Me­di­kai – į są­jū­dį, o vals­ty­bė – prie san­kci­jų

Me­di­kai – į są­jū­dį, o vals­ty­bė – prie san­kci­jų

Me­di­kai – į są­jū­dį, o vals­ty­bė – prie san­kci­jų

Me­di­kai sa­ko pa­var­gę nuo vis au­gan­čių krū­vių ir vie­to­je sto­vin­čių at­ly­gi­ni­mų. Ne­ga­na to, nuo ki­tų me­tų sau­sio pir­mos die­nos gy­dy­mo įstai­goms gre­sia dar ir pi­ni­gi­nės san­kci­jos, jei pa­cien­tai pas me­di­kus ne­pa­teks per nu­sta­ty­tą lai­ką. Šiau­lių me­di­ci­nos įstai­gų va­do­vai su­ne­ri­mę – kur rei­kės ras­ti trūks­ta­mų spe­cia­lis­tų?

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Su­ju­do dėl di­dė­jan­čių krū­vių ir ne­di­dė­jan­čių al­gų

Nuo ki­tų me­tų sau­sio 1 die­nos įsi­ga­lio­ja Svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gų įsta­ty­mo pa­tai­sos, ku­rio­se, be ki­ta ko, su­ra­šy­ti mak­si­ma­lūs me­di­ci­nos pa­slau­gų tei­ki­mo ter­mi­nai, per kiek lai­ko pa­slau­ga tu­ri bū­ti su­teik­ta pa­cien­tui.

Pa­vyz­džiui, pri­va­lo­muo­ju svei­ka­tos drau­di­mu (PSD) ap­draus­tiems pa­cien­tams svei­ka­tos prie­žiū­ros pa­slau­ga pas šei­mos gy­dy­to­ją tu­rės bū­ti su­tei­kia­ma ne vė­liau kaip per 7 die­nas. No­rint pa­tek­ti pas gy­dy­to­jus spe­cia­lis­tus rei­kės lauk­ti ne il­giau kaip 30 die­nų. Bran­gūs ty­ri­mai tu­rės bū­ti at­lie­ka­mi per 30 die­nų, o pla­ni­nės ope­ra­ci­jos – per 60 die­nų.

Jei gy­dy­mo įstai­ga pa­vė­luos, bus bau­džia­ma – gaus ma­žes­nį ap­mo­kė­ji­mą už pa­slau­gą iš Pri­va­lo­mo­jo svei­ka­tos drau­di­mo fon­do (PSDF). Jei pa­vė­luos su­teik­ti pa­slau­gą iki 10 die­nų, li­go­nių ka­sos fi­nan­sa­vi­mą ma­žins penk­ta­da­liu, jei­gu vė­luos nuo 11 iki 20 die­nų – treč­da­liu, jei­gu 21 ir dau­giau die­nų – nu­rėš net pu­sę ap­mo­kė­ji­mo.

Šios pa­tai­sos ir ži­nia, kad Lat­vi­ja sa­vo me­di­kams ža­da kel­ti at­ly­gi­ni­mus net 80 pro­cen­tų, pa­ska­ti­no su­krus­ti Lie­tu­vos me­di­kus ir ki­tus svei­ka­tos sis­te­mos prie­žiū­ros dar­buo­to­jus. Su­si­bū­rę į Lie­tu­vos me­di­kų są­jū­dį jie pa­skel­bė pe­ti­ci­ją, ku­ria rei­ka­lau­ja ne­del­siant 30 pro­cen­tų pa­di­din­ti vi­sų svei­ka­tos prie­žiū­ros sis­te­mos dar­buo­to­jų at­ly­gi­ni­mus.

Taip pat rei­ka­lau­ja­ma ne­del­siant priim­ti ir vie­šai pa­skelb­ti vals­ty­bi­nio ly­gio nor­ma­ty­vi­nius do­ku­men­tus, ri­bo­jan­čius mak­si­ma­lų dar­bo krū­vį svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­go­se, bei nu­sta­ty­ti mi­ni­ma­lią pir­mi­nės am­bu­la­to­ri­nės as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros ir gy­dy­to­jų spe­cia­lis­tų kon­sul­ta­ci­jos truk­mę taip įtei­si­nant ir už­tik­ri­nant mi­ni­ma­lų gy­dy­to­jo ir slau­gos per­so­na­lo ski­ria­mą lai­ką pa­cien­tui.

