Mokytojas įrodė: groti ir dainuoti gali visi

Mokytojas įrodė: groti ir dainuoti gali visi

Mokytojas įrodė: groti ir dainuoti gali visi

Metų mokytoju tapęs Kelmės J. Graičiūno gimnazijos muzikos mokytojas ekspertas Svajūnas Klimas teigė, jog iki šiol protas atsisako tokį įvertinimą pripažinti. „Atsitiko kažkas labai gero ir svarbaus tiek man, tiek visai gimnazijos bendruomenei“, — šypsosi mokytojas, labiausiai išgarsėjęs savo profesine nuostata, jog groti ir dainuoti gali visi, ir sėkmingai ją įgyvendinantis.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

Mokytojus vadino labai svarbiais Lietuvai žmonėmis

Svajūnas Klimas Kelmės J. Graičiūno gimnazijos moksleiviams atidavė dešimtmetį. Pernai jis išrinktas rajono Metų mokytoju.

Gerų įspūdžių kupinas S. Klimas grįžo iš apdovanojimų ceremonijos, vykusios Vilniuje, Vyriausybės rūmų Baltojoje salėje.

„Buvo labai jauki, kamerinė aplinka. Tačiau aš labai jaudinausi. Mačiau, ir kiti keturi mano kolegos, pripažinti Metų mokytojais iš kitų Lietuvos kampelių, jaudulio nesugebėjo nuslėpti. Kodėl jaudinausi? Todėl, kad toks įvertinimas gaunamas kartą per visą gyvenimą“, — sakė S. Klimas.

Kelmiškį mokytoją gerai nuteikė ir Premjero A. Kubiliaus, Švietimo ir mokslo ministro G. Steponavičiaus sveikinimo žodžiai visiems pedagogams. „Vaikai — didžiausias Lietuvos turtas. O žmonės, kurie vaikus auklėja ir moko — labai svarbūs piliečiai“.

Muziką pasirinko pats

Metų mokytojas sakė, kad profesionalių muzikantų giminėje — tik du.

„Paveldėjau ne muziką, bet pedagogiką. Mokytoja buvo mano mama, mokytoja žmona. Šiaip mėgstančių ir mokančių groti giminaičių — daugybė. Vienas gitarą brazdina, kitas armoniką virkdo. O dainuoja turbūt visi. Bet koks, nors ir menkiausias giminės susiėjimas neapsieina be gausybės dainų“, — pasakojo S. Klimas.

Metų mokytojo tėvai nevarė muzikos mokytis. Nuėjo į Kelmės muzikos mokyklą, užsiregistravo ir parėjęs tėvams pranešė naujieną, jog mokysis groti dūda. Tėvai nebuvo labai patenkinti. Ypač tėvas, kuris norėjo, jog Svajūnas įgytų labiau žemišką, praktišką profesiją, būtų koks nors mechanikas ar inžinierius. S. Klimas pasirinko studijas Klaipėdos konservatorijoje.

„Nė vienos akimirkos dėl savo pasirinkimo nesu pasigailėjęs. Negalėčiau būti nei verslininkas, nei statybininkas. Visą sąmoningą savo gyvenimą esu su muzika ir su vaikais“, — neslepia Svajūnas Klimas.

Muzikinis gyvenimas gimnazijoje verda

Kelmės J. Graičiūno gimnazijoje muzikos vaikus Svajūnas Klimas moko dešimtmetį. Tuomet ir pradėjo įgyvendinti savo nuostatą, jog groti gali visi.

„Nieko čia keisto. Tikra teisybė. Reikia tik turėti instrumentų ir bandyti“, — šypsojosi mokytojas. Gimnazijos moksleiviai, padedami S. Klimo, mokosi atlikti ne šiaip kokius, o klasikinius kūrinius, tikrus perliukus. Atsiskaitydami turi po kūrinį ar jo atkarpą pagroti. “Kol kas, ačiū Dievui, neatsirado nė vieno, kuris su užduotimi nesusidorotų. Apie kūrinio atlikimo kokybę, žinoma, galima diskutuoti. Tačiau pagroja tikrai visi“, — tikino mokytojas.

