
Naujausios
Meras ieško užtarėjų universitete
Šiaulių valdžia Menų inkubatoriaus vežimą bando išvežti, pasikinkiusi Šiaulių universitetą. ŠU rektoratas surašė projektą remiantį raštą. Vakar sukviesti studentai, kuriems pieštas rožinis vaizdas. ŠU Menų fakulteto dekanas profesorius Vaidotas Janulis atvirai sako: „Tai statybų reikalas, menininkus tegu palieka ramybėje.“
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Paskutiniu momentu parūpo studentai
Miesto valdžia skuba, nes nepriklausomas Tarybos narys Artūras Visockas oficialiai yra pateikęs siūlymą atidėti Menų inkubatoriaus projektą, ir Taryba privalo apsispręsti. Abejojantiems paspausti surastas autoritetingas užtarėjas — Šiaulių universitetas. Paskutinę minutę pakviesti diskutuoti studentai.
Vakar į ŠU bibliotekos salę Savivaldybė sukvietė studentus. Atėjo porą dešimčių Menų fakulteto studentų, būrelis Šiaurės Lietuvos kolegijos renginių organizavimo studentų, paskatinti savo dėstytojo Virginijaus Kinčinaičio. Dalyvavo ir menininkų, politikų. Už projektą agitavo pats meras Justinas Sartauskas, vicemerė Danguolė Martinkienė.
Meras apgailestavo, kad Šiauliuose tvyro „apatiškos nuotaikos, gyvenama tik šia diena“. Mero įsitikinimu, projekto negalima stabdyti ir milijoninės europinės „dovanos“ atsisakyti. Menų inkubatorius, tikino J. Sartauskas, yra galimybė menininkams likti Šiauliuose, neišvažiuoti į užsienius „braškių skinti“.
Anot mero, tai būtų pastatas, kuris „uždirbtų pinigų“. Pirmiausia statybininkams, statybinių medžiagų tiekėjams. Menų inkubatoriaus išlaikymas esą kainuotų tik 250— 500 tūkstančių litų: „Kaip paprasta biudžetinė įstaiga, o ne viena įstaiga dabar “optimizuojama„.
„O jeigu įvyktų klaida, galime čia ir viešbutį įrengti, — apsidraudė meras.
Nuo „ružavo“ vaizdo - ant žemės
Architektas Algimantas Černiauskas pabrėžė, jog su tokiomis diskusijomis vėluojama 2— 3 metus, o vaizdas iš tiesų nėra toks „ružavas“, kaip pristatoma.
Jis atkreipė dėmesį, jog Šiauliuose ne nuo to galo iš viso pradėta. Telšiuose analogiško projekto rengėjai pradėję nuo „totalinės analizės“, kas rengė projektą, tas dabar ir valdo inkubatorių. Ten žinomos ir patalpų nuomos kainos ir kiek menininkus parems Savivaldybė. Ir tai dar nė vienos paraiškos nėra.
Šiauliuose klausimas keliamas tik vienu kampu: reikia Menų inkubatoriaus ar ne? A. Černiauskas ragino sakyti studentams tiesą: šis projektas — verslo ir amatų, nors ir susijusių su menais, projektas. Laisviesiems kūrėjams — tapytojams, „pieštukams“ — jis gali visiškai netikti. O jų, anot projekto rengėjų, tarp miesto menininkų yra daugiau nei trečdalis.
A. Černiauskas politikams kėlė ir atsakomybės klausimą: „ Atsakyti turėtų ir inciatoriai, ir įgyvendintojai. Jeigu projektas nepavyks, iš Šiaulių išvažiuos dvigubai daugiau menininkų.“
Rektoratas remia
ŠU rektoratas šį pirmadienį balsavo už Menų inkubatorių, raštiška nuomonė guls ant politikų stalo.
„Idėja reikalinga ir jai pritarėme, — aiškino “Šiaulių kraštui„ rektorius Vidas Lauruška. — Argumentas paprastas — kadangi turime Menų fakultetą, šio fakulteto auklėtiniams yra labai aktualu rasti darbo vietas, kur jie galėtų kurti. Todėl reikalingas Menų inkubatorius.“
Kodėl tik dabar ŠU rektoratas suskubo nuomonę reikšti?
Anot rektoriaus, to paprašiusi Savivaldybė. Kas konkrečiai?
