
Naujausios
Meras „dėjo į krūmus“
Būtent taip Šiaulių miesto tarybos naujoji dauguma įvertino mero Artūro Visocko poelgį: valdžios krizės meras nė nebando suvaldyti – vakar išėjo „kasmetinių atostogų“. Politikai, atstovaujantys naujajai daugumai, patys šaukia neeilinį miesto Tarybos posėdį gruodžio 15 dieną. Tokio precedento ne tik Šiauliuose, bet ir Lietuvoje dar nebuvo.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Meras pabėgo
Vakar naujosios daugumos atstovai paskelbė, jog gruodžio 15 dieną 14 valandą šaukiamas neeilinis miesto Tarybos posėdis. Bus svarstomi socialdemokrato vicemero Domo Griškevičiaus ir Savivaldybės administracijos direktoriaus Eduardo Bivainio atstatydinimo klausimai.
Apie tai spaudos konferencijoje informavo Tarybos frakcijų seniūnai „tvarkietis“ Alfredas Lankauskas, socialdemokratas Justinas Sartauskas, judėjimo „Už Šiaulius“ narys Denis Michalenko ir Liberalų sąjūdžio miesto skyriaus lyderė Giedrė Mendoza Herrera, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja.
Gruodžio 1 dieną merui buvo įteiktas raštas su reikiamu Tarybos narių parašų skaičiumi, kad jis per dvi savaites sukviestų neeilinį posėdį.
„Bet meras dėjo į krūmus – pasiėmė atostogų, – įvertino A. Lankauskas. – Todėl savo iniciatyva nusprendėme sušaukti neeilinį posėdį.“
A. Lankauskas įgaliotas sukviesti į posėdį Tarybos narius, jeigu to nepadarys Tarybos sekretoriatas.
Vakar buvo paskutinė diena, kai pagal įstatymo nustatytą terminą meras turėjo paskelbti neeilinio posėdžio datą. Užuot tą padaręs, A. Visockas išėjo atostogauti. Esą tik – vieną dieną.
„Nesuprantama, kodėl meras ir jo grupuotė taip daro, – stebėjosi A. Lankauskas ir palygino: – Kareivis, jeigu mato, kad priešininkas turi persvarą, arba atsitraukia ir pergrupuoja savo pajėgas, arba sutinka su paliaubų sąlygomis, arba prašo taikos sutarties. Bet šiuo atveju gilinama konfrontacija. Matyt, tikisi priešlaikinių Tarybos ir mero rinkimų. Darysime viską, kad to neįvyktų.“
Politikai tikino, jog Tarybos darbas nebus paralyžiuotas. Tarybos dauguma užtikrins, kad būtų svarstomi miestui būtini klausimai ir priiminėjami sprendimai.
„Tik mero nenoras prisijungti kelia šitą sumaištį, – tvirtino A. Lankauskas. – Ką reiškia meras – opozicijoje?“
Neeilinį posėdį vestų vienas iš Tarybos narių, jeigu A. Visockas atsisakytų pirmininkauti.
„Katės ir pelės“ žaidimas
Naujos koalicijos atstovams iki šiol nepavyko su A. Visocku susitikti.
„Meras vis aiškina, jog jo durys atviros, – sakė J. Sartauskas. – Iš savo patirties galiu pasakyti, jog SMS esu su juo susirašinėjęs, prašydamas susitikimo. Bet supratau, jog galiu ateiti ir laukti, kol priims, už uždarų durų.“
Nauja koalicija raštu paprašė susitikimo, bet vietoj to sulaukė A. Visocko rašto, raginančio teikti motyvus, kodėl reiškiamas nepasitikėjimas vicemeru ir direktoriumi.
Tokią mero poziciją politikai pavadino „katės ir pelės žaidimu“, manipuliavimu teisės aktais.
„Pagal demokratijos taisykles patys pareigūnai galėjo teikti prašymus atsistatydinti ir pasitikrinti, ar jais pasitiki nauja dauguma, – sakė D. Michalenko. – Visada galima rasti, kas nepadaryta, nenorėjome to išvardyti, bet suradome daug.“
Vienas pagrindinių priekaištų E. Bivainiui – netinkamai organizuota ir iki šiol nebaigta įgyvendinti Administracijos reforma, nors tai turėjo būti padaryta iki spalio 1 dienos.
