
Naujausios
Namo vietoje buvo pelkynė
Almos ir Domininko Valių kieme skleidžiasi gėlės, lyg akvarele liejasi sodri pievelės žaluma, kurios viduryje pūpso žmogaus ūgį pralenkusi eglutė Conica. Kai gražus oras, lauke prabėga daugiausia laiko. Vyras sukasi prie ūkio darbų, žmona lauke sodina, persodina, ravi. Ją užburia ramybė, paukščių čiulbėjimas, galimybė pabūti beveik nuošalioje gamtoje ir kartu – mieste.
Iš buto Joniškyje į sodus jie persikraustė jau beveik prieš du dešimtmečius. Kelių valdyboje dirbęs Domininkas nuolat palygindavo, tvarkydavo sodų bendrijos kelius ir takus, tad 2000-aisiais gavo sklypą – tuo metu visiškai apleistą pelkyną, kurio viduryje plaukiojo antys. Vežė ten priekabą po priekabos žemių, sukėlė gruntą. Tada pasistatė mažutį medinį namuką, kurio tik viena siena buvo suręsta iš plytų. Pasidėti įrankiams, pasėdėti ir arbatos išgerti vietos užteko.
Sugalvoję kraustytis iš miesto šurmulio į sodus šeimininkai namelį gerokai praplėtė, statybininkai surentė antrą aukštą, abiejuose įrengė židinius. Vieną jų puošia dekoratyvinių varlių kolekcija – tai Domininko pomėgis, kurį šiuo metu užmetė, mat niekas nenorėjo prisidėti ir padėti pildyti.
Dabar šeima sako, kad užtektų mažesnio būsto. Juolab kad ir sklypas gerokai išsiplėtė – įsigijo du šalia esančius ir turi 21 arą.
Susižavėjo laiškais seseriai
Ponia Alma atsineša fotoalbumą: nespalvotoje vestuvių nuotraukoje trimis eilėmis sustoję ir susėdę jaunieji, piršliai ir dešimt porų palydos. Susituokė jie pačiame pavasario siautulyje – balandžio 30-ąją. Pareiškimus nunešė po aštuonių mėnesių draugystės.
„Tėvai norėjo sūnumi „atsikratyti“, tai liepė ženytis, kiek galima vienam pas kitą į svečius važinėti“, – dabar juokiasi humoro gyslelės nestokojantis Domininkas. Šeimoje jis užaugo tarp trijų seserų, viena jų, Janina, abu ir suvedė. Jeigu ne ji, kaži ar kada 25-erių jaunikaičio iš Joniškio rajono Gražaičių vienkiemio ir 19-metės tikros šiaulietės keliai būtų susiėję.
„Kartu su Janina mokėmės Šiauliuose medicinos mokykloje. Domininkas tuo metu tarnavo kariuomenėje ir siųsdavo jai laiškus, kuriuos kartu skaitydavome. Iš jų atrodė labai rūpestingas, patarimų seseriai negailintis brolis. Pamaniau: koks geras žmogus...“ – dabar prisimena Alma, nors prisipažįsta anuomet turėjusi kitą vaikiną. Tačiau iš armijos grįžęs Domininkas greitai sugebėjo apžavėti.
Vestuvėms pasirinko šventes, gegužės 1-ąją. Iš vakaro susituokė metrikacijos skyriuje, iš kurio visi sugužėjo į jaunikio tėvų vienkiemį – dviejų galų trobą. Buvo papjauta kiaulė, netrūko vištų, žąsų. Tris dienas šoko trypė daugiau kaip šimtas žmonių, vien Domininko tėvas pakvietė tris brolius ir keturias seseris su šeimomis, jo mama – iš devynių vaikų šeimos kilusi. O kur dar draugai, jaunosios pusė...
Teko ganyti net kiaules
„Mano krikšto mama atvažiavusi truputį išsigando, sakė, kur tu, vaikeli papuolei. Juk buvau tikra miesto mergaitė. Bet ilgai su uošviais negyvenome. Kai gimė dukra Diana, atsikėlėme į Stungių kaimo kultūros namus, kur įsikūrėme antrajame aukšte. Nesandariame pastate vėjai vaikščiojo – kol kūreni, šilta, nustoji – šalta. Bet greitai gavome butą aštuonbutyje ir tapo geriau“, – pasakoja Alma Valienė.
O jos vyras Domininkas mintimis sugrįžta į dabar daugeliui egzotiškai atrodančią vaikystę.
