
Naujausios
Pinigų maišą kaupė geriems darbams
Šiaulių meras Artūras Visockas vakar spaudos konferenciją sušaukė biudžeto reikalams paaiškinti. Tarybos narius šokiravo žinia, jog pernai darbams liko nepanaudoti 7,5 milijono eurų. Meras tikino, jog darbai vykdyti, tik buvo užduotis – „turėti perviršį, žiūrint į perspektyvą.“
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Dalybos atidėtos
„Šiaulių kraštas“ rašė, jog nuo pernykščio biudžeto liko nepanaudota 11,2 milijono eurų apyvartinių lėšų.
Iš jų 2,4 milijono eurų sudarė metų pabaigoje įplaukusios viršplaninės pajamos. Bet didžioji dalis – 7,5 milijono eurų – nepanaudota dėl nepadarytų darbų.
Tarybos nariai apie tai sužinojo tik šią savaitę, kai pradėjo svarstyti šiųmetinio biudžeto projektą. Audringos diskusijos Tarybos Finansų ir ekonomikos komitete kilo, paaiškėjus, jog į projektą yra sudėta tik menka dalis perviršio – 3,6 milijono eurų.
Kada ir kam bus paskirstyti likę 7,4 milijono eurų?
Dėl to trečiadienį tarėsi Tarybos frakcijų seniūnai. Frakcijos suskubo tekti pasiūlymų net už 15 milijonų eurų.
A. Visockas vakar informavo, jog perviršio dalybas sutarta atidėti mėnesiui.
Frakcijų seniūnai sutiko vasario 2 dieną Taryboje patvirtinti „bazinį“ 98 milijonų eurų biudžetą pagal Administracijos parengtą projektą.
„Esu dėkingas seniūnams už pragmatišką posėdį, – sakė meras. – Lėšų skirstymas bus išgrynintas, kreipsimės ir į visuomenę, ko reikia, gal ne viską žinome?“
Praėjusių metų biudžetas buvo taip pat 98 milijonų eurų, netgi truputį didesnis – 10 tūkstančių eurų.
Skolintis neplanuojama. Skolos per praėjusius metus sumažintos nuo 16,2 milijono iki 10,7 milijono eurų. Paskolų portfelis – nuo 11,8 milijono eurų iki 9,4 milijono eurų.
Strategavo perspektyvą
„Kiek gero ar blogo yra, kad yra pakankamai lėšų?“ – klausė A. Visockas.
Tikino, jog pernai biudžetas buvo vykdomas, darbai daromi. Jeigu buvo, kas nepadaryta, tai dabar aiškinsis, kodėl nepadaryta.
Meras apie nepanaudotas lėšas sužinojęs tik lapkričio mėnesį. Bet paaiškėjo, jog ir pats strategavo „perviršį“.
„2016 metais buvo užduotis paskirstyti finansus darbams, mažinti skolas ir turėti perviršį žiūrint į 3-4 metų perspektyvą, – sakė jis. – Reikės vykdyti URBAN projektus ir prisidėti savo lėšomis.“
Savivaldybės galimybės skolintis lėšas projektams yra ribotos.
Nuo praeitų metų tik Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos savivaldybėms projektams vykdyti leidžiama skolintis iki 15 procentų nuo biudžeto sumos. Kitos, tarp jų – Šiaulių miesto savivaldybė, gali skolintis tik tiek, kiek per metus atiduoda paskolų. Šiaulių atveju – tik 2,5 milijono eurų. Paradoksas, jeigu savivaldybė neturėtų skolų, iš viso negalėtų imti paskolų.
Mąstymas – pagal estus
A. Visockas tikino, jog reikia vadovautis estišku modeliu – kaupti lėšų rezervą.
„Aš ir toliau mąstysiu estiškai, – pabrėžė jis. – Daryti darbus reikia kokybiškai.“
Pavyzdžiui, 1,6 milijono eurų gatvėms asfaltuoti su bendruomenės prisidėjimu nepanaudoti, nes per vėlai parinkti rangovai.
„Gruodį gatvių neasfaltuosi“, – aiškino A. Visockas.
Pasiteisinusi ir nuostata nepradėti statybų, kurios testųsi 15 metų. Kaip, pavyzdžiui, „Saulės“ koncertų salės pastato rekonstrukcija. Dabar jai planuojami 600 tūkstančių eurų valstybės investicijų ir 100 tūkstančių eurų Savivaldybės lėšų. Pernai pradėto Specialiojo ugdymo centro statybai baigti atsirado 600 tūkstančiai eurų.
„Galėtume perskirstyti 5,5 milijono eurų, – svarstė meras. – Išjudinti esminius projektus. Yra kur dėti pinigus, tik reikia susikoncentruoti į svarbiausias vietas, kad žmonės patirtų naudą.“
Pats Kultūros centro renovacijai skirtų ir rezervuotų lėšas. Reikia 6 milijonų eurų, o europinės paramos gaunama tik 2,5 milijono eurų.
„Baigtume Kultūros centrą renovuoti per dvejus metus“, – sakė A. Visockas.
Vytauto Ruškio nuotr.
Artūras Visockas tikina, jog ir toliau mąstys estiškai: „Tas perviršis nėra joks blogis, atsiranda galimybė padaryti gerus darbus.“ Šalia mero – Strateginio planavimo ir finansų skyriaus vedėja Daiva Kerutienė.