Skel­bia­ma, kad po pe­ti­ci­ja pa­si­ra­šė jau dau­giau kaip 25 tūks­tan­čiai me­di­ci­nos dar­buo­to­jų.

Vals­ty­bė „for­suo­ja“ žmo­giš­kų­jų iš­tek­lių są­skai­ta

Lie­tu­vos gy­dy­to­jų są­jun­gos Šiau­lių fi­lia­lo bu­vu­si va­do­vė, Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės gy­dy­to­ja gast­roen­te­ro­lo­gė Gi­ta­na Acu­tė sa­ko, kad pe­ti­ci­ją pa­lai­ko ir šiau­lie­čiai me­di­kai. Vi­lia­si, kad pa­ga­liau bus iš­girs­ti.

Gy­dy­to­jos įsi­ti­ki­ni­mu, 30 ar 60 die­nų ter­mi­nai pa­tek­ti pas spe­cia­lis­tą yra ge­ro­kai per trum­pi.

„Šve­di­jo­je, iš­si­vys­čiu­sio­je, tur­tin­go­je ša­ly­je, žmo­gus pla­ni­nės tie­sio­sios žar­nos ope­ra­ci­jos lau­kia 9 mė­ne­sius. Ir jo­kio ne­pa­si­ten­ki­ni­mo, – pa­tei­kia ša­lies, ku­rio­je sta­ža­vo­si, pa­vyz­dį G. Acu­tė. – O mes no­ri­me čia ir da­bar, kaip so­vie­ti­niais lai­kais.“

Pa­sak gy­dy­to­jos, il­gas ei­les pas spe­cia­lis­tus le­mia ne tik jų trū­ku­mas, bet ir tai, kad šei­mos gy­dy­to­jai ne vi­sa­da pa­grįs­tai pa­cien­tą siun­čia pas spe­cia­lis­tą.

„Gal­vo­ju, kad mū­sų pa­cien­tai la­bai nu­ver­ti­na šei­mos gy­dy­to­ją, ar­ba šei­mos gy­dy­to­jai yra pa­var­gę ir ne­be­su­ge­ba ob­jek­ty­viai įver­tin­ti si­tua­ci­jos. Ten­ka su­si­dur­ti, kai at­lik­ti ty­ri­mai ir aiš­kios, ne­su­dė­tin­gos si­tua­ci­jos, bet šei­mos gy­dy­to­jas, vie­toj to, kad žmo­gui iš kar­to pa­skir­tų gy­dy­mą ir šis jau po ke­lių die­nų ga­lė­tų pa­si­jus­ti ge­riau, siun­čia pas spe­cia­lis­tą, ir pa­cien­tas lau­kia du mė­ne­sius be jo­kio gy­dy­mo“, – pa­sa­ko­ja G. Acu­tė.

Pa­sak G. Acu­tės, ir gy­dy­to­jai spe­cia­lis­tai, ir šei­mos gy­dy­to­jai yra taip ap­krau­ti dar­bu, jog pa­cien­tui ga­li skir­ti vos 10 mi­nu­čių.

„Tai tik­rai per ma­žai lai­ko. Tu­rė­tų bū­ti 30–40 mi­nu­čių. Tai­gi, jei­gu gy­dy­to­jas dir­ba 4 va­lan­das, tu­rė­tų priim­ti iki 8 pa­cien­tų. O kur da­bar mes ei­nam? Į ko­ky­bę ar į ei­lių ma­ži­ni­mą? Jei­gu prio­ri­te­tas yra pa­cien­tas, tai duo­ki­te mums lai­ko jį oriai pa­kon­sul­tuo­ti, kad nei pa­cien­tas, nei gy­dy­to­jas ne­jaus­tų įtam­pos“, – sa­ko gy­dy­to­ja.

G. Acu­tės įsi­ti­ki­ni­mu, vals­ty­bė tu­rė­tų ieš­ko­ti ki­to­kių spren­di­mo bū­dų, o ne „for­suo­ti jau ir taip sai­kin­gų žmo­giš­kų­jų iš­tek­lių są­skai­ta“.

