaus Mindaugo taurės varžyboms. Ir nesvarbu, kad "Šiaulių" krepšinio komanda šiuo metu LKL yra devinta, vos antra nuo galo.
Šiaulių miesto savivaldybės Kūno kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Gintaras Jasiūnas sako, jog finansuoja ne komandą, o renginius. Nors pinigai ir nusėda klube.
Šiaulių miesto taryba jau antrus metus iš eilės skiria pinigų reprezentaciniams renginiams. Sporto tarybai rekomenduojant konkrečias sumas kiekvienam iš į reprezentacinių renginių sąrašą įrašytam renginiui skiria Administracijos direktorius savo įsakymu. Vienam projektui skiriama ne mažiau kaip 10 000 eurų, o maksimali suma priklauso nuo einamųjų metų biudžeto.
"Žiūrima, kaip sekėsi, kaip įvyko projektas praeitais metais, koks prašymas ir kokios galimybės", – aiškino G. Jasiūnas.
Viešųjų pinigų ir politikos sąsajas neigia
Kai krepšinio komanda "Šiauliai" skynė Lietuvos čempionatų bronzą ar puošėsi BBL čempionų medaliais Savivaldybės parama jai buvo simboliška. Tačiau tada Artūras Visockas nebuvo meras, o "Šiaulių" klubo direktorius Mindaugas Žukauskas – nebuvo visuomeninio rinkimų komiteto "Artūro Visocko nepartinio sąrašo" narys.
2015 metais atėjus į valdžią A. Visockui, klubui skiriamos lėšos ėmė augti. 2017 metais, išvykus vienai politikei į užsienį, Šiaulių miesto Tarybos nariu tapo M. Žukauskas. Jis miesto Tarybos nario kėdėje "patylėjo" beveik 4 mėnesius. Šio politiko pasiekimas – Šiaulių miesto savivaldybė tapo privataus krepšinio klubo dalininke – viena iš keturių. O M. Žukauskas po nepilnų keturių mėnesių iš Tarybos pasitraukė, nes Savivaldybei tapus klubo dalininke jis turėjo rinktis vieną iš dviejų kėdžių – klubo direktoriaus ar Tarybos nario.
Kai Taryboje buvo svarstomas klausimas dėl Savivaldybės tapimo klubo dalininke, politikai priekaištavo, kad lėšos skiriamos, tačiau niekas nežino, kas vyksta klubo viduje, kaip valdomi finansai, kokios yra skolos ir panašiai. Tuomet meras pareiškė, kad "tik tapus dalininku gali žinoti, kas vyksta klube". Tačiau dauguma politikų tokios informacijos neturi ir iki šiol.
Klubo vadovas M. Žukauskas aiškina, kad visas ataskaitas apie klubo veiklą teikia Administracijos direktoriui. Nuo tam tikros sumos rėmėjas gali tapti klubo dalininku. "Savivaldybė panorėjo ir tapo".
Kodėl klubo komandos rezultatams prastėjant, miesto skiriami pinigai didėja?
"Nesuprantat? Bandykit kapstyti. Kodėl aš turiu aiškinti?" – pareiškė klubo, gaunančio mokesčių mokėtojų pinigų, vadovas.
Šiais metais vykusiuose savivaldos rinkimuose visuomeninio rinkimų komiteto "Artūro Visocko sąrašas "Dirbame miestui" sudėtyje buvo jau du "Šiaulių" klubo atstovai – Mindaugas Žukauskas ir vyriausiasis treneris Antanas Sireika. Pastarasis buvo iškeltas kandidatu ir išrinktas Tarybos nariu, atnešęs mero sąrašui beveik 4 tūkstančius balsų.
Pasiteiravome mero Artūro Visocko, ar didėjantis finansavimas krepšinio klubui sietinas su komandos prastėjančiais sportiniais rezultatais, ar su gerėjančiais mero komandos rinkimų rezultatais?
Meras atsakė vienu sakiniu: "Tarybos sprendimas priimtas svarstant 2019 metų biudžetą dar prieš rinkimus".
Iš tiesų, miesto biudžetas buvo patvirtintas šių metų vasarį, tačiau A. Visocko visuomeninis rinkimų komitetas įregistruotas ir jo sudėtis paskelbta dar praėjusių metų gruodžio mėnesį.
Kad didėjantis klubo finansavimas sietinas su vyriausiojo trenerio A. Sireikos sprendimu kandidatuoti savivaldos rinkimuose su mero sąrašu, neigė ir pats treneris.
