Kvotas medicinoje teko „papurtyti“

Kvotas medicinoje teko „papurtyti“

Kvo­tas me­di­ci­no­je te­ko „pa­pur­ty­ti“

Po ope­ra­ci­jos ar gy­dy­mo li­go­ni­nė­je, jei­gu jums rei­ka­lin­ga rea­bi­li­ta­ci­ja, ne­ga­li­te bū­ti tik­ri, kad šią pa­slau­gą gau­si­te ne­mo­ka­mai. Ypač be­si­bai­giant me­tams. Mat li­go­ni­nė­je ga­li bū­ti pa­si­bai­gu­sios kvo­tos sa­na­to­ri­niam gy­dy­mui ar rea­bi­li­ta­ci­jai sta­cio­na­re. Į pa­na­šią si­tua­ci­ją ne­se­niai pa­te­ko vie­na šiau­lie­tė, ku­riai Res­pub­li­ki­nė­je Šiau­lių li­go­ni­nė­je bu­vo ope­ruo­tas stu­bu­ro slanks­te­lis.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Siun­ti­mų nė­ra?

Ope­ra­ci­ja mo­te­riai ir dar ke­liems tuo pat me­tu su pa­na­šio­mis pro­ble­mo­mis li­go­ni­nė­je gu­lė­ju­siems pa­cien­tams bu­vo at­lik­ta pla­ni­ne tvar­ka. Po to­kių ope­ra­ci­jų pa­cien­tams pri­klau­so rea­bi­li­ta­ci­ja sta­cio­na­re (sa­na­to­ri­jo­je ar­ba li­go­ni­nė­je). Ta­čiau pa­cien­tus ope­ra­vęs gy­dy­to­jas pra­ne­šė: siun­ti­mų rea­bi­li­ta­ci­jai ne­bė­ra, nes li­go­ni­nė­je bai­gė­si kvo­tos, ga­li bū­ti, kad už rea­bi­li­ta­ci­ją teks mo­kė­ti pa­tiems. Mo­ters ži­nio­mis, tri­jų sa­vai­čių sa­na­to­ri­nis gy­dy­mas kai­nuo­ja dau­giau kaip du tūks­tan­čius eu­rų.

Nei šiau­lie­tė, nei ki­ti po ope­ra­ci­jos li­go­ni­nė­je gu­lė­ję pa­cien­tai to­kios bran­gios rea­bi­li­ta­ci­jos už sa­vo lė­šas ne­bū­tų ga­lė­ję įpirk­ti, to­dėl nu­spren­dė vi­si kar­tu kreip­tis į li­go­ni­nės lai­ki­ną­ją di­rek­to­rę. Išei­tis bu­vo ras­ta. Už­pil­dy­ti pra­šy­mai ir kreip­ta­si į Šiau­lių te­ri­to­ri­nę li­go­nių ka­są. Siun­ti­mus į sa­na­to­ri­jas pa­cien­tai ga­vo. Šiau­lie­tė pa­si­rin­ko rea­bi­li­ta­ci­nį gy­dy­mą Šiau­lių li­go­ni­nės Rea­bi­li­ta­ci­jos sky­riaus sta­cio­na­re, ki­ti iš­vy­ko į sa­na­to­ri­jas ki­tuo­se mies­tuo­se.

Pa­si­bai­gus kvo­toms – dau­giau biu­rok­ra­ti­jos

Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės me­di­ci­nos di­rek­to­rė, lai­ki­nai ei­nan­ti ge­ne­ra­linio di­rek­to­riaus pa­rei­gas, Vai­va Makš­tu­tie­nė „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė, jog li­go­ni­nė­je šiuo me­tu jau pa­si­bai­gu­sios kvo­tos rea­bi­li­ta­ci­jai ir sa­na­to­ri­niam gy­dy­mui, ta­čiau pa­cien­tai, ku­riems tai rei­ka­lin­ga, ne­pa­lie­ka­mi li­ki­mo va­liai. Li­go­ni­nė ra­šo pra­šy­mą Šiau­lių te­ri­to­ri­nei li­go­nių ka­sai ir lė­šų be­veik vi­sa­da ski­ria­ma.

