Ligoniams medikė perša Pasvalio ligoninę

Ligoniams medikė perša Pasvalio ligoninę

TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI

Ligoniams medikė perša Pasvalio ligoninę

Kuršėnų (Šiaulių rajonas) gydytoja pacientei pasiūlė tyrimus atlikti Pasvalio ligoninėje. Ligonė nustebo: kodėl ne Šiaulių apskrities ligoninėje, kuri ranka pasiekiama? Gydytojos argumentas — Pasvalio ligoninė turi geresnės aparatūros. Bet šiauliečiai medikai tai neigia ir įžvelgia konkurencijos elementų.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Siūlo vykti į Pasvalį

Kuršėnų gyventoja (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) specialiai kreipėsi į redakciją, prašydama padėti išsiaiškinti, ar tikrai verta važiuoti į Pasvalį atlikti šeimos gydytojos paskirtų tyrimų?

„Ne kartą girdėjau ir skaičiau, kad Šiaulių ligoninė turi brangios modernios aparatūros osteoporozei tirti. Bet šeimos gydytoja Raimonda Lanauskienė siūlė važiuoti į Pasvalio ligoninę — esą joje aparatūra geresnė, tyrimų duomenys bus tikslesni. Nusprendėme tyrimus atlikti Šiauliuose — vis dėlto kelionė į Pasvalį nemažai kainuoja“, — pasakojo moteris.

Ji teigė, jog Kuršėnuose tokių atvejų ne vienas. Nurodė dar kelių gydytojų pavardes, kurie esą pacientams taip pat siūlo išsitirti ne Šiauliuose, o Pasvalyje, kartais — Klaipėdoje.

Savo abejones redakcijai išdėsčiusi kuršėniškė mano, kad gyventojų siuntinėjimą gali lemti įvairios povandeninės srovės ir santykiai tarp pačių medikų: „Galbūt tai finansiniai dalykai, pažintys?“

Pacientams tik siūlo

Ar pagrįstos kuršėniškių abejonės? To paklausėme pačių Kuršėnų gydytojų.

R. Lanauskienė, Kuršėnų poliklinikos šeimos gydytoja, teigė savo ligoniams siūlanti tai, kas geriausia: „Jeigu Pasvalys turi gerą aparatą, kodėl žmogui nepasidarius gero tyrimo? Kodėl nerekomenduoti ten, kur yra geriau, o ne ten, kur prasčiau? Žinoma, be siuntimo žmogus niekur nenuvažiuos. Bet visada yra žmogaus teisė, kur jis nori — į Vilnių, Klaipėdą, visur.“

Paklausta, ar tikrai Šiaulių apskrities ligoninėje osteoporozės tyrimų aparatūra yra prastesnė nei Pasvalio ligoninėje, medikė patvirtino: „Tikrai taip, prastesnė. O Pasvalys turi gerą aparatūrą, tyrimai tikslesni. Be to, yra seimūnas...“

Gydytoja atsisakė nurodyti, kokį Seimo narį turėjo galvoje. Žinome, kad Seimo narys A. Matulas 2000— 2002 metais dirbo Pasvalio rajono centrinės ligoninės vyriausiuoju gydytoju.

Kad pacientui būtų lengviau susigaudyti, išrašydama siuntimą, gydytoja sakė įprastai ant jo užrašanti vienos ar kitos ligoninės adresą ir telefonų numerius.

Šiauliuose ligoniai apšvitinami mažiau

Antanas Lukošaitis, Šiaulių konsultacinės poliklinikos vedėjas, nesiryžo spėti, kodėl Kuršėnų gyventojams siūloma tirtis Pasvalyje?

„Čia jūs naujieną pasakėt: mūsų aparatūra tikrai niekuo ne prastesnė nei Pasvalio. Dar aiškinsiuos iki galo...“

Po kurio laiko A. Lukošaitis „Šiaulių kraštą“ informavo, jog osteoporozės tyrimai Šiauliuose atliekami specialiu kaulų tankio matavimo aparatu — osteodencitometru. Jo paskirtis — ištirti pacientų kaulų tankį. Šiaulių konsultacinėje poliklinikoje tyrimas ligoniui kainuoja apie 70 litų.

