
Naujausios
Partijų prisikėlimas – misija įmanoma?
Prezidentė Dalia Grybauskaitė metinėje savo kalboje atsigrįžo į partijas ir net paragino savanorius eiti į jas. Pabrėžė, kad ir kokios jos „pavargusios ir nukraujavusios“, bet „kol kas tai patikimiausias demokratinio valstybės vystymosi pagrindas“. Ir esą dar turinčios „nepakartojamą galimybę prisikelti“.
Nuomonėmis apie tai dalijasi buvę aktyvūs politikai, bet pasitraukę iš partijų, šiauliečiai Vytautas JUŠKUS, Vida SKAČKAUSKAITĖ ir Nepriklausomybės akto signataras politologas Donatas MORKŪNAS.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
„Atsisakiau kyšio – žiūrėjo, kaip į durnių“
Vytautas JUŠKUS sako, jog verslo siekis daryti įtaką politikams ir partijoms egzistavo ir prieš dvidešimt metų. Esmė – pačių politikų pozicija ir atsparumas korupcijai:
– Pasakysiu savo pavyzdžiu. 1992–1996 metų Seime dirbant, man buvo pasiūlytas 400 tūkstančių litų kyšis – tiesiog Seimo salėje. Ne pinigais, bet žodžiais.
Kai pamatė, kad apstulbau, sako: „Jeigu nenori, tuos pinigus galime atiduoti tavo partijai.“ Įkvėpiau oro ir atsakiau: „Nei man, nei partijai nereikia jūsų š...inų pinigų.“
Ištarė: „Na, ir durnius“ ir nusisuko. Aš atsisukau į salę ir pagalvojau, įdomu, kiek čia sėdi dar tokių „durnių“, kaip jie mane pavadino?
Ir rado „ne durnių“. Partijos nebūtų taip susidirbusios, jeigu Seimo nariai nebūtų ėmę kyšių.
Patys politikai sukūrė oligarchinę struktūrą, ir kol nebus pasodintas bent vienas korumpuotas seimūnas ar ministras, tol nebus tvarkos.
Ponia Prezidentė tegul neaiškina, kad negaudavo informacijos. Puikiai žinau, jog visi trys pirmieji asmenys – Prezidentas, Seimo pirmininkas ir Premjeras – gauna tą pačią specialiųjų tarnybų informaciją.
Prezidentė tik pripažįsta, jog ir ji „nudegė pirštus“, bet piršto nepajudino, kad taip neatsitiktų.
Aišku, ji teisi, kad turime turėti partijų kokybės standartus bei jų demokratinio valdymo tradicijas, kad partijos – demokratinės sistemos pagrindas.
Bet ar ne ji pati daužė partijas, kiek galėjo? Steigė rinkiminius komitetus, kuriuos dabar jau kritikuoja.
Lietuvoje vyksta sąmoningas politinės struktūros griovimas.
Kai partijas buvo uždraustas remti juridiniams asmenims, tai partijų finansavimas ir kriminalizavosi. Kvailiau sugalvoti nebuvo įmanoma. Iki tol, pavyzdžiui, Bronislovas Lubys ir jo „Achema“ rėmė visas didžiąsias partijas – tai deklaruodavo ir visi žinojo.
Panaikino tokią galimybę ir sudarė sąlygas politinei korupcijai. Negalima oficialiai remti, tai ieško neoficialių landų. Ir tuo užsiima patys politikai.
Kita vertus, nežinau nė vienos šalies, kurioje verslininkai ir politikai nebendrautų, verslas nesidomėtų, kokie sprendimai priimami.
Kad partijos prisikeltų, pirmiausia reikia autoritetingų vadovų. Visi žiūri į pirmąjį asmenį – ir pačioje viršūnėje, ir partijų skyriuose. Jeigu jis teisingas, nepakantus korupciniams reiškiniams, tai ir partija įgyja autoritetą.
Dabartinė situacija, kai liberalai yra visai nusmukdyti, o socialdemokratai suskilę į dvi partijas, kažkam labai naudinga.
Manau, neatsitiktinai viskas vyksta, o kryptingai – kad „valstiečiai žalieji“ per artėjančius rinkimus užimtų visas svarbiausias pozicijas. Esą jie vieninteliai nesusidirbę, bet „šventų karvių“ nebūna. Štai, Seime niekaip negali sudaryti komisijos patikrinti žemgrobius.
Prisiminkime, kaip, pavyzdžiui, per praėjusius rinkimus „MG Baltic“ priklausanti media daužė Algirdą Butkevičių. Daužė, kad būtų atidaryti vartai Eligijui Masiuliui, kurį augino premjeru. Tik neįvertino, kas stovi už valstiečių nugaros.
Artėja nauji rinkimai, ir nebūkim naivūs, kad nesieks pas mus daryti įtakos tie, kurie sugeba „suvadovauti“ rinkimams net Amerikoje ar Europoje. Jeigu mes per rinkimus neįvesime rankinio balsų skaičiavimo, tai ne mes balsuosime, o už mus balsuos.
