
Naujausios
Oro bėgiai vėl atsivynioja į Šiaulius
Šiauliuose bus rengiamas styginio transporto – „Sky way“ projekto pristatymas. Esą norima parodyti, ko Šiauliai ir Lietuva neteko, išviję „dangaus kelio“ kūrėją, rusų mokslininką. Prieš dvejus metus jam teko skandalingai trauktis, įsikišus šalies vadovams ir teisėsaugai.
Oro bėgiai šį kartą vyniojami šiauliečio, investicinės bendrovės „Sky way capital“ akcininko.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas
Eksmeras vėl ne nuošalėje
Justinas Sartauskas, buvęs Šiaulių meras, vienas iš kvietimų į renginį dalytojų. Prieš dvejus metus jis inicijavo skandalingąją „stygų“ sutartį, už kurią balsavo miesto Taryba.
Politikai tada susiviliojo žadamomis milijoninėmis investicijomis ir ne mažiau fantastine idėja, jog ant pastatytų atramų nutiesta stygine antžemine trasa automobiliai galės skrieti iki 500 kilometrų per valandą.
Rusų mokslininko Anatolijaus Junitskio, styginio transporto kūrėjo, laboratorija ir bandomoji trasa būtų 99 metams įsikūrusi Šiaulių aerodromo ir NATO bazės pašonėje.
Skandalas kilo, įtarus grėsmes nacionaliam saugumui. Įsikišo Prezidentė ir Premjeras, Šiaulių politikai buvo priversti nutraukti sutartį.
Kodėl vėl į Šiaulius grįžta oro bėgių kūrėjai? Ką pristatinės?
„Kiek žinau, atvažiuos pristatyti Baltarusijoje jau pastatytos bandomosios trasos, – sakė J. Sartauskas. – Kadangi nuo Šiaulių ta idėja buvo pasklidusi, tai įsivaizduoju, jog atvažiuos pristatyti, ką galbūt galėjome Šiauliuose turėti – reabilituoti tą idėją, kad jie ne šnipai, kaip buvo įtarinėjama.“
J. Sartauskas aiškino, jog nėra renginio iniciatorius. Rengėjai jo tik klausę, ar būtų susidomėjimas.
„Miesto Taryba juk buvo pritarusi, koordinatorius žino, kas rėmė, tai ir davė kvietimus, paėmiau kelis padalinti politikams,“ – sakė buvęs meras.
Nežinąs, ką projekto rengėjai gali siūlyti miestui. Pasiūlė kreiptis į renginio koordinatorių. Žinąs tik, jog bus rodomas filmukas apie trasą.
„Išvarysime antrą kartą, jeigu makaronus kabins ant ausų. Bet jeigu jau testuoja trasą, tai įdomu. Gal ir mes kažką gero galėjome turėti?“ – svarstė J. Sartauskas.
Jo teigimu, dėl projekto su Šiauliais konkuravo kiti miestai – Joniškis, Panevėžys, Marijampolė. Rengėjai Savivaldybei buvo pervedę ir garantiją – 1 milijoną litų.
„Pinigus gražinome. Kai gavome pažymą ir viešoje erdvėje pasipylė, kad galbūt tai nesąžiningas verslas, kad kvepia finansine piramide, nieko kito neliko, kaip nutraukti sutartį, – prisiminė J. Sartauskas. – Man atrodo, kad po to ir kitiems miestams buvo pasakyta nelįsti į projektą. Rengėjo bendrovės sąskaitas sustabdė, bet jokios baudžiamosios bylos neiškėlė.“
Projekto rengėjai tikėjosi pretenduoti ir į europinius pinigus, mynė Susisiekimo ministerijos slenksčius.
Koordinatorius – akcininkas
Dabar projekto pristatymą organizuoja šiaulietis Vladimiras Karpovas, žinomas kaip įvairių socialinių projektų įgyvendintojas.
„Šiaulių kraštui“ jis prisistatė esąs investicinės bendrovės „Sky way capital“ akcininkas. Būtent ši bendrovė kaupia lėšas finansuoti A. Junitskio projektą. Yra pasirašiusi sutartį su jo įkurtomis „Sky way“ įmonėmis.
