Mi­nist­rė: sprendimų „iš viršaus“ nebus

Mi­nist­rė: sprendimų „iš viršaus“ nebus

Mi­nist­rė: sprendimų „iš viršaus“ nebus

Va­kar Šiau­liuo­se švie­ti­mo ir moks­lo mi­nist­rė Jur­gi­ta Pet­raus­kie­nė aukš­to­jo moks­lo ak­tua­li­jas ap­ta­rė su vie­tos val­džios, moks­lo ir stu­di­jų ins­ti­tu­ci­jų va­do­vais. Mi­nist­rė neat­ve­žė Šiau­lių uni­ver­si­te­to per­spek­ty­vos re­cep­to – ra­gi­no jo ieš­ko­ti kar­tu.

Rū­ta JAN­KU­VIE­NĖ

ruta@skrastas.lt

Pert­var­ka neiš­ven­gia­ma

„At­vy­ko­me su­ži­no­ti re­gio­no va­do­vų, moks­lo ir stu­di­jų ins­ti­tu­ci­jų va­do­vų ma­ty­mą ir su­lauk­ti pa­siū­ly­mų“, – sa­kė J. Pet­raus­kie­nė.

Ji pa­brė­žė, jog vyks­ta švie­ti­mo sis­te­mos per­tvar­ka ir aki­vaiz­du, kad rei­kia telk­ti iš­tek­lius. Vie­nas iš inst­ru­men­tų – aukš­tų­jų mo­kyk­lų tink­lo, fi­nan­sa­vi­mo sis­te­mos ir ko­ky­bės už­tik­ri­ni­mo per­tvar­ka.

Pa­ti­ki­no, jog „po­zi­ci­jos už­da­ry­ti Šiau­lių uni­ver­si­te­tą nė­ra“.

„Pats uni­ver­si­te­tas stra­te­guo­ja sa­vo veik­lą, – aiš­ki­no mi­nist­rė. – Tik no­ri­me, kad ne vie­nas stra­te­guo­tų, o kur­tų dia­lo­gą su re­gio­no val­džia, darb­da­vių at­sto­vais, siek­da­mas at­ras­ti sa­vo stip­ry­bes, kad vi­sos moks­lo ir stu­di­jų ins­ti­tu­ci­jos ga­lė­tų pri­si­dė­ti prie Šiau­lių re­gio­no stip­ri­ni­mo.“

„Be jo­kios abe­jo­nės, Šiau­lių mies­te pri­va­lo iš­likti uni­ver­si­te­ti­nis moks­las, – pa­reiš­kė mi­nist­rė. – Bet koks jis tu­ri bū­ti, kaip tu­ri rea­li­zuo­tas – spren­di­mą rei­kia ras­ti bend­rai. Spręs­ti, koks efek­ty­viau­sias vei­ki­mas ga­lė­tų bū­tų, ar re­gio­nas ga­lė­tų tu­rė­ti sa­vo uni­ver­si­te­tą, ar tik pa­da­li­nį ki­to uni­ver­si­te­to?“

Dia­lo­gas emo­cin­gas

Sa­vi­val­dy­bė­je apie pu­sant­ros va­lan­dos tru­ko dis­ku­si­ja su mi­nist­re J. Pet­raus­kie­ne, vi­ce­mi­nist­ru Gied­riu­mi Vi­liū­nu.

Da­ly­va­vo me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas, Sei­mo Švie­ti­mo ko­mi­te­to na­rys šiau­lie­tis pro­fe­so­rius Arū­nas Gu­mu­liaus­kas, vi­sų mies­to aukš­tų­jų mo­kyk­lų, jų ta­ry­bų va­do­vai, iš­sky­rus Šiau­lių uni­ver­si­te­to (ŠU) rek­to­rių.

Vie­na­reikš­miškai ti­kin­ta, jog uni­ver­si­te­ti­nis moks­las svar­bus mies­to ir re­gio­no stip­ri­ni­mo veiks­nys. Bet nė­ra su­for­muo­ta re­gio­ni­nė po­li­ti­ka, ir re­gio­nai tam­pa ne­kon­ku­ren­cin­gi cent­rų at­žvil­giu. Ar no­ri­me, kad Lie­tu­va bū­tų vie­no ar dvie­jų mies­tų vals­ty­bė?

„Re­gio­nas yra do­no­ras Vil­niui, stu­den­tais ki­tiems uni­ver­si­te­tams taip pat – tu­ri bū­ti kom­pen­sa­vi­mo inst­ru­men­tai, be jų re­gio­ni­nė po­li­ti­ka neį­ma­no­ma“, – pa­brė­žė Vid­man­tas Ja­per­tas, ŠU ta­ry­bos na­rys, Šiau­lių pre­ky­bos, pra­mo­nės ir ama­tų rū­mų pre­zi­den­tas.

Mi­nist­rė su­ti­ko: „Mes ken­čia­me, nes nė­ra aiš­kios re­gio­ni­nės po­li­ti­kos. Net neaiš­ku, kas yra re­gio­nas?“ Jos žo­džiais, bū­tent prie re­gio­ni­nės po­li­ti­kos tu­ri bū­ti „pri­ka­bin­ta“ ir švie­ti­mo po­li­ti­ka.

