Kur karaliai pėsti vaikšto

Kur karaliai pėsti vaikšto

Kur karaliai pėsti vaikšto

KAIME KAIP PRIEŠ ŠIMTĄ METŲ: LAUKO TUALETAI IR MOKYKLOJE, IR SODYBOJE

Kaimietis austras, atsidūręs lietuviškame kaime, turbūt nesuprastų, kokiame amžiuje mes gyvename. Pagal statistiką Austrijoje iš viso nėra lauko tualetų, o pas mus kaimuose beveik pusė gyventojų tebesinaudoja šuliniais ir lauko tualetais. Kadangi beveik 33 procentai žmonių lietuviškame kaime gyvena už skurdo ribos, tikėtis greitų permainų sunku. Pagal lauko tualetų skaičių mus Europoje lenkia tik Bulgarija ir Rumunija.

Jurgita JUŠKEVIČIENĖ

jurgita@skrastas.lt

Skurdą liudija ir gyvenimo sąlygos

Statistikos departamentas suskaičiavo, kad pernai kas penktas Lietuvos gyventojas gyveno žemiau skurdo ribos — apie 672 tūkstančius žmonių. Skurdo rizikos riba buvo 720 litų per mėnesį vienam gyvenančiam asmeniui ir 1512 litų — šeimai, susidedančiai iš dviejų suaugusių asmenų ir dviejų vaikų iki 14 metų amžiaus.

Būstuose be tualeto gyveno penktadalis asmenų, be vonios ar dušo — 17,6 procento, būstuose su varvančiu stogu, supuvusiais langais, grindimis ar drėgnomis sienomis — kas ketvirtas gyventojas.

Ypač skyrėsi būsto kokybė mieste ir kaime. Mieste būstuose be tualeto su nutekamuoju vandeniu gyveno 7 procentai asmenų, kaime — 43 procentai, be vonios ar dušo — atitinkamai 7 ir 39 procentų.

Patogumus turi tik trečdalis

Šiupylių kaimo (Gruzdžių seniūnija, Šiaulių rajonas) seniausioje gatvėje stovi ir sukrypusios medinės bakūžės ir senos statybos mūrinukai. Vėliau susiformavusiose gatvėse stovi geresni namai. Dažnas mūrinukas čia jau su visais patogumais.

Gatvėje sutikta moteris — bedarbė. Darbo turi tik vasarą pas ūkininkus. Onos vardu prisistačiusi moteris sako, kad pašalpų jokių negauna, neregistruota ir darbo biržoje. Gauna tik maisto produktų iš seniūnijos: cukraus, kruopų, makaronų, konservų. Moteriai ši parama labai svarbi: „Jeigu reikėtų viską pirkti, nepragyvenčiau.“ Per vasarą uždirbtų pinigų vos užtenka malkoms įsigyti.

Vieniša moteris sukrypusiame medinuke gyvena be jokių patogumų — vandens atsineša iš šulinio, tualetas lauke.

Kitoje kaimo gatvėje — gražiai sutvarkyta sodyba. Kieme dirbanti sodybos šeimininkė paklausta, kaip šiandien gyvena jos kaimo žmonės, šypsosi: „Mes, pensininkai, gauname pensijas ir nesiskundžiame.“

Dviese su vyru gyvulių jau nebelaiko, tik daržovių užsiaugina. Prieš dešimt metų pasitaupę ame įsirengė vonią ir tualetą. „Gyvename čia jau 46 metus, tačiau patogumais susirūpinome tik senatvėje“, — sako moteris. Jų kaime gal tik trečdalis gyventojų turi visus patogumus.

Užsukame dar į vieną kiemą. Nedidelio mūrinio namo duris praveria 70-metis Sigitas Karpis. Vyriškis prieš trejus metus liko našlys. „Gaunu pensiją ir iš jos pragyvenu. Daržovių pats užsiauginu, o gyvulių jau ir seniau nebelaikėme. Kai reikėjo plaučių operaciją man daryti, vaikai parėmė“, — atvirai pasakoja ponas Sigitas.

Du vyriškio vaikai laimės ieškoti išvyko į užsienį, viena dukra gyvena Šiauliuose. „Vaikai sako, kad sodybos neparduos, susitvarkys, įrengs visus patogumus ir čia leis vasaras“, — sako S. Karpis. Dabar vyras gyvena be patogumų, bet sako, taip įpratęs.