„Dideliame vienkiemyje mūsų tvartuose buvo laikomos kolūkio „Už taiką“ kiaulės, kurias teko prižiūrėti. Vaikas būdamas ir kolūkio žąsis, karves, avis ganiau. Su avelėmis ir žalosiomis būdavo ramu – žolės parupšnoja, prigula. O žąsys prilesa grūdų ražienose ir pasileidžia pagrioviais vandens ieškoti, vos spėji iš paskos bėgti. Kiaulės – kai saulėta, sausa – ramios. Bet palijus po kokią pelkėtą balą ima vartytis, paskui pasklinda į visas puses, kažkodėl į daržus besitaikydamos. Ne sykį kaimynų bulves buvo išknisusios, esu ir į kuprą gavęs“, – dabar tarsi kokius išgyvenimo stovyklos nuotykius pasakoja vyras.
Greiderininkas ir medicinos sesuo
Tačiau po šios vaikystės ir paauglystės patirties Domininkas Žeimelio profesinėje mokykloje įgijo traktorininko specialybę, kurį laiką dirbo sodininkystės ūkyje. Žmona, tuo tarpu, sukosi Žagarės ligoninėje Vidaus ir vaikų ligų skyriuje, įsikūrusiame antrajame dviaukščio priešais dabartinę seniūniją stovinčio senovinio pastato aukšte, pirmajame veikė greitosios medicinos pagalbos stotis. Kurį laiką A. Valienei teko dirbti Žagarės tuberkulioziniame skyriuje, odontologijos kabinete. Tačiau 1974 metais gydytoja Teresė Navasaitienė gabią jauną medicinos seserį pakviečia dirbti į vaikų konsultaciją Joniškyje. Iš paskos išvažiuoja ir vyras. Laikraštyje pamato skelbimą, kad Kelių valdybai reikia greiderininkų, jie dar ir būstu aprūpinami. Ko daugiau benorėti?..
Kelių valdyboje Domininkas dirbo iki pensijos su labai trumpa pertrauka, kada, pasigirdus gandams, kad įmonė bus pertvarkoma ir gal naikinama, susigundė važiuoti dirbti į Tiumenę (Rusijoje, Vakarų Sibire). Gavo ten sandėlininko darbą ir gerą užmokestį, bet greitai suprato, kodėl nėra norinčiųjų įsikurti.
„Ten amžinojo įšalo žemė. Oras kitoks, gerokai mažiau deguonies, tad sunku kvėpuoti. Be to, kalbama, kad ten N. Chruščiovo laikais buvo atliekami atominiai bandymai. Pajutau sveikatos sutrikimus ir po trijų mėnesių grįžau į Lietuvą namo“, – apie trumpą emigraciją neįprasta Rytų kryptimi užsimena Domininkas Valys.
Grįžusį jį vėl parsivadino atgal Kelių valdybos vadovas, ten dirbo kuo tik reikėjo: greiderininku, buldozerininku, plentvolininku, ekskavatorininku. Jam teko užbaigti Puikių karjero eksploataciją ir pakelti pirmąjį kaušą Švėtelės karjere.
Alma iš medicinos taip pat niekur nepabėgo, tik iš skiepų kabineto 1976 metais išėjo dirbti sesute į darželį „Nykštukas“, o vėliau – į „Saulutę“.
Svarbiausia – nieko neslėpti nuo artimo
Dabar nekylant ažiotažui apie galimą skiepų žalą A. Valienė stebisi: „Mes anuomet net į namus eidavome vaikų skiepyti. Nuo difterijos, kokliušo, stabligės, tymų, vėjaraupių. Visi skiepijosi ir niekas nebijojo. Apie kokias rimtas komplikacijas net neteko girdėti“, – sako buvusi medicinos sesuo.
Moteriai labai patiko darbas, ypač ligoninės skyriuose – ji net laukdavo, kad atostogos greičiau baigtųsi ir vėl eitų bendrauti su ligoniais, jiems padėti. Kartais pasvarsto galėjusi siekti gydytojos diplomo.
Alma ir Domininkas užaugino dukrą Dianą, kuri dirba bibliotekininke, turi dvi anūkes Faustą ir Robertą. O dabar jų širdis ypač džiugina mažoji septynerių metų proanūkė Kamilė.
Paklausti, koks gi tokio gražaus gyvenimo kartu receptas, abu sako, kad svarbiausia yra tarpusavio supratimas, bendravimas. Nieko nereikia slėpti nuo savo žmogaus, be to, svarbu suprasti, kad kitas rūpinasi, nervinasi, jei nežino, kur jo šeimos nariai, ką veikia. Todėl visą gyvenimą, kai dar nebuvo mobiliųjų telefonų, jų šeimoje galiojo taisyklė: kur nors išeini, būtinai palik raštelį, kur esi ir kada grįši. Tad visi prenumeruojamų laikraščių kampai būdavo aprašinėti.