Pa­sak di­rek­to­rės, su­pran­ta­ma, jog tai su­ke­lia ne­pa­to­gu­mų, pa­dau­gė­ja biu­rok­ra­ti­nių rū­pes­čių ir gy­dan­čiam gy­dy­to­jui, ir pa­cien­tui.

„Nors lė­šų me­di­ci­ni­nei rea­bi­li­ta­ci­jai ir sa­na­to­ri­niam gy­dy­mui kas­met ski­ria­ma vis dau­giau, ta­čiau šie iš­tek­liai ri­bo­ti, to­dėl gy­dy­mo įstai­go­se, ne­svar­bu, vals­ty­bi­nė­se ar pri­va­čio­se, am­bu­la­to­ri­nė­se ar sta­cio­na­ri­nė­se, yra kvo­tos“, – sa­ko Šiau­lių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas Pra­nas Nai­nys.

Kaip skai­čiuo­ti šias kvo­tas, nu­ro­do svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ro įsa­ky­mas. Kvo­tų skai­čia­vi­mas sta­cio­na­ri­nėms ir am­bu­la­to­ri­nėms gy­dy­mo įstai­goms ski­ria­si. Kvo­tos am­bu­la­to­ri­nėms pa­slau­goms pri­klau­so nuo pri­si­ra­šiu­sių gy­ven­to­jų skai­čiaus, o kvo­tos sta­cio­na­ri­nėms pa­slau­goms skai­čiuo­ja­mos at­si­žvel­giant į me­ti­nį šių pa­slau­gų var­to­ji­mą.

Me­di­ci­ni­nės rea­bi­li­ta­ci­jos ir sa­na­to­ri­nis gy­dy­mas ga­li tęs­tis nuo ke­lių sa­vai­čių iki ke­lių mė­ne­sių, yra at­ski­ros šio gy­dy­mo rū­šys. Jei­gu pa­cien­to gy­dy­mas su­dė­tin­gas ir il­gai už­trun­ka, tai ir lė­šų tam iš­lei­džia­ma dau­giau.

„Pag­rin­di­nis me­di­ci­ni­nės rea­bi­li­ta­ci­jos ir sa­na­to­ri­nio gy­dy­mo tiks­las – kuo grei­čiau pa­cien­tams po įvai­rių su­si­rgi­mų grą­žin­ti svei­ka­tą ir dar­bin­gu­mą. Jei­gu lė­šos pa­nau­do­ja­mos ūmiems su­si­rgi­mams gy­dy­ti, ser­gan­tie­ms lė­ti­nė­mis li­go­mis yra men­kes­nė ga­li­my­bė gau­ti sa­na­to­ri­nio gy­dy­mo pa­slau­gas“, – at­krei­pia dė­me­sį P. Nai­nys.

Kai pa­cien­tui bū­ti­nas me­di­ci­ni­nės rea­bi­li­ta­ci­jos ir sa­na­to­ri­nis gy­dy­mas, o gy­dy­mo įstai­go­je jau bū­na pa­nau­do­tos vi­sos me­tams rea­bi­li­ta­ci­jai skir­tos lė­šos, įstai­ga ga­li raš­tu kreip­tis į te­ri­to­ri­nę li­go­nių ka­są, ku­ri įver­ti­nu­si su­si­da­riu­sią si­tua­ci­ją ski­ria įstai­gai pa­pil­do­mų lė­šų sa­na­to­ri­niam gy­dy­mui iš re­zer­vo.

„Ar pa­cien­tui rei­kia sa­na­to­ri­nio gy­dy­mo, spren­džia pa­cien­tą gy­dan­tis gy­dy­to­jas, ap­ta­ręs tai su gy­dy­to­ju rea­bi­li­to­lo­gu. Kar­tais pa­cien­tai klau­sia li­go­nių ka­sos, ar jiems pri­klau­so sa­na­to­ri­nis gy­dy­mas. Ne­ga­li­me pa­cien­tui at­sa­ky­ti ne­ži­no­da­mi, ko­kio­mis li­go­mis žmo­gus ser­ga. To­dėl vi­sais at­ve­jais pa­cien­tas tu­ri kreip­tis į sa­vo gy­dan­tį gy­dy­to­ją.

