Pinigus namui „suvalgo“ ir valdiškos kontoros

Pinigus namui „suvalgo“ ir valdiškos kontoros

TEMĄ PASIŪLĖ SKAITYTOJAI

Pinigus namui „suvalgo“ ir valdiškos kontoros

KIEK KAINUOJA PRADĖTI NAMO STATYBĄ?

Šiaulių rajono už privataus namo statybos leidimą paklojo beveik devynis šimtus litų. Tą patį mėnesį statybos leidimo kaina oficialiai buvo sumažinta trigubai. Dėl tokio akibrokšto vyras panoro atgauti permokėtus pinigus. Bet valstybė pinigų negrąžina. Drauge suskaičiavome, kad įvairūs namo statybos dokumentai kuršėniškiui kainavo per dešimt tūkstančių litų, nors namas dar nepradėtas.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Leidimas brango ir pigo

Nusprendęs statyti namą, kuršėniškis Jonas (pavardė redakcijai žinoma) nesitikėjo, kad iš jo bus siekiama keistai pasipelnyti.

Žmogus teigia norėjęs sąžiningai įvykdyti visus namo statybai keliamus reikalavimus, tačiau pasijuto apgaudinėjamas. Ir ne bet ko — valstybės, kuri, jo teigimu, su savo piliečiais elgiasi negarbingai. Vieną mėnesį už tą patį popierių reikalauja mokėti arti tūkstančio litų, kitą mėnesį kainą tris kartus sumažina.

Dėl rinkliavos dydžių kaitaliojimo Jonas teigia patyręs moralinę ir materialinę žalą.

Statybos leidimas iki 2008 metų liepos 1 dienos kainavo 100 litų.

Nuo liepos pirmos priimtas Vyriausybės nutarimas pakeisti konkrečius valstybės rinkliavos dydžius. Vadovaujantis šiuo nutarimu, statybos leidimo kaina drastiškai šoktelėjo iki 860 litų.

Norėdamas kuo greičiau pradėti statyti namą, liepos 16 dieną Jonas išsiėmė pabrangusį statybos leidimą.

Vėliau suprato, kad paskubėjo, mat liepos 16-ąją, tą pačią dieną, kai sumokėjo pinigus, Vyriausybės nutarimu statybos leidimas atpigo iki 250 litų.

Kuršėniškis pasijuto apgautas. Nusprendė, kad valstybė, taip dažnai kaitaliodama nutarimus, pasielgė nesąžiningai, todėl permoka jam privalo būti grąžinta.

Tačiau Šiaulių rajono savivaldybės administracija, į kurią jis kreipėsi dėl valstybės rinkliavos permokos, atsakė taip: šis 860 litų valstybės rinkliavos dydis galiojo nuo 2008 metų liepos 1 dienos iki 2008 metų liepos 26 dienos įskaitytinai, todėl jokios valstybinės rinkliavos permokos nėra. Tokie Lietuvos Respublikos įstatymai.

Kuršėniškiui pasiūlyta kreiptis į teismą.

Jonas bandė teisybės ieškoti Finansų ministerijoje, kreipėsi į Mokesčių departamentą, į Seimo narę. Bet rezultatų — jokių.

Dokumentai kainavo tūkstančius

Įvairūs matavimai, reikalingi sklypo detaliajam planui parengti, kainavo apie du tūkstančius litų, detalusis planas — apie tris tūkstančius, namo projektas — apie penkis tūkstančius litų. Dar beveik tūkstantį litų atsiėjo anksčiau minėtas statybos leidimas. Kainuos ir techninės namo statybos inspektorius, kurį būtina samdyti.

Jono nuomone, brangių biurokratinių užkardų ir siekiančių pasipelnyti tiek, kad tiktai labai turtingas žmogus gali ryžtis sąžiningai statybai. „Ką mes per dvidešimt metų pastatėm? Tiktai prekybcentrių dėžių. Užtat specialistų — krūvos, ir visus reikia pamaitinti“, — mano namo dokumentais apsivertęs vyriškis.

KOMENTARAS

Visi nori užsidirbti

Alfonsas Dankisas, Šiaulių apskrities Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento Statybos ir statinių naudojimo valstybinės priežiūros skyriaus vedėjas:

— Prieš pradedant statyti namą, reikalinga atlikti žemės sklypo geodezinius matavimus — apie 2000 litų, parengti sklypo detalųjį planą — iki 5000 litų, techninį projektą — iki 15 tūkstančių litų bei įsigyti statybos leidimą — 250 litų. Taip pat būtina samdyti statybos techninės priežiūros inžinierių.

Apytikriai būsimojo namo statybos dokumentai kainuoja 10— 20 000 litų.

Brangu, tačiau daugumą minėtų paslaugų atlieka privačios pelno siekiančios organizacijos.

Techninis projektas, kurį privalo patikrinti nuolatinė statybos komisija, ir detalieji planai derinami už dyką.

Vienintelis mokestis už statybos leidimą eina į valstybės biudžetą. Tiesa, buvome šokiruoti, kai liepos mėnesį leidimo kaina drastiškai šoktelėjo iki 860 litų, o netrukus buvo sumažinta.

Sunku pasakyti, kodėl taip atsitiko. Skubiai rašėme raštus ir dėjome pastangų, kad statybos leidimo kaina būtų sumažinta.

Per pastaruosius dvejus metus Šiaulių apskrityje apskrities viršininko įsakymu nugriauta 14 savavališkai, be leidimų pastatytų pastatų.

Jeigu žmogus pats negriauna, nugriauna valstybė, o lėšos išieškomos per teismą.

citata: Buvome šokiruoti, kai liepos mėnesį leidimo kaina drastiškai šoktelėjo iki 860 litų, o netrukus buvo sumažinta.

 

Dokumentų sąrašas ir preliminarios kainos

Skypo geodeziniai matavimai — apie 2000 litų.

Sklypo detalusis planas — iki 5000 litų.

Techninis projektas — 5000— 15 000 litų.

Statybos leidimas — 250 litų.

Statybos techninės priežiūros inžinierius — nuo 500 iki 5000 litų.

EPA-ELTA nuotr.

NAMAS: Ar statysi namą „ant galvos“, kaip šis Vokietijos Trasenheidės mieste, ar “ant kojų“, Lietuvoje susimokėti pirmiausia reikės keliasdešimt tūkstančių litų vien už dokumentų rengimą.

MOKESČIAI: Už būsimąjį namą savininkas valstybei ir privatininkams priverstas atseikėti kelias dešimtis tūkstančių litų.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

SIURPRIZAI: Alfonsas Dankisas, Šiaulių apskrities Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento Statybos ir statinių naudojimo valstybinės priežiūros skyriaus vedėjas: „Apytikriai būsimojo namo statybos dokumentai kainuoja 10— 20 tūkstančių litų.“

Jono TAMULIO nuotr.