„Tas aparatas yra tiktai Šiauliuose. Pasvalys tokio neturi. Jis ypatingas tuo, kad tiriamas ligonis gauna labai mažą apšvitinimo dozę, — aiškino gydytojas. — Lygiai tą patį galima atlikti su kompiuteriniu tomografu — toks yra Pasvalyje. Tik tuomet yra didesnis rentgeno apšvitinimas.“

Tyrimas mokamas

Nors ligonis turi siuntimą, pasak Dalios Ozolienės, Šiaulių teritorinės ligonių kasos Kontrolės ir ekspertizės skyriaus vedėjos, tyrimas dėl osteoporozės visose šalies gydymo įstaigose yra mokamas — Teritorinė ligonių kasa už šį tyrimą nemoka.

Sveikatos apsaugos ministro įsakymu, osteoporozės gydymas kompensuojamas, kai tam tikras jos lygmuo nustatytas dvigubos energijos rentgeno absorbciometrijos arba kompiuterinės tomografijos metodu.

Veikia konkurencijos dėsniai

Petras Simavičius, Šiaulių apskrities ligoninės vyriausiasis gydytojas, net nusijuokė: „Jeigu įtinkame Šiaulių, Kelmės, Pakruojo, Joniškio, Mažeikių, Tauragės gyventojams, įdomu, kodėl nebeįtinkame Kuršėnams?“.

P. Simavičius į klausimą, kodėl kai kurie medikai savo pacientams rekomenduoja tirtis kitur, atsakė: „Medicinoje taip pat veikia konkurencijos dėsniai. Ligoninės statusas bei finansavimas priklauso nuo to, kiek ir kokių medikų dirba, kokia yra įranga, kiek tyrimų atlikta, kiek ligonių konsultuota ir išgydyta.“

KOMENTARAS

Veikia ir farmacininkų tinklas

Rolandas RASTAUSKAS, VšĮ Pasvalio ligoninės vyriausiasis gydytojas:

— Pasvalio ligoninėje kaulų tankio tyrimas kainuoja 60 litų, bet, kiek man žinoma, pusę sumos dengia farmacijos įmonės, kurios prekiauja vaistais. Jie turbūt suinteresuoti, nes pasitvirtinus diagnozei, pacientai perka jų vaistus. Kuponus su siuntimais greičiausiai gauna per šeimos gydytojus, tiesą sakant, aš to mechanizmo gerai nežinau.

Sulaukiame pacientų iš Pakruojo, Biržų. O Radviliškio ligoninė kartą per savaitę ligonius atveža organizuotai. Kodėl ne į Šiaulius? Nežinau, gal pas mus tyrimai atliekami greičiau?

Kita vertus, nedrįsčiau tvirtinti, kad mūsų aparatūra geresnė negu Šiauliuose. Gal gydytojai siunčia pas mus, nes patinka nuotraukos, aprašymai?

Bet kokiu atveju, ligoninė nuo to išlošia — kiekvienai įstaigai svarbu užsidirbti. Mūsų kompiuteriniam tomografui yra penkeri metai, reikėjo keisti rentgeno vamzdį, kuris kainuoja 140000 litų.

Vėliau gydytojas jau kalbėjo kitaip. Esą diagnostine prasme, tiriant kaulų tankį, Pasvalio aparatūra nustato tikslesnę diagnozę: „Šiauliuose ligoniai galbūt iš viso negauna spinduliuotės, bet ligos diagnozė gali būti netiksli“.

NORAS: Kuršėnų poliklinikos šeimos gydytoja Raimonda Lanauskienė teigė, kad siūlydama pacientams išsitirti Pasvalyje, nori tiktai gero, bet supyko fotografuojama. 

GARANTIJA: Šiaulių apskrities ligoninės vadovas Petras Simavičius kategoriškai patikino, jog visa Šiaulių apskrities ligoninės aparatūra yra moderni bei akredituota, sistemingai atliekama jos metrologinė patikra.

SAUGUMAS: Antanas Lukošaitis, Šiaulių konsultacinės poliklinikos vedėjas: „Toks aparatas yra tiktai Šiauliuose. Pasvalys tokio neturi. Jis ypatingas tuo, kad tiriamas ligonis gauna labai mažą apšvitinimo dozę“.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.