"Čia mažuma. Tokias sumas skiria beveik visi mažesni miestai. Aš galvoju, kad tai mažai ir čia jokios mano įtakos nėra. Turėtų būti daug didesnė parama. Reikia žiūrėti iš sportinės pusės, iš principo, o ne į mano įtaką", – sakė A. Sireika.
"Labiausiai patobulėjusi organizacija"
Galimiems favoritams atseikėti daugiau pinigų leidžia sugalvotas reprezentacinių renginių sąrašas. Jame be vargo įrašomos šimtatūkstantinės sumos krepšiniui, nors visiems 50 miesto sporto įstaigų projektų šįmet iš viso skirta 374 tūkstančių eurų – tik šiek daugiau nei vienam "Šiaulių" krepšinio klubui.
Kūno kultūros ir sporto skyriaus vedėjas G. Jasiūnas patikslino, kad visa skirta suma krepšinio klubo nepasiekė. Biudžeto lėšos mažinamos tokia dalimi, kokia buvo atleistas nuo einamųjų metų žemės, žemės nuomos už valstybinę žemę ir nekilnojamojo turto mokesčių jiems paramą skyręs juridinis asmuo. Tad atskaičius klubo rėmėjams skirtas mokesčių lengvatas, klubui skirtos lėšos pernai buvo sumažintos iki 273 800 eurų. Bet čia tik viešųjų pinigų perdėjimas iš vienos kišenės į kitą, nes biudžetas vis tiek neteko tų 56 tūkstančių.
Perdavus politikų priekaištus, kad už Savivaldybės lėšas mokamas dosnus atlyginimas ir mero bičiuliui krepšinio klubo "Šiauliai" direktoriui M. Žukauskui, G. Jasiūnas paaiškino, kad "tik" 8 869 (mažiau nei trečdalis metams skirtos vadovo darbo užmokesčiui sumos) atiteko jo vadovui, nes administravimui skirtų lėšų dydis negali būti didesnis nei 10 procentų sumos, skirtos iš Savivaldybės biudžeto projektui įgyvendinti. Visos klubo pajamos 2018 metais siekė 692 000 eurų (už bilietus, rėmėjai ir kitos).
"Pagal Lietuvos krepšinio lygos ataskaitą 2018 metais "Šiaulių" komandos rungtynes peržiūrėjo 250 000 žiūrovų (Baltijos televizijos, "Delfi" tiesioginės transliacijos, bei žiūrovai Šiauliuose). Komandos namų rungtynių žiūrovų skaičiaus (vidutiniškai 2 500 žiūrovų per 1 rungtynes) augimas buvo didžiausias Lietuvos krepšinio lygoje – 67 procentai lyginant su 2017 metais. Praėjusiais metais klubas gavo apdovanojimą, kaip labiausiai patobulėjusi organizacija Lietuvos krepšinio lygoje", – tokias žinias apie klubą redakcijai atsiuntė skyriaus vedėjas.
Aš galvoju, kad tai mažai ir čia jokios mano įtakos nėra. Turėtų būti daug didesnė parama.
Šiaulių reprezentacinis renginys vyko Panevėžyje
Reprezentaciniam sporto renginiui yra keliami tam tikri reikalavimai – jis turi būti įtrauktas į šalies sporto šakos federacijos ar skėtinės srities organizacijos renginių tvarkaraštį, jame turi dalyvauti ne mažiau kaip 3 šalių sportininkai, renginiui organizuoti mieste yra tarptautinius reikalavimus atitinkanti sporto šakos infrastruktūra, viešinamas nacionaliniu lygiu (šalies televizijoje, naujienų portale ar svetainėje), žiūrovų skaičius ne mažiau 1 000 (jeigu vyksta uždarose erdvėse). Ir dar reikia turėti sporto šakos federacijos rekomendaciją.
2018 metais dar vienam reprezentaciniam miesto renginiui – Europos regbio 7 jaunių ir suaugusių čempionatui – Savivaldybė skyrė 50 tūkstančių eurų. Nors jis ir neatitiko vieno iš reikalavimų – mieste turėti tarptautinius reikalavimus atitinkančią sporto šakos infrastruktūrą.
Dėl šios priežasties reprezentacinis Šiaulių miesto renginys vyko visai kitame mieste – Panevėžyje.