Italijoje, Danijoje neatsitiktinai dvi dienas rankiniu būdu skaičiavo balsus – kad negalėtų įsikišti jėgos iš išorės. Bet Seime tylu – sprendimų nepriima.
Partijų staigaus prisikėlimo nebus – stebuklų nebūna.
„Kol neugdysime žmogaus, tol skandalysimės“
Vida SKAČKAUSKAITĖ pabrėžia, jog valstybėje teisinė sistema sukuria atsakomybes, pilietinė bendruomenė turi būti organizuota, o tokia negali būti be partijų:
– Politinės partijos yra organizuota bendruomenės dalis, jos yra juridinis asmuo, turintis ir atsakomybę.
O fiziniai asmenys – tai susibūrė į kokį rinkimų darinį, tai išsisklaidė kaip musės. Pavyzdžiui, ar už kokius mero Artūro Visocko veiksmus prisiimtų teisinę atsakomybę jo sekėjai, „vaikščiojantys už Šiaulius“? Ne.
Pavieniai ateina į politiką, kai užauga didelis egoizmas ir jis „netelpa“ partijoje. Tokiam veikėjui reikalingas spartesnis vystymosi procesas.
Jeigu į partiją šiandien ateisi, tai turėsi augti nuo apačios (su retomis išimtimis). Bet jeigu noriu greitai – jau šiandien, ryt ar dar vakar – tai turi suburti žmones, juos uždegti, užimti lyderio poziciją ir veikti. Susitvarkyti savo interesų išpildymo dalykus.
Todėl į įstatymus ir prasibrovė nuostatos, leidžiančios grobuoniškoms, stipraus egoizmo individualybėms iškilti ir kurti sau aplinką. Taip atsirado rinkimų komitetai, vaikščiojantys už tiesą ir šviesą.
Prieš rinkimus steigiasi ir visokios partijos. Pati kažkada vienos tokios steigiamajame kongrese esu dalyvavusi: suvažiavo į jį su įgaliojimais nuo giminių, draugų. Vienam žmogui surašyta trisdešimt įgaliojimų, visą giminę surinko – tai nesąmonė, blefas, o ne partija.
Ar yra vilties partijoms prisikelti?
Žmogus iš praeities klaidų nesimoko. Vis žiūrime į ateitį – ateis kitokie, ateis "šventieji". Neateis. Žmogaus prigimtyje – paimti kuo daugiau, o gyvename laikmečiu, kai „noriu visko“.
Jeigu „noriu visko“ – tai daugelis žmonių man tiesiog nereikalingi. Pavyzdžiui, partijoje nereikalingi su visokiomis nuomonėmis, nes tik trukdo, – pasiimu lyderio poziciją ir daug pritarančiųjų bobučių.
Nemanau, kad kas greitai pasikeis.
Po vienos revoliucijos reikia daryti antrą revoliuciją, nors turėtų būti evoliucija. Kol neparodysime žmogui, koks jis iš tiesų yra, ir nepradėsime žmogaus ugdyti, vertybes nuo mažens diegti, tol nieko ir neturėsime.
Tol skandalysimės, apgaudinėsime vienas kitą ir ieškosime visokių slaptų susitarimų ir jais dangstysimės.
Arba ateis į prezidentus toks, kaip Trampas, Lukašenka ar Putinas: aš pasakiau ir tai – įstatymas.
Pirmas eina tas stiprusis, o paskui jį antras – su pinigais. Tokia yra einančiųjų į valdžią schema. Iš tiesų, jeigu neturi pinigų, tai gali niekur neiti. Rinkimų kainos yra didelės.
Partijos nario mokesčio nesurenka, nes žmogus suskaičiuoja: o kam partijai duoti, jeigu ji man nieko nedavė. Galiu nariu pabūti – ateiti į kokias šventes, alaus dykai pagerti.
Kitas dalykas, kad didžiosios partijos iš esmės niekuo nesiskiria viena nuo kitos, visos savo programose deklaruoja, jog orientuojasi į žmonių poreikius. Skiriasi tik tuo, kam Landsbergis gražesnis, o kam – kažkas kitas. E. Masiulis susipurvino, tai liberalai persivadins, kurs naują partiją.
Aš dabartinių partijų nestiprinčiau. Tegu subyra ir iškyla asmenybės, kurios nori ir gali prisiimti atsakomybę.
Manau, partijose baigiasi laikas tokių asmenų, kurie iškyla kitų sąskaita, nustato savo tvarkas, mezga naudingus ryšius su verslininkais ir yra „šokolade“. Turi į politiką ateiti atsakingos, atviros, išsilavinusios asmenybės.
Ne spardyti, o stiprinti reikia
Donatas MORKŪNAS metinį Prezidentės pranešimą vertina teigiamai. Bet ir jis primena, jog Prezidentė pati daužė partijas:
– Ji atkreipia dėmesį į vieną iš pačių rimčiausių problemų. Mes esame demokratinė parlamentinė respublika, o stulpai, ant kurių ji laikosi, yra partijos.
Bet partinė sistema yra visiškai nevykusi. Neišeina sakyti supuvusi, nes partijos nė netapusios normaliomis, tikromis partijoms.
