
Naujausios
TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI
Nereikalingi vaikai reikalingi tik akcijoms
Praėjusį penktadienį Šiaulių vaikų globos namuose „Šaltinis“ surengta atvirų durų diena. Globotiniai specialiai parengė programą. Bet atėjo tik viena šiaulietė su sūnumi ir tautinių šokių kolektyvas. Jeigu ne jie, globotiniai būtų dainavę, vaidinę ir šokę patys sau. Viena lankytoja tebuvo ir miesto Vaikų globos namų šventėje praėjusią savaitę. Kodėl? Juk per įvairiausias gerumo akcijas aukojame ne tūkstančius — milijonus litų. Gal tiek ir esame geri — nusiųsti trumpąją žinutę ir jaustis laaabai padėję?
Sigita STONKIENĖ
siga@skrastas.lt
„Imk šimtą litų ir nunešk“
Šiaulietė Sonata su dvylikos metų sūnumi, praėjusį penktadienį dalyvavę Šiaulių vaikų globos namų „Šaltinis“ surengtoje atvirų durų dienoje “Už gerumą gerumu“, buvo vieninteliai žiūrovai.
Vaikų namų auklėtiniai parodė šventinę programą: dainavo, šoko, vaidino. Atvirų durų dienoje su savo programa dalyvavo ir nuolatiniai „Šaltinio“ draugai — miesto Kultūros centro vaikų ir jaunimo folkloro kolektyvas “Abrūsėlis“, vadovaujamas Vitos Taučienės.
Sonatai gaila vaikų, kurie trejetą pastarųjų metų atvirų durų šventėse koncertuoja patys sau.
„Trečius metus iš eilės einame su dovanėlėmis. Vaikai paruošia programą: dainuoja, šoka, vaidina, jų akys blizga... Tik gaila, kad žiūrovai iš šalies visada būname tiktai du... — apgailestauja Sonata. — Visi kalba apie gerumą ir išsipildymo akcijas, bet neina ten, kur tikrai reikia ir kur visada esi laukiamas.“
Be tėvų užaugusią Sonatą stebina tai, jog informacijos apie globos namuose rengiamas akcijas netrūksta nei televizijoje, nei internete, bet visuomenės jos nesudomina. Moteris vaikų globos namuose lankosi ne tik prieš Kalėdas.
Nebe pirmi metai, maždaug savaitė prieš renginį, šiaulietė imasi iniciatyvos: kalbina prisijungti savo draugus ir pažįstamus.
„Paprastai sulaukiu tokių pasiteisinimų: aš per jautrus; man baisu; aš nė nežinau, kur eiti; tie vaikai kibs į sijoną ir sakys: mama, pasiimk mane... Vienas pasakė: imk šimtą litų, nunešk nuo manęs, bet pats neisiu,“ — pasakojo apie kitų reakcijas Sonata.
Jos nuomone, žmonės įsikibę stereotipų, nemoka ir bijo bendrauti su kitokiais, bet nesupranta, kad jiems patiems, o juo labiau jų vaikams, apsilankymas globos namuose yra visokeriopai naudingas.
Pavyzdžiui, pabendravęs su vaikų namų auklėtiniais grupėse, Sonatos paauglys sūnus tampa akivaizdžiai jautresnis šeimai ir draugams, tarsi persidėlioja vertybes.
Vaikai laukia net įsitempę
„Paprastai į atvirų durų dienas ateina viena arba dvi šeimos,“ — sako Marija Makarovienė, “Šaltinio“ globos namų direktorė. Šiemet be “Abrūsėlio“ kolektyvo renginyje dalyvavo ir šešios moksleivės savanorės.
Užpernai tokioje pat šventėje nebuvo nė vieno lankytojo: „Patys sau pakoncertavom“.
„Šaltinio“ globos namuose yra 73 daugiausiai sutrikusio intelekto globotiniai nuo trejų iki aštuoniolikos metų iš visos Lietuvos. Iš jų 15 — našlaičiai, neturintys abiejų tėvų. Kitų vaikų tėvams atimtos arba apribotos vaikų teisės. Anot direktorės, tokiems vaikams kaip oro reikia dėmesio ir bendravimo.
„Visos grupės buvo pasiruošusios, vaikai svečių laukia net įsitempę. Nežinau, kodėl mes tokie šalti “, — svarstė direktorė. Jos nuomone, tikriausiai paspausti telefono mygtuką lengviau, paaukoti tam tikrą sumą nei gerumą parodyti veiksmais.