„Tai tik pro­vo­kuo­ja me­di­kų bė­gi­mą iš Lie­tu­vos. Vi­si ieš­ko, kur ga­lė­tų nor­ma­liai, ra­cio­na­liai, o ne sa­vo svei­ka­tos ir emo­ci­nio nu­si­vy­li­mo są­skai­ta pa­nau­do­ti ži­nias, ku­rių sie­kė 10–15 me­tų“, – tei­gia gy­dy­to­ja.

Spe­cia­lis­to ga­li­ma ieš­ko­ti ir ki­ta­me mies­te

Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės me­di­ci­nos di­rek­to­rė Vai­va Makš­tu­tie­nė ma­no, jog vyk­dant įsa­ky­mą dėl pa­cien­tų pa­te­ki­mo pas gy­dy­to­jus ter­mi­nų iš­kils pro­ble­mų.

„Ei­lės iki šiol eg­zis­tuo­ja ir jos su­si­da­ro dėl ob­jek­ty­vių prie­žas­čių, daž­niau­siai dėl gy­dy­to­jų sto­kos. To­kia si­tua­ci­ja su­si­da­rė ke­liems gy­dy­to­jams išė­jus į už­tar­nau­tą poil­sį bei vai­ko au­gi­ni­mo ato­sto­gų“, – aiš­ki­na me­di­ci­nos di­rek­to­rė.

Prob­le­mą li­go­ni­nė ban­dys spręs­ti ieš­ko­da­ma jau­nų spe­cia­lis­tų.

„Ta­čiau kiek­vie­nas žmo­gus, ga­vęs šei­mos gy­dy­to­jo siun­ti­mą pas gy­dy­to­ją kon­sul­tan­tą, ga­li re­gist­ruo­tis į bet ku­rią ša­lies gy­dy­mo įstai­gą, ku­rio­je ar­ti­miau­siu me­tu yra lais­vų ta­lo­nų. Tad vi­sai ne­bū­ti­na lauk­ti ei­lės ten, kur šiuo me­tu spe­cia­lis­to kon­sul­ta­ci­jai yra di­de­lė ei­lė“, – pa­ta­ria V. Makš­tu­tie­nė.

Pa­sak me­di­ci­nos di­rek­to­rės, Šiau­lių li­go­ni­nė­je dėl ty­ri­mų ir pla­ni­nių ope­ra­ci­jų ter­mi­nų pro­ble­mų iš­ky­la la­bai re­tai. Pa­vie­niais at­ve­jais ei­lės ten­ka lauk­ti tik ka­ta­rak­tos ope­ra­ci­joms. Są­na­rių pro­te­za­vi­mui or­to­pe­dai-trau­ma­to­lo­gai taip pat re­gist­ruo­ja pa­cien­tus at­ski­ra tvar­ka.

„Pe­ti­ci­jo­je ke­lia­miems rei­ka­la­vi­mams pri­ta­rian­čių tik­rai daug, tad vi­lia­mės, kad įvyks dia­lo­gas tarp me­di­kų ir Vy­riau­sy­bės“, – sa­kė V. Makš­tu­tie­nė.

Pa­siū­lė pa­tiems fi­nan­suo­ti spe­cia­lis­tų ruo­ši­mą

Šiau­lių cent­ro po­lik­li­ni­kos di­rek­to­rius Min­dau­gas Ma­že­lis sa­ko, kad po­lik­li­ni­ka iš anks­to pra­dė­jo ruoš­tis įsta­ty­mo pa­tai­soms ir įstei­gė bū­ti­no­sios pa­gal­bos ka­bi­ne­tą, ku­ria­me pa­mai­no­mis dir­ba du šei­mos gy­dy­to­jai. Jie prii­ma pa­cien­tus, ku­rie ne­spė­ja pa­kliū­ti pas sa­vo šei­mos gy­dy­to­ją per nu­ma­ty­tą lai­ką ar­ba jų šei­mos gy­dy­to­jas iš­vy­kęs, ser­ga ar ato­sto­gau­ja.

Jei­gu dėl šei­mos gy­dy­to­jų M. Ma­že­lis dau­giau ar ma­žiau ra­mus, tai di­džiau­sią pro­ble­mą ke­lia spe­cia­lis­tų trū­ku­mas. Ypač trūks­ta en­do­don­to ir or­to­don­to. Tai spe­cia­lis­tai, ku­rių „val­diš­ko­se“ gy­dy­mo įstai­go­se – vie­ne­tai. Jie va­ži­nė­ja po vi­są Lie­tu­vą. At­vyks­ta šie spe­cia­lis­tai ir į Cent­ro po­lik­li­ni­ką. Dir­ba 0,3 eta­to, to­dėl ei­lės pa­cien­tams ten­ka lauk­ti ir tris mė­ne­sius.