Bet ku­ris gy­dy­to­jas – šei­mos gy­dy­to­jas, gy­dy­to­jas spe­cia­lis­tas ar li­go­ni­nė­je dir­ban­tis gy­dy­to­jas – ga­li sa­vo pa­cien­tą siųs­ti į sa­na­to­ri­ją, ži­no­ma, jei­gu yra in­di­ka­ci­ja ir žmo­gus ser­ga li­ga, įra­šy­ta į svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ro įsa­ky­me nu­ro­dy­tų li­gų są­ra­šą. Jei­gu gy­dan­čio gy­dy­to­jo at­sa­ky­mas pa­cien­to ne­ten­ki­na, rei­kė­tų kreip­tis į gy­dy­mo įstai­gos ad­mi­nist­ra­ci­ją ir tik po to – į te­ri­to­ri­nę li­go­nių ka­są. Tuo­met su­da­ro­me ko­mi­si­ją ir aiš­ki­na­mės“, – sa­ko P. Nai­nys.

Te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos at­sto­vas at­krei­pia dė­me­sį, kad tik vai­kams me­di­ci­ni­nės rea­bi­li­ta­ci­jos ir sa­na­to­ri­nio gy­dy­mo pa­slau­gos yra ne­ri­bo­ja­mos.

„Ta­čiau gy­dy­tis į sa­na­to­ri­ją vai­kai tu­rė­tų va­žiuo­ti ne tik va­sa­rą, bet vi­sus me­tus. Pa­vyz­džiui, ma­ža­jam pa­cien­tui per­si­rgus ko­kia nors li­ga, rei­kė­tų iš kar­to va­žiuo­ti į sa­na­to­ri­ją ir iš­gy­dy­ti su­si­rgi­mą, bet pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai sa­na­to­ri­nis gy­dy­mas ati­de­da­mas va­sa­rai, sie­kiant ki­tų tiks­lų“, – pa­ste­bi P. Nai­nys.

Per­nai me­di­ci­ni­nei rea­bi­li­ta­ci­jai ir sa­na­to­ri­niam gy­dy­mui Šiau­lių te­ri­to­ri­nė li­go­nių ka­sa pla­na­vo skir­ti 6 607 700 eu­rų, iš šių lė­šų gy­dy­mo įstai­gos pa­nau­do­jo 6 484 842 eu­rus. Me­di­ci­ni­nės rea­bi­li­ta­ci­jos ir sa­na­to­ri­nio gy­dy­mo pa­slau­go­mis per­nai pa­si­nau­do­jo 9 578 suau­gę pa­cien­tai ir 2 543 vai­kai, iš vi­so – 12 121 pa­cien­tas.

Šie­met šioms pa­slau­goms su­pla­nuo­ta skir­ti dau­giau lė­šų nei per­nai – 6 883 000 eu­rų.

Ne­li­kus siun­ti­mų rea­bi­li­ta­ci­jai, te­ko kreip­tis į Šiau­lių te­ri­to­ri­nę li­go­nių ka­są. Siun­ti­mus į sa­na­to­ri­jas pa­cien­tai ga­vo.

Šiau­lių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos nuo­tr.

Šiau­lių te­ri­to­ri­nės li­go­nių ka­sos di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas Pra­nas Nai­nys: „Bet ku­ris gy­dy­to­jas – šei­mos gy­dy­to­jas, gy­dy­to­jas spe­cia­lis­tas ar li­go­ni­nė­je dir­ban­tis gy­dy­to­jas – ga­li sa­vo pa­cien­tą siųs­ti į sa­na­to­ri­ją, ži­no­ma, jei­gu yra in­di­ka­ci­ja ir žmo­gus ser­ga li­ga, įra­šy­ta į svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ro įsa­ky­me nu­ro­dy­tų li­gų są­ra­šą.“