
Naujausios
Nenorima požeminės atliekų aikštelės šalia sūpynių
Šiaulių rajono Ginkūnų gyventojai seniūnijoje išgirdo, kad planuojamos požeminės atliekų surinkimo aikštelės prie kai kurių daugiabučių. Gyventojai susirūpino, kad tokių objektų suplanuota ir šalia vaikų žaidimo aikštelių. Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro specialistai aiškina, kad tai – tik preliminarios schemos.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Baiminasi, kad neliks poilsio erdvės
Į „Šiaulių krašto“ redakciją kreipėsi Ginkūnų Žeimių gatvės 8A daugiabučio bendrijos pirmininkas Laimis Šležas. Prie jo administruojamo daugiabučio, kaip ir dar prie keturių namų, ateityje turėtų atsirasti požeminė atliekų surinkimo ir rūšiavimo aikštelė. Apie tai bendrijos pirmininkas sužinojo seniūnijoje vykusiame susirinkime.
L. Šležas rodo planą, kuriame pažymėta numatoma aikštelė. Ji turėtų atsirasti tarp poilsio ir vaikų žaidimo aikštelės bei skalbinių džiovyklų.
Pirmininko įsitikinimu, įrengus šioje vietoje atliekų surinkimo aikštelę nepatraukli taptų poilsio zona, sumažėtų automobilių aikštelė, nes tektų daryti privažiavimą specialiam transportui. Sumažėjusi automobilių aikštelė – didelė problema 60 butų namui.
Dabar daugiabučio gyventojai atliekas neša į tris mišrių atliekų konteinerius. Antrinių žaliavų konteinerių prie namo nėra, nes netoliese yra įrengta nemaža atliekų rūšiavimo aikštelė.
„Kol kas nebuvo jokio aptarimo su gyventojais. Reikėtų diskutuoti, ar tos aikštelės reikalingos, o jeigu ir reikalingos, tai kokios jos bus. Jeigu tai bus požeminės aikštelės, jų vėliau nepastumsi. O jeigu šis projektas nepasiteisins? Bus tik veltui išleisti pinigai“, – sakė bendrijos pirmininkas.
Tik preliminarios schemos
Schemas, kur Ginkūnuose galėtų atsirasti atliekų surinkimo aikštelės, rengė Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro (ŠRATC) pasamdyta UAB „Hidroterra“. Ši įmonė teikia inžinerines projektavimo ir konsultacijų paslaugas atliekų tvarkymo, vandentvarkos ir kitose aplinkos inžinerijos srityse.
Įmonės aplinkos inžinierė Janina Tarvydaitė „Šiaulių kraštui“ sakė, jog tai tik preliminarios schemos, prie kurių Ginkūnų daugiabučių galėtų atsirasti atliekų surinkimo aikštelės. Tai nebūtinai būtų požeminės aikštelės. Gali būti ir įprastos arba pusiau požeminės.
Sudarant planą atsižvelgta į daugiabučius, kuriuose yra daug butų ir gyventojų, vadinasi, susidaro ir daug atliekų.
Pasak specialistės, aikštelių vieta numatyta tik apytikslė, atsižvelgiant į inžinerinius tinklus ir kitus faktorius.
J. Tarvydaitė sakė, jog baimintis požeminių aikštelių nereikėtų. Jos taupo vietą, nes konteineriai yra „paslėpti“ po žeme. Geriau ši sistema izoliuoja kvapus, be to, į konteinerius nepatenka kritulių.
Tiesa, įrengti požemines atliekų aikšteles kainuoja gerokai brangiau nei antžemines.
Vertinamos galimybės
ŠRATC viešųjų ryšių specialistė Karolina Kiesienė aiškino, kad įgyvendinant 2014–2020 metų Valstybinio atliekų tvarkymo plano užduotis, Šiaulių regiono savivaldybės turi įrengti ar atnaujinti konteinerių aikšteles daugiabučiams, sodų ir garažų bendrijoms, prie kapinių, poilsiavietėse, viešose teritorijose.
