
Naujausios
Meras pasirašė sutikimą tapti donoru
Trečiadienį B. Braun „Avitum“ dializės centro Šiaulių padalinyje Šiaulių meras Artūras Visockas pasirašė sutikimą, kad po mirties jo organai ir audiniai būtų panaudoti transplantacijai.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Užpildyti dokumentą merui padėjo ir jį užregistravo Šiaulių inkstų ligomis sergančiųjų draugijos „Atgaja“ pirmininkas Egidijus Kalinaitis. Donoro kortelė merui bus įteikta spalio 20 dieną vyksiančioje donorų pagerbimo šventėje.
„Žmonės turi daug įvairių kortelių: parduotuvių, bankų, bet ši kortelė yra kitokia, tai rodo, kad žmogus yra šiek tiek pamąstęs. Raginu ir daugiau žmonių pagalvoti apie donorystę ir be tų kortelių, kurios duoda materialinę naudą, pabandyti gauti kortelę, kuri gali duoti dvasinę naudą“, – pasirašęs sutikimą sakė A. Visockas.
E. Kalinaitis pažymėjo, kad donoro kortelė – tik pusė darbo. Tai daugiau simbolinis žmogaus apsisprendimas. Labai svarbu apie savo apsisprendimą informuoti artimuosius, nes būtent jie priima galutinį sprendimą, ar paaukoti mirštančiojo organus ir audinius.
Pasak „Atgajos“ pirmininko, kai žmogaus smegenys yra mirusios, bet organizmo gyvybė dar palaikoma aparatų, medikai visada teiraujasi artimųjų, ar jie sutinka paaukoti mirštančiojo organus donorystei. E. Kalinaičio žiniomis, per praeitą mėnesį visoje Lietuvoje tai padaryti atsisakė net 32 procentai artimųjų.
Visgi donorystės ir organų transplantacijos srityje Lietuva tarp kitų Europos šalių nėra paskutinė, ji užima maždaug 10 vietą. Labiausiai šioje srityje yra pažengusi Ispanija.
Pasak E. Kalinaičio, mūsų šalyje yra padaryta viskas, kad būtų užkirstas kelias nelegaliai, nusikalstamai organų transplantacijai, taigi, tikrai nereikia baimintis, kad įsigijus donoro kortelę, „kažkas patykos už kampo ir išpjaus organus“.
„Lietuvoje, kaip ir Ispanijoje, pirmaujančioje transplantacijos srityje, atskirta ta grandis, kuri paima organus ir audinius iš donoro, ir ta grandis, kuri persodina. Tai yra visiškai atskiros grandys, skirtingi gydytojai, vienintelis juos jungiantis dalykas yra Nacionalinis transplantacijos biuras“, – aiškino „Atgajos“ pirmininkas.
Persodinamos yra donorų akių ragenos, plaučiai, kepenys, inkstai, širdis. Lietuvoje yra daugiausiai laukiančiųjų inkstų donoro.
„Dializės centre vyksta pakaitinė terapija, čia ateina žmonės, kurių inkstai visiškai nefunkcionuoja. Be pakaitinės terapijos žmogus išgyventų vos dvi savaites, su ja išgyvena ir 20, ir 30 metų. Čia yra dalis jų gyvenimo. Dializės vyksta kas antrą dieną, po keturias valandas tu esi prijungtas prie mašinos“, – pasakojo E. Kalinaitis.
Šiauliuose tokių žmonių yra apie 100. Tik vienetai, kurie yra dirbantys, nes lengviau pakelia dializę, kiti yra visiškai nedarbingi.
Dabar sergantys inkstų ligomis nėra „pririšti“, gali išvažiuoti ir į užsienį. Tik norint tai padaryti, kartu su gydytojais reikia išversti visus dokumentus į tos šalies kalbą, susitarti su tos šalies klinika, kuri priimtų dializėms.
Paklaustas, kaip pavyko įkalbėti merą užpildyti sutikimą tapti donoru, E. Kalinaitis sakė, kad įkalbinėti nereikėjo, prieš metus vieno renginio metu A. Visockas pats priėjo prie jo ir paklausė, kaip būtų galima įsigyti donoro kortelę.
„Sutikimą galima užpildyti gydymo įstaigoje arba internetu, bet ten truputį sudėtinga. Kaip tik buvau baigęs visuomenės sveikatos studijas ir planavau išsiimti licenciją, sakau: „Mere, jeigu jūs palauksit, kol išsiimsiu licenciją, galėsit atvykti pas mus ir užpildyti sutikimą“. Meras sutiko palaukti, ir štai dabar paskambinau jam ir jis atėjo“, – pasakojo E. Kalinaitis.
„Atgajos“ pirmininkas sako, kad apie donorystę reikia kalbėti, šviesti visuomenę. Net ir pasirašęs sutikimą tapti donoru, žmogus gali pakeisti savo valią, bet E. Kalinaitis viliasi, kad nei meras, nei kiti pasirašę sutikimus nepersigalvos.
Meras laukiantiesiems donoro linkėjo tikėjimo, sveikatos ir ištvermės.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
B. Braun „Avitum“ dializės centro Šiaulių padalinyje, kur pakaitinei terapijai ateina žmonės laukiantys inkstų donoro, sutikimą tapti donoru pasirašė Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.
Donoro kortelė – tik pusė darbo. Labai svarbu apie savo apsisprendimą informuoti artimuosius, nes būtent jie priima galutinį sprendimą, ar paaukoti mirštančiojo organus ir audinius.
Šiaulių inkstų ligomis sergančiųjų draugijos „Atgaja“ pirmininkas Egidijus Kalinaitis viliasi, kad mero parodytas pavyzdys paskatins ir kitus šiauliečius susimąstyti apie donorystę.