
Naujausios
Neįgaliojo būsto pritaikymas trunka amžinybę
Šiaulietė Jelena Bojar ketvirti metai gyvena Šiaulių miesto savivaldybei priklausančiame bute, moka nuomą. Neįgali moteris skundžiasi, kad per tuos metus niekaip nepriprašo, kad būstas būtų iki galo pritaikytas jos poreikiams. Pasirodo, kreiptis dėl būsto pritaikymo galima tik kartą per 10 metų arba pablogėjus sveikatai.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Sunku verstis savarankiškai
Jelena aprodo savo namus bendrabučio tipo name. Du kambariukai, viename jų įrengta virtuvė, nedidukė vonios ir tualeto patalpa.
Vonioje ir tualete nėra jokių rankenų, turėklų, į kuriuos galėtų įsikibti neįgaliojo vežimėlyje sėdinti moteris. Nebeišeina ir durų užsidaryti, nes kliūva į vežimėlį.
Cerebriniu paralyžiumi serganti Jelena pasakoja, jog kartą paslydo ir nebegalėjo atsikelti. Taip ją, gulinčią ant grindų, sušalusią, rado iš darbo sugrįžęs gyvenimo draugas.
Visiškai moters poreikiams nepritaikyta ir virtuvė. Spintelės, viryklė standartinio aukščio. Kriauklė ir čiaupas sėdint vežimėlyje sunkiai pasiekiami, todėl indus moteris vežasi į vonią, kur nors ir nepatogiai, persikreipusi, bet gali juos išsiplauti.
Sunku Jelenai pasiekti ir virtuvės šviesos jungtuką, kuris yra maždaug 160 centimetrų aukštyje.
Padaryta daug, bet ne viskas
Jelena pasakoja, jog 2015 metais apsigyvenusi Savivaldybės bute kreipėsi į Šiaulių miesto socialinių paslaugų centrą ir Savivaldybę dėl būsto pritaikymo neįgaliojo poreikiams. Maždaug po metų buvo įrengtas pandusas, įstatytos platesnės buto durys su dviem akutėmis.
Prieš kurį laiką pakeisti ir buto langai. Tik Jelena stebisi, kad palanges norėta palikti senas betonines. Vieną šiaip ne taip priprašė, kad pakeistų, o viena ir liko betoninė. Meistrai paaiškino, esą ji dar visai gera, nenutrupėjusi, be to, labiau patvari už dabartines.
„Prašiau, kad būtų ir jungtukai nuleisti, rankenos įsikibti sumontuotos, bet man pasakė, kad visa tai vėliau, eigoj, taip ir laukiu jau treti metai“, – sako Jelena.
Tik pradėjusi skųstis moteris sužinojo, kad vidaus pritaikymų turės laukti 10 metų, anksčiau gali tikėtis nebent pablogės sveikatos būklė. Jelena sako nežinojusi, kad visų darbų reikėjo reikalauti iš karto, niekas apie tai neinformavo.
„Būsto pritaikymo komisijoje turėjo dalyvauti ir neįgaliųjų atstovas, kuris turėjo patarti, kaip turi būti pritaikytas būstas, bet aš jo nė akyse nemačiau“, – sako Jelena.
Reikia rašyti prašymą
„Neįgalus asmuo dėl būsto pritaikymo gali kreiptis kartą per 10 metų laikotarpį. Tačiau sveikatai pablogėjus, galima ir vėl kreiptis dėl būsto pritaikymo. Kai maždaug prieš mėnesį lankėmės pas Jeleną, informavome ją, kad reikia pateikti pažymą iš gydytojo, parašyti prašymą, ir komisija svarstys. Bet, kiek žinau, moteris prašymo dar neparašė“, – „Šiaulių kraštui“ situaciją komentavo Šiaulių miesto savivaldybės Socialinio būsto poskyrio vedėja Ija Jencienė.
Pasak I. Jencienės, moteris anksčiau gyveno socialiniame bute, tačiau jo dėl prastų gyvenimo sąlygų atsisakė ir persikėlė gyventi į Savivaldybės butą. Šio būsto nuoma yra brangesnė nei socialinio, tačiau nereikia nuolat deklaruoti pajamų ir yra galimybė išsipirkti butą. Nuomos sutartyje taip pat numatyta, kad einamąjį remontą atlieka pats nuomininkas, tik kapitalinis remontas yra nuomotojo pareiga.
Socialinių paslaugų centro direktorė Vida Šalnienė sakė, kad moteris prieš savaitę lankėsi centre, prašė padaryti būsto pritaikymo dokumentų kopijas, tačiau prašymo dėl pakartotinio pritaikymo neparašė, nors ir buvo raginama.
„Mes suprantame, kad jai gal sudėtinga pas mus atvažiuoti, atvežti dokumentus, bet tai gali padaryti jos draugas. Dabar ji tik žodžiu išsakė, kokio pritaikymo dar norėtų, bet kol neturime raštiško prašymo ir gydytojo pažymos, negalime pradėti net svarstyti“, – sako V. Šalnienė.
Kiek būsto pritaikymui neįgaliojo poreikiams skiriama lėšų, yra numatyta tvarkos aprašuose. Pasak V. Šalnienės, skiriant lėšas atsižvelgiama į žmogaus negalios sunkumą ir kokio pritaikymo reikia labiausiai.
Ar dalyvavo neįgaliųjų atstovas pritaikant Jelenos būstą? V. Šalnienė tikina, kad tikrai dalyvavo, nes jo dalyvavimas būtinas. Kadangi buvo įrengiamas pandusas, jį neįgalus komisijos narys ir išbandė, o į Jelenos butą nebuvo užsukęs, nes nebuvę poreikio.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Nuo kūdikystės cerebrinio paralyžiaus paženklinta Jelena Bojar nori tik vieno – gyventi oriai.
Prieš porą metų Jelenos bute pakeisti langai, tačiau palangės liko senos, betoninės.
Indus neįgali moteris plauna vonioje, nes virtuvėje kaip reikiant nepasiekia kriauklės ir čiaupo.
2016 metais neįgaliai moteriai patekti į butą buvo įrengtas pandusas, tiesa, ne tiesiai į butą ar koridorių, o į drabužių džiovyklą.