Direktorius kaltinamas ir nebendravimu su Tarybos komitetais, ir vienašališkais sprendimais.
Paskutinis pavyzdys – politikų žiniomis, direktoriaus įsakymu mažinamas kitais metais finansavimas Šiaulių universiteto gimnazijai ir krepšinio akademijai „Saulė“. Savivaldybė yra viena iš šių viešųjų įstaigų dalininkių.
„Net Tarybos Švietimo komitete tas klausimas nesvarstytas“, – piktinosi Tarybos nariai.
Jie taip pat įžvelgia, jog E. Bivainiui stinga kompetencijos. Jis vengė Tarybos komitetuose pristatinėti net strateginius klausimus, siųsdavo pavaldinius.
Nepasitikėjimas D. Griškevičiumi reiškiamas dėl nepadarytų darbų, už kuriuos buvo atsakingas pagal valdančiosios koalicijos programą. Tarp jų – rinkliavos už atliekų tvarkymą peržiūrėjimą.
„Tai turėjo būti padaryta šių metų pirmą ketvirtį, o tik dabar verčiasi per galvą, – sakė J. Sartauskas. – Gruodžio pabaigoje Taryboje būsime spaudžiami priimti. Skaičiuoja, kad nuo kitų metų rinkliava didės 20–30 procentų, o su gyventojais nėra nė aptarta.“
Liberalų lyderė žodžio laikosi
G. Mendoza Herrera informavo parašiusi ir įregistravusi atsistatydinimo iš direktoriaus pavaduotojų prašymą. Kada jis bus svarstomas Taryboje, dar neaišku.
G. Mendoza Herrera pati nusprendė pasitikrinti, ar turi Tarybos pasitikėjimą. Liberalų lyderei nauja koalicija numato pavesti laikinai eiti Administracijos direktoriaus pareigas, atstatydinus E. Bivainį.
Su meru apie savo atsistatydinimą G. Mendoza Herrera nėra kalbėjusi: „Dvi savaites mero nemačiau, nesusitinkame.“
Jos žodžiais, Savivaldybėje yra įsivyravusi „valdoma demokratija“, kurią reikia keisti tikra demokratija.
„Liberalai pasisakome už platų politinį dialogą, kuo daugiau argumentų, tuo geresni sprendimai priimami, – pabrėžė ji. – Mūsų principas – darbas, o gresia neįgyvendinti projektų ir nepanaudoti skiriamų lėšų.“
Dėl darbų tęstinumo liberalai prisijungė prie naujos daugumos. Jos programa iš esmės yra tęstinė po rinkimų sudarytos valdančiosios koalicijos programa. Jos pagrindą sudarė liberalų ir konservatorių rinkimų programos.
„Mero frakcija savo programos neturėjo“, – priminė politikė.
Konservatoriai taip pat yra pakviesti į naują koaliciją. „Šiaulių kraštui“ jie yra teigę, jog užims „taikdarių“ poziciją.
Paskutinėmis neoficialiomis žiniomis, du Tarybos nariai konservatoriai gali prisijungti prie naujos koalicijos.
Kol kas koaliciją sudaro 17 Tarybos narių, o iš viso yra 31 Tarybos narys.
Dainiaus ŠUKIO fotomontažas
„Meras išėjo kasmetinių atostogų“, – vakar buvo įrašyta mero Artūro Visocko darbotvarkėje.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Naujos koalicijos lyderiai (iš kairės) Justinas Sartauskas, Alfredas Lankauskas, Denis Michalenko ir Giedrė Mendoza Herrera įžvelgia, jog meras užsižaidė „katės ir pelės“ žaidimu – bandys jį nutraukti.
Giedrė Mendoza Herrera nusprendė pasitikrinti, ar keičiantis daugumai turi miesto Tarybos pasitikėjimą, ir pati parašė prašymą atsistatydinti iš direktoriaus pavaduotojos pareigų.