Pirmieji sukilo pensininkai

Pirmieji sukilo pensininkai

Pirmieji sukilo pensininkai

Vakar skvere prie Šiaulių savivaldybės piketavo keli šimtai pensininkų. Sukilti privertė kylančios maisto kainos ir mokesčiai. Iš pensijos gyvenantys žmonės sakė galintys įpirkti tik pigiausius produktus, kasdien išleisdami 5 litus.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Gyvena su virve ant kaklo

Į piketą pensininkai rinkosi gerokai iš anksto. Susėdę ant suoliukų dalijosi savo bėdomis.

„Ėjau už Lietuvą, o dabar čia turiu gyventi iš 700 litų pensijos“, — tramdydama ašaras kalbėjo Valė Ežerskienė. Už dviejų kambarių butą ji mokesčiams atiduoda apie du šimtus litų. O maistui?

„Perku viską, kas pigiausia — duoną, kruopas, nukainuotą pieną ir retsykiais sardelių arba pigiausių atliekų. O dar vaistams iki 100 litų reikia“, — moteris maistui kasdien išgali išleisti 5 litus. 10 litų — jau prabanga. Vaikai padėti negali — baigę aukštuosius mokslus, patys vos galą su galu suduria, nė buto nusipirkti neišgali.

„Neatsimenu, kada buvau teatre, Palangoje. Į sanatoriją galėjau išvažiuoti tik po sudėtingos operacijos. Daugiau ten man vietos nėra, nes sanatorijos yra tik viršininkų močiutėms“, — pyko moteris.

Viltis — Ginkūnuose

Šiaulietė Valerija gauna 600 litų, kartu gyvena neįgali dukra, kurios pašalpa yra 400 litų. Kad prisidurtų, moteris valo daugiabučio kiemą. Tačiau ir tai su dukra valganti bulves, makaronus, kruopas. Nes trejus metus taupė vienam plastikiniam langui, trejus — kitam. Išėjusi į pensiją galvotjo pasižmonėti po kitas šalis, tačiau didėjantys mokesčiai jos viltis išsklaidė.

Stasytė iš Šimšės mato vienintelę viltį: „Mano viltis yra Ginkūnuose (ten — miesto kapinės, red.past.). Gal nors ten niekas nekainuos“. Ji gyvena iš 760 litų. Dienos racionas — košė, pagardinta aliejumi, kurį po pabrangimo dabar priversta taupyti.

„Valdininkai sąžinės nebeturi. Sau prie algos prisideda tūkstančius, mums — kapeikas. Iš manęs, I grupės invalidės, už pravažiavimo talonėlį sugebėjo nuplėšti dar 8 centus. 20 centų man kainavęs talonėlis mat jiems pasirodė per pigus. Sulaukėme Lietuvoje valdžios, kad ją pirma perkūnija nutrenktų“, — pyko Staselė.

Į pokalbį įsiterpęs Antanas Abromavičius irgi buvo piktas: ne už tokią Lietuvą jis kovojęs. Šiandien jam iš 600 litų pensijos reikia ne tik pragyventi, bet ir gyvybę palaikyti — pusė pensijos išleidžia keturioms rimtoms ligoms gydyti. „Mus plešia, o mes letargo miegu miegame. Niekas nepasikeis, kol pakampėse kiekvienas dejuosime“.

Kainos auga sparčiau už pensijas

Prie mikrofono stojo Šiaulių pensininkų sąjūdžio pirmininkas Zigmantas Jasas: „Gyvenome sunkiai — buvome basi, pliki, neprivalgę, utelėti. Bet išgyvenome, užauginome vaikus, pasistatėme namus. Išauginę vaikus galvojome atsipūsti, bet kylančios kainos verčia galvoti, ar beįstengsime sumokėti mokesčius, ar nebūsime išmesti iš namų ir ar nesusidursime su antstoliais“.

Piketo organizatoriai suskaičiavo: nuo šių metų sausio vidutinė pensija padidėjo 12— 14 procentų, o daugelis privalomų mokesčių bei paslaugų kainų kilo 40— 60 procentų, maisto, vaistų kainos — 20— 40 procentų, o numatomas šildymo ir elektros kainų kėlimas daugelio pensininkų gyvenimą pavers košmaru.

Piketas virto politine tribūna

Piketo pradžioje į skverą atėjusi vicemerė Alma Javtkokienė prie mikrofono nestojo. Bet mikrofono decibelais pasinaudojo radikalas Mindaugas Murza. Pensininkų partijos atstovė ragino stoti į jos atstovaujamą partiją. Mikrofono siekė ir į Seimą besitaikantis Robertas Mikalauskas, tačiau buvo nuvarytas plojimais.

Besiklausydami kalbėtojų, dalis pensininkų vienas kito klausinėjo, kas čia vyksta?

Piketo organizatoriai Šiaulių pensininkų sąjūdis paruošė du kreipimusis: Seimo pirmininko ir Ministro pirmininko prašo pensijas indeksuoti, pagal tai, kokia yra infliacija ir tai daryti tuoj pat, nelaukiant kitų biudžetinių metų.

Piketo metu į vykusį miesto Tarybos posėdį nuneštas kreipimasis į Šiaulių merą ir Tarybos narius: Savivaldybės darbuotojų skaičius turi mažėti 20— 30 procentų ir taip būtų sutaupyta lėšų pensininkų problemoms spręsti. Kiti siūlymai — nebedidinti šiukšlių rinkliavos, galvoti apie brangstantį šildymo sezoną.

CITATA: Piketo organizatoriai suskaičiavo: nuo šių metų sausio vidutinė pensija padidėjo 12— 14 procentų, o daugelis privalomų mokesčių bei paslaugų kainų kilo 40— 60 procentų.

MOTERIS: Iš Gruzijos grįžusi į Lietuvą, dabar namų neturinti moteris sakė nebūtų grįžusi, jeigu būtų žinojusi, kaip čia sunku.

PIKETAS: Į piketą susirinko keli šimtai pensininkų. Tarp jų buvo ne tik Sąjūdžio kviestųjų — stabtelėdavo ir šiaip skverą kertantys.

PLAKATAS: Plakatas išsakė pensininkų nuoskaudas: „Buvome darbingi, buvome garbingi. Tapome sugniuždyti“.

FAKTAS: „Kai valdžia ant mūsų jojo, taip ir jos“, — neabejojo šiaulietė Valė Ežerskienė.

REALYBĖ: „Mokesčiai jau už gerklės smaugia“, — sakė Šiaulių pensininkų sąjūdžio pirmininkas Zigmantas Jasas.

Jono TAMULIO nuotr.