
Naujausios
Pinigai plaukia iš universiteto
Šiaulių universitetas tebekabina buvusio rektoriaus Vinco Lauručio privirtą košę. Atleisti darbuotojai teismuose prisiteisia šimtus tūkstančių litų, kurie mokami ne iš buvusio rektoriaus kišenės, o iš universiteto biudžeto.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Karo kaina — 100 tūkstančių litų
Šiaulių universiteto teismų maratonas su buvusia universiteto Personalo skyriaus vadove Roma Urboniene pasibaigė. Beveik pusantrų metų bylinėjimosi rezultatas — maždaug 100 tūkstančių litų patuštėjusi universiteto kišenė. Šiaulių miesto apylinkės teismas dar šių metų vasarį pripažino R. Urbonienės atleidimą iš universiteto Personalo skyriaus direktorės pareigų neteisetu.
Už priverstinę pravaikštą Šiaulių apylinkės teismo sprendimu universitetas R. Urbonienei sumokėjo kiek daugiau nei 33 tūkstančius litų.
Universitetui dar teko sumokėti 3000 litų neturtinės žalos atlyginimą, 4900 litų bylinėjimosi išlaidų advokatui bei daugiau nei 1219 litų bylinėjimosi išlaidų valstybės naudai.
Vėliau, R. Urbonienei apskundus Šiaulių apylinkės teismo sprendimą, Šiaulių apygardos teismas papildomai dar patuštino universiteto kišenę: priteisė iš universiteto R. Urbonienės naudai daugiau nei 8600 litų priskaičiuoto darbo užmokesčio už priverstinę darbo pravaikštą bei 500 litų atstovavomo išlaidų ir 11 litų žyminio mokesčio.
Atleidus iš darbo, universitetas dar iki teismo proceso R. Urbonienei sumokėjo 47 tūkstančius litų išeitinę kompensaciją, atskaičius mokesčius buvusi darbuotoja į rankas gavo dar per 33 tūkstančius litų.
Smūgiai dėl ligos
Teismas patenkino visus ieškovės reikalavimus dėl turtinės žalos atlyginimo. Nepatenkino tik prašymo ją grąžinti į darbą. „Teismas motyvavo tuo, kad man grįžus į darbą gali būti sudarytos labai nepalankios sąlygos, konfliktinės situacijos“, — pasakojo R. Urbonienė.
„Universitetas net ir teisme peržengė moralės normas. Universiteto atstovai teismui išdrįso viešai pareikšti, kad į darbą manęs grąžinti negali, nes esu neįgali“, — neslėpdama skaudulio, daugiau nei trisdešimt metų išdirbusi Šiaulių aukštojoje mokykloje pasakojo R. Urbonienė.
Jai po labai sunkios ligos laikinai buvo nustatytas neįgalumas. „Kokios moralės žmonėms reikia būti? Jie puikia žinojo mano baisią diagnozę ir ją viešai panaudojo kaip ginklą prieš mane“, — stebėjosi R. Urbonienė.
Žlugdo ambicijos
„Buvęs rektorius V. Laurutis siekė mane pašalinti dėl ambicijų ir taip padarė. Buvimas valdžioje, tai parodė mano atvejis, atpratina žmones nuo minties, kad jų sprendimai gali būti neteisėti“, — sakė R. Urbonienė.
Buvusi universiteto Personalo skyriaus direktorė apgailestauja, kad taškomi universiteto biudžeto pinigai: „Puikiai suprantu, kad nėra mechanizmo, kaip iš V. Lauručio išreikalauti pinigus, kuriuos universitetas turėjo sumokėti būtent dėl jo klaidų ir ambicijų“.
R. Urbonienė neslėpė, kad į universiteto rektoriaus sukeltą „raganų medžioklę“ aktyviai buvo įsijungusi ir “Sodra“. R. Urbonienė pasakojo, kad staiga sužinojusi apie sunkią savo ligą ir turėdama nedarbingumo pažymėjimą, ji namuose ištaisė visą semestrą vesto kurso studentų darbus. “Kitaip būčiau sužlugdžiusi visą studentų semestro darbą, palikusi savo studentus likimo valiai. Bet už tai labai nukentėjau“, — prisiminė nuoskaudą R. Urbonienė.