Bet pa­brė­žė, jog „vi­sa­da bus at­ski­ra po­li­ti­ka dėl Vil­niaus, Kau­no. Tik, aiš­ku, ne­ga­li­me pa­leis­ti Aly­taus kon­ku­ruo­ti su Vil­niu­mi.“

Ko­ky­bė svar­biau­sia

Dis­ku­si­jos da­ly­viai ne­slė­pė ne­ri­mo, jog kal­bant apie uni­ver­si­te­tų glau­di­ni­mą sklei­džia­mos nei­gia­mos ži­nios apie Šiau­lių uni­ver­si­te­tą.

Ne­ko­rek­tiš­ku įvar­dy­ta mi­nis­te­ri­jos at­lik­ta re­gio­no ir ŠU po­ten­cia­lo ana­li­zė ir ban­dy­ta ją pa­neig­ti. Ak­cen­tuo­ta, jog net 80 pro­cen­tų bai­gu­sių­jų uni­ver­si­te­tą iš kar­to įsi­dar­bi­na. To­kio ro­dik­lio ne­tu­rin­tis nė Vil­niaus uni­ver­si­te­tas.

Kad stu­di­juo­ti iš­vyks­ta­ma į ki­tus uni­ver­si­te­tus – nat­ū­ra­lu, ne vi­sos stu­di­jų pro­gra­mos yra Šiau­liuo­se.

Rim­vy­das Vaš­ta­kas, ŠU ta­ry­bos pir­mi­nin­kas, ak­cen­ta­vo, jog uni­ver­si­te­tui per­nai su­teik­ta tarp­tau­ti­nė ak­re­di­ta­ci­ja še­še­riems me­tams. Ko­dėl ši ži­nia ne­sklei­džia­ma?

Mi­nist­rė gy­nė­si, jog ana­li­zė pa­rem­ta sta­tis­ti­kos duo­me­ni­mis. Fak­tai ir skai­čiai yra skau­dūs – tai rei­kia pri­pa­žin­ti be emo­ci­jų ir pri­siim­ti iš­šū­kius.

Pa­ti­ki­no, jog spren­di­mų dėl uni­ver­si­te­to „iš vir­šaus“ ne­bus.

„Ne­ga­liu pa­sa­ky­ti re­cep­tų, vi­si tu­ri­te pa­dė­ti ras­ti tuos re­cep­tus“, – sa­kė J. Pet­raus­kie­nė.

Siū­ly­mų lau­kia­ma per tris mė­ne­sius. Vi­siems uni­ver­si­te­tams tik ke­lia­mas stu­di­jų ir moks­lo ko­ky­bės rei­ka­la­vi­mas.

„Ar stu­di­jos Vil­niu­je, ar Šiau­liuo­se, aukš­to­jo moks­lo dip­lo­mas tu­ri bū­ti tos pa­čios ko­ky­bės“, – įvar­di­jo mi­nist­rė.

Šiau­lių uni­ver­si­te­tui ji siū­lė at­ras­ti sa­vo spe­ci­fiš­ku­mą. Plė­to­ti tas stu­di­jų pro­gra­mas, ku­rios yra uni­ka­lios, ku­rios ga­li bū­ti rei­ka­lin­gos vi­sai Lie­tu­vai, to­kias, kaip spe­cia­lio­ji pe­da­go­gi­ka. Pa­vyz­džiui, Klai­pė­dos uni­ver­si­te­tas orien­tuo­ja­si į jū­ri­nes tech­no­lo­gi­jas ir ty­ri­mus.

Apie grį­ži­mą at­gal

„Klai­pė­dos uni­ver­si­te­tas orien­tuo­ja­si į jū­rą, o Šiau­lių uni­ver­si­te­tui rei­kia grįž­ti at­gal“, – rea­ga­vo Sei­mo na­rys A. Gu­mu­liaus­kas į spe­ci­fiš­ku­mo paieš­kas, tu­rė­da­mas min­ty­je bu­vu­sią stip­rią pe­da­go­gų ren­gi­mo ba­zę Šiau­liuo­se.

R. Vaš­ta­kas, ŠU ta­ry­bos pir­mi­nin­kas, taip pat pa­brė­žė, jog prio­ri­te­ti­nės stu­di­jų kryp­tys ga­li bū­ti edu­ko­lo­gi­ja ir tech­no­lo­gi­jos.

Tik jis ir ki­ti dis­ku­si­jos da­ly­viai at­me­tė min­tį apie uni­ver­si­te­to virs­mą į ku­rio ki­to uni­ver­si­te­to pa­da­li­nį, fa­kul­te­tą.