Gimnazijoje muzikinis gyvenimas verda. Įkurtoje Muzikos studijoje — daugybė instrumentų, kurie nedulka. Muzikos garsus gimnazijoje galima girdėti ir per pamokas, ir per pertraukas, ir po pamokų, vakarais.

„Mes nepripažįstame fonogramų. Muziką atliekame tik gyvai. Geriausias autorines dainas po truputį įrašinėjame į kompaktinį diską. Už Muzikos studijos sienos — Garso įrašų studija. Paprastai mūsų branduolys — iki 14 muzikalių moksleivių. Vieni, baigę mokslus, išeina. Atsiranda kitų. Ne vienas buvęs mokinys yra pasirinkęs muzikanto kelią. Man svarbiausia, kad studija prisideda lavindama jaunų žmonių muzikos skonį“, — sakė S. Klimas.

Muzikos grupė „Obertonas“ — daugelio festivalių, konkursų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje — dalyvis, prizininkas, laureatas.

Apie žvaigždes ir „žvaigždutes“

Svajūno Klimo nuomone, didelę reikšmę formuojant muzikinį jauno žmogaus skonį turi ne tik mokytojas, bet ir šeima. „Jei mama ir tėtis sekmadieniais neina į bažnyčią, tai mažai tikėtina, kad ją lankys ir jų vaikai“, — mano pedagogas.

Mokytojas teigė, jog jo manymu, rimtosios muzikos lygis Lietuvoje — labai aukštas. Populiariojoje muzikoje yra visko.

Svajūnas Klimas gyrė kūrėjus ir atlikėjus M. Mikutavičių, A.Mamontovą, P. Meškėlą, kolektyvą „Žalvarinis“. “Bet puikūs dainininkai kartais prapuola„ tarp realybės šou gaminamų„ vienadienių “žvaigždučių„ , — apgailestavo mokytojas.

S. Klimas pasakojo, kad gimnazijoje tapo tradicija organizuoti gyvai grojančių grupių festivalį — konkursą „Muzikos dirižablis“. “Salė lūžta, emocijos, susižavėjimas. Viskas tuo pasakyta. O štai į linksmąsias muzikos pamokėles su buvusiais muzikinio realybės šou dalyviais publikos nesusirinko. Savo nuomonės mokiniams nepiršau — tiesiog tokia muzika jiems pasirodė neįdomi“, — sakė Svajūnas Klimas.

Kiekvienas moksleivis yra svarbiausias

Svajūnas Klimas yra atnaujintų bendrojo ugdymo programų 1-10 klasėms konsultantas, 11-12 klasėms — bendraautorius. Pastaroji programa — dar tik pradinėje kūrimo stadijoje.

S. Klimas pasakojo, kad atnaujintose programose stengiamasi žengti kartu su laikmečiu, įteisinamos mokytojų ir seniau, ir dabar per pamokas naudojamos naujovės, akcentuojamas kiekvieno mokinio individualumas: charakteris, sugebėjimai.

„Tačiau viskas atsiremia į lėšas. Norint, kad programos būtų efektyviai įgyvendintos, reiktų, kad klasėse būtų ne 30, o 16 ar 18 moksleivių. Jei mokinių klasėje daug, labai sudėtinga skirti dėmesio mokinių individualiesiems gebėjimams. Be to, manau, kad aukštosios mokyklos, rengdamos pedagogus, turėtų labiau atsižvelgti į šiuolaikinio pasaulio iššūkius. Mokykla turi spėti su laiku“, — tvirtino Svajūnas Klimas.

„Dirbu mėgstamą darbą“

„Jei nori visą gyvenimą nieko neveikti, turėk mėgstamą darbą“,— juokavo Svajūnas Klimas, Metų mokytojas iš Kelmės J. Graičiūno gimnazijos.

Jis sakė, jog savo mokiniams turi būti ir mokytojas, ir draugas.

 

MOKYTOJAS: Svajūnas Klimas, Metų mokytojas iš Kelmės J. Graičiūno gimnazijos: „Visą sąmoningą gyvenimą esu su muzika ir vaikais“.

Autorės nuotr.