
Naujausios
Medikai rodo pavyzdį – važinėja dviračiu
Dalis Respublikinės Šiaulių ligoninės medikų ir kitų darbuotojų į darbą šią vasarą važiuoja dviračiais. Mintis paskatinti kolegas minti dviratį ir rodyti pavyzdį visiems kilo Kardiologijos reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjui Andriui Bubliauskui. Medikai fizinį krūvį rekomenduoja ir savo pacientams.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Pavyzdys – skandinavai
A. Bubliauskas neseniai stažavosi Švedijoje, ten dviratis – ypač populiari ne tik sporto, bet ir susisiekimo priemonė. Pasak gydytojo, švedai važinėja bet kokiu oru: ir pučiant stipriam vėjui, ir lyjant, ir net sningant.
Gįžęs į Lietuvą A. Bubliauskas nusprendė, kad į darbą važinės dviračiu. Pasak gydytojo, infrastruktūra dviračiams Šiauliuose pusėtina, dar daug ką reikėtų tobulinti, tačiau daug didesnė problema buvo, kur palikti dviratį atvažiavus į ligoninę.
Gydytojas kreipėsi į ligoninės administraciją ir netrukus buvo surastas sandėliukas, kuriame įrengtas dviračių stovas. Patalpa rakinama ir su signalizacija, tad dviračius joje palikti saugu.
Pasak A. Bubliausko, kartais patalpoje stovi vos pora dviračių, bet būna ir daugiau kaip dešimt, ypač kai geras oras. Patalpa nedidukė, bet A. Bubliauskas viliasi, kad atsiradus daugiau dviratininkų, atsiras ir didesnės patalpos. Svarbiausia – gera pradžia.
A. Bubliauskui nuo namų iki darbo – 4 kilometrai. Kiti kolegos važiuoja ir 10 kilometrų. Ne visą trasą galima įveikti dviračių takais, kitur tenka važiuoti šaligatviais, kurie neretai yra ištrupėjusiomis plytelėmis ir aukštais borteliais, tenka minti gatve. O ja važiuoti ne visur saugu, ypač nejauku ten, kur didesnis automobilių srautas, pavyzdžiui, įveikiant atkarpą nuo centrinio turgaus iki ligoninės Aušros alėja.
Medikai supranta, kaip svarbu saugoti save, tad net važiuodami nedidelius atstumus dėvi šalmus ir šviesą atspindinčias liemenes, tai ragina daryti ir visus kitus.
Beveik kasdien dviračiu į darbą važinėja ir Gastroenterologijos-endokrinologijos skyriaus vedėja Gitana Acutė. Kartu su bendraminčiais gydytoja į darbą mindavo ir prieš kelerius metus. Tik problema būdavo, kur palikti dviratį. „Norėdavosi ne tik atminti į darbą, bet ir parminti namo“, – šypsosi gydytoja.
G. Acutė džiaugiasi, kad iniciatyva atgimė.
Gydytoja yra didelė dviračių turizmo entuziastė. Pastarąjį dešimtmetį vieną kasmetinių atostogų dalį visada paskiria kelionėms dviračiu. Dviračiu yra keliavusi ne tik po Europą, bet ir po Pietų Amerikos šalis kepinant 40 laipsnių karščiui.
„Dviračių aktyvumas didėja. Ir vairuotojai tampa atidesni dviratininkams“, – pastebi gydytoja.
Judėti – bent 30 minučių per dieną
A. Bubliausko iniciatyvą važinėti dviračiais ypač palaiko Širdies ir kraujagyslių centro vadovė, kardiologė Nora Kupstytė: „Mūsų, kaip kardiologų, pareiga – skatinti fizinį aktyvumą. Žmonėms, kurie sako, kad neturi laiko sportuoti, šiuo pavyzdžiu norime parodyti, kad galima sportuoti vykstant ir parvykstant iš darbo.“
Europos kardiologų draugija yra išleidusi fizinio aktyvumo rekomendacijas, kurios skirtos ne tik ligoniams, bet visiems žmonėms.