Šiuo metu yra rengiamos konteinerių aikštelių išdėstymo schemos, kurios reikalingos vertinant esamas galimybes parengti investicinį aikštelių įrengimo projektą. Schemos reikalingos siekiant laiku ir tikslingai įsisavinti 2014–2020 metų ES fondų investicijas.
„Vyksta aikštelių įrengimo galimybių vertinimo, derinimo etapas – kur ir kokias aikšteles būtų galima įrengti. Šiame etape vyksta diskusijos su rajonų seniūnais, bendrijų pirmininkais, ieškoma gyventojams palankiausio sprendimo. Galutinį sprendimą dėl aikštelės tipo, konstrukcijos ir vietos priima rajono Savivaldybė“, – sakė K. Kiesienė.
Pagal rengiamas schemas Šiaulių rajono savivaldybei yra numatyta galimybė įrengti požemines ar pusiau požemines aikšteles Kuršėnų mieste ir seniūnijų centruose.
„Kadangi šiuo metu vyksta tik aikštelių įrengimo ar rekonstrukcijos galimybių vertinimo etapas, apie požeminių aikštelių techninius duomenis kol kas ankstoka kalbėti“, – sakė ŠRATC atstovė.
Pusiau požeminiai konteineriai – tik Naujojoje Akmenėje
Akmenės rajono savivaldybė savo iniciatyva ir lėšomis prieš metus Naujojoje Akmenėje įrengė aštuonias modernias pusiau požeminių konteinerių aikšteles prie didžiausių daugiabučių.
Pasak Svajūno Vilko, Akmenės rajono savivaldybės Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotojo ir ekologo, pusiau požeminiai konteineriai pagerino estetinį miesto vaizdą.
Buvo pasirinkti 5 kubinių metrų talpos mišrių atliekų, popieriaus ir plastiko bei 3 kubinių metrų talpos stiklo konteineriai. Dėl didesnio tūrio ir dėl to, kad atliekos konteineryje labiau susislegia, pasak specialisto, juos reikia rečiau ištuštinti.
Kadangi du trečdaliai konteinerio yra žemėje, žemesnė temperatūra neleidžia bakterijoms daugintis, ir konteineriuose esančios atliekos nerūgsta ir beveik neskleidžia kvapo.
Dar vienas šių konteinerių privalumas – mažesni ir savaime užsidarantys dangčiai. Į konteinerius nelandžioja paukščiai, katės. Sunkiau juose atliekas pasiekia ir nepageidaujami asmenys. Kadangi konteineriai visada uždaryti, šiukšlių nenešioja vėjas, į konteinerius neprilyja ir neprisninga.
S. Vilkas pasakojo, jog renkantis konteinerių tipą ir dizainą buvo remiamasi Klaipėdos, Jonavos savivaldybių patirtimi. Aštuonių aikštelių įrengimas Akmenės rajono savivaldybei kainavo apie 400 tūkstančių litų (apie 116 tūkstančių eurų). Planuojama tokių aikštelių Naujojoje Akmenėje įrengti ir daugiau.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ZONA: Ginkūnų Žeimių gatvės 8A daugiabučio bendrijos pirmininkas Laimis Šležas rodo vietą, kurioje pagal schemą turėtų atsirasti požeminė ar kitokio tipo atliekų surinkimo aikštelė. Pirmininkas baiminasi, kad bus sunaikinta patraukli laisvalaikio zona.
Jolantos ŠIURKUVIENĖS nuotr.
KONTEINERIAI: Naujojoje Akmenėje požeminiai ar pusiau požeminiai konteineriai ištuštinami kitokiu principu. Šiukšlės kaupiamos konteineriuose esančiuose didmaišiuose, o prisipildžius maišas iškeliamas ir išvežamas.