Parduotuvės apsaugininkai pasijuto teisėjais

Parduotuvės apsaugininkai pasijuto teisėjais

Parduotuvės apsaugininkai pasijuto teisėjais

Psichiatrę Jeleną Kuznecovą Šiauliuose, prekybos centre „Iki“ sulaikė parduotuvės apsaugininkai ir be jokių įrodymų apkaltino prekių vežimėlio vagyste. Saugos tarnyba “Argus“ nepagrįstai šokdintos moters tuojau po incidento atsiprašyti nė neketino. Atsiprašymo šiaulietė sulaukė tik po to, kai kreipėsi į “Šiaulių kraštą“ ir viešai prabilo apie ieškinį teisme.

Edita KARKLELIENĖ

edita@skrastas.lt

Konfliktas — dėl dingusio vežimėlio

Šiaulių psichiatrijos ligoninės gydytoja J. Kuznecova apsaugos darbuotojų, prižiūrinčių tvarką prekybos centre „Iki“ Šiauliuose, Gardino gatvėje, nemalonėn pateko gegužės 16-osios popietę. Iš prekybos centro su pažįstamu vyriškiu išeinančią moterį pasivijusi apsaugininkė, J. Kuznecovos teigimu, tiesiai pareiškusi, kad vakar — gegužės 15 dieną — ji iš prekybos centro pavogusi prekių vežimėlį. Darbuotoja pareikalavusi užeiti į kabinetą, kuriame įsikūrusi parduotuvės apsauga.

Apsaugos patalpoje vagyste apkaltinta šiaulietė pareikalavusi pateikti faktus, įrodančius jai metamą kaltinimą.

„Man buvo pasakyta, kad, nors vaizdo kameros nėra užfiksavusios manęs vagiant, kiti pirkėjai matę, jog tai padariau būtent aš, — pasakojo J. Kuznecova. — Paskui paaiškėjo, kad greičiausiai jokių liudytojų net nebuvę.“

Moters teigimu, ne mažiau nei viešas kaltinimas vagyste, ją šokiravo tardžiusios apsaugininkės klausimas: grąžinsianti ji pavogtą vežimėlį ar už jį sumokėsianti.

Apkaltinta J. Kuznecova, šokiruota apsaugos tarnybos darbuotojos elgesio, pati iškvietė policiją. Atvykęs pareigūnas netruko išsiaiškinti, kad šiaulietė apkaltinta be įrodymų.

Saugos tarnybos vadovai tuojau po incidento dėl mesto kaltinimo pirkėjos net neatsiprašė.

Šiaulietė nusiteikusi ryžtingai

Apkaltinta moteris „Šiaulių kraštui“ neneigė gegužės 15 dieną apsipirkinėjusi Gardino gatvėje esančiame prekybos centre. Neneigė ji ir to, jog tądien įsigytas prekes parduotuvės prekių vežimėliu nuvežė į automobilių stovėjimo aikštelėje paliktą savo automobilį. Išsikrovusi pirkinius moteris vežimėlį nustūmusi į greta įrengtą stoginę.

„Galiu užtikrinti, kad niekada nepalieku vežimėlio vidury aikštelės, visuomet jį pastatau tam skirtoje vietoje, — sakė moteris. — Žinau, jog numestas be priežiūros jis nebūtinai gali būti pavogtas, bet gali apgadinti greta stovinčius automobilius.“

Apsaugos darbuotojų apkaltinta J. Kuznecova teigė abejojanti ar kada nors eis apsipirkti į prekybos centrą, kuriame įvyko incidentas. Šiaulietė apie parduotuvėje įvykusį incidentą informavo uždarosios akcinės bendrovės „Palink“, kuriai priklauso prekybos centrai “Iki“ administraciją bei pabrėžė, kad, nesulaukusi atsiprašymo, ji kreipsis į teismą.

„Sugadinti ne tik nervai, laikas, bet ir pasitikėjimas, kad saugomi mes esame saugūs, — sakė šiaulietė. — Dabar mano nuomonė vienareikšmiška: kiekvienas parduotuvėje esame potencialus vagis. Bent jau tokiu esame priversti jaustis susidūrę su apsaugininkais.“

Psichiatre nemažai metų besidarbuojanti J. Kuznecova prisipažino skeptiškai galvodavusi apie savo pacientų pasakojamus incidentus su parduotuvių apsaugos darbuotojais. Po konflikto, kurį patyrė savo kailiu, gydytoja tvirtino kardinaliai pakeitusi nuomonę.

Apsaugininkai buvo neteisūs

Tomas Vaišvila, prekybos centro „Iki“ Komunikacijos direktorius, sakė, kad neteisėtai elgėsi parduotuvės apsaugos darbuotojai — buvo sutrukdytas niekuo dėtas žmogus. Parduotuvės apsaugininkai, anot T. Vaišvilos, neturėjo nei realių faktų, nei vaizdo kamerų įrašų, pagal kuriuos būtų galima kažką apkaltinti.