„Jose yra sakoma, kad bet kokio amžiaus suaugusieji turėtų bent 150 minučių per savaitę skirti vidutinio intensyvumo fiziniam krūviui arba 75 minutes per savaitę intensyvioms treniruotėms ir kompleksiniams užsiėmimams. Tačiau visai neseniai pasirodęs mokslinis tyrimas parodė, kad netgi savaitgalinis pasportavimas, šioks toks fizinis krūvis taip pat turi naudą sveikatai“, – sako kardiologė.
N. Kupstytė pasakoja, jog vasaros pradžioje vyko terapinio profilio gydytojų kardiologų susirinkimas, kuriame buvo kalbėta apie tai, kad labai svarbu pacientams teikti žinias ne tik apie medikamentinį gydymą, bet ir rekomendacijas apie sveiką gyvenseną – apie mitybą, fizinį aktyvumą.
„Savo ligoniams, kurie serga širdies ir kraujagyslių ligomis, mes susitarėme rekomenduoti po 30 minučių vidutinio intensyvumo fizinio krūvio penkis kartus per savaitę arba po 50 minučių tris kartus per savaitę. Paprasčiausia, ką galime nurodyti pacientams – greitas vaikščiojimas. O dar geriau intervalinis: tris minutes greitu žingsniu, tris – lėtesniu ir taip pusę valandos. Turi padažnėti pulsas, žmogus turi suprakaituoti, fizinio krūvio pabaigoje turi jaustis šiek tiek pavargęs. Tai duoda naudą ne tik širdies ir kraujagyslių sistemai, bet ir visam organizmui“, – sako kardiologė.
Fizinis aktyvymas, pasak N. Kupstytės, trečdaliu sumažina sergamumą širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, taip pat įrodyta, kad gali apsaugoti arba sumažinti riziką susirgti daugiau nei 25 lėtinėmis ligomis.
„Kalbant apie arterinę hipertenziją yra įrodyta, kad sumažėja kraujospūdis, ir tiems pacientams, kurie pradeda sportuoti, tenka sumažinti vaistų dozes, o kai kuriems, ypač jauniems pacientams, ir visai vaistų nebereikia“, – pavyzdį pateikia kardiologė.
Sergantiems širdies nepakankamumu kardiologai rekomenduoja vaikščioti iki lengvo dusulio ir nuovargio. Daromas 6 minučių ėjimo testas. Pacientai, kurie pradeda sportuoti, po kurio laiko per tas šešias minutes įveikia žymiai didesnį atstumą negu iš pradžių.
Pasak kardiologės, vaikščioti ar važinėti dviračiu yra vieni paprasčiausių ir labiausiai prieinamų judėjimo būdų.
N. Kupstytė yra kaunietė, Šiauliuose dirba neseniai ir sako dar nespėjusi čia įsigyti dviračio, bet rimtai žada tai padaryti, nes mėgsta minti pedalus.
„Šiaulių miestas mane sužavėjo tuo, kad būdamas miesto centre gali greitai atsiduri gamtoje, čia yra daug vietų pasivaikščioti, yra vandens telkinys, yra žmonių susibūrimo vietų. Šiauliuose tikrai kiekvienas žmogus gali būti fiziškai aktyvus, tai paprasta“, – įsitikinusi kardiologė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šią vasarą vis daugiau Respublikinės Šiaulių ligoninės medikų ir kitų darbuotojų kelionei į darbą renkasi dviratį, ligoninės teritorijoje atsirado vieta, kur galima juos saugiai laikyti.
Širdies ir kraujagyslių centro vadovė, kardiologė Nora Kupstytė žmonėms, kurie teisinasi, kad neturi laiko sportuoti, rekomenduoja į darbą vaikščioti pėsčiomis arba važiuoti dviračiu. Tai sveika ne tik širdžiai, bet visam organizmui.
„Ir aš į darbą važinėsiu dviračiu“, – tokia mintis Kardiologijos reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjui Andriui Bubliauskui kilo po stažuotės Švedijoje.
Respublikinės Šiaulių ligoninės medikai tikisi, kad jų pavyzdys užkrės ir kitus šiauliečius.