
Naujausios
Kurtumas kūrybai – ne kliūtis
Prieš dvi savaites Šiaulių apskrities gestų vertėjų centre atidarytoje kurčiųjų menininkų kūrybos galerijoje „Mozaika“ tarp trylikos autorių kūrinių eksponuojami ir dviejų šiauliečių darbai – Vaclovo Onaičio drožiniai ir Živilės Uscilės fotografijos. V. Onaitis – jau pripažintas tautodailininkas, pelnęs ne vieną tarptautinį apdovanojimą, Ž. Uscilė meno pasaulyje žengia tik pirmus žingsnius.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Išgarsėjo didžiaisiais šachmatais
Su menininkais susitikome Gestų kalbos vertėjų centre. Bendrauti padėjo gestų kalbos vertėjos Kristina Buntinė, Edita Garnytė ir Alicija Bogdanovič.
Medžio drožėjas ir skulptorius V. Onaitis gimė 1942 metais Skuodo rajone, Puodkaliuose. Dar ankstyvoje vaikystėje neteko klausos, mokėsi Kauno kurčiųjų mokykloje. 1961 metais V. Onaitis atvyko į Šiaulius ir įsidarbino Šiaulių medžio apdirbimo kombinate. Jame dirbo iki 2009-ųjų.
Ponas Vaclovas pasakoja, jog drožinėti pradėjo 1966 metais, gimus sūnui. „Iš neturėjimo ką veikti“, – šypsosi kūrėjas.
Kadangi dirbo medžio apdirbimo kombinate, iš jo parsinešdavo medžio atraižų ir bandydavo realizuoti kilusius sumanymus. Pirmi darbai nebuvo tobuli, tačiau bėgant laikui ranka vis labiau įgudo ir paprasčiausios pliauskos virsdavo angeliukais, rūpintojėliais, karžygiais. Ilgainiui medžio drožiniai tapo ne tik pomėgiu, bet ir papildomu uždarbiu.
„Jau 52 metus drožinėju ir drožinėsiu, kol galėsiu. Man tai labai patinka“, – sako V. Onaitis, Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys nuo 1968-ųjų.
Tautodailininkas yra surengęs ne vieną autorinę savo darbų parodą, dalyvavęs daugiau kaip pusšimtyje respublikinių ir tarptautinių parodų, pelnęs ne vieną aukščiausią apdovanojimą. O labiausiai tautodailininkas ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų išgarsėjo savo išdrožtais beveik žmogaus ūgio šachmatais.
Pirmuosius didžiuosius šachmatus – 32 figūras Saulės mūšio tematika – V. Onaitis išdrožė dar 1979 metais kombinate, kuriame dirbo. Kolegos netgi išliejo kieme šachmatų lentą, o drožėjas prie figūrų pritvirtino ratukus, kad žaidžiant būtų galima lengvai jas stumdyti. Už šį įspūdingą darbą meistras buvo apdovanotas paskyra naujam automobiliui įsigyti.
Po poros dešimtmečių įmonė bankrutavo ir šachmatai dingo. Prieš daugiau kaip 10 metų V. Onaitis ėmėsi drožti naujus didžiuosius šachmatus ir 2012-aisiais pristatė juos autorinėje parodoje Šiaulių dailės galerijoje bei Šiaulių universiteto bibliotekoje.
„Mano šachmatai sulaukė daugiausiai pagyrimų, gyrė juos ir svečiai iš Vokietijos, gal todėl ir pačiam šis darbas atrodo reikšmingiausias“, – sako V. Onaitis.
Meistro rankai paklūsta ir šaukštai, ir stogastulpiai
Dar didesni V. Onaičio kūriniai – Ignalinos nacionaliniam parkui 1977 metais sukurtas 8 metrų aukščio stogastulpis ir 2015 metais sukurta Eglės žalčių karalienės skulptūra, puošianti Šiaulių centrinį miesto parką.
Meistras didžiuojasi ir prieš trejus metus išdrožinėta kelių metrų ilgio gyvate, kuri ne tik įmantrios formos, bet ir puošta ypač smulkiu ornamentu.
Pastarųjų metų V. Onaičio pomėgis – šaukštai. „Kai pradėjau juos drožti, labai nervindavausi, nes nepavykdavo išgauti tobulai išgaubtos formos, bet dabar jau įgudau ir galiu išdrožti nuo mažiausio iki didžiausio šaukšto“, – džiaugiasi kūrėjas.
Šaukštų kotai puošti baltų mitologijos ir įvairių miestų simbolika.
Paklaustas, kiek darbų per tuos penkis dešimtmečius yra sukūręs, V. Onaitis sako, jog kruopščiai į knygelę užsirašo, kam ir kokį darbą pardavė ar padovanojo. Tokių jo sąraše – apie 1 600.
Netoli namų V. Onaitis turi jaukias dirbtuves, kuriose praleidžia didžiąją dienos dalį. Tik kai būna labai šalta, darbo nešasi namo.
Rodydamas į maždaug pusės metro aukščio angelo skulptūrą, eksponuojamą galerijoje, sako, kad jai išdrožti prireikė 47 valandų.
„Labai džiaugiuosi, kai gaunu užsakymų ką nors išdrožti, tada stengiuosi kuo greičiau padaryti“, – sako kūrėjas.