„Po to, kas nutiko ir ką mes, prekybos tinklo “Iki“ darbuotojai ir Šiauliuose įsikūrusio prekybos centro administracija bei, savaime aišku, saugos tarnyba “Argus“ privalome padaryti — atsiprašyti pirkėją, — sakė T. Vaišvila. — Ir visai nesvarbu, žinomas ar nežinomas Šiauliuose tai žmogus — dabar svarbiausia pripažinti tai, kad mūsų apsauga pasielgė neteisingai ir atsiprašyti.“

„Šiaulių kraštas“ pamėgino pasikalbėti su prekybos centrą “Iki“ saugančios saugos tarnybos “Argus“ vadovais. Komentuoti įvykusį nesusipratimą jie nepanoro.

„Iki“ suneramino apsaugininkų kompetencija

Prekybos tinklo „Iki“ Komunikacijos direktoriaus T. Vaišvilos žiniomis, gegužės 15-osios popietę iš parduotuvės tikrai buvo pavogtas prekių vežimėlis.Tačiau, kaip dabar jau esą įsitikinta, tai padarė tikrai ne tas žmogus, kuris buvo apkaltintas.

T. Vaišvila sakė sunerimęs dėl parduotuvę Šiauliuose, Gardino gatvėje, saugančios saugos tarnybos darbuotojų darbo metodų.

Vadovo teigimu, apsaugininkai neturėjo teisės atlikti tyrimą nekvalifikuotais, grubiais, apkaltinančiais metodais, kuomet asmuo buvo sulaikytas, jam pareikšti nepagrįsti kaltinimai, sugadinta nuotaika.

„Parduotuvės apsaugos tarnyba nėra teisėsaugos institucija, ji neturi įgaliojimų pareikšti kaltinimus, — sakė T. Vaišvila. — Kiekvienu atveju, jei iškyla incidentas, tučtuojau turi būti kviečiami policijos pareigūnai. Apsaugininkų funkcijos — prevencija, nesusipratimų aiškinimas. Kriminalinės funkcijos priklauso policijai.“

T. Vaišvila „Šiaulių kraštą“ informavo, kad dėl Šiauliuose, parduotuvėje įvykusio nesusipratimo yra informuoti saugos tarnybos “Argus“ vadovai, kurių paprašyta tinkamai įvertinti incidentą.

„Šiaulių krašto“ žiniomis, Šiauliuose įsikūrusios saugos tarnybos “Argus“ filialo vienas iš vadovų penktadienį — birželio 6-ąją — vis dėlto išdrįso įžeistą pirkėją atsiprašyti.

Kodėl būdami neteisūs apsaugininkai atsiprašymą vilkino net porą savaičių? Ar atsiprašyta tik todėl, kad pirkėja prakalbo apie teismus? Ar dažnai apsaugininkai atsiprašo neteisėtai apkaltintų pirkėjų?

Pirkėjų teisės

Ne visuomet apsaugos darbuotojai elgiasi etiškai. Ar apsaugos darbuotojai gali tikrinti bet kurį įtarimą sukėlusį žmogų, jei nepastebėjo paties nusikaltimo? Kas būtų, jei žmogus nesutiktų eiti į kabinetą ar rodyti savo daiktus?

„Žmogus turi Konstitucijoje numatytą teisę į asmens neliečiamumą. Jis turi teisę nesutikti, kad būtų atlikta jo asmens ar daiktų apžiūra. Norint, kad tikrai nebūtų jokio pažeidimo, kilus įtarimui, jog žmogus apsivogęs, turi būti kviečiamas policijos pareigūnas, kuris ir atliktų apžiūrą“,–mano Šiaulių apygardos administracinio teismo pirmininkas Gražvydas Poškus. — Įžeisti pirkėjai gali kreiptis tik į teismą, prašydami atlyginti neturtinę žalą.“

Jeigu pas žmogų randa pavogtus daiktus, viskas tvarkoje, tačiau, jei žmogus apvagintas neteisingai, tikrintojams, manau, turėtų kilti problemų. Bet kokiu atveju nukentėjęs turi teisę apskųsti tikrintojų veiksmus policijai ar prokuratūrai. Atlikus tyrimą, bus nustatyta, ar žmogus sulaikytas teisėtai ar ne. Jei pažeista žmogaus Konstitucinė teisė, yra šansų bylą laimėti.

ĮŽEIDIMAS: Šiaulietė gydytoja Jelena Kuznecova sakė esanti įžeista ne tik apsaugos tarnybos darbuotojų metamų kaltinimų, bet ir neetiško jų elgesio.

ANTIREKLAMA: Netinkamas parduotuvę „Iki“ saugančios apsaugos tarnybos darbuotojų elgesys — nemalonus akibrokštas parduotuvei.

KONFLIKTAS: Pirkėjos ir apsaugos tarnybos darbuotojų konfliktas įsižiebė dėl prekių vežimėlio, kurį pirkėja, kaip nusprendė apsaugininkai, ėmė ir pavogė.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

„Parduotuvės apsaugos tarnyba nėra teisėsaugos institucija, ji neturi įgaliojimų pareikšti kaltinimus. Jei iškyla incidentas, tučtuojau turi būti kviečiami policijos pareigūnai.“