Medikai – į naują kliniką, naujagimiai – į reanimobilį

Medikai – į naują kliniką, naujagimiai – į reanimobilį

Medikai – į naują kliniką, naujagimiai – į reanimobilį 

Šiaulių akušerijos— ginekologijos klinikoje gimusių vaikučių tėvų džiaugsmą savaitgalį aptemdė didžiulis nerimas ir panika — devyniems naujagimiams buvo diagnozuotas alerginis odos uždegimas, kurį, medikų teigimu, greičiausiai sukėlė mažylių priežiūrai naudotas antiseptinis tirpalas. Vakar mažieji ligoniukai išgabenti į Kauno medicinos universiteto klinikas.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Gydys kauniečiai

Visi naujagimiai bus stebimi ir gydomi Kauno medicinos universiteto klinikų Perinatologijos centre, kurio stacionaras skirtas ypatingiems atvejams. Kauną vaikučiai pasiekė specialiuose medicinos reanimobiliuose įrengtuose inkubatoriuose.

Anot Šiaulių apskrities ligoninės Pediatrijos reikalų direktorės Reginos Ulkštinienės, mažyliai į Kauną išgabenti ne dėl jų sveikatos būklės, o abipusiu kolegų sutarimu bei norint nuraminti tėvus.

Visi mažyliai, medikės tikinimu, šiuo metu sėkmingai sveiksta — odos išbėrimai nyksta, jų pažeistas epidermis lyginasi. Nėra, anot gydytojos, ir mažųjų ligoniukų savijautos sutrikimų — jie guvūs, ramiai miega, noriai valgo. Pasak R. Ulkštinienės, geros prognozės ir dėl to, kad nė vienam iš devynių naujagimių neprasidėjo bendra viso organizmo reakcija, o tik išorinė odos.

„Stebint tai, kad mažyliai spėriai taisosi, galėčiau pasakyti, kad randų tikrai neliks, — sakė R. Ulkštinienė. — Vis dėlto negaliu garantuoti, kad dėl šios nelaimės ateityje tikrai nekils jokios alerginės reakcijos. To kol kas negali garantuoti niekas.“

Bėrimai išryškėjo devyniems mažyliams

Apie tai, kad ketvirtadienį ir penktadienį į pasaulį atėjusių vaikučių odelė išberta tik tose kūno vietose, kur buvo valyta specialiu antiseptiniu skysčiu, Šiaulių akušerijos— ginekologijos klinikos medikai pastebėjo šeštadienio rytą.

Planinę naujagimių apžiūrą atliekantis gydytojas neonatologas, apžiūrinėdamas vieną naujagimį, pirmiausiai pastebėjo pūslelinius bėrimus už ausyčių ir įtarė infekciją. Netrukus bėrimų aptikta ir mažylio pažastyse, kirkšnyse, ant kakliuko. Šis vaikutis, kauniečiams medikams patarus, skubiai išmaudytas ir perkeltas į inkubatorių Naujagimių reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje.

Tą pačią dieną išbėrimų tose pačiose vietose kaip ir pas pirmąjį naujagimį pastebėta ir dar ant šešių vaikučių kūnelių. Jie taip pat išmaudyti ir paguldyti į reanimacijos inkubatorius.

Dar du naujagimiai šeštadienį buvo išleisti į namus, todėl sekmadienį, kilus nerimui, kad ir jie gali būti išberti, naujagimių gydytoja nuvyko į namus ir paprašė leisti grąžinti vaikučius į kliniką. Juos apžiūrėję medikai taip pat pastebėjo išryškėjusias odos išbėrimo žymes.

Tėvai — panikoje

Įtampa dėl kilusio incidento neatslūgusi šiomis dienomis vaikučių susilaukusiems tėveliams. Didelį džiaugsmą užpildo dar didesnis nerimas dėl mažylių sveikatos. Ir nors medikai ramina, kad ligos pasekmių greičiausiai neliks, Akušerijos— ginekologijos klinikoje netrūksta panikos.

Vieni tėveliai, sužinoję, kad gimę sveiki vaikučiai pasiligojo paveikti išoriškai, neslėpė nepasitikėjimo gydytojais ir pareikalavo kitos gydymo įstaigos.

Vakar kartu su naujagimiu į Kauno klinikas iškeliavusi mama „Šiaulių kraštui“ atviravo esanti visiškai pasimetusi — neturinti žodžių kalbėti apie nelaimę.

Kito pasiligojusio vaikučio tėtis sakė seksiantis, kaip vyksta gydymas, o paskui apsispręsiantis, kokių veiksmų imtis.

Savaitgalį visų pasiligojusių naujagimių mamas lankė Šiaulių apskrities ligoninės direktorius Petras Simavičius, Akušerijos— ginekologijos klinikos vadovai. Jie tvirtino bandę apraminti tėvus.

Medikai įtaria dezinfekcinį skystį

Klinikos gydytojai dėl įvykusio skaudaus incidento tik gūžčioja pečiais. Kol kas jokio tikslaus atsakymo, kur glūdi nelaimės priežastis, nėra. Į šį klausimą atsakyti bei įvertinti incidentą turės Šiaulių apskrities ligoninės generalinio direktoriaus specialiai sudaryta komisija.

Kontaktinį alerginį odos dermatitą esą galėjo sukelti dezinfekcinis preparatas, naudotas naujagimių odai labiausiai prakaituojančiose vietose valyti. Jokie kitokie cheminiai skysčiai naujagimių priežiūrai, kaip teigia medikai, be šio tirpalo nenaudoti.