"Jau 2017 metais planuotas Europos jaunių regbio čempionatas nebegalėjo įvykti Šiaulių mieste todėl, kad neplanuotai užsitęsė regbio stadiono patalpų su tribūnomis statybos darbai (ne dėl federacijos kaltės), o miesto stadione Daukanto gatvėje vyko planuotas renginys Europos moterų U17 čempionatas", – raštu paaiškino Kūno kultūros ir sporto skyriaus vedėjas.
Kodėl ne federacija remia renginius mieste, o vyksta atvirkštinis procesas? Vedėjo teigimu, kiekviena federacija, organizuodama svarbiausius metų tarptautinius renginius ,renkasi miestą, kuriame yra palankiausios sąlygos – sporto infrastruktūra, žmogiškieji ištekliai, skirtas finansavimas iš miesto biudžeto.
G. Jasiūnas tvirtina, kad panašių renginių organizavimas sudaro geresnes sąlygas vystytis sporto šakai mieste, pakviesti jaunuosius sportininkus į sporto organizacijas, formuoti teigiamą mesto įvaizdį. Taip pat skatina vietos verslą – apgyvendinimas, maitinimas. Tačiau regbio čempionato metu visi skatinimai už Šiaulių pinigus atiteko Panevėžiui. Pagal pateiktą informaciją akivaizdu, kad didelė dalis viešųjų pinigų nusėdo šio miesto viešbučiuose ir maitinimo įstaigose.
Pasižvalgius į šių metų savivaldos rinkimus, akivaizdus faktas, kad Visuomeninio rinkimų komiteto "Artūro Visocko sąrašas "Dirbame miestui" kandidatų sąrašą papildė Lietuvos regbio federacijos generalinis sekretorius Irmantas Kukulskis. Šiandien jis ir Šiaulių miesto tarybos narys.
Pasiteiravome, ar šiandien, kai jis yra atsakingas ir už viešuosius miesto finansus, nemano, kad Panevėžyje išleisti Šiaulių miesto biudžeto pinigai yra neteisingas miesto pinigų panaudojimas?
"Kodėl neteisingas? Renginys kainavo trigubai. Žinote, kodėl perkeltas, todėl klausimų neturėtų būti", – nukirto I. Kukulskis.
Jis neigia, kad dėl Savivaldybės dosnumo tapo mero sąrašo nariu rinkimuose.
"Visiškai nesusiję. Kandidatavau prieš tai, aš tuo žmogumi pasitikiu ir vis tiek būčiau kandidatavęs", – sakė I. Kukulskis, su A. Visocko sąrašu dalyvavęs savivaldos rinkimuose ir 2015 metais, tačiau nesėkmingai.
Šiais metais regbio reprezentacinio renginio nebus.
Anot G. Jasiūno, Europos čempionatas vyks ne Lietuvoje, užtat finansavimas neskirtas. Tačiau Savivaldybės dosnumas regbiui nesumenko – trims miesto regbio klubams skirta beveik 100 tūkstančių eurų, kai pernai tik dviem iš jų teko per 27 tūkstančius. Skirtumas nuo krepšinio tas, kad miesto regbininkai demonstruoja puikius sportinius rezultatus. Dėl to jiems Savivaldybė pastatė naujus regbio namus.
Pinigai padalinti
Šįmet Šiauliuose nevyks dar vienas reprezentacinis sporto renginys – teniso Daviso taurės mačas. Tačiau miesto biudžete dėl to pinigų nepadaugės. Jie padalinti kitiems: Šiaulių sportinių šokių klubo "Šypsena" rengiamoms tarptautinėms sportinių šokių varžyboms "Sun City Cup" (15 tūkstančių eurų), futbolo klubo "Gintra" UEFA moterų čempionų lygai ir moterų futbolo Baltijos lygai (75 tūkstančiai eurų), motoklubo "Šiauliai" Europos motokroso čempionato etapui (15 tūkstančių eurų).
Miesto pinigų skirta dar dviem reprezentaciniams renginiams, kurie buvo finansuojami ir pernai. Šiaulių sporto klubo "Miražas" Pasaulio žirgų konkūrų taurės etapo finansavimas palyginti su praėjusiais metais išaugo daugiau nei dvigubai – nuo 20 tūkstančių iki 42,5 tūkstančio. Nepakito tik Šiaulių sporto centro "Dubysa" rengiamoms Šiaulių dviračių lenktynėms skiriama suma – minimali 10 tūkstančių eurų.
