
Naujausios
Kur dingo „žalieji“?
Šiauliuose pritariant miesto valdžiai masiškai pjaunami medžiai. Miesto valdantiesiems priklauso ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovai. Du įtakingi šiauliečiai „valstiečiai-žalieji“ dirba ir Seime. Pagal politines deklaracijas žaliasis miesto veidas jiems turėtų rūpėti. Ar rūpi tik prieš rinkimus?
Šiauliečių politikų, atstovaujančių LVŽS, klausiame:
1. Kokia yra jūsų pozicija dėl medžių pjūties pagal viešųjų erdvių sutvarkymo projektus?
2. Ar esate savo požiūrį išsakę Savivaldybės merui, miesto Tarybai?
3. Ar žinote, kokie „pjovimo“ projektai dar laukia miesto?
Rūta JANKUVIENĖ
Šiauliuose dėl rekonstrukcijos projektų miesto centre kertami medžiai nepalieka abejingų: vieni gina medžius, kiti ragina džiaugtis pokyčiais.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Susikibome rankomis“
Egidijus ELIJOŠIUS, LVŽS Šiaulių miesto skyriaus pirmininkas:
1. – Žaliųjų partija yra kita, mūsų tik pavadinimas dubliuojasi. Bet pataikėte tiesiog į širdį. Į medžių pjovimą žiūriu neigiamai. Skauda širdį, kad Šiauliuose, norėdami vieną dalyką sutvarkyti, kitą aukojame. Kokį užsakymą gauna projektuotojai, tokį ir vykdo.
Vien dėl komunikacijų tiesimo medžius pjauti, kažin ar pats racionaliausias sprendimas? Ir jokios garantijos, kad naujai pasodinti medeliai gerai prigis. Matome bulvaro pavyzdį – nei pavėsio, nei jaukumo, tik mažiau lapų grėbti.
2. – Savivaldybės Taryboje turime du nepartinius savo atstovus. Tad gaudavome informaciją apie projektų svarstymą. Bet svarstymai vyksta darbo laiku, negalėjome dalyvauti.
Kaltės mums tenka, kad pačioje projektų pradžioje neįjungėme į procesą dendrologų, ekologų. Reaguojame, kai medžiai jau išpjauti ar tuoj bus pjaunami.
Susikibome rankomis dėl Kaštonų alėjos, kai pamatėme, kaip atrodo Prisikėlimo aikštė.
Būsiu atviras – Prisikėlimo aikštės projektavimo procesą sekiau. Atrodė, kad bus želdinių aikštės prieigose, tai nesinorėjo stabdyti projekto dėl kiekvieno medžio. Kompromisas buvo padarytas, kad aikštės erdvė būtų gyvybinga, prieinama bendruomenės susibūrimams. Čia yra kompleksiškas aikštės ir jos prieigų sutvarkymas. Tikiu, kad meras ir mūsų atstovai Taryboje prižiūrės, kaip bus vykdomas.
3. – Žinau, kad Didždvario parkas ir Centrinis parkas bus tvarkomi. Paskelbta viešoje erdvėje apie Centrinio parko projekto svarstymą ir tai, kad keli šimtai medžių bus išpjauti ir kažkiek atsodinti (Centriniame parke numatoma 800 medžių išpjauti, o atsodinti 50 medžių ir 300 krūmų – red. past.). Bandysime reaguoti jau pirmame etape.
Gegužės 11 dieną Savivaldybėje inicijuojame debatus, kviečiame Aplinkos ministerijos žmones. Partija yra šalies valdžios daugumoje ir turi prisiimti atsakomybę, nes galbūt teisiniai dokumentai sudaro tokias landas, kad europiniai pinigai pasidaro svarbesni nei žaliasis miesto rūbas.
„Kumščiais mojuoti nėra prasmės“
Aurimas ŽVINYS, Šiaulių miesto tarybos narys, išrinktas pagal LVŽS sąrašą, didžiausios valdančiosios frakcijos „Dirbame Šiauliams“ seniūno pavaduotojas:
1. – Mano pozicija tokia – jausmai labai dviprasmiški ir nevienareikšmiai.
Esminis dalykas – darbai vyksta pagal projektą ir vyksta, kaip numatyta. Gali patikti ar nepatikti, bet didysis parašas jau yra padėtas. Todėl nelegalumo aš neįžvelgiu.
Ar buvo būtina medžius pjauti? Aš nesu specialistas. Aišku, gaila tų medžių. Kur kas būčiau laimingesnis, jeigu būtų galima juos išsaugoti, sutvarkyti, išgenėti ir prikelti naujam gyvenimui. Bet jie jau iškirsti. Po mūšio kumščiais mojuoti nėra prasmės.