Lauko tualetai ir prie mokyklos

Dar prieš pora metų Šiupylių mokykla buvo pagrindinė. Tiesa, jau pastaraisiais metais čia nebuvo nei devintokų, nei dešimtokų. Vyresnėse klasėse mokėsi vos po keletą vaikų. Šiandien mokykla pradinė — 21 mokinys. Su jais dirba dvi mokytojos.

Medinėje mokykloje nėra nei vandentiekio, nei tualetų. Ir mokiniai, ir mokytojos vaikšto į lauko tualetus, įrengtus mokyklos kieme. Mokyklinei lentai nuvalyti ir kempinei išplauti klasėse stovi kibirėliai su vandeniu.

Mokykloje sutikome besitvarkančią valytoją Zitą Griciuvienę. Moteris abejoja, ar dar ilgai turės darbo mokykloje, kurioje dirba daugiau kaip 20 metų. Mokinių kasmet mažėja ir gali mokyklą uždaryti.

Grindi mokykloje moteris plauna šaltu vandeniu. Tik žiemą, kai ledinis šulinio vanduo, vieną kibirą pasišildo elektrine spirale.

Šiupyliuose kol kas veikia ir Lietuvos pašto skyrius, įsikūręs gyvenamame name. Tiesa, jis per dieną dirba tik dvi valandas. Pašto darbuotoja Genė Znutienė sako, jog skyriaus artimiausiu metu kaime neliks. Pašte, kaip ir mokykloje, nėra nei vandentiekio, nei tualeto. O patalpas pašto darbuotoja atėjusi pasišildo elektriniu radiatoriumi.

Kaimas sensta

Užsukame dar į vieną kiemą. Sutinkame šiaulietę Iloną. Moteris kartkartėmis atvažiuoja į gimtąjį kaimą. Po mamos mirties sodyboje gyvena Ilonos brolis, kuris girtauja ir nesirūpina namais.

Moteriai nesuprantama, kad be pajamų gyvenantys kaimo žmonės kiekvieną dieną atranda litų degtinei. „Jau nuo ryto pagalbos kaimynų neprisiprašysi, nes vaikšto pakaušę“, — galva linguoja moteris.

Ilona mato, kad kaime moterys dar bando kabintis į gyvenimą, gyvulius augina, daržuose pluša. Tačiau visą triūsą niekais paverčia girtuokliai vyrai, kurie atima pinigus už parduotas daržoves ar gyvulius ir dar primuša savo moteris.

Pradinių klasių mokytoja Salvinija Šeškauskienė nesutinka, kad Lietuvos kaimas prasigėręs. „Žinoma, yra girtuokliaujančių, tačiau kaime gyvena ir daug darbščių žmonių, kurie ūkininkauja“, — įsitikinusi mokytoja.

Šiupyliškiai beveik vienbalsiu tvirtino, kad kaime jaunų žmonių mažėja, jų pačių vaikai išsikėlę gyventi į miestus arba išvykę į užsienį. O kaimo mokykloje mokosi vien „pagrandukai“, kurių tėvams per 40 metų.

 

TUALETAS: Šiupylių mokyklos mokiniai ir mokytojau jau daugelį metų naudojasi lauko tualetu.

DARBAS: Jau daugelį metų valytoja mokykloje dirbanti Zita Griciuvienė grindis plauna šaltu vandeniu, tik žiemą jį pasišildo elektrine spirale.

 

MOKYTOJA: Pradinių klasių mokytoja Salvinija Šeškauskienė į viską linkusi žvelgti optimistiškai: „Jei neteksiu darbo, eisiu ūkininkauti.“

PAŠTAS: Kaip ir Šiupylių mokykla, taip ir Lietuvos pašto skyrius visiškai be patogumų. Jie čia jau ir nebus įrengti, nes skyrius bus uždarytas.

 

ĮPROTIS: Šiupyliškis Sigitas Karpis savęs skurstančiu nelaiko, tačiau gyvena name be patogumų. Sako, jog taip yra įpratęs ir nieko keisti jau nenori.

 

JAUNIMAS: Kaime jaunų šeimų likę labai mažai. Vaikštinėdami po kaimą tik viename darže pamatėme besidarbuojančią jauną moterį su iš paskos sekiojančiu mažyliu.

Jono TAMULIO nuotr.

GALIMYBĖS: „Valgyti kasdien mėsos ar atostogauti pajūryje neturi galimybės dažnas labai mažas pajamas gaunantis gyventojas. Žinoma, yra ir tokių, kurie gal ir galėtų sau tai leisti, tačiau labai taupo“, — sako Gruzdžių seniūnė Nijolė Bagdonavičienė.

