Muziejus pasikeis ir iš vidaus, ir iš išorės

Muziejus pasikeis ir iš vidaus, ir iš išorės

Muziejus pasikeis ir iš vidaus, ir iš išorės

Šiauliuose esantis vienintelis Lietuvoje fotografijos muziejus dėl rekonstrukcijos laikinai atsisveikino su menininkais ir lankytojais. Atidarymas planuojamas 2013-aisiais. Lankytojai sugrįš į kitokį muziejų.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Išliks tarpukario architektūra

Fotografijos muziejaus architektūrinio sprendimo autorius yra šiaulietis architektas Šarūnas Sabaliauskas. Jis buvo vienintelis konkurse dalyvavęs projektuotojas.

Po rekonstrukcijos Šiaulių miesto Vilniaus gatvės 140 name nuo nuo 1975 metų įsikūręs Fotografijos muziejus „išaugs“ vienu aukštu (tam reikėjo gretimo namo gyventojų sutikimo) ir apžvalgos aikšele ant stogo.

Rekonstruojant muziejų bus išlaikytas pastato autentika — tarpukario architektūra.

„Fasadas pakis tik iš dalies — bus sutankintas ir išryškintas horizontalus pastato skaidymas langų apvadais, karnizais ir balkonais. Pastatas bus tinkuojamas pastelinių spalvų dekoratyviniu tinku, išlaikant dabartinius pilkus tonus“, — sakė Š. Sabaliauskas.

Kitokia patirtis

Projektavimo darbai, anot architekto, pagal apimtis nebuvo nauji. Nauja buvo tema ir problemos, todėl interjero ir ekspozicijos koncepcija kurta su šiauliečiu dizaineriu Dariumi Linkevičiumi.

„Reikėjo atsižvelgti į anksčiau rekonstruotą mūrą ir į ekspozicijos salėms keliamus reikalavimus. Tai nebuvo lengva, bet įdomu. Lankiausi Lietuvos muziejuose, diskutavau su muziejininkais“, — dėstė Š. Sabaliauskas.

Nuo antrojo aukšto prasidės tamsusis kambarys arba Camera obscura — šis, dar dailininko Leonardo da Vinčio laikais naudotas optinis įrenginys, turėjo įtakos fotografijai atsirasti.

„Tamsiame kambaryje galės pamatyti, kaip gimsta fotografija: lūžta šviesa, projektuojamas apverstas vaizdas, ryškinama, džiovinama, apkarpoma nuotrauka. Ekrane matomi vaizdai bus įgarsinti, užsiuos ir ryškalų kvapas“, — pasakojo architektas.

Trečiame aukšte bus pakylama ir į retro studiją bei pokario laikmečio ekspoziciją. Pozuojant retro studijoje ekrane pasirodys kadrai, kaip lankytojai atrodytų senovinėje nuotraukoje.

Ketvirtas aukštas bus skirtas šiuolaikinei skaitmeninei fotografijai, įrengtos ekspozicijos salės.

„Skaitmeninės fotografijos salės idėja yra parodyti, kad šiuolaikinėje fotografijoje nėra nieko tikro. Užtenka žmogaus veido ir kompiuterinė technika atvaizdą modeliuoja po vandeniu, kosmose ar dar kitur“, — idėją pristatė Š. Sabaliauskas.

Terasoje ant stogo veiks miesto istorijos fotografijos paroda, o palypėjus dar aukščiau, atsivers Šiaulių panoraminis vaizdas, į kurį bus galima pažvelgti per Camera obscura ir pasitikrinti, kas buvo matyta ekspozicijos pradžioje.

Po rekonstrukcijos įrengtas liftas muziejaus duris atvers ir neįgaliesiems.

Daugiafunkcinio kultūros projekto rekonstrukcija kainuos 5 milijonus litų.

Kol vyks rekonstrukcija, kilnojamosios fotografijų parodos planuojamos kituose miestuose bei „Aušros“ muziejaus filialuose.

ATEITIS: Po rekonstrukcijos muziejus išlaikys autentišką architektūrą, bet atrodys solidžiai. 

DABARTIS: 34-erius metus šiauliečiai ir miesto svečiai buvo įpratę matyti tokį Šiaulių fotografijos muziejų.

MINTIS: „Tai nebus muziejus, kuriame nieko negalima liesti. Lankytojas taps fotografijos proceso dalyviu“, — naują muziejaus koncepciją pristatė architektas Šarūnas Sabaliauskas.

Giedriaus BARANAUSKO, Jono TAMULIO nuotr., Šarūno SABALIAUSKO vizualizacija