
Naujausios
Penkių oktavų stiklo arfa užbūrė savo garsais
Festivalyje „Resurrexit“ Šiauliuose viešėjo unikalaus muzikos instrumento – stiklo arfos – virtuozai „GlassDuo“ iš Lenkijos Anna ir Arkadiušas Šafraniecai. Atliekami trapiu instrumentu koncerte kitaip suskambo klasikos ir šiuolaikiniai kūriniai.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Instrumentą gamino metus
Su muzikais susitinkame Šiaulių kamerinėje salėje „Polifonija“ valanda prieš koncertą. Ant scenos jau stovi specialus stalas su spindinčiomis 57 įvairaus dydžio taurėmis. Tai didžiausia 5 oktavų stiklo arfa, arba angelo vargonai, pasaulyje. Šafraniecai – vieninteliai stiklo muzikos profesionalai Lenkijoje ir vieni iš nedaugelio pasaulyje.
Anna ir Arkadiušas kartu su „Polifonijos“ darbuotojais dėlioja paskutinius akcentus – garsą, apšvietimą.
Bendrauti lenkiškai padeda Šiaurės Lietuvos kolegijos studentė Viktorija Tamutytė. Anna pasakoja, kad tai ketvirtasis jų instrumentas ir pats profesionaliausias. Į taures nereikia pilti vandens, kad išgautų reikiamas natas. Vandeniu drėkinami tik pirštai. Tam prie instrumento pritvirtinti keli indeliai su vandeniu. Taurės buvo pagamintos stiklo fabrike pagal specialų muzikantų užsakymą.
Vėliau, koncerto metu, Arkadiušas publikos paklaus: „Ar žinote, kiek buvo pagaminta taurių, kol buvo atrinktos šios 57?“ Nei daug, nei mažai – apie 2 000. Mat ne visos taurės skambėjo taip, kaip reikia, o jau pagamintų nepatobulinsi, reikia lieti iš naujo. Pagaminti šią stiklo arfą užtruko metus.
Tiesa, įrašinėdami kūrinius Šafraniecai naudoja dar didesnę stiklo arfą, papildytą didelėmis taurėmis, tačiau į koncertus jų nesivežioja, nes tai būtų per daug sudėtinga, o ir klausytis būtų sunku, nes jos skleidžia stiprų garsą.
Beje, stiklo arfa priklauso mušamųjų muzikos instrumentų kategorijai.
Sudėtingiausia – priežiūra
Taurės pagamintos iš ypač plono stiklo. Muzikai pasakoja, kad pažinti stiklo arfą, išmokti ją saugiai pervežti ir prižiūrėti užtruko ne vienerius metus. Taurės dažniausiai suduždavo pervežant instrumentą. Dabar taip jau beveik nenutinka, tačiau Šafraniecai visada turi atsarginių taurių, jeigu nutiktų bėda. Taurės yra priklijuotos prie pagrindo, tad pervežant jų nereikia atskirai supakuoti, instrumentas supakuojamas visas.
Arkadiušas prisimena, jog kartą taurė sudužo nuo garso. Teko nutraukti koncertą ir pakeisti taurę.
„Plauti taures yra tikrai daug streso keliantis užsiėmimas, bet stengiamės būti labai labai atsargūs. Darome tai beveik nesikalbėdami. Ir tai trunka apie dvi valandas. Dvi baisias valandas“, – šypsodamasi pasakoja Anna.
Kol neturėjo šios profesionalios stiklo arfos, taures pirkdavo iš parduotuvės. Pradžioje į jas pildavo vandens, kad išgautų tam tikrą skambesį.
Mokėsi eksperimentuodami
Šafraniecai – profesionalūs muzikantai. Jie susipažino Gdansko simfoniniame orkestre. Anna grojo smuiku, o Arkadiušas – trombonu. Vyras bando prisiminti, kada juos „užkabino“ stiklo muzika, – bus gal jau aštuoniolika metų.
„Nėra konkrečios datos, kada pradėjome. Ilgą laiką buvo tiesiog eksperimentai. Pradėjome iš įdomumo, žaisdami, paskui atradome, kad šis instrumentas turi dideles galimybes, ir pradėjome koncertuoti“, – sako Arkadiušas.
Muzikai jokių vadovėlių ar mokytojų neturėjo, stiklo muzikos mokėsi eksperimentuodami.
Stiklo arfa galima sugroti bet kokį kūrinį, tačiau klasikinės muzikos išsilavinimą turintys atlikėjai dažniausiai renkasi klasikų kūrinius, bet nevengia ir šiuolaikinių, pramoginių kūrinių. Koncerte buvo galima išgirsti ir Arkadiušo sukurtą kompoziciją.
„Stengiamės rinktis tokius kūrinius, kurie stiklo arfa suskambėtų kitaip, naujai. Kartais jie suskamba dar geriau, nei atliekant kitais instrumentais, pavyzdžiui, fortepijonu“, – sako Arkadiušas. Muzikas taip pat pažymi, kad stiklo muzika nėra jokia naujiena. 18 amžiuje ji buvo labai populiari, o štai 19 amžiuje – nepelnytai pamiršta.
Dabar stiklo muzika naudojama netgi terapijai. Vieną tokių kūrinių svečiai sugrojo ir Šiaulių publikai.
Anna pažymi, kad juos pasaulyje vertina ne už tai, kad groja išskirtiniu muzikos instrumentu, bet kaip kuriančius tikrą, aukštos klasės muziką.
Šiuo metu Šafraniecai yra laisvi kūrėjai, rengia koncertus visame pasaulyje, dalyvauja įvairiuose projektuose. Jie taip pat koncertuoja su styginių kvartetais ir įvairiais kameriniais ansambliais.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
MUZIKA: Drėgnais pirštų galais, kartais delnu braukdami per taurių kraštus Anna ir Arkadiušas Šafraniecai (duetas „GlassDuo") kuria krištolo skaidrumo muziką, kuri kartais primena smuiko, kartais skudučių garsus.
TERAPIJA: Anna ir Arkadiušas Šafraniecai sugrojo ir terapijai skirtą kūrinį.