Redakcijos archyvo nuotr.

Komentaras

Gyvenimo sąlygos pas mus vienos iš prasčiausių

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys:

— Kaimo žmones galima būtų suskirstyti į keturias grupes. Tiems, kurie turi tris hektarus žemės ir karvutę, saugiau, ko gero, kaime. Jiems nereikia mokėti už karštą vandenį, kainų kilimas ne taip atsiliepia. Kita grupė — tie, kurie gyvena atskirtyje: prasigėrę, asocialūs. Trečia grupė — sąlyginiai kaimo gyventojai. Jie kiekvieną rytą automobiliu vyksta į darbą mieste. Ir dar viena grupė — stambūs ūkininkai. Jie gerai gyvena ir suteikia darbo vietų kitiems kaimo gyventojams.

Nors lauko tualetų skaičius kiekvienais metais mažėja, tačiau Europos kontekste Lietuva iš 27 užima 25-ąją vietą. Mus lenkia tik Rumunija ir Bulgarija. O Austrijoje, pavyzdžiui, lauko tualetų visai nėra.

Statistikos departamento duomenimis, didelė dalis šeimų negalėtų apmokėti nenumatytų 450 litų išlaidų. O tualetą įrengti ne 400 litų kainuoja.

Lietuva ne tik pagal gyvenimo sąlygas yra viena paskutinių valstybių Europos Sąjungoje. Mūsų šalies bendras vidaus produktas vienas mažiausių, pasitenkinimas gyvenimu vienas iš mažesnių, labai daug nurodančių, jog yra blogos sveikatos. Daugeliu atvejų Lietuva iš 27 užima 25— 26 vietą Europos Sąjungoje, o pagal gyventojų pajamų nelygybę — vieną iš pirmųjų vietų.

Mūsų surinktais duomenimis, kaime patenkintų gyvenimu tik 24 procentai gyventojų, Vilniuje — 40 procentų.

Man norisi tikėti, kad Lietuvoje keičiasi požiūris į smulkųjį verslą, nes kliūčių sudarymas smulkiajam verslui daugeliu atveju lemia blogus šalies rodiklius. Pavyzdžiui, norėta apmokestinti tuos gyventojus, kurie prie kelio prekiauja grybais ar uogomis, reikalauti iš jų kasos aparatų.

Kas turi kažkokį „bizniuką“, yra sau šeimininkas, jis kitaip žiūri į gyvenimą, yra reiklesnis valdžiai.

Labai norisi tikėti, kad šie metai buvo blogiausi.

Komentaras

Reikia susigrąžinti jaunimą

Nijolė Bagdonavičienė, Gruzdžių seniūnė:

— Ypač skursta mažieji kaimai. Tam įtakos turi nedarbas ir tai, kad kaimai sensta. Jaunimas emigruoja į užsienį. Žinoma, yra stiprių ūkininkų, tačiau jie darbu aprūpinti gali tik dalį kaimo gyventojų.

Per paskutinius metus labai padaugėjo besikreipiančiųjų į seniūniją dėl paramos. Tai daugiausia bedarbiai, kuriems iki pensijos likę keleri metai.

Mažesniuose kaimuose dar žmonės nešasi vandenį iš šulinių ir vaikšto į lauko tualetus. Senyvi žmonės arba neturi galimybių kažką pakeisti, arba jau ir nenori nieko keisti, nes taip pragyveno visą savo amžių.

Labai tikiuosi, kad padėtis šalyje pagerės ir jaunimas grįš į kaimą. Žinoma, kad tai įvyktų, reikia sudaryti sąlygas. Jaunimui reikia darbo, vien iš savo ūkelio jie neišsilaikys.

Daugiau perspektyvų išlikti ir atsinaujinti turi vilties tie kaimai, kurie yra netoli miestų, arba tie, kuriuose yra veiklos: stambūs ūkiai, kaimo turizmas ir panašiai. Tam, kad situacija kaimuose pasikeistų, vien žmonių noro ir pastangų neužtenka, reikia ir valstybės, ir galbūt Europos Sąjungos paramos.

Skaičiai

Pernai pajamas, mažesnes už skurdo rizikos ribą, mieste gavo 13,6 procento, kaime — 32,9 procento gyventojų.

Nedarbas — dažniausia skurdo priežastis.

Savaitė atostogų ne namuose visai šeimai būtų per didelė prabanga net 60 procentų gyventojų, valgyti mėsos ar žuvies bent kas antrą dieną — 19 procentų.