
Naujausios
Parduos turgų, kol jis „gražus“
Šiaulių miesto savivaldybės uždaroji akcinė bendrovė „Pabalių turgus“ beveik kiekvieną kadenciją „įkvepia“ politikus kalbėti apie jos privatizavimą. Ne išimtis ir ši kadencija, nors valdančiosios koalicijos programoje yra punktas: „Neprivatizuosime pelningai dirbančių savivaldybės įmonių“. Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis sako: į šį punktą reikia žiūrėti kūrybiškai.
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
Pelninga, bet nepakankamai
UAB „Pabalių turgus“ direktorius Žydrūnas Augustinas žino, kad Savivaldybėje kalbama apie galimybę įmonę privatizuoti.
„Reikia tai reikia. Juk mūsų įmonė ne vien pelną neša, bet sprendžia ir socialines problemas. Kiek senukų, neįgalių čia prekiauja. Atėjęs privatininkas mūsų įkainių nelaikys“, – sako direktorius.
Jis apgailestauja, kad Savivaldybė, anksčiau visada tardavusis su įmone, klausdavusi, kaip jai sekasi, dabar sprendimus priima be jos nuomonės ir patirties.
„Numatėme Savivaldybei skirti 46 tūkstančius dividendų, bet akcininkas sako, kad nusimatė 70 tūkstančių. Nusprendė be mūsų“ – sakė Ž. Augustinas. Už 2018 metus „Pabalių turgus“ skaičiuoja apie 47 tūkstančius pelno. Iš kur paims daugiau? Iš rezervo.
Direktorius pasakojo, kad 2017 metais už gerus rezultatus 15 tūkstančių eurų buvo skirta darbuotojų premijoms. Šie pinigai buvo nurašyti ne iš sąnaudų, o iš pelno. 2018 metais reikėjo taisyti tą klaidą, tai įmonės rezultatai pablogėjo. Dabar vėl grįžo į ankstesnį lygį.
Kad privatizuojama įmonė gražiau atrodytų, akcininkas leido investuoti – nusimatę asfaltą iškloti, įrengti stogines prekyvietėms.
Skiriasi požiūriai
Pasibaigė Savivaldybės ir „Pabalių turgaus“ sutartis dėl mieste esančių viešųjų prekybinių vietų administravimo.
Anksčiau administravimui atitekdavo 50 procentų nuo lėšų, gaunamų iš mokesčių už prekybos vietas. Paskelbus naują konkursą, paaiškėjo, kad ši dalis mažinama perpus – iki 25 procentų.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Ekonomikos ir investicijų skyriaus vedėja Kristina Šmidtienė paaiškino, kad dar rudenį Savivaldybės taryba patvirtino beveik trigubai didesnius įkainius.
„Administravimo kaštai juk tiek neišaugo“, – įsitikinusi vedėja.
Ž. Augustinas su tokia pozicija nesutinka.
„Versle nebūna, kad pakėlei kainą ir visi pinigai byra. Didelė dalis prekiautojų nuėjo pas privatininką, jiems per brangu pas mus prekiauti“, – sako direktorius ir informuoja, kad „Pabalių turgus“ konkurse nebedalyvauja.
„Eisime kalbėtis pas merą, bet gal jis turi kitų rūpesčių“, – svarsto Ž. Augustinas.
Jis priminė, kad įmonei Savivaldybė „užkabino“ buvusio „Šiaulių turgaus“ gėlių paviljoną. „Mūsų prekybininkus užstatė stoginėmis, kad būtų sunkiau prieiti. Kur aš tik nesikreipiau dėl to. Nerado savivaldybė jokių svertų. Tai jos turtas, aš ne sau stengiausi, kad vyktų prekyba. Prekybininkai užspausti“, – sako vadovas.
K. Šmidtienė turi „Pabalių turgaus“ administracijai priekaištų dėl įmonei perduoto, tačiau nepakankamai įveiklinto centrinio turgaus paviljono.
„Reikia dirbti“, – sako vedėja.
Ji tvirtina, kad Savivaldybė bendrauja su įmone. Jai nemažai gelbsti ir atnaujinta valdyba, kurioje – ir nepriklausomi nariai.
Ž. Augustinas tuo nesidžiaugia.
„Ruošiame minkštuosius projektus – rašome verslo planus, galimybių studijas. Procesas subiurokratėjo. Kai būni vadovas, matai situaciją, greitai priimi sprendimus. Versle turi viskas vykti greitai“, – tvirtina vadovas. Jo vadovavimo kadencija baigiasi po dvejų metų.
Geriausia parduoti, kol įmonė graži
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis patvirtino, kad „Pabalių turgaus“ privatizavimo galimybės bus svarstomos.
„Aną kadenciją buvo visokių niuansų dėl privatizavimo programos. Sutarta, kad visi peržiūrėjimo klausimai bus sprendžiami atėjus naujajai kadencijai. Mano artimiausioje darbotvarkėje yra klausimas peržiūrėti privatizavimo objektus. Ten bus ir pirties klausimas, rinksime argumentus ir diskutuosime dėl „Pabalių turgaus“, kitų objektų.
Direktorius siūlys naujajai Tarybai pasakyti, kokios yra politinės nuostatos dėl privatizavimo proceso. Kiek savivaldybė nori turėti mažmeninės prekybos, kaip „Pabalių turgus“, ar pirties paslaugą.
Priminus, kad valdančioji koalicija įsipareigojo neprivatizuoti pelningai dirbančių savivaldybės įmonių, A. Bartulis pareiškė, kad į šį punktą reikia žiūrėti kūrybiškai.
„Ką reiškia "pelninga įmonė". Visi žinome, kad geriausiai įmonę parduoti, kol jinai dar graži. Jeigu pelningumas tūkstantis eurų, tai ji bus pelninga. Bet jei per penkerius metus nuo 100 tūkstančių pelno nukrito iki tūkstančio? Tas procesas turi būti vertinamas ne vien per siaurą ekonominę kategoriją, kaip įmonės pelnas. Jis turi būti matomas dinamikoje, kiek mes dividendų gavome ir visa kita“, – tvirtino administracijos vadovas.
Savivaldybės įmonių mažėja
Praėjusią kadenciją „Pabalių turgaus“ direktorių Ž. Augustiną Savivaldybė buvo paskyrusi kartu laikinai eiti ir „Žiburio knygyno“ vadovo pareigas. Buvo siekiama bankrutuojantį knygyną parduoti arba išnuomoti, tačiau nesėkmingai. Pagaliau įmonė buvo likviduota. Dar anksčiau likviduota UAB „Šiaulių turgus“.
Šiaulių miesto savivaldybė iš viso valdo 6 akcines bendroves ir savivaldybės įmonę Šiaulių oro uostą. Didžiausia iš jų – „Šiaulių energija“, o nuostolingiausia dažniausiai įvardijamas Šiaulių oro uostas.
„Pabalių turgaus“ nuotr.
„Pabalių turgus“ gali pereiti į privačias rankas. Kas laukia prekeivių?
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Pabalių turgaus“ direktorius Žydrūnas Augustinas stebisi, kad Savivaldybė priimdama sprendimus dėl įmonės veiklos, neklausia jos atstovų nuomonės.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis įsitikinęs, kad įmonę reikia parduoti, kol ji graži.