Partijos visiškai atsijusios nuo visuomenės, tai yra partokratinio režimo forma. Jos susirūpinusios tik savimi ir ėjimu į valdžią.
Yra dvi politikos. Viena politika – tai kova už valdžią. Bet kam ta valdžia reikalinga? Tada turėtų prasidėti antroji politika – pagal konkrečios partijos sampratą, ideologiją, programą tvarkyti gyvenimą. Tos politikos – tvarkyti gyvenimą pagal ideologiją, programą – praktiškai nėra.
Partijos tvarko savus gyvenimus, partinių grupių, klanų, verslo.
Sako, jog esame sėkmės pavyzdys: BVP (bendrasis vidaus produktas) auga, jau pasiekėme 75 procentus ES BVP vidurkio tenkančio vienam gyventojui. Gražu. Bet pažiūrėkime į atlyginimus, į žmonių pajamas. Kiek ta Lietuvos sėkmė atsispindi žmonių gyvenime?
Žmonių gyvenimai ir parodo, kad visos partijos yra liberalios, visos atstovauja stambaus verslo interesams. Suėstas, sunaikintas smulkusis verslas, jau nekalbant apie samdomus žmones.
Tai rodiklis, kad normalių partijų neturime. Jos ir nesikreipia į žmones.
Galime žmonių paklausti, kiek partijų juos kvietėsi į diskusijas dėl vertybių, į pasitikrinimus dėl sprendimų? Kalbu ir apie Seimo narius, ir vietinius lyderius. Kam jie atstovauja? Ar Šiauliams?
Ar eina į darbo kolektyvus, klubus ar asociacijas pasiaiškinti, pasitikrinti savo supratimus, išgirsti žmones – nieko to nėra. Viskas vyksta tik partokratiniu jų tarpusavio neršto lygmeniu.
Todėl partijos nėra visuomenės skirtingų grupių interesų, požiūrių atspindėtojos, reiškėjos ir gynėjos.
Prezidentė užkabino gilios duobės problemą. Tik bėda, kad ta duobė egzistuoja visus devynerius metus, kai ji yra prezidento pozicijoje.
D. Grybauskaitę kaltina, kad ji diktatoriška, kad stumdo partijas ir jų lyderius, užima jų erdvę. Bet, mano nuomone, ji nieko negali užimti – nes ta erdvė tuščia – ten nėra partijų. Jos pačios tą erdvę yra atidaviusios. Gerai, kad toje erdvėje yra bent Prezidentė – tai žmonės turi kuo pasitikėti.
Partijos net savo pozicijos nepajėgios ginti. Vieni partijų lyderiai Prezidentei tiesiog paklūsta, išsižioję laukia, ką pasakys, kiti – tyli prisidirbę.
Galima ir Prezidentės paklausti – ji matė šitą padėtį, bet ar stengėsi paskatinti ar net priversti partijas atlikti savo vaidmenį? Priešingai. Ji visą savo prezidentavimo laikotarpį daužė partijas.
Galime partijas mylėti ar nemylėti, bet reikia suprasti politinę sistemą. Parlamentinė demokratinė respublika stovi ant partijų, kaip ant polių. Kaip namas ant pamato. Jeigu jos atliks savo vaidmenį sąžiningai, visa visuomenė augs, tobulės, o ne vien kažkokia jos dalis.
Kai partijos savo vaidmens neatlieka – turim ką` turim: milijoną savo žmonių – už Lietuvos.
Reikia suprasti, jog be politinių partijų galime turėti tik diktatūrinį režimą. Jeigu kas mano, kad jis geriau, gali spardyti partijas. Jeigu nori demokratijos, tai partijas ne spardyti, o stiprinti reikia. Kelias vienas – eiti į partijas. Eiti sąžiningiems, teisingiems.
Pas mus tik daugiau kaip 3 procentai visų gyventojų yra politinėse partijose. Senosios demokratijos šalyse yra 2–4 kartus daugiau.
Prezidentė mini ir profsąjungų bejėgiškumą. Bet apie tai žinoma dešimt metų. Per tuos metus profsąjungų narių tik mažėjo ir dabar jie sudaro tik 7,7 procento visų darbuotojų. O juk profsąjungos yra dirbančių jėgos instrumentas. Tai kas gali ginti darbuotojų interesus, kai profsąjungos mažėja?
Per tokias krizes, kokias dabar matom, atsiranda viltis praregėti, visuomenei atsigauti, grįžti prie vertybių ir savo atsakomybės. Labai norėtųsi, kad tam susitvarkymui pakaktų pastangų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Vytautas Juškus primena, jog Prezidentė ne taip seniai pati daužė partijas, kiek galėjo.
Vida Skačkauskaitė sako, jog vis tikimės, kad ateis kitokie – „šventieji“ , iš praeities pamokų nepasimokom.
Redakcijos nuotr.
Donatas Morkūnas akcentuoja, jog demokratinė respublika stovi ant partijų, kaip ant polių, o jeigu norime diktatūros – galime partijas spardyti.