Paklausta, gal žmonės užsidaro dėl ekonominės krizės, direktorė sako: didesnė yra dvasios krizė.
Globos namai dėkingi kolektyvams — mokykloms, įstaigoms, organizacijoms, kurios kiekvienais metais su dovanėlėmis arba programomis organizuotai apsilanko globos namuose. Tiesa, tie apsilankymai dažniausiai būna proginiai.
Kai kurios mokyklos pačios kviečiasi globos namų auklėtinius pas save, parengia programėles ir šventinius stalus.
Bet direktorę sujaudino nugirsta vieno su klase atvykusio moksleivio replika: „Kaip man šlykštūs tie vaikai, kaip aš nenoriu eiti“.
Prieš keletą metų, lankydamasi Vokietijoje, ji atkreipė dėmesį, kad ten visuomenė likimo nuskriaustiems vaikams nuoširdesnė ir atviresnė.
„Dalyvavome vaikų globos namų koplytėlėje surengtose Mišiose. Po Mišių pastebėjau, jog šventikai žino visų vaikų globos namų auklėtinių vardus, su kiekvienu bendravo tarsi seni pažįstami. O pas mus — daugiau iš aukšto...“ — pasakojo direktorė.
Ji prisiminė, kaip kartą tikinčios moterys Šiauliuose, klebonijoje, pakviestos pakrikštyti vaikų, pasakė: „Na jau ne, į “Šaltinį“ mūsų tai jau nesiųskit“.
M. Makarovienė svarstė: gal ir patys globos namai turėtų labiau eiti į visuomenę?
Žmonės bijo
Šiaulių vaikų globos namų direktoriaus pavaduotojas socialiniam darbui Kostas Rušinskas vardijo įstaigas ir organizacijas, kurios kasmet apsilanko globos namuose, atveža dovanų. Globos namai turi nuolatinių pavienių lankytojų. Ką tiktai paskambino studentai, kurie norėtų ateiti ir pabendrauti su vaikais.
Bet ir jis pripažino: kolektyvinės gerumo akcijos dažniausiai būna proginės. Štai pas juos praėjusį penktadienį surengtoje atvirų durų dienoje, kaip ir „Šaltinyje“, apsilankė tiktai viena lankytoja.
„Sakau: esame atviri visiems, kurie vaikams nenori blogo. Mums reikia žmonių, kurie parodytų vaikams, kas yra tikri namai ir šeima“, — K. Rušinsko teigimu, šeimų, pageidaujančių per šventes pasikviesti globotinį į namus, ženkliai sumažėjo, atsiliepia vos viena kita. Prieš aštuonerius — dešimt metų jų buvo nepalyginti daugiau.
Vienas iš argumentų, pavaduotojo nuomone, tai, kad mūsų visuomenė vaikų globos namų auklėtinių bijo. Pastaraisiais metais į globos namus patenkantys vaikai yra prastesnės psichinės sveikatos. Būta atvejų, kai pakviesti į šeimas savo geradariams prikrėtė aibių.
„Kodėl mūsų gerumas — dažniausiai tiktai parodomasis, epizodinis? Čia nėra vieno atsakymo ir vieno recepto. Gal todėl, kad esame atsargi, užsidariusi, o gal tiesiog infantiliška visuomenė“, — išlydėdamas mus svarstė K. Rušinskas.
Citata: „Vaikai paruošia programą: dainuoja, šoka, vaidina, jų akys blizga... Tik gaila, kad žiūrovai iš šalies visada būname tiktai du.“
DĖMESYS: Praėjusį penktadienį Šiaulių vaikų globos namuose surengtoje atvirų durų dienoje apsilankė tiktai viena lankytoja.
SKIRTUMAI: Šiaulių vaikų globos namų direktoriaus pavaduotojas socialiniam darbui Kostas Rušinskas sako, kad mokykloje vaikų namų globotiniai iš kitų vaikų skiriasi tiktai tuo, kad jie neturi juos mylinčių tėvų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
FASADAS: Gerumo akcijos, kuriose renkami pinigai padėti likimo nuskriaustiesiems tėra tik fasadinė mūsų gerumo pusė. Realybė tokia — daugelyje vaikų globos įstaigų vaikai beveik nesulaukia mūsų net per jų organizuojamas atvirų durų dienas. Jos — tarsi uždarų durų dienos.
EPA-ELTA, Giedriaus BARANAUSKO nuotr.