
Naujausios
Gyvenimo grimasos
Nesivalo – samdys valytoją!
Pakruojyje esančiam socialiniam penkiaaukščiui ruošiamasi samdyti valytoją. Didžioji dalis namo gyventojų moja ranka į nuomininkų pareigą prižiūrėti bendrojo naudojimo patalpas. O keletas tvarkingųjų neįstengia iškuopti visų kitų paliekamų šiukšlių, pridergtų vietų.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Tvarka tesirūpino kelios šeimos
Dvidešimties socialiai remiamų šeimų bei pavienių asmenų gyvenamame name yra sudaryti grafikai, kada kurie nuomininkai turi tvarkyti koridorius, laiptinę bei liftą. Sudarydami sutartis su namo savininke Savivaldybe, gyventojai įsipareigojo prižiūrėti ne tik lengvatinėmis sąlygomis išnuomotus butus, bet ir bendrojo naudojimo patalpas.
Tačiau pareigą vykdo tik keletas nuomininkų. Dienomis, kai pagal grafiką jiems pridera tvarkytis, laiptinė bei koridoriai būna švarūs. Kitomis dienomis namo lankytojams neretai tenka skintis kelią koridoriais per krūvas saulėgrąžų lukštų, popiergalius. O po savaitgalių – ir aplenkti pridergtas vietas. Mat į alkoholį nespjaunantys gyventojai ar jų svečiai kartais čia pat koridoriuose atsikrato skrandžio turinio ar atlieka gamtinius reikalus.
Savivaldybės socialinio būsto administravimo specialistės Solveigos Naglienės žiniomis, koridorius ir laiptines nuolat tvarko tik penkios šeimos. Tačiau atėjus laikui pratęsti nuomos sutartis, visi iki vieno nuomininkai specialistei dievažijosi koridorius prižiūrintys: „aš valau, o kaimynai – ne..."
„Laiptinėse yra langų, kurie nuo namo pridavimo naudoti, 2011-ųjų, nėra nė karto šluostės matę... Neturime galimybės nuolat stebėti, kurie gyventojai pažeidžia įsipareigojimus – netvarko bendrųjų patalpų, o dažniau jas niokoja. Dėl to ir teks samdyti valytoją“, – sakė S. Naglienė.
Už valymą mokės patys nuomininkai
Oficialiai įdarbinto bendrųjų patalpų prižiūrėtojo (ar prižiūrėtojos) atlyginimui lėšos bus surinktos, padidinus socialinio namo butų nuomos kainą. Kokia ji bus, dar skaičiuojama. Už buto nuomą šiame name gyventojai dabar moka apytikriai nuo 30 iki 40 eurų.
„Kai reikės mokėti ir už valytojo darbą – gal nevaleikos nuomininkai bent pinigų pagailės, ims patys tvarkytis. Žinoma, iki šiol namo koridorius, aplinką prižiūrėjusios šeimos jaus nuoskaudą. Tačiau kaip kitaip paveikti apsileidėlius, apsaugoti bendrąsias pastato patalpas?" – sakė socialinio būsto administratorė.
Bet surinkti pinigus namo prižiūrėtojui gali būti nelengva. Socialinių būstų nuomininkai dažnai ne tik apsileidę – ne vienas prasiskolinęs ir nuomos mokesčio.
S. Naglienė informavo, kad daugiau nei pusei socialiniame daugiabutyje gyvenančių nuomininkų šios skolos jau buvo priteistos. Teismo sprendimų vykdymas perduotas antstoliams, tačiau realiai pinigų už nuomą išieškoma nedaug. Dauguma skolininkų verčiasi iš socialinių pašalpų, o iš jų išieškoti skolas neleidžia įstatymai.
„Labiausiai prasiskolinęs nuomininkas apytikriai per porą metų nėra sumokėjęs 900 eurų. Kitų skolos mažesnės. Sutartyse yra punktas, kad tris mėnesius už nuomą nemokantis asmuo gali būti iškeldintas, nesuteikiant kito būsto. Todėl ne vienas gudrauja: moka ne visą skaičiuojamą mokestį, arba mėnesį moka, du – ne“, – sakė specialistė.
Iš viso rajono socialinio būsto nuomininkai už jį šių metų sausio 1-ajai buvo skolingi apie 8 tūkstančius eurų.
S. Naglienė teigė, kad žiemą su skolininkais drastiškai elgiamasi nebus – nežmoniška varyti lauk per šalčius. Tačiau rimtai svarstomos galimybės labiausiai prasiskolinusius nuomininkus vėliau iškeldinti teismo keliu.
Autorės nuotr.
Naujausio Pakruojyje namo, socialinio daugiabučio gyventojai patys savo šiukšlių nebeišsikuopia – namui tvarkyti bus samdomas valytojas.