Pediatrijos reikalų direktorės R. Ulkštinienės teigimu, praėjusios savaitės ketvirtadienį, penktadienį, kaip ir kitomis savaitės dienomis, buvo atliekamas naujagimių tualetas. Aerozolinis dezinfekantas „Cutasept“, sterili vata, tomis dienomis, kaip ir visuomet, buvo surikiuoti ant naujagimių priežiūros stalelio. Šias priemones naudojo dirbusios slaugytojos. Ir abiejų specialistų valyti naujagimiai susirgo.

Galbūt medikai tiesiog suklydo? Gal skystis, kurio galima rasti kone kiekvienų namų vaistinėlėje, čia niekuo dėtas?

Gydytoja R. Ulkštinienė sakė, kad šiuo metu nieko negalinti nei patvirtinti, nei paneigti.

„Mes visokias versijas aptarėm. Deja, negalim paneigti ir to žmogiškuoju vadinamo faktoriaus, — sakė Pediatrijos reikalų direktorė. — Bus aiškinamasi. Ekspertams bus perduotas ir dezinfekcinis skystis.“

Klaustukai

Šiandien Akušerijos-ginekologijos klinika uždaroma. Nuo šiol naujagimiai į pasaulį atkeliaus naujosiose Moters ir vaiko klinikų patalpose.

Galima tik pasvarstyti, galbūt medikai vaikų labui ko nors nepadarė arba padarė netinkamai, ne iki galo, kai jų pečius greta profesinių pareigų užgulė dar ir persikraustymo į kitas patalpas rūpesčiai?

Šis klausimas lieka be atsakymo.

Šiaulių akušerijos— ginekologijos klinikos laikinoji Akušerijos— ginekologijos reikalų direktorė Angelė Jurgaitienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad per 43 jos darbo klinikoje metus toks incidentas — pirmas ir itin skaudus.

Traumuoti dvyniai

Praėjusį savaitgalį Šiaulių akušerijos— ginekologijos klinikoje įvykęs incidentas ne vienintelis. 2001 metų gruodžio 30-ąją, Marijampolės ligoninėje šildant inkubatoriuje prieš laiką gimusius kūdikius, šildyklės nudegino dvynukams Laurynui ir Martynui nugaras. Traumuotus naujagimius po to beveik du mėnesius gydė Kauno medicinos universiteto klinikų medikai. Pirmaisiais gyvenimo metais mažyliams buvo atlikta po tris odos persodinimo operacijas.

Medicinos ekspertai tuomet pripažino, kad patirta trauma labai pakenkė dvynukų sveikatai ir tolesniam vystymuisi.

Po ilgo bylinėjimosi proceso dėl medikų kaltės nukentėjusiems dvyniams 2004 metų lapkričio 30 dieną Lietuvos apeliacinis teismas įpareigojo ligoninę išmokėti po 200 tūkstančių litų broliams dvyniams ir po 50 tūkstančių litų jų tėvams Vilmai ir Gintautui Zdaniams.

KOMENTARAS:

„Valerijono“ vaistinės vaistininkė Nijolė Obrikienė “Šiaulių kraštui“ papasakojo apie dezinfekantą “Cutasept“.

— „Cutasept“ — švelniai odą dezinfekuojantis preparatas. Labai plačiai naudojamas medicinoje, kad oda prieš injekcijas ir pan.

Mano nuomone, šiuo aerozoliniu tirpalu odos neįmanoma nei nudeginti, nei sukelti jos alerginę reakciją. Dar galėčiau pagalvoti, kad tokia odos reakcija kilo vienam vaikučiui ar dviem — yra žmonių, kurie alergiški kad ir patiems nekalčiausiems vaistams. Bet kad alerginę reakciją „Cutasept“ sukėlė net devyniems vaikučiams — keista.

Gal tikrai ne visai tas buvo naudojama dezinfekavimui, ką medikai sako. O gal fabrike kokia klaida įvyko. Jei vaistas buvo supilstytas iš didelių talpų į mažesnes, gal suklysta jį fasuojant. Gal ne tos koncentracijos tirpalo pripilta...

Manau, tik chemikai turi tyrimą atlikti, ar kūdikiams naudoto preparato koncentracija sutampa su nurodyta medikamento apraše.

INKUBATORIUS: Visi naujagimiai į Kauno medicinos universiteto klinikas vakar išgabenti reanimobiliais. Į automobilius atnešti antklodėse kelionės metu mažyliai ilsėjosi reanimobilių inkubatoriuose.

GYDYMAS: Šiaulių apskrities ligoninės Pediatrijos reikalų direktorės Reginos Ulkštinienės teigimu, vaikų gydymui dar gali prireikti keturių ar penkių parų — tol, kol užsidės naujas epidermis. 

 

PRIEŽASTYS: Šiaulių akušerijos— ginekologijos klinikos laikinoji Akušerijos— ginekologijos reikalų direktorė Angelė Jurgaitienė sakė, kad apsirgę naujagimiai į Kauną išgabenti ne tik stebėjimui, bet ir dėl klinikos kraustymosi į kitas patalpas.

PERKRAUSTYMAS: Vakar Šiaulių akušerijos— ginekologijos klinikoje darbinę rimtį trikdė perkraustymo į naujas patalpas darbai.

ALERGIJA: „Valerijono“ vaistinės vaistininkė Nijolė Obrikienė sakė sunkiai įsivaizduojanti, kaip itin švelniai veikiantis antiseptinis tirpalas gali sukelti alergiją net devyniems mažyliams iš karto.

KELIONĖ: Vakar apsirgę vaikučiai paliko Šiaulių apskrities ligoninės akušerijos— ginekologijos kliniką ir išgabenti į Kauno medicinos universiteto klinikas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.