„Regioninės plėtros komisija, — iš pradžių teigė profesorius, bet išgirdęs, kad tokios Savivaldybėje iš viso nėra, pasitaisė: “Strateginio planavimo komisija.„
Lidija Ušeckienė, ŠU Testinių studijų instituto direktorė, vienintelė rektorato posėdyje susilaikė balsuojant. Anot L. Ušeckienės, ji susilaikiusi, nes pats Menų fakulteto dekanas Vaidotas Janulis, pristatęs klausimą, negalėjo pasakyti, kam Menų inkubatorius reikalingas, dailininkai taip pat tarpusavyje nesusitariantys.
Statyboms reikalingas
Menų fakulteto dekanas profesorius Vaidotas Janulis, neslepia, jog rektorato posėdyje klausimą pristatinėjo ir pakėlė ranką „už“ tik rektoriaus prispaustas. Jo nuomonė buvo ir išliko skeptiška.
Anot V. Janulio, Klaipėdoje ,Telšiuose Menų inkubatoriai įkurti senamiečiuose. Šiauliams taip pat reikėjo galvoti apie strategiškai patrauklią vietą.
„Jeigu nori menininkams padėti, tegu kokią ištuštėjusią miesto centre mokyklą atiduoda, — svarsto menininkas, — Susimokės už šildymą, nereikės jokių išlaikymų. Jeigu tas pastatas bus šalia Dailės galerijos — jau visas kompleksas formuotųsi. Tik du žodžius kartoja “Menų inkubatorius„, o koks jo turinys? Iš tapybos nori padaryti industriją — niekur to pasaulyje nėra. Kas klausė mūsų absolventų, kiek jų liks Šiauliuose?“
Anot V. Janulio, „visi supranta, jog tai — pinigų ir statybų klausimas“, jog Savivaldybė nebegali trauktis nuo pasirinktos vietos „Elnio“ teritorijoje.
„Tiek įbridę į tą purvą, jog reikia universiteto, kad nusimazgoti galėtų, — piktinosi dekanas. — Menininkus , geriau paliktų ramybėje. Kam reikia statybomis užsiimti, tegu ir užsiima. Mane kokius penkis kartus atakavo, kol neprirėmė per rektorių.“
Yra dar tuščias Technologijų parkas
Stasys Tumėnas, ŠU tarybos narys ir miesto Tarybo narys, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog diskusija su meru dėl Menų inkubatoriaus kilo ir ŠU taryboje.
S.Tumėnas manąs, jog idėja gera, tačiau „ne maro metu puotą kelti.“ Merui siūlyta Menų fabrikui painaudoti bankrutavusio ŠU mokslo ir technologijų parko patalpas. „Ten iš 15 tūkstančių kvadratinių metrų ploto 10 tūkstančių yra laisvi, nepanaudojami, — sakė S. Tumėnas. — Bet pasiūlymo nenori girdėti.“
ŠU parkui įrengti panaudoti 3,5 milijono litų, šios lėšos nurašytos. Bet tai — valstybės pinigai, dėl kurių galvos nebeskauda.
Menų inkubatoriui, jeigu bus apsispręsta nuo jo nesitraukti, būtų atriekta 8,9 milijono litų ES paramos, o iš Savivaldybės biudžeto — 680 tūkstančių litų. 325 tūkstančių litų Savivaldybė yra paklojusi už pastatą griuveną „Elnio“ teritorijoje Menų inkubatoriui įkurti. Rangovė pastatui atstatyti jau parinkta — UAB „Meba“ laimėjo konkursą ir laukia politikų galutinio apsisprendimo ir sutarties pasirašymo.
Menų inkubatoriui dar rengiamasi parinkti operatorių valdytoją. Meras kalba apie Menų inkubatoriaus išlaikymo kaštus iš miesto biudžeto, o Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėja Aistė Žalevičienė tvirtina, jog operatorius iš savo veiklos inkubatorių išlaikys.
PARTNERIS: Savivaldybės paprašytas ŠU rektorius Vidas Lauruška inicijavo palankią Menų inkubatoriui rektorato nuomonę.
PRISTATYMAS: Studentams pristatytą „rožinę“ Menų inkubatoriaus viziją ant žemės nuleido architektas Algimantas Černiauskas (pirmame plane kairėje), o projekto skeptikas skulptorius Gintautas Lukošaitis „šalininkų monologo“ šį kartą nenutraukė.
NUOMONĖ: Menų fakulteto dekano profesoriaus Vaidoto Janulio nuomone, projektas tapo statybininkų reikalu: „Tegu menininkus palieka ramybėje.“
PROJEKTAS: Menų inkubatoriui įkurti nupirkta griuvena už 325 tūkstančius litų, o ją atkurti kainuos per 9 milijonus litų.
JONO TAMULIO nuotr.
Redakcijos archyvo nuotr.