Tautodailininko svajonė ir didžiausias noras – savo žinias perduoti jaunimui. Mokytojo patirties V. Onaitis jau turi – drožybos užsiėmimus yra vedęs darželinukams, moksleiviams. Drožinėti pas V. Onaitį mokėsi ir gestų kalbos vertėja E. Garnytė. Tautodailininkas neigia įsitikinimą, kad šis amatas tik vyrams, mielai drožinėja ir merginos.
V. Onaitis sako, jog medžio drožyba kaip meno rūšis galėtų būti dėstoma ir universitetuose bei meno akademijose, nes tautodailėje drožyba yra svarbi ir ne tokia paprasta.
Pats autorius jokio mokytojo neturėjo, visko mokėsi ir mokosi pats.
Dar viena aistra – sodininkystė ir fotografija
„Man 76 metai, bet turiu daug energijos ir nesijaučiu senukas. Visada visur einu pėsčiomis, greitu žingsniu, todėl visur suspėju ir turiu sveikatos, – smagiai pasakoja tautodailininkas. – Turiu sodą, kurį labai myliu ir puoselėju. Labai patinka auginti gėles ir daržoves. Kartą pasisėjau pupelių, tai viena užaugo kelių metrų aukščio, o ant jos buvo 120 ankščių! Dar labai mėgstu grybauti, man labai patinka grybai, daug jų prisidžiovinu žiemai.“
V. Onaitis ne tik mėgsta auginti įvairiausias gėles, bet ir jas fotografuoja. Įamžina ir kitas savo sodo grožybes, taip pat fiksuoja šeimos įvykius, artimų žmonių emocijas. Tautodailininkui labai patinka žiema, tad savo nuotraukų albumuose nemažai turi jos atvaizdų.
V. Onaičio mama Petronėlė Onaitienė taip pat buvo tautodailininkė, tik tapytoja. Ponas Vaclovas sako, kad jis pirmas ėmėsi kūrybos, o mama pasekė jo pavyzdžiu.
Daiktų nefotografuoja
Šiaulių kurčiųjų reabilitacijos centre projektų vadove dirbanti Živilė Uscilė kaip mėgėja fotografuoja seniai. Dažniausiai jos objektyve – žmonės, kartais – gyvūnai. Tik daiktų nemėgsta fotografuoti.
Kai nebuvo skaitmeninių fotoaparatų ir fotografuojančių mobiliųjų telefonų, neretai išryškinus fotojuostelę rezultatas nuvildavo, bet tai skatindavo tobulėti, ieškoti geresnio sprendimo.
Šiuolaikinės technologijos labai palengvina fotografo mėgėjo darbą, sako Živilė, nepatiko kadras – ištrynei ir pakartojai.
Visos galerijoje eksponuojamos Ž. Uscilės nuotraukos padarytos mobiliuoju telefonu, nepaisant to, buvo labai gerai įvertintos profesionalių fotografų.
Turėjo Živilė ir veidrodinį fotoaparatą, didelį, sunkų, bet jį nešiotis buvę per daug vargo, be to, pamačius gerą kadrą ne visada fotoaparatas kartu, o mobilusis telefonas – visada po ranka.
Įsigydama mobilųjį telefoną Ž. Uscilė visada pirmiausia atkreipia dėmesį į fotokameros parametrus, kad galėtų daryti kokybiškas nuotraukas.
Prieš kurį laiką kurtiesiems į gestų kalbą buvo išversti fotografijos kursai. Juose dalyvavo ir Živilė. Sako, jog pasisemti informacijos ir žinių buvo naudinga, ypač kompozicijos srityje.
Matydami Živilės nuotraukas feisbuke draugai ir kolegos dažnai jas girdavo, tad sulaukusi galerijos „Mozaika“ įkūrėjų pasiūlymo darbus eksponuoti čia, nusprendė pabandyti.
Autorė norėtų ateityje rimčiau užsiimti fotografija, tačiau fotografuoti vestuvių, krikštynų ir panašių renginių nenorėtų.
„Man labiau patinka fotografuoti žmones laisvai judančius, savo natūralioje būsenoje, o ne pozuojančius“, – sako Živilė.
Vienoje iš eksponuojamų nuotraukų užfiksuotos krepšinio rungtynės. Sportas Živilei patinka, ypač plaukimas, taip pat smiginis, boulingas, stalo tenisas. Tik pasigenda šių sporto šakų užsiėmimų Šiauliuose kurtiesiems.
Šiais metais Lietuvoje paplūdimio tinklinio kurčiųjų čempionate šiauliečių komanda, kuriai atstovauja Živilė, pirmą kartą istorijoje iškovojo prizinę trečiąją vietą.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Vaclovas Onaitis tarp savo kūrinių. „Man labai patinka drožinėti“, – sako tautodailininkas, šio meno išmokęs pats.
Parodoje savo darbus Ž. Uscilė demonstruoja pirmą kartą, bet jau sulaukė gerų įvertinimų.
Vaclovas Onaitis ir Živilė Uscilė emocingai gestais pasakojo apie gyvenimą ir kūrybą.
Živilės Uscilės pomėgis – fotografuoti.
Įeinančius į Šiaulių apskrities gestų kalbos vertėjų centrą ir kurčiųjų meno galeriją „Mozaika“ pasitinka V. Onaičio drožinėtas „Labas“.
Ž. Uscilei patinka žmones ir gyvūnus „pagauti“ nepozuojančius, savo natūralioje būsenoje.