Esą visame pasaulyje yra 3000 investicinės bendrovės akcininkų. V. Karpovas juo tapo po A. Junitskio nesėkmingo bandymo ateiti į Šiaulius, nes įsitikinęs projekto perspektyva.
„Šiauliams ir Lietuvai buvo padarytas didelis nuostolis“, – tikino V. Karpovas.
Jo žiniomis, nuostolio turėjęs ir A. Junitskis, nes 1 milijono litų garantijos taip ir neatgavęs – ji liko įšaldyta sąskaitose. Bet teismams esą nenorįs gaišti laiko.
„Pristatysime bandomąją trasą, kuri pastatyta techonologijų parke, 30 kilometrų nuo Minsko“, – sakė V. Karpovas.
Jo tikinimu, vakar trasa jau turėjo būti sertifikuota ir buvo surengtas jos „pasaulinis“ pristatymas investuotojams.
„Iš 60 pasaulio šalių jau yra investuotojų, – tikino šiaulietis. – Dar bus, tik laukia trasos sertifikavimo.“
Esą jau yra kontraktas įdiegti styginį transportą Australijoje. Rusijoje vėl susidomėta, nors ten A. Junitskio bandyta statyti bandomoji trasa buvo supjaustyta. Po naftos kainų kritimo esą suvokta, kad styginis transportas turi pranašumų prieš tradicinį.
„Šiauliuose pristatome, kad žmonės žinotų apie naujas transporto technologijas ir investuotų, – įvardijo tikslą. – Žmones reikia perspėti, ar reikia investuoti į mašinas, nes mūsų transportas ekologiškas ir saugus ir tikrai reikės mažiau mašinų. Tos naujos technologijos gali greitai ateiti ir į Lietuvą.“
Kuo remdamasis taip tvirtina?
„Sveiku protu“, – atsakė V. Karpovas ir pasvarstė, „negi lietuviai tokie neprotingi“, kad nesuprastų naujovės pranašumų.
Projektą kitą pirmadienį Šiaulių universiteto bibliotekoje atvažiuos pristatyti investicinės bendrovės „Sky way capital“ direktoriai. Pats A. Junitskis neatvyks.
Dingo iš Lietuvos
Po skandalingos A. Junitskio bendrovės sutarties su Šiaulių savivaldybe Prezidentė inicijavo įstatymo pataisas, kad potencialūs investuotojai, norintys kurtis šalia strateginių objektų, būtų įvertinti nacionalinio saugumo požiūriu.
Pateko išradėjas ir į teisėsaugos akiratį.
Lietuvos banko Priežiūros tarnyba, atlikusi tyrimą, konstatavo, jog A. Junitskio kompanijos akcijų platinimas prasilenkia su įstatymais, kreipėsi į prokurorus ir įspėjo kitų šalių finansų priežiūros institucijas.
Lietuvos finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl galimo sukčiavimo, neteisėto vertimosi ūkine, komercine, finansine veikla, galimai nusikalstamu būdu įgytų pinigų legalizavimo. Tik A. Junitskio apklausti nepavyko, nes jis iš Lietuvos išvyko.
„Sky way capital“ savo tinklalapyje ir šiandien ragina skubėti įsigyti akcijų.
Pats A. Junitskis savo tinklalapyje yra tikinęs, jog „laimingų akcininkų“ laukia dividendai per visą technologijų gyvavimo ciklą – ne mažiau kaip 100 metų. Prognozavo, kad per tą laiką akcijos dar brangs „tūkstantį kartų“.
Vakar „Sky Way Capital“ savo profilyje „Facebook“ patalpino pranešimą su nuotraukomis, kad esą prasidėjo bandymai "EkoTechnoParke".
„Sky Way Capital“ profilio „Facebook“ nuotr.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulietis Vladimiras Karpovas, tapęs „Sky way capital“ akcininku, perėmė oro bėgių populiarinimo estafetę.
Prieš dvejus metus „dangaus kelio“ išradėjas Anatolijus Junitskis (kairėje) svetingai priiminėtas tuometinio mero Justino Sartausko, kuris susidomėjimo projektu nepararanda iki šiol.
Šiaulių miesto savivaldybėje „stygų sutartis“ buvo pasirašyta 2014 metų rugsėjį, o poros savaičių nutraukta įžvelgus grėsmes nacionaliniam saugumui.