Pensiją pasiima parduotuvė

Pensiją pasiima parduotuvė

TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI

Pensiją pasiima parduotuvė

Pensininkė Zina gyvenimą tvarkyti patikėjo Tyrulių (Radviliškio rajonas) parduotuvei. Pagal pačios duotą įgaliojimą, jos pensija keliauja ne į piniginę, o į parduotuvę. Zinai maisto produktai atseikėjami taip, kad ji nealktų visą mėnesį. Tokį būdą „atiduoti“ pensiją “Sodros“ specialistai vadina “įdomiu“.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Gyvena be lito

Apie tokią Tyruliuose ne pirmus metus teikiamą paslaugą redakcijai papasakojo viena skaitytoja.

Susirasti žmogų, pensiją patikintį parduotuvei, buvo nesunku — nuvažiavus tereikėjo prieiti prie ant suoliuko sėdinčių vietinių.

„Zina“, — parodo į gretimą namą Valentinas. Kartu su juo sėdėjusi Mirandolina pridūrė — kraštinės durys, po dešine.

Zina (pavardė redakcijai žinoma) į vidų įsileido mielai. Jai tik buvo nepatogu, kad svečių kambaryje neturinti ant ko pasodinti.

„Nu ką aš pasakysiu? Įgaliojimą parašiau. Draugai paprotino, kad taip bus lengviau susitvarkyti. Duoda maisto, “ant Kristinos“ (pardavėjos) neturiu ką pasakyti“, — grąžė rankas moteris.

Pensijos Zina gaunanti 400 litus. Tačiau neturinti nė lito — viskas parduotuvėje. Ko reikia, iš čia ir parsinešanti.

Paklausta, ką tądien ji turi valgomo, Zina skėsteli rankomis — tuščia. Pasiūlo užeiti į virtuvę.

Ant nešvaraus stalo tušti metaliniai indai ir nedidelis gabalas lašinių. Juos valganti be duonos, nors tądien iš parduotuvės buvo parsinešusi „gabaliuką duonytės“. Zinai šaldytuvo ir viryklės nereikia — šie daiktai stovi kitame kambaryje apkrauti drabužiais.

Po stalu pastebime du besimėtančius stipraus gėrimo butelaičius. Zina dievagojasi, kad to jai neduoda — atsineša kaimynai. Tačiau pridūrė: „Gal kada bokaliuką alaus įpila“. Alus pigus, bokaliukas tik 1,20 lito.

Moteris dar norėtų su svečiais pabendrauti, tačiau troškus kvapas jos bute savaime veja lauk. Vienomis kojinėmis Zina mus pasiveja kieme: „Ponia žurnaliste, gal nupirk bokaliuką alaus. Nepyk“.

Vargas su garantija

Iš Zinos sukame į parduotuvę-barą, kur atnešama jos pensija. Už prekystalio randame prekybos įmonės savininkę Janiną Vilutienę.

Tądien Zina prekių buvo pasiėmusi už 10 litų 30 centų — duonos pusę kepaliuko, dešros galą. Zina čia perkanti antras mėnuo. Šią parduotuvę pasirinko skolų prisidariusi kitoje.

„Kai negeria, Zina protinga. Šiuo metu geria. Šiandien atsinešė bambalį alui, bet aš neįpyliau ir mes susipykome, įvyko maža tragedija“, — pasakojo J. Vilutienė.

Pirkėjos norus tenka riboti dėl to, kad jos pensijos turi užtekti visam mėnesiui. Iš Zinos pinigų jai prekių vienu kartu galima duoti už 10— 12 litų. Už pirkinius kiekvieną kartą moteris pasirašo.

„Eina kasdien. Sako: aš jau suvalgiau. Prekes jau ima į priekį. Atneš pensiją sakysiu, kad eitų į kitą barą“, — sakė parduotuvės savininkė.

Pasitiksliname, kas paima Zinos pinigus — ji pati ar pardavėja?

„Zina įgaliojo pardavėją, kad ši paimtų jos pensiją. Įgaliojimas yra pas pensijų mokėtoją, jis pensiją išmoka pardavėjai“, — paaiškino J. Vilutienė.

Parduotuvės savininkė sako, kad toks pirkėjas yra tik vargas ir našta. Kodėl parduotuvės ją užsideda?

„Atneš pensiją, atsiskaitome ir viskas. Taškas. Tegul ji (Zina) daro ką nori. Numirs, seniūnija palaidos, kaip palaidojo jos sugyventinį“ — apsisprendė J. Vilutienė.