R. Vaš­ta­ko tei­gi­mu, ga­li­ma bū­tų kal­bė­ti apie Šiau­rės Lie­tu­vos uni­ver­si­te­tą, juo ap­rėp­ti Šiau­lių ir Pa­ne­vė­žio re­gio­nus. Jis ak­cen­ta­vo, jog pa­sau­ly­je vei­kia uni­ver­si­te­tai ir su 1 000–1 500 stu­den­tų, bū­tent re­gio­nuo­se jie stei­gia­mi, nes ska­ti­na jų eko­no­mi­nį au­gi­mą.

V. Ja­per­tas pa­ra­gi­no mi­nist­rę pri­pa­žin­ti, jog nei Vil­niaus, nei Kau­no uni­ver­si­te­tams Šiau­lių re­gio­no pro­ble­mos ne­rū­pė­tų.

„To­kie fa­kul­te­tai at­sto­vau­tų ki­to mies­to in­te­re­sams“, – sa­kė jis.

Ko­pia­ma prieš­gais­ri­nė­mis ko­pė­čio­mis

„Kur mū­sų pro­ble­ma?“ – klau­sė pro­fe­so­rius A. Gu­mu­liaus­kas ir pa­ly­gi­no: „Švie­ti­mo na­mas yra 8 aukš­tų, bet pro­ble­ma yra su­si­sie­ki­mas tarp ket­vir­to ir šeš­to aukš­tų – pro­fe­si­nio mo­ky­mo, ko­le­gi­jos ir uni­ver­si­te­to. Tai vi­sos Lie­tu­vos, ne tik Šiau­lių pro­ble­ma. Bend­ra­dar­biau­ja­me ne grei­taei­gio lif­to, o prieš­gais­ri­nių ko­pė­čių pa­gal­ba.“

Jo žo­džiais, ne­ga­li bū­ti na­mo su dviem šeš­tais aukš­tais.

Par­la­men­ta­ras ra­gi­no re­gio­ne ini­ci­juo­ti pla­čią dis­ku­si­ją, ko­kio rei­kia pro­fe­si­nio mo­ky­mo, ko­kių stu­di­jų ko­le­gi­jo­je, o ko­kių – uni­ver­si­te­te.

„Ši­ta Vy­riau­sy­bė yra ge­ra­no­riš­kai nu­si­tei­ku­si Šiau­lių at­žvil­giu, – pa­ti­ki­no par­la­men­ta­ras. – Išsp­ręs­ki­me klau­si­mą, kaip vi­sa sis­te­ma funk­cio­nuos, kad ei­tu­me į prie­kį. Per vie­ną die­ną to ne­bus, gal pe­rei­na­mo­jo lai­ko­tar­pio rei­kia. Bet jei­gu nie­ko ne­da­ry­si­me, sis­te­ma pa­ti už­si­da­rys – už­kal­si­me lan­gus.“

Vai­va Makš­tu­tie­nė, Šiau­lių vals­ty­bi­nės ko­le­gi­jos ta­ry­bos pir­mi­nin­kė, Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės va­do­vė, pa­brė­žė, jog po­ky­čiai švie­ti­mo sis­te­mo­je bū­ti­ni. Bet uni­ver­si­te­ti­nė ap­lin­ka mies­te taip pat bū­ti­na. Ne tik pa­tiems šiau­lie­čiams, bet ir spe­cia­lis­tams, ku­rie at­vyks­ta čia gy­ven­ti su šei­mo­mis. Tai svar­bus mies­to pa­trauk­lu­mo kri­te­ri­jus.

Me­ras A. Vi­soc­kas at­krei­pė dė­me­sį, jog Šiau­lių inf­rast­ruk­tū­ra kur­ta 150 tūks­tan­čių gy­ven­to­jų. Da­bar jų li­ko tik apie 100 tūks­tan­čių.

„Uni­ver­si­te­tas pri­va­lo iš­lik­ti. Jei­gu ne­tek­si­me dar jau­ni­mo – mies­tas nu­mirs, – sa­kė me­ras. – Ki­tas klau­si­mas, ar uni­ver­si­te­tas pri­va­lo keis­tis? Taip. Ne­pa­mirš­ki­me, kad uni­ver­si­te­tas – tai stu­den­tai, su­ri­šęs, nė vie­no neat­ve­si. Uni­ver­si­te­tas tu­ri bū­ti pri­trau­kian­tis, pa­trauk­lus. O jei­gu kal­ba­me apie vals­ty­bės iš­tek­lių efek­ty­vų nau­do­ji­mą, tai kal­bė­ki­me, ko­kius čia ga­li­me pa­reng­ti stip­rius spe­cia­lis­tus ne tik re­gio­nui, vi­sai Lie­tu­vai.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nist­rė Jur­gi­ta Pet­raus­kie­nė pa­ti­ki­no, jog „po­zi­ci­jos už­da­ry­ti Šiau­lių uni­ver­si­te­tą nė­ra“.

Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nist­rė Jur­gi­ta Pet­raus­kie­nė ak­cen­ta­vo aukš­to­jo moks­lo ko­ky­bę. Iš kai­rės – Sei­mo na­rys A. Gu­mu­liaus­kas, vi­ce­mi­nist­ras G. Vi­liū­nas, Šiau­lių me­ras A. Vi­soc­kas.