2. – Buvo keliamas klausimas frakcijoje dėl Kaštonų alėjos. Ir mano, ir kitų iniciatyva keliamas. Kokios išvados? Išvados tokios, kad reikia sulaukti ekspertų išvados.
3. – Kiek žinau, dar bus medžių pjaunama. Tik reikėtų tikslintis. Visų projektų nežinau.
Bet ar žiūrime, kiek naujų medelių bus pasodinta? Kažkurį laiką jie bus maži, bet užaugs. Nebus gi plynė palikta. Dvaro gatvė su mažais medeliais man pakankamai estetiškai atrodo.
„Žmonės turi prilenkti vietos valdžią“
Arūnas GUMULIAUSKAS, šiaulietis Seimo narys, išrinktas pagal LVŽS sąrašą:
1. – Mano požiūris į medžių pjovimą – neigiamas. Šiauliai dabar atrodo nuogi. Nemanau, kad visi medžiai aikštėje ir gatvėse buvo supuvę – nebuvo jokios ekspertizės padaryta.
Miestas praranda veidą. Medžiai bus pakeisti žemaūgiais – estetinio vaizdo, koks buvo, nebus. Kai kurie medžiai turi ir paveldo reikšmę.
2--3. – Mūsų partijos atstovų daug dalyvavo pikete dėl Kaštonų alėjos medžių išsaugojimo. Vienas iš iniciatorių Darius Ramančionis yra mūsiškis, jis tik yra Šiaulių rajono tarybos narys.
Visi įsivaizduoja, kad Seimo nariai Šiauliuose daug gali padaryti. Bet yra valdžių pasidalijimas. Galią turime tik tokią – oficialiai kreiptis į miesto valdžią. Esame kalbėję ir dėl medžių. Mums buvo atsakyta, kad šaukštai po pietų – visi projektai jau patvirtinti.
Sprendžia miesto Taryba. Tie, kurie yra daugumoje, tie – atsakingi. Jeigu Taryboje turėtume daugumą, tada galėtume daryti įtaką. Nereikia suabsoliutinti dviejų mūsų atstovų Taryboje.
Seimo nariai su centrine valdžia daug efektyviau klausimus sprendžiame. Kai susiduri su vietine valdžia, klausimas visai kitas. Parašyk raštą, gausi atsakymą: toks planas ir nesikiškite. Iš tiesų į savivaldos reikalus negalime kištis.
Galime tik aiškintis, ar teisėtai projektai patvirtinti.
Savivalda turi pakankamas pajėgas, jos valdžia įteisinta Konstitucijos. Savivaldybės funkcija ir miesto tvarkymas.
Kas ką gali paveikti? Žmonės turi susirinkti prie Savivaldybės ir vietos valdžią prilenkti, kad koreguotų tuos planus – tai vienintelis politinis kelias.
Pasodino protesto ąžuoliukus
Stasys TUMĖNAS, Seimo narys, LŽVS atstovas, šiauliečių išrinktas vienmandatėje „Aušros“ apygardoje, kurioje ir vyksta medžių pjūtis:
1. – Negerai žiūriu į tą pjūtį. Mano nuostata: medis – ne tik kuras. Mitinge Kaštonų alėjoje jau išsakiau mintį, kad medį reikia nuolat prižiūrėti. Kaip su ligoniu – arba gydai, arba leidi mirti.
Jeigu Kaštonų alėjoje būtume prižiūrėję medžius pastaruosius dvidešimt-trisdešimt metų, tai nereikėtų jų kirsti.
Dabar mums aiškina, kad viskas tvarkinga, kad medžiai serga ir reikia kirsti. Širdis verkia, kai medžius pjauna ir atsiveria pokarinė architektūra.
Problema, kad atsodiname tik stiebelius, ir tie patys, kaip girdėjome, kainuoja po 144 eurus. Tokio atsodinimo vaisius pajusime tik po dvidešimt-trisdešimt metų – praktiškai viena vaikų karta augs mieste be medžių.
2. – Savivaldybės pozicija yra paprasta ir aiški – mus tikina, jog pjauna ne sveikus, o sergančius medžius. Mes – ne ekspertai, o kai specialistų išvados skirtingos, nebežinai, kuo tikėti.
Teigė, jog Kaštonų alėjoje visi kaštonai blogi. Dabar sako, jog Centriniame parke daugiau negu pusė medžių serga.
Dėl Kaštonų alėjos procesą pristabdėme. Vicemeras Domas Griškevičius prisižadėjo, kad bus atlikta nepriklausoma ekspertizė, kitą savaitę jau turi būti išvados.
3. – Žinau, kad dar antrąją dalį Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaro iškirs, parkus retins.
Šeštadienį protesto vardan pasodinome 11 ąžuoliukų Šiaulių universiteto Botanikos sode.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.