Pririšti prie parduotuvių

Valė Bernotavičienė, Tyrulių seniūnijos socialinio darbo organizatorė patvirtino: pensijas parduotuvėms patiki mėgstantys alkoholį. Ir taip yra ne pirmus metus.

Pilanė Narušienė, seniūno pavaduotoja neabejoja, kad ši atsiskaitymo forma socialiai remtiniems yra vienintelė išeitis. Tačiau ji asmeniškai su tokiais neprasidėtų.

„Sakau: jūs galite numirti iki pensijos ar invalidumo, o jau prekių išimta skolon. O jie man sako: pardavėjai be mūsų pražūtų. Ir teisingai sako — vienas kitam yra reikalingi. Tie yra pririšti prie parduotuvių“, — teigė P. Narušienė.

Pavaduotojos teiraujamės, kaip tokia paslauga atsirado?

„Įsivaizduoju, kad pati pardavėja pasako rašyti įgaliojimą“, — samprotavo seniūno pavaduotoja.

Parašius įgaliojimą, kuris patvirtinamas čia pat, seniūnijoje, prašymas perduodamas pinigus mokančiai įstaigai, šiuo atveju „Sodrai“. Tačiau seniūnas gali tvirtinti tik įgaliojimus pensijai ir invalidumo pensijai, nes socialinės išmokos pervedamos į banką ir čia seniūno galių neužtenka.

Legalus notarinis veiksmas

Rimantas Liukumas, Tyrulių seniūnas paaiškino: jei žmogus kreipiasi, seniūnas įgaliojimą privalo rašyti — tokią notarinį veiksmą atlikti įpareigoja Civilinis kodeksas. Įgaliojimo forma standartinė: konkretus pensijos gavėjas pensiją paimti įgalioja konkretų asmenį.

Pasak R. Liukumo, tai nėra masinis reiškinys ir pinigus parduotuvės darbuotojoms perveda vienetai, daugiausiai yra buvę gal keturi žmonės. Jis šiuo metu yra pasirašęs du tokius įgaliojimus, abu — pardavėjai, dirbančiai Janinos Vilutienės prekybos įmonėje.

Tyruliuose yra ir kita, Astos Stankevičienės, prekybos įmonė, čia pardavėja dirba ir seniūno žmona Birutė. Ar šios parduotuvės darbuotojos nėra įgaliotos paimtų tyruliškių pensijų?

„Šiemet nėra. Ar būdavo anksčiau, sunku pasakyti, reikia kelti nuorašus“, — sakė R. Liukumas.

KOMENTARAS

„Įdomus atvejis“

Leonas Strazdauskas, „Sodros“ Šiaulių skyriaus direktorius šį atveją vadina įdomiu — pensija atiduodama svetimam žmogui — pardavėjui.

„Bet tai yra teisėta. Lygiai tas pats, kaip ir savo turtą tvarkyti perduoti kažkam kitam“, — paaiškino L. Strazdauskas.

Pasitiksliname: bet įgaliojime yra žodis „paimti“?

„Valdiškos institucijos savo funkciją įvykdė — pinigus atidavė. O atsiskaitymo santykiai su pensijos gavėju įstatymiškai neapibrėžti. Įgaliotas asmuo pinigus pasiėmė, o ką toliau daro, yra abiejų pusių susitarimas“, — teigė L. Strazdauskas.

NORMA: „Sodros“ Šiaulių skyriaus direktorius Leonas Strazdauskas pensijos atidavimą įgaliotam asmeniui vadina teisėtu veiksmu.

 

 

Redakcijos archyvo nuotr.

IŠNAŠA: „Sakau: jūs galite numirti iki pensijos ar invalidumo, o jau prekių išimta skolon. O jie man: pardavėjai be mūsų pražūtų.

STALAS: Pensiją parduotuvei patikinčios Zinos stalas tuščias.

SKURDAS: Su pinigais nemokančių tvarkytis žmonių gyvenimas skurdus.

FAKTAS: Tyrulių seniūnijos seniūno pavaduotoja Pilanė Narušienė konstatavo: žmonės prie parduotuvių prisiriša savo noru.

APSISPRENDIMAS: Janina Vilutienė apsisprendė: atsakomybę už kitų pensijas parduotuvė prisiėmė pirmą, bet paskutinį kartą.

Jono TAMULIO nuotr.