Pabrango odontologijos paslaugos

Pabrango odontologijos paslaugos

Pabrango odontologijos paslaugos

Nuo birželio vidurio Šiaulių odontologijos poliklinikoje pabrango teikiamos paslaugos, pacientams mokėti reikia ne tik už odontologų naudojamas darbo priemones, bet ir higienos reikmenis.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Pacientams nepatinka mokesčiai

Šiaulių odontologijos poliklinikos pacientai nuo birželio vidurio moka ne tik už panaudotas dantų gydymo metu medžiagas — apmokestinta daugelis paslaugų, medžiagų bei priemonių. Pacientų apmokestinimas — Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymas.

„Pacientams nepatinka, kad reikia mokėt už dalykus, kurie buvo nemokami“, — sakė Šiaulių odontologijos poliklinikos vyriausioji gydytoja Danutė Šapalienė.

Vyriausiosios gydytojos teigimu, už paslaugas moka visi miesto gyventojai, išskyrus vaikus iki 18 metų ir vyresnius, besimokančius dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, bet ne ilgiau iki jiems sukanka 24 metai, ir socialiai remtinus asmenis, kai jie pateikia gyvenamosios vietos savivaldybės socialinės paramos skyriaus atitinkamą pažymą.

Mokama už plombines medžiagas, kitas odontologines medžiagas ir vienkartines priemones, atsižvelgiant į šių medžiagų ir priemonių kiekį ir tuo metu galiojančias kainas.

„Apskaičiavome įkainius. Vienkartinės medžiagos paciento vizitui kainuoja 2 litai 18 centų. Į šitą kainą paskaičiuotas į spjaudyklę dedamas vienkartinis maišelis, seilių atsiurbėjas, servetėlė pacientui uždengti, gydytojo ir padėjėjo pirštinės, staliuko nuvalymas su dezinfekcinėmis priemonėmis. Šito mokesčio nebuvo. Moka visi“, — sakė D. Šapalienė.

Nemokamų paslaugų dar yra

Odontologijos poliklinikos vyriausioji gydytoja „Šiaulių kraštą“ patikino, kad pacientas nemoka už gydytojų bei jų padėjėjų darbą. Nors priduria, kad apmokestintos visos naudojamos priemonės tik patvirtina, kad sparčiai ateina mokama odontologija.

„Dėl naujų mokesčių buvo piktų ir nepatenkintų pacientų, kurie burnodami išėjo, bet mes nieko negalime pakeisti, ne mes sugalvojome. Paslaugų įkainiai jau patvirtinti“, — tikino D. Šapalienė.

Pirminės odontologinės priežiūros paslaugos, kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo biudžeto lėšų taip pat apibrėžtos ministerijos. Nemokamai teikiama būtinoji medicinos pagalba; vaikų dantų ėduonies profilaktika; profilaktinis patikrinimas kartą per metus; pacientų teisingos burnos higienos mokymas; dantų paviršių dengimas fluoridų preparatais ir kitos paslaugos.

Pacientams mokėti papildomai nereikės, jei odontologas išaiškina sąkandžio anomalijų, gydo dantų ėduonį, pulpitą, periodontitą, gingivitą.

„Pacientai privalo kartą per metus pasitikrinti dantis, nes jei to nepadaro, o laukia, kol ima skaudėti ir vėliau reikia pakartotinai gydyti — tai kainuoja. Jei perplombavai suskaudusį dantį, negali garantuoti, kad jis nebeskaudės, pusei atvejų pasikartoja uždegimas“, — aiškino medikė.

Pasak D. Šapalienės, uždegimo židinį odontologai nepašalina, tik išgydo. Patikino, kad tai lyg uždelsto veikimo bomba, kuri gali sprogti bet kada, nes dėl peršalimo, patiriamo streso ir kitų priežasčių dantis imta skaudėti.

Pacientų nuostata

Privalomojo sveikatos draudimo fondas taip pat apmoka, jei pacientai konsultuojasi dėl ikivėžinių susirgimų, ūmių odontologinės kilmės žandikaulių uždegimų, seilių liaukų ir veido žandikaulių srities limfinės sistemos ligų diagnozavimo ir gydymo po specialisto konsultacijos. Taip pat pacientas nemoka jei reikia laikinų įtvarų gydant dantų traumas, atliekant vietinę nejautrą, traukiant dantis ar dantų šaknis.

Odontologijos poliklinikos vyriausioji gydytoja sakė, kad šiek tiek pasikeitė ir vaikų dantų silantavimo tvarka. Dabar dengti vaikų krūminius dantis silantinėmis medžiagomis galima nuo 6 iki 14 metų.

„Silantuojame dantukus visiems miesto vaikams. Paskaičiavome, kad per metus apsilanko apie 30 tūkstančių vaikų. Eilės didžiulės, bet būtinąją pagalbą teikiame iškart atvykus pacientui su skaudamu dantimi“, — sakė gydytoja.

D. Šapalienė apgailestavo, kad poliklinikoje trūksta specialistų, nors darbo sąlygos itin geros: supirkta nauja technika, remontuojamos patalpos, teikiamos modernios rentgeno paslaugos.

„Sąlygos dirbti pas mus labai geros, tačiau slegia pacientų nuostata, kad pas mus medžiagos ar sąlygos prastesnės, ateina iš karto nusiteikę neigiamai, pikti. Privačiuose kabinetuose šito nėra“, — pasakojo gydytoja.

MOKESČIAI: „Naujus mokesčius už panaudotas darbo metu priemones patvirtino ministerija“, — sakė Šiaulių odontologijos poliklinikos vyriausioji gydytoja Danutė Šapalienė.

 

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.

NAUJIENA: Apsilankius pas odontologą vienkartinės medžiagos pacientui kainuoja 2 litai 18 centų.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.