Be to, tai la­bai bran­gūs spe­cia­lis­tai. „Pri­va­čiuo­se ka­bi­ne­tuo­se pa­cien­tai jų neį­per­ka. Mes juos fi­nan­suo­ja­me ki­tų gy­dy­to­jų są­skai­ta“, – sa­ko M. Ma­že­lis.

Pa­sak di­rek­to­riaus, šių sri­čių spe­cia­lis­tų Lie­tu­vo­je per me­tus pa­ruo­šia­ma vos vie­nas du. „Krei­pė­mės į uni­ver­si­te­tus, kad pa­di­din­tų priė­mi­mą, kad įdar­bin­si­me. At­sa­kė, kad nė­ra ga­li­my­bės, pa­siū­lė pa­tiems fi­nan­suo­ti stu­den­tų ruo­ši­mą“, – pa­sa­ko­ja M. Ma­že­lis.

Gy­dy­to­jas pri­ta­ria, kad me­di­kų krū­viai ne­su­re­gu­liuo­ti, nes vals­ty­bė ne­ski­ria pa­pil­do­mų pi­ni­gų pa­slau­goms teik­ti.

Pa­sak po­lik­li­ni­kos di­rek­to­riaus, me­di­kų są­jū­dis liu­di­ja, kad priei­tas liep­to ga­las, me­di­kai per­si­tem­pę, pa­var­gę, ki­ti ne­si­ruo­šia čia lik­ti.

„Kai pa­si­kal­bu su šei­mos gy­dy­to­jais re­zi­den­tais, tai kas ant­ras ne­la­bai gal­vo­ja lik­ti Lie­tu­vo­je. Tai bai­su“, – sa­ko M. Ma­že­lis.

Ar ti­ki, kad Vy­riau­sy­bė pa­ten­kins me­di­kų rei­ka­la­vi­mą ir pa­kels at­ly­gi­ni­mus 30 pro­cen­tų?

Po­lik­li­ni­kos di­rek­to­rius įsi­ti­ki­nęs, kad pir­miau­sia rei­kia su­ta­ri­mo, o ne dras­tiš­kų, re­vo­liu­ci­nių da­ly­kų.

„Kaž­ko­kių spren­di­mų rei­kia ti­kė­tis. Op­ti­miz­mo ne­ga­li pra­ras­ti. Kiek vals­ty­bė ga­li pa­vež­ti, tu­ri spręs­ti Vy­riau­sy­bė, bet kaž­ku­rią da­lį at­ly­gi­ni­mams rei­kė­tų skir­ti“, – sa­ko M. Ma­že­lis.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Lie­tu­vos gy­dy­to­jų są­jun­gos Šiau­lių fi­lia­lo bu­vu­si va­do­vė, gy­dy­to­ja gast­roen­te­ro­lo­gė Gi­ta­na Acu­tė sa­ko, kad net tur­tin­go­se ša­ly­se pa­te­ki­mo pas gy­dy­to­ją spe­cia­lis­tą yra nor­ma­lu lauk­ti pu­sę me­tų, nes dė­me­sys ski­ria­mas ap­tar­na­vi­mo ko­ky­bei.

Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės me­di­ci­nos di­rek­to­rė Vai­va Makš­tu­tie­nė: „Kiek­vie­nas žmo­gus, ga­vęs šei­mos gy­dy­to­jo siun­ti­mą pas gy­dy­to­ją kon­sul­tan­tą, ga­li re­gist­ruo­tis į bet ku­rią ša­lies gy­dy­mo įstai­gą, ku­rio­je ar­ti­miau­siu me­tu yra lais­vų ta­lo­nų.“

Šiau­lių cent­ro po­lik­li­ni­kos di­rek­to­rius Min­dau­gas Ma­že­lis sa­ko, kad di­džiau­sia pro­ble­ma ne tik Šiau­liuo­se, bet ir vi­so­je Lie­tu­vo­je yra en­do­don­tų ir or­to­don­tų, dir­ban­čių val­diš­ko­se gy­dy­mo įstai­go­se, trū­ku­mas.