Už tai, kad ji, turėdama nedarbingumo pažymėjimą, išdrįso namuose ištaisyti studentų darbus, „Sodra“ pareikalavo sunkiai sergančios R. Urbonienės grąžinti beveik 400 litų ligos pašalpą.
„Sodros“ Šiaulių skyriaus vadovas Leonas Strazdauskas tuo metu buvo V. Lauručio pavaldinys: “L. Strazdauskas ir dėstė, ir pats mokėsi Šiaulių universitete“, — paaiškino R. Urbonienė.
Ne pirmoji byla
R. Urbonienės byla ne pirmoji ir ne vienintelė tokia Šiaulių universitete. 2006 metų rugsėjį Šiaulių universiteto docentė Irena Ramaneckienė ir profesorius Arkadijus Kiseliovas, tų metų vasarį atleisti iš Edukologijos fakulteto Lietuvių kalbos didaktikos ir Matematikos didaktikos katedrų vedėjų pareigų, išsikovojo iš universiteto solidžias išeitines kompensacijas.
Kova tarp buvusių katedrų vedėjų ir tuometinio rektoriaus Vinco Lauručio truko beveik pusę metų, kol rektoratas buvo priverstas pripažinti, kad padarė klaidą. Už šią klaidą universiteto biudžetas neteko keliolikos tūkstančių litų. Po ilgų derybų V. Laurutis sutiko sumokėti atleistiems darbuotojams vedėjų priedus iki sutartyse numatytos kadencijos pabaigos ir išeitines kompensacijas.
Neteisėtai buvo atleista iš darbo buvusi Šiaulių universiteto galerijos direktorė Daiva Skrupskelytė. Ji taip pat bylinėjosi su universitetu, kuris jai, dabartinio rektoriaus Vido Lauruškos teigimu, tai pat išmokėjo piniginę kompensaciją, tik „žymiai mažesnę, nei R. Urbonienei“.
Palikimas
„Blogai vertinu tokias istorijas vien dėl to, kad universitetui tai didžiulės išlaidos“, — pripažino rektorius Vidas Lauruška, nepamiršdamas pridurti, kad tai ne jo, o buvusio rektoriaus klaidos.
„Mes papuolėme į tas žabangas ir nieko pakeisti negalime, turime mokėti“, — apgailestavo V. Lauruška.
V. Lauruška, vos atėjęs į rektoriaus postą, taip pat surengė reformų, dėl kurių buvo atleisti keli darbuotojai. Viena iš jų — buvusi Finansų tarnybos direktorė neteko darbo, nes V. Lauruška sujungė iki jo veikusias Ekonomikos ir Finansų tarnybas.
Tačiau teismų išvengta, nes universitetas buvusiai direktorei sutiko išmokėti solidžią išeitinę kompansaciją.
Tačiau ir po reorganizacijos tarnyboje Pirkimo ir turto grupės vyriasniąja specialiste liko dirbti rektoriaus V. Lauruškos dukra Jurgita Gaudėšienė. V. Lauruška tikina, kad įstatymai nedraudžia, nes „dukra ne man tiesiogiai pavaldi“.
V. Lauruška tikino, kad atleidimai ir išeitinės kompensacijos ir ateityje bus neišvengiamas procesas, pareikalausiantis iš universiteto biudžeto nemažai lėšų. Rektorius teigė, kad uždarius studijų programas, kurios nesurenka reikiamo studentų skaičiaus, gali tekti atleisti dėstytojų, kuriems yra nepasibaigusios sutartys su universitetu. Tam gali prireikti tūkstančių litų.
CITATA:
„Rektorius tikino, kad atleidimai ir išeitinės kompensacijos ir ateityje bus neišvengiamas procesas.
PALIKIMAS: Buvusio Šiaulių universiteto rektoriaus Vinco Lauručio poelgiai universitetui padarė tūkstančius litų nuostolių.
KOMPENSACIJA: Už neteisėtą atleidimą buvusi Šiaulių universiteto Personalo skyriaus direktorė Roma Urbonienė iš universiteto prisiteisė beveik 100 tūkstančių litų.
Redakcijos archyvo nuotr.
ŽABANGOS: Vidas Lauruška, gavęs Šiaulių universiteto rektorius kėdę, tikino paveldėjęs iš buvusios valdžios ir „žabangas“.
Jono TAMULIO nuotr.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.